Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Numaratoare automata blocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Salut,
Stie cineva cum pot rezolva urmatoarele probleme:
- pe un plan am mai multe blocuri identice; dupa ce le amplasez pe plan asi vrea sa le numerotez cumva automat, fiecare simbol sa aiba asociat un text de tipul xyz.1, xyz.2....xyz.250 ( nu conteaza ordinea)
- aceeasi problema ca mai sus dar ordinea vreau sa o controlez eu exact, adica sa specific eu exact care bloc e xyz.1 si care e xyz.38
- odata numerotate simbolurile, in cazul in care mai trebuie sa inserez unul suplimentar sa se renumeroteze restul automat; de ex daca am blocuri de la xyz.1 pana la xyz.100 si vreau sa adaug un bloc suplimentar cu denumirea xyz.50, cel vechi care se numea xyz.50 sa devina xyz.51 si tot asa pana la xyz.101

Exista vreo posibilitate sa fac asta altfel decat manual?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
in autocad blocurile nu pot fi redenumite, poate cel mult copiate cu alta denumire.
poti incerca ceva jonglerii cu atribute...

Edited by arg, 19 September 2017 - 13:57.


#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Solutia lui @arg cu atribute este cea buna. Ca sa le redenumesti automat....hehe, multa munca. Am facut eu odata ceva in VB si apoi am trecut in VB.NET.
Uite aici

L.E. Ai mai putea sa faci altfel: faci blocurile cu atribute, setezi atributele care sa fie vizibile si care atribute sa fie invizibile si apoi folosesti meniul: Export -> Blocks -> Export Attribute Information sau direct din command line: attout.
Apoi le exporti, le deschizi cu excel si de acolo modifici cum vrea muschiul tau.
Ca sa le importi, folosesti Export -> Blocks -> Import Attribute Information sau direct din command line: attin

Edited by tehnics, 19 September 2017 - 15:00.


#4
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Multumesc ,
solutia cu atribute exportate si importate e buna, functioneaza dar e aplicabila cand faci planul de la zero.
De multe ori am situatia in care numerotarea simbolurilor e sub forma de text si nu sub forma de atribute la blocuri.
Am gasit comanda dataextraction cu care pot sa extrag textele care ma intereseaza intr-un fisier excel, problema e ca nu stiu cum sa bag inapoi fisierul excel dupa ce-l modific...
Aveti vreo idee cum pot face asta?
Mai exact o solutie pt situatia urmatoare:
-am pe plan urmatoarele texte 1/1, 1/2 ,1/3, 1/3
-asi vrea sa le export in excel ca sa le modific 1/1, 1/2, 1/3, 1/4 si apoi sa import fisierul ca sa-mi apara modificare si pe plan

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
sa inteleg ca tu vrei sa mai adaugi texte pe langa cele aferente sau doar sa prelungesti doar un sir de text. adica:
1. text1 ; text2 ; text 3 - unde ; separa un text  independent in concluzie ai 3 texte in desen
2. text1 text2 text3 - aici e doar un singur text

Daca nu, ataseaza un fiser dwg cum arata prima data si cum arata la final....si voi incerca sa te ajut

Edited by tehnics, 20 September 2017 - 12:15.


#6
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Am atasat un exemplu simplificat pentru a se intelege cat mai bine.
Ma intereseaza cum pot ajunge din situatia initiala in cea dorita fara sa modific manual aproape fiecare text.

Attached Files



#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
poti pune o poza?

#8
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Am atasat si poza.

Attached Files



#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
aaaaa, si care ar fi criteriul de schimbare al denumirii?
pozitia de la stanga la dreapta?

Edited by arg, 20 September 2017 - 14:30.


#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postarg, on 20 septembrie 2017 - 14:30, said:

aaaaa, si care ar fi criteriul de schimbare al denumirii?
pozitia de la stanga la dreapta?
In general nu ar trebuie sa existe nici un criteriu. Ma uit si eu acum pe dwg si vad ce pot sa fac

L.E. Vezi ca ti-am trimis un PM.

Edited by tehnics, 20 September 2017 - 15:00.


#11
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Exact , nu exista un criteriu legat de pozitia in plan. Daca le-asi avea pe toate intr-un excel ar fi simplu de efectuat modificarile, merge f bine cu metoda pe care mi-ati recomandat-o, dar asta doar in cazul in care le fac de la inceput cu atribute la blocuri.
Daca sunt deja sub forma de text ca in dwg-ul atasat nu stiu inca cum sa le fac....

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pai trebuie lucrat cu atribute
practic se scrie un program in vba in care slectezi bolocurile si programaul schimba denumirile/atributele in ordinea in care au fost selectate.

Edited by arg, 20 September 2017 - 15:00.


#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbinox, on 20 septembrie 2017 - 14:55, said:

Exact , nu exista un criteriu legat de pozitia in plan. Daca le-asi avea pe toate intr-un excel ar fi simplu de efectuat modificarile, merge f bine cu metoda pe care mi-ati recomandat-o, dar asta doar in cazul in care le fac de la inceput cu atribute la blocuri.
Daca sunt deja sub forma de text ca in dwg-ul atasat nu stiu inca cum sa le fac....
Vezi ca ti-am trimis mesaj cu id-ul meu de skype. Contacteaza-ma si iti arat cat de simplu e...asta in cazul in care eu am inteles ce doresti tu. Daca nu, discutam, vedem si imposibil sa nu gasim o solutie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate