Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Seat Toledo = rezistent la accident serios

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#73
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postf300, on 25 septembrie 2017 - 11:56, said:

E clar ca ar trebui sa aibe regim special,

Ah, deci nu stii, doar zici tu cum crezi ca se face.

#74
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017

View Postbumpocbum, on 25 septembrie 2017 - 14:31, said:

@adidom noutati, vesti bune  ?


Acum am ajuns acasa, de dimineata am stat ceva ore la taxele locale sa inregistrez masina, nici macar nu am apucat s-o inregistrez ca nu aveam factura finala si cartea masinii, au ajuns mai tarziu.

Am fost la Generali unde am deschis dosarul de dauna cu regres, am completat tot ce era de completat, constatatorul deja fusese sa vada masina si a trecut in mare in procesul verbal de costatare al daunelor, iar cu asta trebuie sa ma duc la service pentru a-mi face un deviz cu o verificare completa in special cu a problemelor care nu se vad la prima vedere.

Mai jos pun poza cu procesul verbal, iar pe langa astea cu siguranta mai sunt ceva daune sub ea ca era o radacina pe acolo de vreo 35-40cm diametru si am scos-o din pamant, 100% e servodirectia ca mi-am pus muschii la lucru sa o misc, computerul de board nu mai functioneaza cum trebuie, senzorii sunt buliti spate, ceva cablaraie rupta pe sub masina, scaunul de la sofer e avariat rau dupa ce a sarit airbagul din el, bancheta din spate de la lovitura, mai nou cu furtuna din Bucuresti a plouat si in ea. Din alte discutii cu oamenii care au vazut-o au zis ca e ceva cu puntea masinii, ar mai fi nu stiu ce bascula, detalii tehnice pe care nu le stiu.

Maine trebuie sa ma duc la Porche Vest sa vedem ce rezolv.

Pun poza cu gyazo mai bine ca vad ca tot stramba o puna desi am editat-o.
https://gyazo.com/12...89841ff7525bad0

Attached Files


Edited by adidom, 25 September 2017 - 16:38.


#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Chiar sunt curios la cat se ridica devizul. La ce ai scris aici sigur nu intra pe dauna totala.  Mai ramane constatarea service-ului.

Bafta.

#76
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Astazi am fost la service, am deschis comanda de expertiza si mi s-a spus ca vor incepe verificarile la ea dupa 2 saptamani ca e full serviceul de masini.

Un domn foarte de treaba m-a ajutat cu toate procedurile astea si a ramas sa ma sune, a zis ca in functie de cum merge treaba poate dupa 10 zile ar reusi sa intre masina la verificari, dar slabe sanse, raman cele 2 saptamani.

Dupa astea 2-3 saptamani nu stiu cat mai dureaza expertiza ca nu se face intr-o zi, am inteles ca sunt si alte verificari din partea celeilalte firme de asigurari, City Insurance, dar in cazul in care voi fi despagubit cu masina dauna totala voi primi banii undeva la 2 saptamani si ceva, iar daca repara masina mi-a zis domnul de azi ca dureaza minim o luna la cate sunt de facut pe ea.

In concluzie, minim nimim o luna si o saptamana fara masina si maxim n-am idee.

Ma multumesc cu ideea ca sunt bine, sanatos, Doamne ajuta si de restul cum o fi sa fie.

Ce as putea sa mai zic in situatia asta sau sa fac? Doar sa astept.

Edited by adidom, 26 September 2017 - 17:22.


#77
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ai primit masina de schimb de la asigurari?

#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postizometric, on 26 septembrie 2017 - 17:39, said:

Ai primit masina de schimb de la asigurari?
Chiar doua , mai mici. Una de la RCA si una de la CASCO..

#79
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Vesti noi:

Ieri am fost sunat de la Porche Vest, service SEAT, mi-au spus ca masina e dauna totala si ca a fost deja trimis la Generali devizul, mi-au spus ca masina necesita reparatii de peste 50.000 ron (500 milioane).

Mi-au spus ca procedura e urmatoarea: Generali scoate masina la licitatie pe siteul lor de licitatii ( habar nu am care e ) si ca in urma sumei pe care o primesc, ei pun diferenta, ceva de genul asta.

Baiatul de la service, mi-a spus ca are pe cineva interesat de masina si daca e, pot sa ies mai bine cu el ca bani.

Voi ce ma sfatuiti sa fac? Tin sa precizez ca deocamdata nu am sunat la Generali sa ii intreb ce si cum, astazi intentionez.

#80
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Zi-mecanicului ca cel interesat poate sa participe la licitatia organizata de Generali.

#81
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008


View Posttfmercedez, on 24 septembrie 2017 - 17:21, said:

Si daca nu ar fi avut RCA, il actionai in judecata, si prin executare silita dupa un proces anevoios dupa cativa ani recuperai o parte din daune.

Că tot ai făcut referire deși nu face subiectul topicului. A da în judecată pe cel fără RCA și vinovat este cea mai proastă idee. Inclusiv din motivele expuse de tine, proces lung și riscul să nu ai ce executa cu sentință cu tot. De aia în cazurile astea neapărat trebuie apelat la Fondul de Protecție a Victimelor Străzii (FPVS). Astfel, dacă vinovatul este identificat în urma accidentului mergi la sigur și ești despăgubit. Apoi acționează ei în judecată vinovatul pentru recuperarea prejudiciului. Dar atenție, odată dat în judecată vinovatul de către tine nu mai poți apela la FPVS.


#82
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Nu te lua dupa mecanicul ala. Masina o sa fie reparata si repusa in circulatie. Macar tu sa ai constiinta curata.

#83
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Nu te incurca cu oameni, tie sa ti se dea toti banii care i-ai platit si asta e.

Si eu cred ca masina va fi reparata si va ajunge la un amarastean care va crede ca face afacerea vietii. Ai vin-ul?

#84
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Nu e deloc transparenta intre service/Generali si mine.

Nici pana la ora actuala nu am aflat numele lichidatorului de dauna sau numarul lui de telefon. Sun la Generali, ei imi zic ca nu stiu si sa aflu de la service cu cine au facut contractul, sun la service, ba ca nu are la indemana numarul, ba ca nu poate acum si ca revine.

Nu am nici cea mai mica idee ce am de platit, ce taxe sunt, ce calcule se fac, ce bani primesc, ce moneda primesc daca e euro sau ron, daca sunt roni la ce curs imi dau, daca trebuie sa platesc depozitarea masinii in parcul lor auto, daca platesc platforma care m-a adus in curtea lor ca am vazut nu stiu ce clauza ca in cazul daunei totale suport taxele de transport, etc

Am inteles ca trebuie sa platesc un comision de n% din suma totala a devizului, oare trebuie sa platesc impozit pe suma pe care o s-o primesc pe epava? oare cat e impozitul asta?

Am o gramada de intrebari si nu stiu cui sa i le pun ca n-am cu cine sa vorbesc.

Ca veste buna, luni incepe rabla, trebuie sa alerg de dimineata la prima ora sa scot un certificat fiscal.

#85
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Masina este declarata dauna totala si mi-a fost trimisa astazi oferta de despagubire care arata cam asa:

Attached File  dauna despagubire.jpg   365.25K   60 downloads

Pe scurt, reparatiile costa 11.049 euro.
Epava e valorificata la preturi de 5474 euro
Primesc de la Generali 8947 euro fara 78 euro care inseamna taxa de transport -> 8869 euro
Astazi spre seara am primit emailul, am incercat sa sun si avea telefonul inchis, maine la prima ora incep sa dau telefoane ca n-as vrea sa treaca timpul si sa exista probleme sa pierd clientul.

#86
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Daca primesti aproape 9000 euro + epava e bine.
Intereseaza-te de punctul 7, sa vanda ei epava daca se poate.
Pana la urma iesi in pierdere cu cateva mii de euro pt. ca masina era aproape noua insa eu zic ca e bine asa, intreg si sanatos.
Daca erai in Logan erau sanse mult mai mari ca cineva sa ramana mutilat sau traumatizat, lucru care nu se poate compensa cu cateva mii de euro.

Edited by Kroghy, 01 November 2017 - 21:51.


#87
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Am rezolvat cu epava, am vandut-o saptamana trecuta, am platit la service -ul SEAT 1% din deviz pentru a lua masina de acolo, in jur de 500 sau 600 ron, in cam 4 ore am rezolvat inclusiv cu actele.

Pana sa fiu lasat acasa (ii mai multumesc o data pe aceasta cale ca m-a dus acasa cu masina urcata pe platforma) am primit si notificare prin sms ca am primit banii in contul de Raiffeisen. O firma serioasa, domnul care a venit sa ia masina cu platforma si implicit m-a ajutat cu actele, foarte de treaba, am vorbit o gramada.

#88
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Cum poti numi firma seriaosa stiind ca va trage teapa viitorului cumparator ?

#89
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Eu am facut referire la relatia pe care au avut-o cu mine, ce pot sa zic mai mult?

I-am zis ca nu vreau sa stiu ce se intampla cu ea, plus ca e o firma imensa din tara, peste 3500 masini au in parcul auto si dublu motoare.

#90
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postbolo, on 24 noiembrie 2017 - 17:30, said:

Cum poti numi firma seriaosa stiind ca va trage teapa viitorului cumparator ?
De unde ai tras tu concluzia ca o sa dea teapa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate