Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Dacia Duster vs Skoda Octavia

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
543 replies to this topic

#19
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017
dar in nici un caz nu o poti compara cu un Duster.

#20
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
La 16000 de euro, intre Duster si Octavia, Duster-ul clar. Asa vei avea un minim de confort (scaune incalzite, tempomat, senzori de parcare) si un motor decent (1.5dCi-ul e din alt film fata de 1.6TDI sau 1.0/1.2-urile de pe Skoda).

Edited by StefanSC, 19 September 2017 - 18:30.


#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Am avut de ales intre cele doua, dar SH (nu am eu bani de masina noua). Am mers prima data cu Skoda. Eram incepator. Am zis ca da, este OK. Am vrut Duster negru sau alb. Hopa, gasesc, la doua zile dupa Skoda, unul alb. Am abvut cea mai nasoala experienta intr-o masina (mai condusesem Logan, Golf, Passat, si o Accord (o masina mai desteapta decat mine). Concluzia mea este ca tinand cont de ce primesti in schimbul banilor. Dacia vinde masini scumpe.
Ce nu mi-a placut: scaunele (si nici Skoda nu are vreo minune), aspectul bordului, totul este urat, plasticul este ieftin (serios, credeam c anu exista de mai multe feluri). Are varul meu una si spune ca sta bine la consum. Inca ceva nu mi-a placuit: aripile sunt praf de rugina, cele din spate nu au avut protectie de plastic.
Atentie, Loganul chel e caruta.

#22
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Oricum comparatia intre un suv si berlina e ca intre scuter si atv, de aceea cautam alternativa la conserva de Duster.

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostCherubim, on 19 septembrie 2017 - 17:56, said:

pai asta ce are de exemplu ? nu e tot noua ? Se incadreaza in buget...   https://www.autovit....html#d053ac0f25


Nu vezi ca pretul brut e peste 17500 euro ? Mie Skoda Octavia 3 mi se pare cam naspa, mai ales faceliftul. Zici ca e facuta din topor.
Cu 15k euro as mai astepta pentru noul Duster + programul rabla... ar trebui sa iasa unul cat de cat full , 4x4 , diesel.

#24
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Duster si Octavia sunt foarte diferite.


Dusterul se simte imprecis, materiale sub Octavia, spatiul interior de asemenea sub Skoda.
Portbagajul si el, mi s-a parut mai mic(sedanul cu haion). Cine are timp sa se uite pe specificatii.



Dusterul diesel intr-adevar are consum mic, si banuiesc costuri de intretinere mici pentru o masina cu veleitati de offroader.
Pe drumuri proaste se simte excelent.



Pentru mers pe autostrazi, spatiu interior si confort cu siguranta Skoda.

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postt-balt, on 19 septembrie 2017 - 18:04, said:

Fugi repede la bucuresti si o iei pe asta:3000e discount. 10.600 km, garantie, 2016 etc http://m.dasweltauto...WF0IExlb24gU1Q*

Sau asta daca vrei sportivitate si 1000e in minus, dar mai adaugi 3 ani si 138.000 km...bun arcuri sport si motorul de 184 vs 150...
http://m.dasweltauto...3RhdmlhIENvbWJp

Eu as lua prima...

Astia de la weltautot sunt cei mai magari, in general dealerii sunt tepari... vezi ca sunt multe cazuri cu masini avariate si revopsite sau km dati inapoi, iar cand a mers sa faca buy-back peste un an pentru o alta masina a zis ca nu o accepta pentru ca, conform istoricului e avariata (luata de la ei)... si i-a dat in judecata. Cautati pe net ca sunt destule.

#26
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Dusterul se simte imprecis, materiale sub Octavia, spatiul interior de asemenea sub Skoda.
Portbagajul si el, mi s-a parut mai mic(sedanul cu haion). Cine are timp sa se uite pe specificatii.

La 16000E Dusterul are aceleasi materiale ca o Octavia la 16000E Posted Image Octavia aia cu materiale mai bune e la 20k+ euro.

Spatiul interior al Duster-ului e arhisuficient pentru 5 persoane (din experienta).

De asemenea, portbagajul Octaviei e o mica teapa (ca fost posesor) pentru ca e adanc si lung => e o "placere" sa scoti lucruri din el.
Portbagajul Duster-ului iarasi e suficient pt bagaje de 5 oameni si e mult mai practic (plat si un pic ridicat).

Edited by StefanSC, 19 September 2017 - 18:42.


#27
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostStefanSC, on 19 septembrie 2017 - 18:42, said:

La 16000E Dusterul are aceleasi materiale ca o Octavia la 16000E Posted Image Octavia aia cu materiale mai bune e la 20k+ euro.

Nu te contrazic, pentru ca  ce-i drept, nu era Duster de 16k.

La spatiu interior insa, Dusterul se simte inghesuit fata de Skoda.

#28
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,014
  • Înscris: 25.12.2005
Lumea cam inclina spre Duster....O iau.
Stiu multe despre Skoda...Duster e mult mai ieftina la intretinere...
La gropile de la noi si de prin alte parti...
Cum a mai spus cineva m-am mai uitat pe Suzuki Vitara si pe Citroen C4 Cactus...
Nu sunt neglijabile,,,Duster e mai ieftin la revizii , intretinere..

#29
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Daca nu o verifici cum trebuie da, dar la 10.600 km cu garantie încă vreo 3 ce ar fi rau la ea? Plus ok dotata și portbagaj mare? Te poti uita si tu pe istoric. O poți ridica pe elevator, ii poti face diagnoza. Daca iti spune ca nu mai are garantia din fabrica si e anulata, atunci as spune pas clar. Asta pare a fi masina de test drive.

Ps daca ati uitat, initiatorul mai are 2 topicuri deschise de achizitie masina, fiind axat pe golf. Au 2 ani topicurile si la fiecare 6 luni le reinvie si tot nu cumpara nimic:)...

#30
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

View Postkiario, on 19 septembrie 2017 - 18:30, said:

Oricum comparatia intre un suv si berlina e ca intre scuter si atv, de aceea cautam alternativa la conserva de Duster.

Destul de corect.

Daca o iei altfel: un Duster FULL (da' FULL inseamna cu toate optiunile pe ea, echipare de top - atat cat se poate, ma rog) sare de 19.000 pret de lista. Pe site-ul Dacia. Noul Duster zic gurile rele ca mai aduce vreo 600 EUR peste asta. Nu am idee de discount-urile actuale la Dacia, dar - pentru modelul nou - ma indoiesc ca se vor ingramadi. La un moment dat, acu' vreo 4 ani, am primit oferta la Duster de 19.100 (cu discount "maxim"). Am spus pas.

Nu am idee cat costa Octavia (tare am impresia ca putin peste, la aceleasi dotari ca si Dacia), insa este MAI MARE decat Duster-ul (portbagaj, locuri fata, locuri spate - nu stiu de unde ideea ca Duster-ul ar fi mai spatios! :w00t: ). La motorizare similara consuma ceva mai putin (o ajuta silueta), si e - de departe - mai confortabila. Da, am mers cu ambele destul de mult.

Bugetul e un pic cam la limita pentru masina noua din zona asta insa, pentru dorintele tale din primul post, cred ca Octavia e o alegere mai potrivita.

#31
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
Ford K 4x4 sa te scoata iarna
on topic: octavia scout e mama lor

#32
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
I told him .Posted Image

#33
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postalex321, on 19 septembrie 2017 - 17:32, said:

Salut ,

Vreau o masina noua , usor de intretinut confortabila. Drumuri lungi in tara si Europa , Cehia , Slovavia , Italia.
Si ceva mai putin in oras...
M-am gindit la Dacia Duster pentru ca e mai mare , ma mai "scot "iarna " , are spatiu unde sa stea sotia si cainele Posted Image
Nici Skoda Octavia nu e de neglijat (m-as fi dus la Superb dar buget mic...)
Buget pina la 16000 e.

Ce ati allege ?

Spatiu? 16.000 ?
Dacia Lodgy sau Docker!
Spatiu !! Portbagaju!!! Poti sa iei si cusca cainelui chiar daca e rasa mare!!! Sau daca nu iei si cusca cainelui .. poti lua tot dupalu cu tine! Si hainele tale nu numai pe ale ei! Plus acvariul cu pesti!

#34
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Si noul Duster e tot vechiul duster, doar facelift interior exterior si acelasi sasiu de 3 stele...aceasi siguranta...pai dupa 7 ani ar trebui sa fie mai ieftin ca sasiul motoarele internele is tot aceleasi, is amortizate si ras amortizate. Cred ca Dacia bate in ritmul asta la profit per masina golful cu mult si bine. Ce milioane de euro in platforme modulare, motoare noi, suspensii regandite, zone de siguranta imbunatatite, otel mai rezistent, greutate scazuta...
Aveam un sasiu vechi din 1998, mai schimbam caroseria, mai punem o bieleta antiruliu mai groasa sa para mai stabil si gata. Pacat de design. Frumos dar 19.000, siguranță 0, mai bine iau Suzuki, Kia Sportage la 19.000 e avion...
In 2018 mi se pare inadmisibil in UE sa vii cu o astfel de masina fara sa o faci mai sigura la impact... Toledo cum poate? Sasiul de la Clio 3 ce are? E tot moca...

Logan pana in 11.000 inteleg, dar la 19.000 am alte pretentii, ca masina de persoana fizica.

#35
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017

View PostTruculMagic, on 19 septembrie 2017 - 18:37, said:



Nu vezi ca pretul brut e peste 17500 euro ? Mie Skoda Octavia 3 mi se pare cam naspa, mai ales faceliftul. Zici ca e facuta din topor.
Cu 15k euro as mai astepta pentru noul Duster + programul rabla... ar trebui sa iasa unul cat de cat full , 4x4 , diesel.
cum sa iei Duster in detrimentul unei Octavia ? Arunci banii aiurea.

Eu nu zic ca Duster nu e bun, dar nu face atatia bani.

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostCherubim, on 19 septembrie 2017 - 19:08, said:

cum sa iei Duster in detrimentul unei Octavia ? Arunci banii aiurea.

Pai cam iei. Cand bugetul e 16k fix, cam aia e.
Acum, ca exista si alte optiuni, e alta treaba.
Dar strict dintre astea doua...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate