Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

problema placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
eu nu mai lucrez de vreo doi ani,baiatul cu care lucram e acum in arad,acolo lucreaza,daca reusesc sa dau de el te anunt

#56
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postcosmineuz, on 23 septembrie 2017 - 09:21, said:

MSI B250I PRO stie nativ kaby lake si are slot pentru wifi-ul ce il poate dona placa stricata.
Sigur e compatibil. 400 lei. Deja imi iau gandul ca mai pot face ceva cu placa aia. Imi este foarte ciuda pt ca astia erau banii pentru un wd red 4tb si o sa raman cu 2 vechituri de 320gb. Vine al 2-lea copil acus si nu mai pot sa arunc banii ca inainte pe pc
Atunci ai optiunile:
1] *alegi intre placile MSI H110I PRO AC (386,87 Lei) si MSI B250I GAMING PRO AC (474,43 Lei)
https://www.pcgarage...1186531,1443198
dotate cu WiFi si 4 sloturi SATA, una e compatibila nativ cu procesorul Kaby Lake iar cealalata are nevoie de update la BIOS

2] poate ai noroc si userul @sebastiansebi te pune in legatura cu fostul lui coleg ce se pricepe a repara placi de baza intr-un mod delicat.



l.e.:
*vezi ca le gasesti mai ieftine cu minim 50 Lei la alte magazine !

Edited by super8, 23 September 2017 - 12:02.


#57
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
Da. Alegerea cu placa msi b250 e buna. As merge in loc de B250I GAMING PRO AC pe B250I Pro care e identica dar nu are placa wifi insa fiind in slot si nu sudata de placa de baza o pot lua de la placa asta cu probleme. 50 lei mai ieftin. O intrebare mai am. Sper sa nu par ridicol. PCIe x16 este dedicata exclusiv placilor video? Nu am incredere in placile de retea realtek.

#58
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
de unde esti cosmin?

#59
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
Piatra neamt

#60
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View Postcosmineuz, on 23 septembrie 2017 - 13:30, said:

Piatra neamt
daca tii sa repari placa o poti trimite la rhr brasov

#61
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postcosmineuz, on 23 septembrie 2017 - 13:10, said:

O intrebare mai am. Sper sa nu par ridicol. PCIe x16 este dedicata exclusiv placilor video? Nu am incredere in placile de retea realtek.
Da, portul PCI Express 3.0 x16 1 (x16) al placii MSI B250I PRO este exclusiv pt. placile video.
Toate placile de baza mITX nu au porturi pt. placi audio, retea, sunet....., ci doar pt. o placa video dedicata.

#62
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016

View Postsebastiansebi, on 23 septembrie 2017 - 13:32, said:


daca tii sa repari placa o poti trimite la rhr brasov
Multumesc. Ii voi contacta

#63
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
Rhr Brasov nu raspunde. Am comandat msi b250i pro. Cu ocazia asta am aflat ca "in stoc depozit" inseamna ca este undeva in stoc in afara tarii si dureaza 5 zile pana la ei. Ma rog... Intre timp am incercat sa fac o proba la sursa sa fiu sigur daca e dusa sau nu. Acum nu am alt pc la indemana si va rog sa mi spuneti daca am gresit undeva:
Am spus cu o agrafa in scurt firul verde de la mufa de 24 pini si un nul negru. Am masurat cu multimetru. Pe 5/12 volti cu un nul si rosu respectiv galben si imi arata valori stabile de 5 respectiv 12 volti.
Dupa mine, e o sursa buna. Attached File  1506452438172.jpg   300.02K   13 downloads
Attached File  1506452507399.jpg   321.71K   12 downloads
Are vreo relevanta treaba asta?

#64
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca sursa nu e defecta inseamna ca ti-ai stricat singur placa de baza.
Pacat ! era o placa de baza buna Gigabyte GA-H170N-WIFI.


l.e.:
chiar nu mai poti pune 50-60 Lei in plus sa cumperi MSI B250I GAMING PRO AC (474,62 Lei) ?
https://www.pcgarage...-gaming-pro-ac/
Sau o poti comanda de la *Forit cu 449,22 Lei !
Ori poti opta pt. MSI B250I PRO la *399,19 Lei Posted Image

Edited by super8, 27 September 2017 - 08:18.


#65
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
Pai am comandat b250i pro pentru ca din ce observasem nu are nimic in plus cea de gaming. Repet, placuta de wifi o doneaza placa stricata iar asta msi b250ipro are slotul dar nu are placa. Are inclusiv gaurile goale in shieldul i/o. Probabil aia de gaming avea alt chip audio dar nu ma intereseaza ca nu va rula decat xpenology. Si mie imi pare rau dupa placa stricata dintr-un singur motiv (in afara de risipa de bani) avea dual gigabit lan legat direct la chipset intel. Asta de va veni are un singur port rj45 si e realtek, care sunt cam varza.
Mi-ati raspuns mai devreme in acelasi topic dar eu sunt aproape sigur ca am vazut un pc-build pe youtube tot pe un mini itx iar respectivul a montat o placa de retea pcie (scurta) in pcie x16. Practic a bagat placa de retea mica in slotul mare si a mai ramas in spatele placii slot gol. Eu stiam ca pcie x16 v3 e destinat exlusiv placilor video, la fel cum ati mentionat mai sus. Poate am vazut eu altceva.

LE: Au acelasi chipset audio si lan. Nu vad alta diferenta in afara de modulul wifi si vopseaua rosie

Edited by cosmineuz, 27 September 2017 - 15:19.


#66
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Atunci ramane sa alegi magazinul mai ieftin.

#67
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
Am lamurit-o si cu placa de retea. In caz ca pica placa de retea onboad, ceea ce se intampla des cu cele realtek (de 3 ori mi s-a intamplat mie) se pare ca placile pcie X1 si X4 merg instalate intr-un pcie x16 dedicat placilor video:
https://www.tenforum...e-x16-slot.html
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Baj16-6pN8s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#68
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

View Postsuper8, on 23 septembrie 2017 - 13:50, said:

Da, portul PCI Express 3.0 x16 1 (x16) al placii MSI B250I PRO este exclusiv pt. placile video.
Toate placile de baza mITX nu au porturi pt. placi audio, retea, sunet....., ci doar pt. o placa video dedicata.

Prostii. Pe portul pci-e poti sa pui orice placa pci-e doresti, daca dimensiunea fizica a portului o permite.

#69
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
[ https://s26.postimg.org/n5wim7y4p/You_Dont_Say.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu stiam asta, e bine de stiut.

#70
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
Cand e sa n-ai noroc gasesti si-acolo un cui ruginit... A venit noua placa de baza. Daca tot am verificat su
rsa, mi-am zis sa o si curat putin. Cand ma uit ce sa vezi... 2 condensatori mai umflati decat hernia lu bunicu. Ma mai tine si aia pe loc cateva zile.
O mare rugaminte mai am: daca e careva expert in xpenology sau in tot ce tine de net/ftp/https/ port forwording etc il rog sa ma contacteze pe privat, sa nu ne abatem de la subiectul topicului. Imi prind urechile in dynamic dns. Practic nu ma pricep cum sa accesez un nas din afara retelei proprii. Mai exact ma blochez acolo unde imi cere providerul de dns dinamic (no-ip.org/dyndns) iar eu am xxxxx.go.ro si nu stiu care e providerul. Sunt dispus sa dau bere.

#71
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@cosmineuz, ai descoperit ca sursa ta are doi condensatori umflati ?
Asta nu inseamna ca placa de baza Gigabyte GA-H170N-WIFI era de fapt buna dar aia de la service ti-au zis ca ai ars-o ca sa te "faca" de bani ? si ai cumparat o alta placa de baza degeaba ? cand de fapt sursa era defecta ?!

#72
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
Nu. Placa e arsa. Mai am prin casa o sursa cu care am facut proba placii. Sursa de rezerva


e model de ala vechi cu 2 ventilatoare ce face zgomot in draci si nu are sata doar molex. Aia enermax merge (conform testelor cu multimetru pe toate iesirile) in ciuda condensatorilor si prefer sa o folosesc ca e foarte silentioasa si ajuta ca e modulara in carcasa asta f mica. 2 condensatori nichion sunt 5-10lei. Acum e la electrician.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate