Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

upc mediabox hd - cum ma conectez la internet?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
salut, am un mediabox hd de la UPC. In spate exista mufa de internet. Nu mai am manualul, si nu stiu cum sa fac sa conectez internetul de la modem la acest mediabox incat sa pot vedea filme de pe internet. Adica e posibil asa ceva? Sau la ce foloseste mufa de internet?

acesta este modelul https://www.olx.ro/o...11-ID8z9SZ.html

Edited by me_suzy, 20 September 2017 - 22:08.


#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
E blocat si degeaba il bagi, nu se poate face nimic cu acea mufa.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai internet si abonament tv de la UPC ?

#4
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
nu, doar televiziunea este de la UPC. Internetul de la Telekom. Ma gandeam sa trag un cablu de la modemul internet la mediabox.

#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 me_suzy, on 20 septembrie 2017 - 22:18, said:

nu, doar televiziunea este de la UPC. Internetul de la Telekom. Ma gandeam sa trag un cablu de la modemul internet la mediabox.
Ce vrei tu sa faci, n-are nicio logica! Ce-are coada ciocarliei,cu stampila primariei?
Adica,ce-are Internetul Telekom cu mediabox-ul UPC, care este blocat din centrala sa ofere doar servicii TV,nu si Internet. Daca le legi intre ele... nu vei conecta mediabox-ul UPC la Internetul Telekom.
Daca... ipotetic s-ar putea (practic NU se poate),... ce-ai vrea sa obtii?

#6
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
am crezut ca pentru asta este mufa de internet. Ca sa conectez un cablu la ea, de la mine de la laptop, si sa pot vedea filme direct de la mine de la laptop pe Televizor. Asa am crezut

#7
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Daca ai laptop cu iesire HDMI si TV-ul tau are intrare HDMI (sigur au amandoua aceste mufe),cumpara-ti un cablu adecvat HDMI si conecteaza-le impreuna.Apoi,orice film de pe laptop,il vei vedea pe TV-ul tau. Banuiesc ca ai LCD, LED sau plasma. NU poti conecta pe un TV crt (cu tub cinescop din sticla).

#8
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017

 Tehnicianul1970, on 20 septembrie 2017 - 22:30, said:

Ce vrei tu sa faci, n-are nicio logica! Ce-are coada ciocarliei,cu stampila primariei?
Adica,ce-are Internetul Telekom cu mediabox-ul UPC, care este blocat din centrala sa ofere doar servicii TV,nu si Internet. Daca le legi intre ele... nu vei conecta mediabox-ul UPC la Internetul Telekom.
Daca... ipotetic s-ar putea (practic NU se poate),... ce-ai vrea sa obtii?

Chiar daca ai avea net UPC nu ai avea ce face cu el. Mufa aia e blocata din software si nu se poate folosi.

#9
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Nu merge, mufa aia de internet este pentru IP-TV, nefolosit de acest operator UPC

#10
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

 Tehnicianul1970, on 20 septembrie 2017 - 23:19, said:

Daca ai laptop cu iesire HDMI si TV-ul tau are intrare HDMI (sigur au amandoua aceste mufe),cumpara-ti un cablu adecvat HDMI si conecteaza-le impreuna.Apoi,orice film de pe laptop,il vei vedea pe TV-ul tau. Banuiesc ca ai LCD, LED sau plasma. NU poti conecta pe un TV crt (cu tub cinescop din sticla).

multumesc fain pentru informatie. Nu stiu daca laptopul meu are iesire HDMI, dar am un monitor mare de calculator nou nout, cum as putea sa fac sa-l pun pe post de televizor? Adica sa vad programele tv la ca televizor?

Monitor LED TN ASUS 21.5", Full HD, VGA, Negru, VP228DE  luat de la emag, aici  https://www.emag.ro/...e/pd/DRHS97BBM/

Edited by me_suzy, 21 September 2017 - 10:32.


#11
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012

 me_suzy, on 21 septembrie 2017 - 10:24, said:


multumesc fain pentru informatie. Nu stiu daca laptopul meu are iesire HDMI, dar am un monitor mare de calculator nou nout, cum as putea sa fac sa-l pun pe post de televizor? Adica sa vad programele tv la ca televizor?
ar fi util , sa scrii aici , ce model de monitor este ... pentru a primi un raspuns ...

#12
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

 noname44, on 21 septembrie 2017 - 10:30, said:

ar fi util , sa scrii aici , ce model de monitor este ... pentru a primi un raspuns ...

Monitor LED TN ASUS 21.5", Full HD, VGA, Negru, VP228DE  luat de la emag, aici  https://www.emag.ro/...e/pd/DRHS97BBM/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate