Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Plaja in Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Deschid acest topic pentru ca ma bate gandul la o vacanta pentru plaja si relaxare in Italia (vara 2018).

Am tot rasfoit paginile forumului si internetul iar informatiile gasite nu m-au indrumat spre vreo alegere.
Caut plaje cu nisip fin, umbrele/paturi de plaja, intrare lina in apa (deplasarea va fi cu avionul deci fara snorkeling).

Am gasit asa ceva:
- in zona Veneziei (si poate cu ocazia asta stau si vreo 2-3 zile acolo) Lignano Sabiadoro, Bibione si Lido di Jesolo
- langa Ravenna o alta statiune - Marina Romea
- Rimini (cu ocazia asta o vizita la San Marino)

Daca ma puteti ajuta cu sfaturi / impresii va multumesc anticipat.

#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postjudas, on 20 septembrie 2017 - 07:55, said:

deplasarea va fi cu avionul deci fara snorkeling.
Asta am citit-o de 3 ori si n-am reusit sa inteleg ...

Intrebare: de ce musai in Italia?

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Posthoneymik, on 20 septembrie 2017 - 08:02, said:

Asta am citit-o de 3 ori si n-am reusit sa inteleg ...

Cred ca nici el nu a inteles exact, dar este vorba despre asta: Flying after diving
https://www.lonelypl...-snorkeling-faq
Din cite inteleg eu, se aplica doar daca faci scuba diving, folosesti butelie de aer sub presiune, adincime mare.
Snorkel e la adincime mica, fara butelie oxigen.... deci... no problemo... cred... :)

View Posthoneymik, on 20 septembrie 2017 - 08:02, said:

Intrebare: de ce musai in Italia?
Hmm, de ce nu ?!
Adica, neah, am ajuns sa punem la indoiala gusturile strict personale ?!

#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postbuyonevideo, on 20 septembrie 2017 - 08:21, said:

Adica, neah, am ajuns sa punem la indoiala gusturile strict personale ?!
Nu nu, deloc chiar. Dar el nu stie ce sa aleaga, deci nu cunoaste plajele din Italia(presupun ca nu a mai fost), deci nu se pune vorba de gust ca nu stie cum este ...
Eu ziceam in ideea in care nisip fin poate sa gasesca si pe alte plaje, poate mai frumoase, daca nu tine neaparat sa mearga in Italia.

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Daca vroia plaja, cred ca zicea plaja.... in Italia sau in alta parte.
Daca tu vroiai sa-i recomanzi o plaja fina, ziceai... uite gasesti in Tanganika.
Asa.... tragem mitza de coadapina raspunde el, apoi nu mai esti tu online.... bla bla bla.....

#6
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Eu sunt italian, daca cauti o plaja deosebita pentru relaxare uita de Rimini, Lignano Sabbiedoro, Bibbione si Lido di Jesolo, cauta mai degraba pe Google "spiaggia Is Arutas" si dupa aia o sa intelegi singur diferenta...

#7
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Recent m-am intors din vacanta petrecuta in Italia (cazare in Porto Recanati - regiunea Marche, aproape de Ancona).
Am inchiriat o masina, astfel incat ne-am putut deplasa in fiecare zi la alta plaja, iar dupa-amiaza am putut vizita diferite locatii interesante (pe langa San Marino, recomand Urbino, Gubbio, Assisi, Loreto, Perugia, Grotele Frasassi ...)
O plaja imensa cu nisip fin, umbrele + chaise-longues, intrare lina in apa se gaseste la Senigallia; mai la sud exista Grottammare - San Benedetto del Tronto (zona denumita "Riviera delle Palme"). Daca renuntam la nisip fin, exista o multitudine de plaje (semi)salbatice spectaculoase in regiunea Monte Conero (se distinge Le Due Sorelle).
In timpul verii (mai ales la mijlocul lui august - Ferragosto) toate plajele sunt aglomerate, fie ca vorbim de Liguria, Toscana, Emilia-Romagna, Marche sau Sicilia; eu recomand calduros inceputul lui septembrie.
Indiferent ce veti alege, va doresc de pe acum sa aveti o vacanta grozava !

#8
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Posthoneymik, on 20 septembrie 2017 - 08:02, said:

Asta am citit-o de 3 ori si n-am reusit sa inteleg ...
Adicatelea nu merg cu masina personala si nu vreau sa car cu avionul echipamentul de snorkeling si nici sa-mi cumpar de acolo.

View Posthoneymik, on 20 septembrie 2017 - 08:02, said:

Intrebare: de ce musai in Italia?
Pentru ca vreau sa incerc si o vacanta la plaja in Italia.
Sper sa nu fiu certat pentru asta........

View Posthoneymik, on 20 septembrie 2017 - 08:29, said:

nisip fin poate sa gasesca si pe alte plaje, poate mai frumoase, daca nu tine neaparat sa mearga in Italia.
Asta este clar, dar totusi topicul se refera la "Plaja in Italia" deci discutia despre alte plaje este off-topic.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Muhahahah, nu poti sa inchiriezi echipament ???
Oricum, bafta si distractie maxima :)

#10
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postbuyonevideo, on 20 septembrie 2017 - 08:54, said:

Muhahahah, nu poti sa inchiriezi echipament ???
De obicei faceam snorkeling cu baiatul, dar acum nu mai merge cu noi si singur parca nu are farmec.

View PostHAL9000, on 20 septembrie 2017 - 08:35, said:

cauta mai degraba pe Google "spiaggia Is Arutas" si dupa aia o sa intelegi singur diferenta...
Frumos, ce sa zic, e de luat in seama chiar daca sunt costuri ceva mai mari cu drumul (avion, masina inchiriata).

#11
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
evita Liguria.  standarde zero, servicii proaste , restaurante murdare  mai ales cele de pe plaja. se deschid doar la 12 si la 17.  intre  orele astea faci foamea.
mai bine treci in Franta daca esti pe zona aia sau alegi  Adriatica.

vrei calitate si peisaj mergi in Muntenegru, uita Italia.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,891
  • Înscris: 14.08.2007
Daca tot iei avionul, de ce ai merge la plaja langa Venetia? Am fost la plaje si in nord-vest (Rimini), si in nord-est (riviera italiana pe langa Coasta de Azur/zona Cinque Terre)), si in sud-est (peninsula Gargano, Salento), si in sud-vest (Coasta Amalfi/Capri) ... parerea mea e ca in Italia continentala (deci fara Sardinia/Sicilia/etc unde n-am fost inca) plajele mai bune sunt prin sud-est, preferabil la Marea Ionica nu la Adriatica. De exemplu pe langa Gallipoli pe o raza destul de mare in jur gasesti plaje faine ... iei avionul pana la Bari, inchiriezi masina, vizitezi si Lecce/Alberobello/etc. Plus ca sudul e semnificativ mai ieftin cel putin pe partea de restaurante/plaje. La Gallipoli ai plaje cu nisip fin, intrare lina in mare, apa super ok. Pe partea cealalta a "tocului" cizmei Italiei, la Adriatica, apa nu e parca la fel, dar ai peisaje interesante in diverse locatii ... sigur ca turismul estival nu e asa de mainstream in sud cum e la Rimini, dar asta nu e neaparat un lucru rau, depinde ce vrei. Rimini e un fel de Mamaia, ca si plaja nu mi se pare mare lucru, dar are mai multe cluburi/restaurante decat alte locatii din Italia, San Marino intr-adevar e foarte aproape si e fain, mai vizitezi poate si Bologna (eventual acolo vii cu avionul), ai si parcuri de distractii/acvarii/delfinarii mari pe langa Rimini. Personal parca n-as mai merge din nou la Rimini, e o plaja destul de banala fata de ce peisaje faine ai in alte parti in Italia, iar Bibione si Lido di Jesolo sunt alese de obicei de cei care merg cu masina din Romania, ca sa nu fie nevoiti sa mearga prea departe, dar cu avionul nu vad de ce te-ai limita la acea zona.

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
mie mi-a placut la grado. tot ce spui tu, desi relativ aglomerat.... dar oricum, civilizat si bine organizat.

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,891
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdresler, on 20 septembrie 2017 - 09:53, said:

evita Liguria
Mda, prea scumpa Liguria pentru ce ofera ... singurul avantaj e ca e aproape Coasta de Azur :)

#15
Lusitanul1

Lusitanul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.06.2017
Salut @ Judas ! Eu am vrut sa merg acum cativa ani in sud, la Lecce, dar un prieten de-al s-a mutat intre timp de acolo... Punta Prosciutto ar fi cea mai apropiata ;
Asadar e vorba de regiunea Puglia, "Spiagge delle Maldive", zona Salento ! Pescoluse,Torre Mozza, Lido Marini,Torre Pali, Posto Vecchio si Torre Vado.  
De la Lecce pana colea ar fi 70 de km, in directia Santa Maria Leuca , unde ar fi niste grote deosebite.

#16
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Nu recomand Rimini. E o statiune infecta, gen Mamaia. Crezi sau nu, am vazut de-ai nostri cu alba-neagra pe trotuare. Desi este la Adriatica, apa nu e ca in Croatia. Statiune e plina de rusi, preturi mari si mancare proasta.

#17
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postutopium, on 20 septembrie 2017 - 10:10, said:

Daca tot iei avionul, de ce ai merge la plaja langa Venetia?
Ma gandeam la zona de nord doar pentru a cupla si 2-3 zile in Venezia.

#18
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,079
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdresler, on 20 septembrie 2017 - 09:53, said:


vrei calitate si peisaj mergi in Muntenegru, uita Italia.

De parca a disparut calitatea si peisajul din Italia...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate