Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Firma neserioasa - Premium Booking Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Am neplaceri cu firma Premium Booking, organizatoare de spectacole. In luna decembrie anul trecut a fost anuntat un spectacol Lara Fabian la Craiova, spectacol care nu s-a mai tinut, anulat cu o zi sau doua inainte, din motive ale organizatorilor (defectiuni tehnice). Nu comentez motivele, dar tocmai in ziua aceea au fost alegeri (11 dec.)! In fine, dupa mai multe e-mail-uri cu firma, anunturi ca se va reprograma acest spectacol, m-am decis, prin mai, ca nu are rost sa astept la nesfarsit o noua data (vazusem ca un turneu al Larei era programat abia prin 2018, PM nu anunta nimic concret) asa ca am solicitat returnarea banilor pe bilete. Desi acestea au fost cumparate la casieria Salii Polivalente din Craiova returnarea lor trebuia facuta prin posta iar banii se vor vira in cont. Am trimis aceste bilete cu confirmare de primire in mai si de atunci astept! Dupa mai multe telefoane in care mi s-a spus, politicos, de altfel, ca sunt in baza de date si ca banii se vor returna in aprox. 3 saptamani (de fiecare data), m-am decis sa incerc si altfel, asa ca am facut o reclamatie online la ANPC. Acum astept raspuns, dar mari sperante nu am. Nu e vorba de o suma colosala, 100 lei, dar sunt sigura ca au fost si bilete mai scumpe, oare o mai fi cineva in aceasta situatie? Ce as mai putea face, mi se pare bataie de joc ce se intampla?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
ANPC va da o amenda (in cel mai fericit caz), dar nu stiu daca va putea obliga restituirea banilor. Ai putea merge la politie sau procuratura si sa reclami inselaciunea. Se va intocmi dosar penal si se va demara ancheta. Eventual poti vorbi cu procurorul de serviciu sa te sfatuiasca ce pasi trebuie sa faci (inainte de a reclama penal).

#3
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Un pic cam greu, firma e din Bucuresti, eu din Craiova... Cum am spus, suma nu e mare, nesimtirea insa da, asta ma deranjeaza cel mai mult si as vrea sa fac ceva.

Edited by kerkyra, 21 September 2017 - 12:15.


#4
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 Pololica, on 21 septembrie 2017 - 11:33, said:

Ai putea merge la politie sau procuratura si sa reclami inselaciunea.

Si cam unde este inselaciunea? Ce eu nu prea vad...

#5
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Nereturnarea banilor pe bilete din mai pana acum.

#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Banii în veci nu se mai recuperează, că la sumele astea probabil nici contabila lor nu mai are habar unde în gestiune sunt banii respectivi. Poate se rezolvă cu ANPC-ul, dar dacă așa greu le-a fost să trimită banii de atâta amar de vreme ...

Sfat universal valabil: nu cumpărați servicii sau produse de la firmele care își demonstrează așa-zisele competențe sporite prin introducerea lui "premium" în titulatura firmei.

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Pololica, on 21 septembrie 2017 - 11:33, said:

ANPC va da o amenda (in cel mai fericit caz), dar nu stiu daca va putea obliga restituirea banilor.

Teoretic nu poate obliga la restituirea banilor. Practic, o să le propună să rezolve problema amiabil, pentru a putea aplica o sancțiune mai mică. Dacă nu sunt de acord să rezolve treaba, singura posibilitate de recuperare e în instanță. Nu e greu, dar durează mai mult.

 britneysbitch, on 21 septembrie 2017 - 15:06, said:

Banii în veci nu se mai recuperează, că la sumele astea probabil nici contabila lor nu mai are habar unde în gestiune sunt banii respectivi. Poate se rezolvă cu ANPC-ul, dar dacă așa greu le-a fost să trimită banii de atâta amar de vreme ...

Cum adică "unde în gestiune sunt banii"? Dacă firma are mai mult de 100 lei în cont, acolo sunt banii. Simplu.

Singura situație în care banii ar fi greu de recuperat ar fi dacă firma este în insolvență. Acolo ar putea fi greutăți. În rest, nu se pune problema să nu restituie suma dacă se fac demersurile legale.

#8
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Ca sa ajung in instanta pentru 100 lei mi se pare aiurea, nu mai spun ca e si distanta Craiova_Buc. Ma intreb oare cati mai sunt in situatia mea, ca banuiesc ca nu sunt singura careia nu i-a restituit banii. Oricum, vad ca si raspunsul ANPC intarzie.

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 kerkyra, on 02 octombrie 2017 - 15:01, said:

Ca sa ajung in instanta pentru 100 lei mi se pare aiurea

De ce? Îți dau un cont, dă-mi și mie 100 lei, dacă ești darnic așa. Eu măcar mi-am dat cu părerea pe topicul tău, ăia cu biletele n-au făcut nici măcar asta.

 kerkyra, on 02 octombrie 2017 - 15:01, said:

nu mai spun ca e si distanta Craiova_Buc.

Distanță care nu te interesează. Tu oricum depui la judecătoria unde ai domiciliul și fără prezentare, că n-are rost să te prezinți pentru așa ceva. Practic, depui acțiunea, unde soliciți cei 100 lei + cât mai ai cheltuieli de judecată, instanța le face cunoscută acțiunea ta, dacă vor, își exprimă punctul de vedere, ți se trimite și ție, dacă vrei, mai faci tu adăugiri, pe urmă judecătorul decide că ai dreptate și obligă firma să-ți plătească. Aia-i tot. Tu nu te prezinți nicăieri. Dacă ai dovezi că ai cumpărat biletul, altceva nu mai contează.

Durează până la 30 de zile cu ANPC-ul. Așteaptă mai degrabă să te contacteze ăia cu biletele să-ți dea banii înapoi. ANPC-ul îi contactează pe ei, îi verifică, sancționează, eventual îi sfătuiește să-ți rezolve problema, pe urmă îți dau ție răspuns. Eu am avut un caz cu împăcarea părților unde nu mi-au transmis răspuns. Cred că acolo a fost o înțelegere de-a lor. I-a anunțat dinainte de control, ăia de la firmă m-au contactat pe mine, am rezolvat amiabil și pe urmă le-au prezentat răspunsul meu, că e treaba rezolvată, așa că n-au mai făcut ăia de la ANPC control. În general, îți răspund, dar poate dura ceva controlul.

#10
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Nu prea am experienta cu tribunalele, de asta spuneam ca mi se pare mai complicat; ma gandeam si ca ar trebui umblat in Bucuresti, unde au ei sediul, probabil trebuie platita si o taxa in caz de deschidere a procesului - as face-o in principal pentru ca mi se par total neseriosi si isi bat joc. Iar ca dovezi de cumparare a biletelor, ce as putea sa mai am decat o copie a lor si confirmarea de primire a biletelor prin posta (macar am fost prevazatoare si le-am trimis cu confirmare). Mai astept raspunsul ANPC, azi merg sa ridic o recomandata, poate asta o fi.

Edited by kerkyra, 05 October 2017 - 08:31.


#11
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Am primit si raspuns de la ANPC, trimis de la jumatatea lui septembrie, a facut doua saptamani pe drum, cu posta romana... In fine, spune ca firma doreste rezolvarea pe cale amiabila, asa ca pana la 1 oct se angajeaza sa restituie suma. Pana acum nu am primit nimic. Cred ca mai astept cateva zile si revin cu o noua plangere (in scrisoare spune ca daca nu se rezolva, sa revin).

#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cât de măgari să fie... Să le permită ăia de la ANPC s-o rezolve, dar pe ei să-i doară-n dos... Spune-le ălora de la ANPC, dar mi-e că ăia o să-i amendeze și cam atât. Nu cred că îi pot obliga să-ți plătească.

#13
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Magaria asta ma scoate si pe mine din minti, ca de la bani mi-am luat adio. Si e totusi ditamai firma, organizeaza o multime de concerte. Eram curioasa daca si altii au intampinat aceleasi probleme cu biletele la acest concert, probabil da, iar unele bilete au fost chiar mult mai scumpe. Poate au pierdut si ei bani, concertul nu a fost anulat de partea Larei Fabian, si se gandesc sa recupereze de la noi. Oricum, continui cu reclamatia, macar sa-i amendeze, desi nu stiu nici cata incredere sa mai am.

#14
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Am facut si cea de a doua reclamatie acum doua saptamani si acum doua zile, surpriza! Primesc telefon de la Premium ca mi s-au virat banii si ma roaga sa retrag reclamatia de la ANPC. Deci s-a putut! Intre timp, pe facebook-ul lor curg plangerile, sunt oameni care spun ca au trimis biletele din ianuarie, altii au facut si ei reclamatii, decisi sa mearga mai departe. Cineva spunea ca are bilete in valoare mare, a venit din Timisoara, cazare, drum (concertul a fost anuntat anulat cu o zi sau max doua inainte)...
Se poate inchide acest topic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate