Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Raja Ampat

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
Salut! N-am facut decat in Phi Phi diving, acum vreo 10 ani. Am o problema la sinus, ar trebui operat...

Doar snorkeling. Am tot fost prin Asia si pe la Sharm. Am mai fost si prin alte parti dar nu m-a dat pe spate. In Australia n-am ajuns. Similan era locul preferat acum ceva timp, dar nu vazusem Indonezia. Apoi pe langa Koh Lipe, iar era frumos la snorkeling.
In Gili am tot fost pana acum un an - 2 si s-a cam terminat coralul, din pacate. Nu stiu care e cauza. Bleeching, altceva... cert e ca dispare. Similar in Similan. Anul asta se pare ca l-au inchis. Oficial pentru a se reface. Neoficial am auzit ca vor sa refaca cabanele. Nu cred/stiu ca sa fie suficient un an pentru a rezolva coralul. Asta admitand ca turismul e principala problema si nu incalzirea globala.

Altfel, pe lista aveam Banda Islands - dar e dificil de planificat. De Sipadan am auzit dar stiam ca nu e posibil sa stai acolo, doar in dive trip. Si cum nu-s diver....

Nu e vorba de "numarul 1". Pentru mine e combinatia de viata subacvatica, plaja good looking si experienta a 1-2 saptamani de vacanta. Poate sunt locuri mult mai faine pentru diving/snorkeling (Bunaken, Flores, de ex) dar nu m-au motivat suficient. De exemplu, in Indonezia e insula Belitung de care nu s-a auzit prea mult. E la o ora de Jakarta cu avionul, mare cat Bali. Plantatii de cauciuc, etc. Dar are cateva plaje faine cu snorkeling decent. Probabil si diving, daca ar exista vreun operator. Si asa or fi mii de insule. In Filipine nici n-am pus piciorul. Timor, etc...

#20
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Gili e locul unde mi-am luat certificarea Open Water pt diving acum 9-10 ani.
Tare mult mi-a placut acolo.

Perhentian mi-a placut iar foarte mult.  Insa eu vorbesc de acum multi ani. Sunt sigura ca s-a schimbat mult acum .
Filipine e singura tara din Asia de Sud Est unde nu am ajuns. O am insa pe lista pentru thresher sharks :)

Acum doua saptamani eram la diving in Oman. Nu ma asteptam sa fie asa de frumos. Pentru cine nu vrea Asia si nu indrazneste Marea Rosie, Oman e o alergere super buna. Doar ca ai nevoie de alt buget. Nu e Asia de Sud Est.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate