Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Implant dentar - unde? cat costa?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 25.10.2016
Salut...Intentionez in urmatoarea perioada sa imi pun 2 implanturi in partea stanga jos (unul langa altul).
Am vorbit cu medicul meu stomatolog si mi-a dat niste detalii, dar as dori sa stiu daca cineva a mai facut astel de iterventii.
Am cautat pe net si am vazut preturi foarte diverse (de la 1500 ron pana la 4500 ron pe impalnt)
A mai apelat cineva la aceasta procedura ?
Stiti cabinete unde se fac mai des aceste interventii ?
Bucuresti

Edited by drive-x, 19 September 2017 - 12:36.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
in ce oras ?

#3
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 25.10.2016

 corinadaniela, on 19 septembrie 2017 - 12:29, said:

in ce oras ?
Sorry - Bucuresti

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
500 euro un preț minim.
Alea de 1500 lei e tabla ruginita.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
identiq.ro
intreaba de ovidiu.
cat am stat in tara am avut nevoie de ochi si dinti.
a durat mult pana sa-i gasesc, dar a meritat.

#6
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 25.10.2016

 radu2014, on 19 septembrie 2017 - 12:48, said:

Cu cat timp in urma s-a produs edentatia?

Intreb deoarece: https://www.infodent...ditie-de-os.php
Da, mi-a spus si medicul meu stomatolog ca e posibil sa fie nevoie de aditie de os. Dintii sunt scosi acum 3-4 ani.

#7
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007

 Tsunnnami, on 19 septembrie 2017 - 13:10, said:

identiq.ro
intreaba de ovidiu.
cat am stat in tara am avut nevoie de ochi si dinti.
a durat mult pana sa-i gasesc, dar a meritat.
Ai implanturi? Pe maxilar sau pe mandibula?

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
Mandra, parca pe superior, are importanta?
Mergi si discuta, nu-ti ia bani pentru o discutie

mandra a facut implant, eu mi-am schimbat ochii, d-aia cunosc 2 titani de doctori in Romania pe care i-as folosi si acum pentru chestii finute

#9
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007
Pai are importanda deoarece pentru maxilar in cazul augmentarii osoase e nevoie si de sinus lifting si acolo e baiul.
Procedee si tehnici chirurgicale sunt foarte multe, unele mai recomandate decat altele, dar daca iei in calcul si pacientii
cu particularitatile fiecaruia se complica ecuatia.

Edited by radu2014, 19 September 2017 - 13:27.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 radu2014, on 19 septembrie 2017 - 13:24, said:

Pai are importanda deoarece pentru maxilar in cazul augmentarii osoase e nevoie si de sinus lifting si acolo e baiul.

Parca si asta a facut...nu sunt sigur ce nu ma intereseaza, ti-am mai zis, du-te si te lamureste cu omu'.
Mandra stie sa citeasca omul, e si tehnician dentar, asa ca a vorbit pe limba lor.
I-a pus implant cu surub.
Vrei si radiografie? Ca ma faci s-o caut

#11
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007
Pai raspundei intiatorului: cat a costat toata procedura?
A fost nevoie sa treaca cele 9 luni pana la regenerarea osoasa inainte de implantul propriu-zis?

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
Trei s-ontgreb pe ea.
Nu, in nici un caz 9 luni.
In mai mult de 3 luni divortez asa ca nu risca ea 9 luni in punga...

Daca vrea sa ma intrebe pe privat.
Ovidiu asta, e el baiat bun, dar nu ma plateste sa-i fac reclama.
Din ce-mi aduc aminte implantul e pe surub in os, apoi partea superioara, estetica se fixeaza cu surub pe implant cu un surub imbus parca M1.5.
Acum astea e posibil sa fie diferite de la caz la caz, cel mai bine sa mearga sa vorbeasca cu el, I-am dat un doctor pe care eu in consider cel mai bun din cati am cautat. A facut lucrarea acum 4-5 ani si n-a avut nici un fel de probleme. I-am salvat ceva timp, timp pe care eu l-am muncit in tara sa gasesc... si Dumnezeu stie peste cati doctori slabi am dat.
Merge la conferinte, citeste, e la punct cu cele mai noi tehnici, are aparatura, si are cap de inginer.
Ce altceva sa mai astepti de la el?

Nici cat a costat nu stiu, din ce mi-a zis ea, nu a fost ieftin. Dar, nu e mai bine sa mearga direct?
Poate la nevasta-mea au fost complicatii...
Asta e ca intrebarea aia, masina mea a fost stricata, cat a costat reparatia?

#13
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
In luna august mi-am pus un implant in partea de jos (penultima masea, scoasa in nov. 2014) la Focsani. Pret 350 euro doar implantul. Pentru finalizare trebuie sa astept minim 60 de zile, dintele propriu zis din material de zirconiu costa 250 euro.
Daca ati gasit si alte preturi puteti sa spuneti. Dar nu se aseamana un caz cu un alt caz. Prima data se face radiografie si in baza acesteia se hotareste ce este de facut.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
Corect

#15
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007
La Suceava lucrarile endodontice si cosmetice sunt la 1/4 din pretul de la clinica din link-ul de mai sus.
Ma rog, e capitala si lumea are bani, dar totusi 660 de lei pentru 45 minute e cam costisitor in opinia mea.

#16
nicada

nicada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.12.2011
Salut,
In urma cu 5 luni am facut 2 implanturi in mandibula. In acel spatiu a fost o lucrare mai veche , o coroana peste 3 masele, cea din mijloc fiind lipsa.Cand am vrut sa o schimb  s a constatat ca maseaua din spate era prea afectata si a extras o.In spatiul acela am facut 2 implanturi.Saptamana aceasta mi a pus bonturile si am observat ca unul din implanturi este ...dezaxat...fata de linia normala a dintilor, fiind mai in interior.
Va rog sa imi spuneti daca este ceva normal si in ce fel ma poate afecta aceasta .
Va multumesc.

 nicada, on 06 octombrie 2017 - 18:33, said:

Salut,
In urma cu 5 luni am facut 2 implanturi in mandibula. In acel spatiu a fost o lucrare mai veche , o coroana peste 3 masele, cea din mijloc fiind lipsa.Cand am vrut sa o schimb  s a constatat ca maseaua din spate era prea afectata si a extras o.In spatiul acela am facut 2 implanturi.Saptamana aceasta mi a pus bonturile si am observat ca unul din implanturi este ...dezaxat...fata de linia normala a dintilor, fiind mai in interior.
Va rog sa imi spuneti daca este ceva normal si in ce fel ma poate afecta aceasta .
Va multumesc.

Attached Files



#17
Samyra-Dd

Samyra-Dd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2017
Buna seara! Nu trebuie sa va speriati daca implanturile nu sunt  perfect paralele! Uneori ne ghidam dupa directia osoasa sau in anumite cazuri si in functie de resorbtia osoasa. Ele se vor paraleliza cu  bonturile protetice angulate iar coroanele vor fi  paralele!😊👍

#18
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007

 Samyra-Dd, on 25 octombrie 2017 - 22:31, said:

Buna seara! Nu trebuie sa va speriati daca implanturile nu sunt  perfect paralele! Uneori ne ghidam dupa directia osoasa sau in anumite cazuri si in functie de resorbtia osoasa. Ele se vor paraleliza cu  bonturile protetice angulate iar coroanele vor fi  paralele!����
Implanturile se pun cu stent nu la voia intamplarii. Resorbtia osoasa se trateaza prin augmentare si crestere dirijata.
Daca voi puneti implanturi unde gasiti os, atunci meritati sa vi se faca la fel.
Spoiler

Edited by radu2014, 26 October 2017 - 20:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate