Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

catelusi la tara

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
Am gasit la bunici,in spatele curtii 4  catelusi, nu cred ca au mai mult de 2 luni, 2 par mai sanatosi,latra , se joaca , 1 nu prea are energie, iar altul pare bolnav. Le-am dat putina mancare si apa, si aparent cel bolnav si-a revenit, cat de cat:)..e cel mai micut dintre ei.Mama lor vad ca are grija de ei, le-a adus un soarece, si au inceput catelusii sa-l manance.Cred ca este o haita de caini, am vazut si cativa mai marisori, iar cei 2 catelusi mai voiosi s-au luat dupa ei.
Aparent sunt aici de cateva saptamani, cred ca cateaua a fatat pe undeva in spatele curtii
Acum, eu nu stiu ce sa fac cu ei.

Sa-i las de izbeliste si sa las mama natura sa-si urmeze cursul? sa sun la un adapost de caini, ma gandesc ca fiind mici si frumusei, poate le gasesc o casa.
Slabe sanse sa le gasesc eu un camin:|.. mai mult decat sa le dau o bucata de paine/carne(ce gasesc prin frigider) si apa cand sunt aici, nu prea am cum sa-i ajut:|

Edited by jimmyboy9111, 19 September 2017 - 22:31.


#2
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.04.2004
Poze?!

#3
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMany, on 19 septembrie 2017 - 22:45, said:

Poze?!

nu le-am facut poze:|..dar sunt dragalasi..2 negri  complet,unul alb cu pete galbene si unul maroniu (cel mai pricajit dar si cel mai dragut:))

PS. daca e cineva interesat, as putea sa le fac poze maine, sunt din arges

Edited by jimmyboy9111, 19 September 2017 - 22:56.


#4
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View Postjimmyboy9111, on 19 septembrie 2017 - 22:29, said:

Sa-i las de izbeliste si sa las mama natura sa-si urmeze cursul? sa sun la un adapost de caini, ma gandesc ca fiind mici si frumusei, poate le gasesc o casa.
Lasa adapostul ca acolo ii omoara.

Quote

Slabe sanse sa le gasesc eu un camin:|.. mai mult decat sa le dau o bucata de paine/carne(ce gasesc prin frigider) si apa cand sunt aici, nu prea am cum sa-i ajut:|
Da-le de mancare, pana cand incep singuri sa caute hrana (pana ii intzarca masa)

#5
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View PostjavaEEDevOps, on 19 septembrie 2017 - 23:03, said:

Lasa adapostul ca acolo ii omoara.

Da-le de mancare, pana cand incep singuri sa caute hrana (pana ii intzarca masa)

vad ca mama lor are tatele lasate, iar cel mic a incercat sa suga la ea, dar nu cred ca mai avea lapte..le-a incercat pe toate:))..iar aici, nu prea vad ce ar putea sa manance..ma si mir ca au supravietuit atata timp:|..2-3 luni..mama e o eroina:)..probabil si ceilalti caini o ajuta..habar n-am..sunt destul de sanatosi, cel putin nu sunt slabi.

#6
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View PostjavaEEDevOps, on 19 septembrie 2017 - 23:03, said:

Lasa adapostul ca acolo ii omoara.

Da-le de mancare, pana cand incep singuri sa caute hrana (pana ii intzarca masa)

dar adapostul ce are?? ma gandesc ca totusi poate le ofera o sansa la viata,o sansa sa fie adoptati:|..aici la tara,  nu prea stiu ce sa zic. Ma mir ca au supravietuit atata timp:|

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Daca vrei sa faci un bine, du la sterilizat si cateaua si puii. Sunt destui deja abandonati ca ai tai pe lume, nu e cazul sa se mai nasca alte generatii care sa fie chinuiti la fel.
In multe locuri, veterinarii chiar sterilizeaza pro bono, nu trebuie decat sa cercetezi.

#8
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View Postjimmyboy9111, on 20 septembrie 2017 - 00:31, said:

dar adapostul ce are?? ma gandesc ca totusi poate le ofera o sansa la viata,o sansa sa fie adoptati:|..aici la tara,  nu prea stiu ce sa zic. Ma mir ca au supravietuit atata timp:|
Au sanse mai mari sa traisca la tzara decat in acele lagare de exterminare numite "adapost"

Edited by javaEEDevOps, 20 September 2017 - 10:47.


#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

View Postjimmyboy9111, on 20 septembrie 2017 - 00:31, said:


dar adapostul ce are?? ma gandesc ca totusi poate le ofera o sansa la viata,o sansa sa fie adoptati:|..aici la tara,  nu prea stiu ce sa zic. Ma mir ca au supravietuit atata timp:|


in primul rand este focar de boli letale pentru pui ... apoi perspectivele nu sunt deloc incurajoatoare ... oamenii prefera sa plateasca pentru un caine de "canisa" decat sa adopte gratis un maidanez.

#10
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View PostjavaEEDevOps, on 20 septembrie 2017 - 10:46, said:

Au sanse mai mari sa traisca la tzara decat in acele lagare de exterminare numite "adapost"

da

Sincer, adevarul e crud, dar asta e:|..daca reusesc sa le gasesc un stapan, ar fi foarte bine, daca nu, macar sunt o familie si vor muri  impreuna (nu cred ca trec de prima iarna, poate ma-nsel., sper sa fie cazul) .oamenii de aici de la tara sunt batrani si inraiti:|..nu am ce sa le fac..cum aud de un caine ,pisica, fac orice sa-i zgoneasca ..din pacate nu-mi permit sa-i adopt:|..

View PostTarzy, on 20 septembrie 2017 - 10:51, said:

in primul rand este focar de boli letale pentru pui ... apoi perspectivele nu sunt deloc incurajoatoare ... oamenii prefera sa plateasca pentru un caine de "canisa" decat sa adopte gratis un maidanez.

da, nu mai ii duc la adapost, ma gandeam totusi ca sunt mici, si poate le gasesc un stapan Posted Image..dar, ma cam indoiesc..

Edited by jimmyboy9111, 20 September 2017 - 12:56.


#11
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
In spatele gradinii la tara, exista o haita de caini..acolo am gasit 4 catelusi, 2 negri care erau sanatosi si cred ca au plecat cu haita sa se descurce singuri, nu i-am mai vazut..si 2 mai bolnaviciosi, dar aveau pofta de mancare..au mancat tot ce le-am adus..astazi vad ca au plecat, nu i-am mai gasit..a mai ramas si putina paine in locul unde le-am adus ceva.
Acum, eu am incercat sa le gasesc un camin, dar nu am reusit, si nu cred ca voi gasi ceva:|..Ma gandeam sa-i duc la adapost, dar probabil nu este o ideea prea grozava, aici au parte de libertate, au si apa (exista o garla in spatele curtii) si au teren unde sa vaneze..mama lor vad ca nu i-a abandonat..le aducea soareci de camp sa manance. Pe cei 2 mai firavi, i-am pus cat de cat pe picioare si imi place sa cred ca acum pot tine pasul cu cainii mai mari si cu fratii lor.
Ce pot sa fac in situatia asta??Nu prea stiu daca e bine sa le dau de mancare, trebuie sa se descurce singuri..le-am adus  apa si mancare timp de 2 zile..dar, numai o data pe zi..nu vreau sa devina dependenti de mine..cred ca mai mult rau le fac.
Probabil nu vor trece de prima iarna:| dar sunt totui suprins ca mama lor a reusit sa-i  creasca, fiind si 4 catelusi:|..cred ca au in jur de 2 luni..nu stiu daca mai are lapte cateaua..probabil ca nu, din moment ce cateii au inceput sa manance paine si putina carne, ce am gasit pe aici

Edited by jimmyboy9111, 21 September 2017 - 13:09.


#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ai mai gasit o tura acum 2 zile.  Peste 2-3 zile o sa gasesti iar?
https://forum.softpe...telusi-la-tara/

#13
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,875
  • Înscris: 18.12.2011
https://forum.softpe...telusi-la-tara/

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
O fi într-o buclă temporală.

#15
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postalthea, on 21 septembrie 2017 - 13:16, said:

O fi într-o buclă temporală.

Priceless! Posted Image Posted Image Posted Image

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Un fel de Ziua cârtiței :D

#17
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
In ultima vreme am observat ca sunt din ce in ce mai mult caini abandonati prin sate.
Probabil din cauza ca se dau amenzi mari pentru asta si atunci la stapani le e frica sa-i lase in orase.

Trebuie facut ceva ca nu este normal ce se intampla. Amenzile mari sunt inutile daca nu se pot aplica.
Microciparea ar trebui sa fie obligatorie dupa 1-2 luni pentru ca stapanii sa poata fi identificati.

#18
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Ce cârtiță? N-auzi că-s cățeluși… Iar ziua lor este pe 23 martie.
[ https://media.tenor.com/images/fa9fcfb88b4cf2f5c9f9eb0e32bc23bb/tenor.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate