Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

catelusi la tara

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View PostPoeOvidiu, on 21 septembrie 2017 - 13:15, said:

Ai mai gasit o tura acum 2 zile.  Peste 2-3 zile o sa gasesti iar?
https://forum.softpe...telusi-la-tara/

da, dar probabil am facut acel topic la o ora tarzie si nu am primit prea multe sfaturi:|..

View PostAlexaLesby, on 21 septembrie 2017 - 13:24, said:

In ultima vreme am observat ca sunt din ce in ce mai mult caini abandonati prin sate.
Probabil din cauza ca se dau amenzi mari pentru asta si atunci la stapani le e frica sa-i lase in orase.

Trebuie facut ceva ca nu este normal ce se intampla. Amenzile mari sunt inutile daca nu se pot aplica.
Microciparea ar trebui sa fie obligatorie dupa 1-2 luni pentru ca stapanii sa poata fi identificati.

stau cativa rromi la cateva case mai jos de noi..si toti avem curti care dau spre garla..acum, eu cred ca acea catea a fost a lor si au lasat-o in voia sortii:|..

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
ori ii adopti, ori gasesti o familie sa ii doreasca, daca ii duci la adapost o sa fie omorati cu mare probabilitate. Exista multe organizatii din Germania/Austria care vin in Romania ajuta cainii si ii duce in vest unde ii dau la familii care ii doresc, poate reusesti sa gasesti o astfel organizatie.

In rest daca le oferi mancare odata la cateva zile, trebuie sa invete sa se descurce singuri, daca o sa se obisnuiasca cu tine atunci o sa stie ca tu le dai mereu de mancare. Iarna o sa fie o problema, pana la venirea frigului nu cred ca o sa se dezvolte suficient, dar asta este viata ce poti face.

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Mai important decat catelusii e mama. Sterilizeaz-o sau va mai produce un catralion de catelusi draguti.

#22
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postbusiness11, on 21 septembrie 2017 - 13:43, said:

ori ii adopti, ori gasesti o familie sa ii doreasca, daca ii duci la adapost o sa fie omorati cu mare probabilitate. Exista multe organizatii din Germania/Austria care vin in Romania ajuta cainii si ii duce in vest unde ii dau la familii care ii doresc, poate reusesti sa gasesti o astfel organizatie.

In rest daca le oferi mancare odata la cateva zile, trebuie sa invete sa se descurce singuri, daca o sa se obisnuiasca cu tine atunci o sa stie ca tu le dai mereu de mancare. Iarna o sa fie o problema, pana la venirea frigului nu cred ca o sa se dezvolte suficient, dar asta este viata ce poti face.

Cred ca au plecat, mai era o bucata de paine lasata acolo.. eu ma gandeam sa-i pun  cat  de cat pe picioare sa stea in haita, sa tina pasul cu ei..altfel supravietuiesc in grup, mai ales iarna..cat despre adoptie..nu am cui sa-i dau, si nimeni nu-i vrea aici:|..lumea e batrana, mentalitati diferite (cainele e caine aici)..asta e:|.

Mi se rupe sufletul de ei, dar nu-mi doresc un caine:|..nu vreau sa am un caine la bloc, intr-un apartament, necesita prea multa responsabilitate,obligativitate din partea mea si nu-mi place mirosul de caine in apartament:|.

Imi pare rau ca i-am gasit:|..ma simt foarte rau de cateva zile..stiind ca cel mai probabil vor muri.. m-am consumant putin cam mult pentru ei..mda, nu stiu ce sa fac  ..in orice caz, macar daca mor, au dus o viata libera si au trait in familie:|..

View Postoverseas, on 21 septembrie 2017 - 13:56, said:

Mai important decat catelusii e mama. Sterilizeaz-o sau va mai produce un catralion de catelusi draguti.

Si cum vrei sa fac asta?? catelusii momentan depind de ea, daca as face acest lucru, sa zicem ca o gasesc, desi nu stiu unde este..o prind, o duc la veterinar, nici nu cred ca poate sa o sterilizeze daca tocmai a terminat de alaptat cateii... . Eu caut solutii reale, nu de domeniul SF:|.

Edited by jimmyboy9111, 21 September 2017 - 14:02.


#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postjimmyboy9111, on 21 septembrie 2017 - 14:02, said:

..ma simt foarte rau de cateva zile.. m-am consumant putin cam mult pentru ei..  in orice caz, macar daca mor,  
Sper că despre ei zici asta, nu despre tine... nu de alta, dar oricât de drăgălași ar fi chiar nu merită să pui atâta suflet.

Edited by althea, 21 September 2017 - 14:18.


#24
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postalthea, on 21 septembrie 2017 - 14:11, said:

Sper că despre ei zici asta, nu despre tine... nu de alta, dar oricât de drăgălași ar fi chiar nu merită să pui atâta suflet.

despre ei vorbesc:|, cred ca am fost destul de clar in pstul meu:|..sunt, nu stiu ce e cu mine zilele astea..sunt putin mai depresiv:|..si acum, vad catelusii astia si chiar m-am consumat pentru ei....in fine, "lasam" sa se aplice legea junglei acum

Edited by jimmyboy9111, 21 September 2017 - 14:26.


#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

View Postjimmyboy9111, on 21 septembrie 2017 - 13:07, said:

.nu stiu daca mai are lapte cateaua..probabil ca nu, din moment ce cateii au inceput sa manance paine si putina carne, ce am gasit pe aici

Da' de supt le-ai dat sa suga (lapte)?

#26
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postadisz, on 21 septembrie 2017 - 14:42, said:


Da' de supt le-ai dat sa suga (lapte)?

nu..le-am dat apa..de ce zic ca mama nu mai are lapte..cel mic, cand a venit cateaua, a incercat sa suga la ea, incerca fiecare tata si nu cred ca mai avea

#27
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

View Postjimmyboy9111, on 21 septembrie 2017 - 14:02, said:



... sa stea in haita, sa tina pasul cu ei..altfel supravietuiesc in grup, mai ales iarna..cat despre adoptie..nu am cui sa-i dau, si nimeni nu-i vrea aici:|..lumea e batrana, mentalitati diferite (cainele e caine aici)..asta e:|.
Stai sa vezi cand te-o hăitui haita...
La tara lumea are cate un caine pe langa curte... prefera sa tina mai multe gaini, porci, vaci, nu câini.

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Sper ca din cateii aia de-i salvezi sa fie si femele. Si sa nu te ocupi de sterilizare. SI sa mai treci pe acolo.
Sentimentele fara ratiune te fac sa salvezi cateii. Mama e problema. Daca nu rezolvi mama poti sa faci ce vrei tu. Nu uita sa-i pe FB pentru likeuri. Nimeni nu are timp sa rezolve cauza.

#29
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postoverseas, on 21 septembrie 2017 - 15:23, said:

Sper ca din cateii aia de-i salvezi sa fie si femele. Si sa nu te ocupi de sterilizare. SI sa mai treci pe acolo.
Sentimentele fara ratiune te fac sa salvezi cateii. Mama e problema. Daca nu rezolvi mama poti sa faci ce vrei tu. Nu uita sa-i pe FB pentru likeuri. Nimeni nu are timp sa rezolve cauza.

in primul rand, nu sunt responsabilitatea mea..nu au fost doar la mine in curte..in spatele gradinii este o coasta, care da intr-o garla si dupaia e padure...Ceea ce imi recomanzi tu, nu este practic deloc..nu am cum sa prind cateaua si sa o sterilizez.
tot ce am facut a fost sa le dau sa manance la cei 2 catei, pentru a prinde puteri sa stea in haita.

Oricum la iarna nu au cum sa supravietuiasca..a nascut vara, a avut noroc ca i-au trait 4 catei.

Din cate stiu eu, pe zavor, in aceasta zona, nu erau caini..foarte rar mai intalneam cate un caine ratacit.

#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am sterilizat 1, una am luat-o in curte la mine si pe a 3-a ma pregateam sa o sterilizez cand au omorat-o vecinii.

#31
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postoverseas, on 21 septembrie 2017 - 16:04, said:

Eu am sterilizat 1, una am luat-o in curte la mine si pe a 3-a ma pregateam sa o sterilizez cand au omorat-o vecinii.

probabil alta situatie..de exemplu, cateaua pe care o detin bunicii e sterilizata..acum, ce-mi ceri tu , e sa ma duc sa i-au toti cainii de pe coasta, sa-i sterilizez:|..inteleg ratiunea..dar, acum, asta nu e respnsabilitatea mea..

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postjimmyboy9111, on 21 septembrie 2017 - 16:08, said:

inteleg ratiunea..dar, acum, asta nu e respnsabilitatea mea..
Totuși, de ce ai deschis topicurile? Că nu vrei/nu poți să faci nimic. Ca să te mângâiem?

#33
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View PostPostasul666, on 21 septembrie 2017 - 14:55, said:

Stai sa vezi cand te-o hăitui haita...
La tara lumea are cate un caine pe langa curte... prefera sa tina mai multe gaini, porci, vaci, nu câini.

Din pacate...,taranii sunt ajutati serios de oraseni(a se citi bucuresteni) cu...ceva javre eliberate in preajma satelor.Probabil sunt acele organizatii care tot trambiteaza protectia animalelor...
Am surpris in vara asta o dubita mercedes,cand ...,debarca caini pe soseaua Bucuresti-Giurgiu,la intersectia cu sos.Oltenitei(~1km de comuna Daia).Numarul de inmatriculare de pe spate,era asa de murdar ca nu se distingea decat prima litera ''B''...

Tin minte ca ,...copil fiind,atunci cand o catea fata acasa,bunicu,pastra 1 sau 2 catei,iar restul erau...aruncati undeva unde erau gunoaie langa CAP.Cateii,mai traiau 2-3 zile si daca nu erau mancati de alte jivine,mureau de foame;nici nu apucau sa deschida ochii...La fel se proceda si cu pisicile...
O practica cruda,dar sanatoasa pt comunitate....

#34
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postgcom61, on 21 septembrie 2017 - 20:28, said:


Din pacate...,taranii sunt ajutati serios de oraseni(a se citi bucuresteni) cu...ceva javre eliberate in preajma satelor.Probabil sunt acele organizatii care tot trambiteaza protectia animalelor...
Am surpris in vara asta o dubita mercedes,cand ...,debarca caini pe soseaua Bucuresti-Giurgiu,la intersectia cu sos.Oltenitei(~1km de comuna Daia).Numarul de inmatriculare de pe spate,era asa de murdar ca nu se distingea decat prima litera ''B''...

Tin minte ca ,...copil fiind,atunci cand o catea fata acasa,bunicu,pastra 1 sau 2 catei,iar restul erau...aruncati undeva unde erau gunoaie langa CAP.Cateii,mai traiau 2-3 zile si daca nu erau mancati de alte jivine,mureau de foame;nici nu apucau sa deschida ochii...La fel se proceda si cu pisicile...
O practica cruda,dar sanatoasa pt comunitate....

da, asa si la mine..la pisici..aveam o pisica, care fata cred ca de 2-3 ori pe an..si de fiecare data ii prindea si ii arunca:|...pe mine ma mintea:|

#35
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postalthea, on 21 septembrie 2017 - 16:10, said:

Totuși, de ce ai deschis topicurile? Că nu vrei/nu poți să faci nimic. Ca să te mângâiem?

sa gasesc solutii:)...imi cer scuze daca cumva v-am jignit prin topicul meu, n-a fost cu intentie;)

#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu ai jignit pe nimeni, ba chiar ai fost oarecum amuzant.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate