Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Idei bufet suedez

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,059
  • Înscris: 04.03.2014

 argentum, on 06 octombrie 2017 - 17:20, said:

daca vrei sa fie italienesca, iti cam lipseste vreo 2 feluri de mancare de acolo.

aperitivo, antipasto, primo, secondo, contorno (sau inslata) abia acum vine tiramisu ca dolce apoi cafe sau digestivo

Ai zis bine, in afara de aperitivo.
Aperitivo in Italia (depinde de zona) nu are legatura cu masa principala, e un fel de ceai de la ora 5 a englezilor, doar ca e cu alcool:).

Adica pe la 5:30-7:30 te bagi intr-un bar, iti iei un Aperolspritz, un pahar de prosecco si  ti le serveste cu putine gustari, chipsuri, masline, fistic, eventual ceva branza/sunca in general limitat. Dar sunt si versiuni unde intri in bar si ai bufet suedez in general la suma fixa, de exemplu 10 euro in care ai inclus un drink/bere/vin.

Edited by ionutzitaly, 07 October 2017 - 10:32.


#38
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 ionutzitaly, on 07 octombrie 2017 - 10:31, said:

Ai zis bine, in afara de aperitivo.
Aperitivo in Italia (depinde de zona) nu are legatura cu masa principala, e un fel de ceai de la ora 5 a englezilor, doar ca e cu alcool:).

Adica pe la 5:30-7:30 te bagi intr-un bar, iti iei un Aperolspritz, un pahar de prosecco si  ti le serveste cu putine gustari, chipsuri, masline, fistic, eventual ceva branza/sunca in general limitat. Dar sunt si versiuni unde intri in bar si ai bufet suedez in general la suma fixa, de exemplu 10 euro in care ai inclus un drink/bere/vin.
asta-mi place,ca stil de viata :)

#39
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 argentum, on 06 octombrie 2017 - 17:20, said:

daca vrei sa fie italienesca, iti cam lipseste vreo 2 feluri de mancare de acolo.

aperitivo, antipasto, primo, secondo, contorno (sau inslata) abia acum vine tiramisu ca dolce apoi cafe sau digestivo

Nu cred ca sunt in stare invitatii mei sa manance atata, intotdeauna ma "cearta" ca am facut prea multa mancare (multa mancare insemnand o masa obisnuita pentru un alt grup de invitati). In plus, as cam fi vrut sa renunt la clasica friptura si sa o inlocuiesc cu altceva (respectiv paste). Nu prea merge supa ca primo si paste ca secundo, din cate stiu. Si nici insalata la paste, zic eu.

#40
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Hai sa-ti dau eu niste idei bune.

- chiftele rotunde, mici, cat mai light (nu doar carne).
- branzeturi tari, taiate in dreptunghiuri.
- grisine groase, italienesti, cu ulei de masline (pe astea se poate infasura prosciutto inainte sa le aduci, sau le lasi simple).

#41
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014
Bruschete cu ton, rosii si ulei de masline, daca nu vrei sa le faci pe cele clasice cu usturoi.

#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 black_dizzy, on 11 octombrie 2017 - 16:31, said:

Nu cred ca sunt in stare invitatii mei sa manance atata, intotdeauna ma "cearta" ca am facut prea multa mancare (multa mancare insemnand o masa obisnuita pentru un alt grup de invitati). In plus, as cam fi vrut sa renunt la clasica friptura si sa o inlocuiesc cu altceva (respectiv paste). Nu prea merge supa ca primo si paste ca secundo, din cate stiu. Si nici insalata la paste, zic eu.

supa sau paste intra la primo din cate stiu. servesti fie una, fie alta. desi.... desi...!!!! am mancay in restaurante italenesti peste ocean, paste servite ca side dish la secondo.
veal a la marsala spre exemplu cu paste langa.. oricum, desi omu vorbe engleza cu accentul ala italian simpatic, cand am cerut un correto, a venit cu sticla la masa, ca el nu a corectat niciodata... loool, pana sa'i spun eu stop a umplut ceasca cu averna. nu ca mi'a parut mie rau, ca nici in plus la nota nu a adaugat. asa ca nu as baga mana in foc pentru cat de italian e sa mananci paste la secondo in cadrul unui formal dinning (cu invitati ma refer, chiar daca nu e chiar asa de formal).
cine stie, poate asta e vazuta la italieni cu e la noi sa mananci paste cu paine. desi sunt bune la gust Posted Image
ionut poate ne ajuta sa facem lumina.

oricum, nu uita, poti sa le servesti pe toate. doar ca umbli la portii.\
apropos de asta, am avut o invitatie o data la un restaurant din ala de topuri de sta ospatarul in picioare si tine discurs despre ce esti pe cale sa mananci si descrie nu doar mancare ci si gustul (mult peste balacarealea specifica de vanzare). in fine, era 9 course dinner sau ceva de genu asta, ca'ti lua o jumatate de ora sa citesti meniul (era fix).
mai nene, am ajuns acasa, am scos din debara un borcan cu zacusca si am mancat sa ma satur si eu sa nu adorm flamand. pai puneau doua surcele, trei bobote in farfurie. supa lor intra intr'o cescuta de espresso. acum, nu ca trebuie sa faci asa, dar nu trebuie sa pui un polonic de paste.
poti merge cu doua linguri de paste, de le termina invitatii in 3 secunde si sa se uite in jur ce mai e, si vii la felul urmator cu ceva mai consistent. sau bagi niste paste cu ton/somon(din asta de conserva, il pui bucatiti) si langa paste poti bune o bucatica mica de somon (il poti fie inabusi, fie un pic ars la tigaie si caramelizat) si in felul asta faci o portie sanatoasa de paste de se satura invitatii, iar la pasul urmator, le tragi o salata si aici, fie mergi pe o salata dulce (chestii confiate, etc) fie o salata amara si servesti  cateva feluri de branza pe langa

Edited by argentum, 11 October 2017 - 23:15.


#43
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,059
  • Înscris: 04.03.2014
Sa zicem ca niste antipasti bine gandite si originale. Niste Prosecco (ca mai nou de cand cu boomul de cerere l nivel international a scazut mult ca si calitate).   La antipasti poti sa mergi pe chestii simple dar de top, desi astea le gasesti greu in Romania asa ca trebuie sa-ti bati capu sa lucrezi cu ce ai.

Poti sa mergi si doar cu paste dupa, dar cu o conditie, sa-i saturi pe jumatate cu antipasti, sa fie de "bella figura" si pastele sa nu fie chiar ceva simplu gen o carbonara, amatriciana and co. Ci o reteta mai elaborata si consistenta, de ce nu paste la cuptor, cannelloni. Nu uita de "il dolce" si amaro/limoncello/grappa eventual daca ai vreun magazin italian serios ceva "Liquore" artizanal de care invitatii nu-l stiu. (Dar sa-l gusti innainte) :)


P.s. si supa si pasta nu prea merge cum zicea argentum.  Desi daca e frig si vrei o supa calda si macaroane exista solutia italiana:)   Bucataria emiliana: tortellini in brodo, tortellini ii cumperi proaspeti si de o marca buna, daca nu ii faci, dar nu e chiar simplu.  Apoi o supa de gaina, dar mai bine de faraona(bibilica cred ca-i zice in romana) o supa simpla si limpede cum se fsce si prin ardeal, eventual cauti reteta emiliana, dupa faraona aia o bagi in cuptor cu cartofi, langa mai pui si o salata.

P.p.s. Bucataria italiana adevarata e foarte "regionalizata" nu e doar aia standard "comerciala" cunoscuta la nivel international.

Edited by ionutzitaly, 15 October 2017 - 15:35.


#44
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 ionutzitaly, on 15 octombrie 2017 - 15:15, said:

Poti sa mergi si doar cu paste dupa, dar cu o conditie, sa-i saturi pe jumatate cu antipasti, sa fie de "bella figura"si pastele sa nu fie chiar ceva simplu gen o carbonara, amatriciana and co.

Da, la ceva de genul asta ma gandeam. In cannelloni nu prea am incredere, parca nu-mi ies intotdeauna suficient de buni, lasagna am facut recent la alta masa... cred ca o sa merg pe niste paste bologneze sau sa pregatesc mai multe sosuri si fiecare sa isi puna ce vrea in farfurie... ma mai gandesc. Oricum la mine la masa in general aperitivele sunt suficient de consistente incat sa te saturi (la noi in familie se mananca mult, de-aia ziceam ca restul musafirilor nu prea fac fata :P).

Multumesc pentru sfaturi!

#45
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Are ceva ani topicul, însă chiar nimeni nu s-a gândit la niște shaorme cu de toate... :)
Oho, îi mulțumeai pe toți. Glumesc, evident.

Edited by Vlad_22, 29 August 2021 - 22:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate