Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

ASUS ROG Centurion 7.1

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Are cineva? Merita pretul premium?

Am folosit 3 modele de casti cu virtual surround pana acum ... nici una nu reuseste sa imi pacaleasca urechile in ceea ce priveste pozitionarea fata/spate in fps-uri.

De exemplu, in PUBG, daca stau ascuns intr-o tufa si ascult eventualii "prieteni" dupa pasi sau sunetul facut de arme, daca respectivul sunet vine fix din fata sau fix din spate, fara diferentiere stanga-dreapta, nu pot sa imi dau seama exact unde e. Prin urmare ma bate rau gandul sa imi iau un set de casti true surround, special pentru gaming ... si astea din titlu imi cam fac cu ochiul ... as vrea totusi niste impresii de la cineva care le are sau care le-a testat live si nu e reviewer "profesionist". Parerile mainstream  de pe canalele reviewerilor le cunosc deja.

Mersi ...

Edited by ro_explorer, 20 September 2017 - 11:26.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Eu cel putin le-am testat live intr-un meci de PUBG si o runda de CS:GO de la un amic care le are si pot sa zic ca am rama impresionat de ele. Scumpe in draci, dar chiar sunt 7.1. Am putut sa fac diferenta dintre fata si spate, dar intre stanga si dreapta este altceva. Cel mai simplu test ar fi o sesiune de ASMR 7.1 in care poti sa iti dai seama mai bine daca sunt bune. Cheers.

#3
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Windows 10 are acum Dolby Atmos pentru căști built-in. O să văd după-amiază dacă merită în jocuri. Din 10 minute de film (cu sunet de 7.1), spațializarea e foarte bună.

Edited by RedDev, 20 September 2017 - 12:20.


#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Folosesc Atmos in windows 10 ... am folosit de asemenea si modulele USB dedicate virtualizarii 7.1 a castilor cu pricina (2 modele turtlebeach si un Plantronics RIG 500 HD) si desi unele simuleaza mai bine decat altele totul ramane o simulare .... dupa cum spuneam, fata/spate nu poate fi diferentiat doar din sunet ... ai nevoie de ajutor vizual si asta nu e bine intr-un FPS.
In plus, un sunet spatial bine definit ajuta enorm la experienta imersiva a unui joc ... dar eu unul vreau localizare precisa dupa sunet (nu ca m-ar transforma in erou fps peste noapte ... dar e vorba de experienta generala cred).

#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Well, atunci un sistem 5.1 + un sistem 2.0 și o placă de sunet care are atâtea ieșiri. Cu căști (doar 2 difuzoare sau 7 difuzoare foarte apropiate unul de altul), mai greu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate