Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Doi profesori au demonstrat care este principala cauză a autismului

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
pe timpul lui ceasca nu exista boala asta

#38
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Inca nu o inventasera propaganda... intre timp au inventat si au creat si categorie de defavorizati indemnizati cu ei.

#39
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007

View PostIllusiveMan, on 21 septembrie 2017 - 02:55, said:

...ADHD(chestie inventata din pix).
Cand o sa vezi un copil cu ADHD, n-ai sa mai crezi asta.
Din pacate multi cred ca daca au copilul zvapaiat au ADHD, chiar si uniii psihoogi pun diagnosticul din pix.
Dar ADHD exista, du-te la spitalul Obregia, stai pe-acolo cateva ore la sectia de copii si ai sa vezi despre ce e vorba.

Edited by maccip, 22 September 2017 - 16:46.


#40
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cred ca dorea sa spuna ca nu e o boala... asa foarte bine si vasluienii violatori sufereau de violatorism, criminalul in serie suferea de criminalism... si tot asa.
Adica orice manifestare in afara normelor sociale e o boala... nimic mai fals.
Din pacate asta e trendul, peste 10 ani o sa vezi cum cel ce iti violeaza copilul va fi recomensat cu o indemnizatie de stat lunara de 500 euro in loc sa fie pedepsit. Iar cel ce iti omoara copilul va fi si el recompensat cu o indemnizatie de stat lunara de 500 euro lunar in loc sa fie pedepsit.

#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postsamebo, on 20 septembrie 2017 - 22:13, said:

E fals, e genetica treaba, doar ca pe vremuri nefiind prostia asta cu autismul, copii se "indreptau" cu coada maturii... acum nici nu mai vor sa ii indrepte, ii duc la tot felul de psihologi care le baga in cap ca sunt niste retardati incapabili si ca e ok sa fie asa, si in mod evident ca nu se recupereaza daca vad ca sunt nu numai acceptati dar si protejati si favorizati daca raman asa.
Măi, asta cu coada măturii și autismul n-o putem verifica, însă dacă tu așa zici, așa o fi :)

PS: Io cred că e rezolvată treaba, și lui Iohannis îi ziceau "teuton autist", uite că acuma e bine mersi :lol:

#42
Schroedinger

Schroedinger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.09.2017

View Postmaccip, on 22 septembrie 2017 - 16:45, said:

Cand o sa vezi un copil cu ADHD, n-ai sa mai crezi asta.
Din pacate multi cred ca daca au copilul zvapaiat au ADHD, chiar si uniii psihoogi pun diagnosticul din pix.
Dar ADHD exista, du-te la spitalul Obregia, stai pe-acolo cateva ore la sectia de copii si ai sa vezi despre ce e vorba.
Am vazut. Unii ar fi zis pe vremuri ca-s neastamparati, nu ca sufera de vreo "boala mintala".

In psihiatrie toti pun diagnisticul din pix, la plesneala, caci nu exista nici un test stiintific, obiectiv care sa determine diagnostice in acest domeniu. Mai grav, bolile sunt inventate din pix si supuse votului. Exact asa cum fac parlamentarii. Stiinta si medicina nu sunt politica. Ori avem stiinta reala, riguroasa, ori avem bataie de joc si un sistem predispus la grave abuzuri.

View Postsamebo, on 22 septembrie 2017 - 17:15, said:

Cred ca dorea sa spuna ca nu e o boala... asa foarte bine si vasluienii violatori sufereau de violatorism, criminalul in serie suferea de criminalism... si tot asa.
Adica orice manifestare in afara normelor sociale e o boala... nimic mai fals.
Din pacate asta e trendul, peste 10 ani o sa vezi cum cel ce iti violeaza copilul va fi recomensat cu o indemnizatie de stat lunara de 500 euro in loc sa fie pedepsit. Iar cel ce iti omoara copilul va fi si el recompensat cu o indemnizatie de stat lunara de 500 euro lunar in loc sa fie pedepsit.
Pe acolo, dar problema e de fapt alta, nu ca violatorii sau criminalii ar fi considerati bolnavi, ci ca aproape oricine poate fi considerat bolnav pentru te miri ce chestie care pana nu demult era considerat ceva normal. Potentialul de abuz vine din partea statului, nu a criminalilor. Mai exista o tendinta, chiar si mai grava, ca "psihiatri" sa stabileasca ad-hoc cine e bolnav si cine nu, in functie de vor ei sa creada, in mod total arbitrar(a de vedea parintii amenintati cu internarea dupa luarea copiilor cu forta de catre autoritati in statele scandinave - nici nu aveau voie sa planga...  doar un exemplu)

#43
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
Exista diagnostic and statistics manual for mental health  DSM5. sau ceva de genul.
Sunt acolo niste criterii scrise pentru incadrarea in fiecare diagnostic.
Dar la noi se merge la plesneala, (ca in orice domeniu, as mai adauga eu asa ca o mahnire)

#44
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
La noi dai spaga si iese diagnosticul pe care il doresti a sa fugi repede la stat sa incasezi ajutoarele :D

#45
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
Ce vreau eu sa intelegi... in fiecare sat exista asa numitul "nebun al satului", adica un om care plimba o sarma pe drum, care face laba, care urla crizat, care-si clatina capul nonstop fara sa fie capabil de self-care.
Ei bine, acesti oameni au fost si ei copii candva.
Si fiindca nimeni nu s-a ocupat de ei asa cum trebuie, au ajuns ce au ajuns. Parintii nu au stiut ce sa faca.
Acum insa exista metode, terapii, acesti oameni pot ajunge ceva mai mult decat sa plimbe o sarma pe ulita.
Pentruasta trebuie diagnosticati corect si aplicata terapie pe ei. Specializata.
Eu stiu ce vorbesc, am un copil cu autism, nu-mi poate spune nimeni ca boala nu exista.

#46
Schroedinger

Schroedinger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.09.2017

View Postmaccip, on 27 septembrie 2017 - 13:51, said:

Exista diagnostic and statistics manual for mental health  DSM5. sau ceva de genul.
Sunt acolo niste criterii scrise pentru incadrarea in fiecare diagnostic.
Dar la noi se merge la plesneala, (ca in orice domeniu, as mai adauga eu asa ca o mahnire)
Exista... dar te-ai intrebat de unde vin "diagnosticele" alea, care e baza lor stiintifica?

Poti incepe de aici: https://blogs.scient...s-with-nothing/

ps. si la noi aceeasi mizerie pseudostiintifica se foloseste

pps. bolile reale niciodata nu se propun si se voteaza, ci se descopera in mod obiectiv si riguros stiintific

Edited by Schroedinger, 28 September 2017 - 05:19.


#47
Schroedinger

Schroedinger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.09.2017

View Postmaccip, on 27 septembrie 2017 - 13:54, said:

Pentruasta trebuie diagnosticati corect si aplicata terapie pe ei. Specializata.
Eu stiu ce vorbesc, am un copil cu autism, nu-mi poate spune nimeni ca boala nu exista.
Pai tocmai aia e problema. Nu, nu stii ce vorbesti. Musterii au inventat un termen aiurea pentru ceva ce poate chiar nu e sau doar nu pare in regula.

Faptul ca au scris ei nu stiu ce intr-un "manual de diagnostic", nu inseamna ca au descoperit vreo boala si ca ce spun ei are vreo baza stiintifica.

Nu o sa-ti "trateze" copilul de absolut nimic, caci macar nu stiu de ce sa il trateze si nici cum. In psihiatrie se practica doar drogatul pana in punctul in care presupusul pacient nu mai prezinta "simptomele", adica pana devine o leguma care nu mai reactioneaza prea mult(putem "trata" orice, inclusiv opozitia fata e viol, sa daca vrei, credinta in psihiatrie)

Partea mai grava e cand se apuca de catalogat emotii sau comportamente perfect normale dar care ii deranjeaza pe unii dintre ei drept boli, si incearca sa te "trateze" de ce nu suferi,

Direct din gura musteriilor:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hoJBvH2xZ18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Schroedinger, 28 September 2017 - 05:29.


#48
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
La autism nu te drogheaza nimeni.
Se face terapie ABA, care este o terapie comportamentala prin care copilul invata chestii
.

#49
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Terapia asta e un fel de dresaj foarte insistent si pe o durata de cativa ani.
6-8 ore zilnic si 360 de zile pe an, dupa cum imi povestea cineva care a practicat terapia asta cat a fost student si inca un an dupa.

Tot el imi spunea ca e posibil sa fie o evolutie a fiintei umane spre urmatorul stadiu de dezvoltare.
Am fost maimute, apoi hominizi, acum suntem oameni si in viitor vom fi altceva.
Toate speciile evolueaza, se transforma in altele sau dispar.

Cum o fi si ce va fi nu vom sti.

#50
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
Bullshit.
Sunt copii cu nevoi speciale iar terapia ii invata chestii pe care ar fi trebuit sa le invete ei singuri, fara ajutor.

#51
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postsamebo, on 20 septembrie 2017 - 22:13, said:

E fals, e genetica treaba, doar ca pe vremuri nefiind prostia asta cu autismul, copii se "indreptau" cu coada maturii... acum nici nu mai vor sa ii indrepte, ii duc la tot felul de psihologi care le baga in cap ca sunt niste retardati incapabili si ca e ok sa fie asa, si in mod evident ca nu se recupereaza daca vad ca sunt nu numai acceptati dar si protejati si favorizati daca raman asa.
Ai intalnit sau trait vreo vreme langa unul cu autism ? Cred ca nu. Nu e ''prost'' asa comun, de duzina, prost ca gardul etc.. e alta treaba...lipsa atentie, lipsa empatie in unele momente si neconstintizare ca actiunile au efecte, plus alte chestii.

Edited by 77777-7, 20 December 2017 - 02:20.


#52
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAdm, on 20 septembrie 2017 - 22:29, said:

Medicina a rams inca la nivelul destul de primitiv de statistice, nu de intelegere a mecanismelor.

Cheia articolului este "Cei doi au descoperit că prezența unei anumite bacterii în sistemul digestiv al mamei poate duce la autismul copilului."

Se iau X copii cu autism, se analizeaza pe exterior si interior, apoi se vede cam ce au in comun si apoi se trage o concluzie (in cazul asta factorul pare a fi mama).



Ok, deci urmatorii pui sunt normali, dar ce te faci cu cei existenti?
De obicei se iau si persoane cu aceleasi caracteristici fara prezenta a bolii pentru a face studiu comparativ si a izola cauza. E un fel de criptografie aici ca sa zic asa. Mai ales in  cazul descoperirii bolilor genetice unde chiar trebuie sa faci criptografie.

Parca genul asta de studii se numeste double blind test

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate