Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Proiect StartupNation

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Proiectul meu pentru startup nation a fost aprobat, now what?

Pentru achizitia echipamentelor trebuie sa fac un credit punte si nu prea gasesc informatii despre el.
Ideea este ca pot trai si fara echipamentele astea si nu mi-as asuma riscuri inutil.
  • Daca poate cineva sa imi explice ca nu prea inteleg ce inseamna garantarea de la FNGCIMM ?

  • Ce se intampla daca achizitionez un echipament si dupa nu se ramburseaza de catre stat din varii motive ?

  • Ma poate afecta pe mine ca om orice credit facut pe companie cat timp nu fac nimic ilegal ? Nu as vrea sa raman eu ca om cu datoriile companiei. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 21 September 2017 - 11:25.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostMembruAnonim, on 21 septembrie 2017 - 11:25, said:

Proiectul meu pentru startup nation a fost aprobat, now what?

Pentru achizitia echipamentelor trebuie sa fac un credit punte si nu prea gasesc informatii despre el.
Ideea este ca pot trai si fara echipamentele astea si nu mi-as asuma riscuri inutil.
  • Daca poate cineva sa imi explice ca nu prea inteleg ce inseamna garantarea de la FNGCIMM ?

  • Ce se intampla daca achizitionez un echipament si dupa nu se ramburseaza de catre stat din varii motive ?

  • Ma poate afecta pe mine ca om orice credit facut pe companie cat timp nu fac nimic ilegal ? Nu as vrea sa raman eu ca om cu datoriile companiei. Posted Image

1. FNGCIMM este fondul national de garantare a creditelor pentru intreprinderi mici si mijlocii. Ei iti garanteaza tie pentru creditul pe care il vei lua in proportie de 80%, asa ai acces mai usor la credite deoarece banuiesc ca nu ai capital propriu.
2. Nu inteleg intrebarea, tu achizitionezi un echipament (sa zicem niste generatoare electrice) si ce sa iti ramburseze statul?
3. De ce te-ar afecat un credit daca nu faci nimic ilegal si nu vad ce legatura au merele cu perele. In functie de forma companiei esti responsabil de credit, daca ai spre exemplu un PFA si nu mai poti plati creditul, banca te executa silit si iti i-a toate bunurile. Daca ai un SRL atunci iti executa capitalul companiei si bunurile.

Edited by business11, 21 September 2017 - 12:19.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postbusiness11, on 21 septembrie 2017 - 12:19, said:

2. Nu inteleg intrebarea, tu achizitionezi un echipament (sa zicem niste generatoare electrice) si ce sa iti ramburseze statul?
Prin programul "Startup Nation" din cate stiu statul s-a angajat sa finanteze (nu stiu in ce proportie) proiectele castigatoare.
Depunerea proiectelor a trecut, anuntarea castigatorilor s-a facut cu surle si trambite, dar ca de obicei guvernul pesedist s-a trezit pe urma ca "Hopa! Nu avem cu ce sa-i platim pe tinerii antreprenori."

Acum ei sunt nevoiti ori sa renunte la proiect, ori sa caute alte surse de finantare, urmand ca in viitor, cand si daca se vor gasi bani de la buget, sa le fie rambursata suma promisa de guvern.

@initiator: Nu doresc sa fiu rau sau negativist, dar daca tii la sanatatea ta fizica/mintala si la fericirea ta, iti recomand sa-ti incerci ideea in alta tara, sau de preferinta chiar pe alt continent. Aici in tara situatia se impute pe zi ce trece, si s-ar putea sa nu ai succes pe termen lung.

Edited by Hider141, 21 September 2017 - 12:38.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbusiness11, on 21 septembrie 2017 - 12:19, said:

1. FNGCIMM este fondul national de garantare a creditelor pentru intreprinderi mici si mijlocii. Ei iti garanteaza tie pentru creditul pe care il vei lua in proportie de 80%, asa ai acces mai usor la credite deoarece banuiesc ca nu ai capital propriu.

Daca statul nu plateste pana in decembrie creditul punte ceea ce e destul de posibil vreau sa ma asigur ca nu ies pe minus.
Sa luam ca exemplu achizitia unui automobil de 10.000euro.

Ma duc la BT, fac un credit punte de 10.000euro, platesc toate comisioanele din banii mei, iar in decembrie PSD-ul se face ca ploua si nu imi mai ramburseaza banii din diverse motive. Ma astept chiar la refuz pe motiv ca e masina de culoare rosie si eu n-am specificat ce culoare vreau sau alte motive stupide. In momentul asta banca nu are ce sa ia din capitalul firmei in afara de masina. Ma interesa cine confisca masina si cand plateste fondul banii bancii ca sa imi stinga datoriile ?

Practic iau un credit pe care guvernul promite sa mi-l plateasca la finalul anului. Vreau sa aflu ce se intampla daca nu mi-l plateste si ce risc.

Edited by MembruAnonim, 21 September 2017 - 14:34.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostMembruAnonim, on 21 septembrie 2017 - 14:33, said:

Daca statul nu plateste pana in decembrie creditul punte ceea ce e destul de posibil vreau sa ma asigur ca nu ies pe minus.
Sa luam ca exemplu achizitia unui automobil de 10.000euro.

Ma duc la BT, fac un credit punte de 10.000euro, platesc toate comisioanele din banii mei, iar in decembrie PSD-ul se face ca ploua si nu imi mai ramburseaza banii din diverse motive. Ma astept chiar la refuz pe motiv ca e masina de culoare rosie si eu n-am specificat ce culoare vreau sau alte motive stupide. In momentul asta banca nu are ce sa ia din capitalul firmei in afara de masina. Ma interesa cine confisca masina si cand plateste fondul banii bancii ca sa imi stinga datoriile ?

Practic iau un credit pe care guvernul promite sa mi-l plateasca la finalul anului. Vreau sa aflu ce se intampla daca nu mi-l plateste si ce risc.

Banca iti i-a masina inapoi, daca isi achita creditul bine, daca nu iti executa compania.

Propunerea mea, astepti pana spre sfarsitul anului sa vezi daca primesti banii, daca nu la revedere. Asa riscul este minimal si pana la sfarsitul anului nu mai este foarte mult.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbusiness11, on 21 septembrie 2017 - 15:28, said:

Banca iti i-a masina inapoi, daca isi achita creditul bine, daca nu iti executa compania.

Propunerea mea, astepti pana spre sfarsitul anului sa vezi daca primesti banii, daca nu la revedere. Asa riscul este minimal si pana la sfarsitul anului nu mai este foarte mult.
Pai si fondul de garantare la ce mai imi foloseste atunci ?
Pana la finalul anului trebuie sa am ce sa decontez, nu vor veni bani in avans.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostMembruAnonim, on 21 septembrie 2017 - 16:01, said:

Pai si fondul de garantare la ce mai imi foloseste atunci ?
Pana la finalul anului trebuie sa am ce sa decontez, nu vor veni bani in avans.

atunci te risti, alta varianta nu ai. Nu mai iei fondul si stii ca nu risti, decat sa cumperi ceva si dupaia nu il decontezi ca tare vad ca asa va fi.

#8
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Cand ai facut proiectul ai ales sa faci investitia si dupa aia sa depui decontul sau ai ales sa soliciti plata in avans?

Daca ai ales sa depui decont dupa efectuare cheltuieli atunci te apuci si iti cheltui banii sa implementezi si sa depui decontul. Nu ai toti banii faci credit punte, pui gaj masina pentru toata suma sau doar pentru 20% daca apelezi la fondul de garantare si speri sa-ti aprobe repede decontul. Daca nu primesti banii de la stat atunci banca se duce la fond si incaseaza de la el 80% si de restul iti vinde masina. Tu ca PF nu ai nicio treaba  - desi parca vad ca vei avaliza BO in nume personal ca garantie (adica tu ca PF pui si curu propriu si personal la bataie).
Ia in calcul asigurari casco fara fransiza pentru auto, asigurari de dauna pentru alte produse, cladiri, etc - toate cesionate in favoarea aippimm - si toate platite pe 1 an. Astea trebuie sa le prezinti cand faci decontul.

Anul trecut, pe industrializare, desi aippimm a intarziat cu vreo luna termenul de semnare a contractelor nu au prelungit in mod normal termenul de efectuare a investitiilor si mi-au ramas vreo 5 saptamani sa cheltui banii (mei desigur). Aia de la BT m-au purtat pe drumuri 4 saptamani ca sa-mi zica ca nu pot sa-mi finanteze (tot credit punte vroiam si eu) decat 90% din valoarea data de stat dar mai dureaza inca vreo 2 saptamani pina s-ar putea semna - asa ca i-am muit nitel ca le-am zis de la bun inceput termenul de a primi banii de la ei. Dar durere in tenisi. Am primit banii de la aippimm pe 31 decembrie la ora 11 - sa-i bip.

Edited by petman, 21 September 2017 - 16:48.


#9
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Vezi ca nu e chiar asa...

In prima transa a decontarii trebuie sa ai toate echipamentele si softul necesar desfasurarii activitatii.

Si eu sunt in aceeasi situatie, am echipamente +soft  de peste 100.000lei.... am vorbit cu furnizorii si o sa am factura scadenta la 45zile...acopera termenul de 30 zile pentru decontare.
Problema la mine este ca depind de un echipament a carui valoare depaseste 15.000 eur si la care trebuie sa-i fac plata avans de 50% din surse proprii.... iau credit punte, nu iau credit punte.

De unde stii tu, ca pana la finalul anului trebuie platit creditul punte? toate cele 3 banci ofera pana la 12 luni perioada creditare.

Inainte de toate mai ai de asteptat.... trebuie sa semnezi un act aditional.
Cand ai semnat acordul, nu te-au intrebat care este sursa finantarii ?

Edited by Ingerik, 26 September 2017 - 12:02.


#10
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Intereseaza-te la otimmc daca nu cumva trebuie sa prezinti dovada platii facturilor ca ei sa-ti deconteze. La mine asa a fost anul trecut - a trebuit sa fac dovada platii prin banca pentru fiecare reper.

#11
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Eu am citit si inteles ca decontarea se face in urmatoarele situatii:
- ai intrat in posesia bunului ; aici ai 2 variante fie l-ai platit tu; fie ai factura cu scadenta;
- faci dovada platii integrale; adica nu accepta factura de avans / partiala;

Eu mai am o problema, stiu ca trebuie asigurare facuta pentru utilaje - asa cum mi-a spus si @ petman ;
In urma discutiilor purtate cu un agent asigurare, poate sa-mi preia in asigurare utilajele, doar daca acestea sunt intr-o hala care indeplineste si norme ISU; hale care ori nu sunt ori sunt mai scumpe.

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Nu cred ca accepta factura cu scadenta fara sa fie achitate bunurile. Poti sa le ceri in scris raspunsurile - eu asa am lucrat cu ei pentru ca verbal ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate