Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Suport de perete pentru un TV

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Salut! Caut si eu un suport de perete ca sa pun chinezaria HD de 24 de inch intr-o camera si nu stiu ce sa iau.

De gasit, am gasit destule suporturi dar am o problema cu gaurile de pe spatele TV-ului. Cele in care ar trebui prins de suport nu au niciun fel de filet/piulita, sunt 4 gauri in plastic. Singurele gauri cu filet/piulita din metal sunt in partea stanga jos, iar pt astea nu am gasit niciun suport care s-ar potrivi.

Attached Files


Edited by A-d-r-i-a-n, 20 September 2017 - 15:59.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
in alea 4 gauri, o sa intre un fel de suport pe "sine". Dupa care montezi suportul in perete, pui televizorul si dupaia bagi un metal subtire prin suport perete si suportul montat pe televizor.


look at this: YouTube

#3
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

 business11, on 20 septembrie 2017 - 16:03, said:

in alea 4 gauri, o sa intre un fel de suport pe "sine". Dupa care montezi suportul in perete, pui televizorul si dupaia bagi un metal subtire prin suport perete si suportul montat pe televizor.


look at this: YouTube
In gaurile alea 4 nu pot insuruba nimic, sunt netede la interior.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
poate ca ti-ar trebui acest model de suport
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RD1nDSg7byY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
pai atunci o sa fie complicat ca nu ai de ce sa montezi si cu siguranta daca dai gauri in carcasa tv -ului nu faci mare treaba. Nu stiu ce alte technologii au aparut pentru a monta tv ul in perete... dar eu cred ca modelul tau nu poate fi montat.

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Nu te intereseaza ca nu are filet plasticul, suruburile suportului se prind in metalul din spatele plasticului.

#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 Alice, on 20 septembrie 2017 - 17:06, said:

Nu te intereseaza ca nu are filet plasticul, suruburile suportului se prind in metalul din spatele plasticului.
Exact, iar suportul îl cumperi după dimensiunea tv-ului, de exemplu ăsta: http://www.cel.ro/su...00-pMyMyPDQn-l/
Are găuri pentru 2 dimensiuni de tv (minim13", maxim 30"), de asta are 2 rânduri de găuri suportul.

Edited by shogun1, 20 September 2017 - 17:15.


#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Gaurile pentru suportul tv sunt alea 4 din mijlocul spatelui. Filetul e mai adanc in jos, si iti trebuie suruburi cu filet pentru metal, nu holzsuruburi. De obicei vin doua lungimi diferite cu suportii. Ai grija sa nu incerci prea tare sa infiletezi suruburile. S-a mai vazut sa preseze in spatele panelului si sa il strice.

edit: Iti trebuie suport cu 100x100 distanta intre prinderi, din ce vad acolo.

Edited by sebulbus, 20 September 2017 - 17:20.


#9
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Șuruburile vin cu suportul, așa am primit la ambele suporturi, am schimbat doar șuruburile de prindere-n perete cu unele mai lungi, de 10 cm, să fiu eu mai sigur.

#10
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Surubul doar trece prin plastic si se isurubeaza in rama de metal de sub plastic.Credeai ca plasticul o sa-ti tina televizorul?

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
Sper ca il pui intr-o camera foarte mica, am monitor de 24" si-l dau aproape de pat cand ma uit la filme... tv de 24" e pt bucatarie imo

#12
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

 sirgoofy, on 20 septembrie 2017 - 18:35, said:

Sper ca il pui intr-o camera foarte mica, am monitor de 24" si-l dau aproape de pat cand ma uit la filme... tv de 24" e pt bucatarie imo
Da, de-asta si vreau sa-l pun acolo.

 sebulbus, on 20 septembrie 2017 - 17:18, said:

Gaurile pentru suportul tv sunt alea 4 din mijlocul spatelui. Filetul e mai adanc in jos, si iti trebuie suruburi cu filet pentru metal, nu holzsuruburi. De obicei vin doua lungimi diferite cu suportii. Ai grija sa nu incerci prea tare sa infiletezi suruburile. S-a mai vazut sa preseze in spatele panelului si sa il strice.

edit: Iti trebuie suport cu 100x100 distanta intre prinderi, din ce vad acolo.
Eu nu vad nicio gaura dupa acel plastic, doar metal, ori sunt aliniate aiurea.

Cred ca o sa comand un suport in perioada urmatoare si vad eu ce fac.

#13
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
La 24 inch diagonala  comanzi suport standard VESA 100 x100 mm.

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

 A-d-r-i-a-n, on 20 septembrie 2017 - 19:21, said:

Eu nu vad nicio gaura dupa acel plastic, doar metal, ori sunt aliniate aiurea.

Suport gasesti si prin hypermarketuri ce-ti trebuie acolo, si macar il poti returna daca nu ti-au pus chinezii si gaurile in sasiu. Ca sa fii sigur, ia surubul, baga-l in gaura aia si vezi daca prinde filetul. Daca ai ghinion si gaurile chiar sunt infundate, asta e, ai gasit o parte din explicatia pretului mai mic. Desi ar fi destul de extrem si pentru fratii cu ochi oblici sa faca asta.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Tv de 55, m-am gandit la un suport fix, tv montat la aprox. 1 metru, intre marginea de jos si podea. Ar fi ok?
Tv are 15kg, ar trebui sa-l prind in perete rigips.

Edited by slai, 19 November 2017 - 12:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate