Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Idei bufet suedez

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
As vrea sa organizez un bufet suedez pentru o petrecere si pentru aperitive am o multime de idei (in principal finger food), insa m-am blocat complet la felul principal. Nu exista spatiu pentru stat la masa, deci trebuie sa fie usor de consumat fara sa te murdaresti prea tare, sa-ti pice mancare in poala etc. In plus, trebuie sa fie usor de preparat cu invitatii acolo (adica exclus gratare sau prajeli, sa stau sa le pazesc in bucatarie si sa ma imput in timp ce toti invitatii sunt in casa, de preferat ar fi ceva la cuptor) sau in cel mai rau caz sa poata fi reincalzit fara sa aiba un gust infect (aici sunt destul de putine variante, de obicei mancarea cea mai buna e proaspat facuta). Toate ideile care imi vin pica la unul dintre capitole, as aprecia tare mult daca ma ajutati cu idei mai bune decat ale mele :)

#2
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
suna cam de la tara, dar de sarmale in foi de vita de vie te-ai gandit?

#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Avand in vedere ca oricum trebuie sa te ocupi si de restul pregatirilor, nu mai bine apelezi la serviciile cuiva care prepara astfel de aperitive contra cost? Nu cred ca iesi mai ieftin, dar castigi mai mult timp.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
trebuie sa fie traditional romanesti?
daca nu, baga si tu niste chicken wings, niste tortilla, niste mini burgeri.

Daca ai ceva buget, firma de catering.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
poate te ajuta variante de meniu, imposibil sa nu gasesti pe net.
http://cafeluna.ro/b...i/bufet-suedez/

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Chiftelute formate mici, ca perisoarele, eventual cu carne de mici daca nu-ti place ceapa, reincalzite
Sau cu peste, sa si cu peste si cu mici si cu ceapa
sau
O firma de catering care-ti aduce la nas

#7
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Pai si de ce ai nevoie de fel principal, daca lumea nu poate sta la masa? Suplimenteaza la finger food. Ai destule chestii care se pot face la bufet rece. Nu vrei sa stai in bucatarie, da vrei ceva la cuptor ...

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 black_dizzy, on 19 septembrie 2017 - 12:17, said:

As vrea sa organizez un bufet suedez pentru o petrecere si pentru aperitive am o multime de idei (in principal finger food), insa m-am blocat complet la felul principal.

Nu exista "fel principal" la o astfel de masa. Trebuie sa pui pe masa tot felul de chestii marunte care sa poata fi luate pe farfurie. Nu te complica sa gatesti la cuptor.. exista genul ala de micro-snitzele sau fasii de pui care merg puse la gramada. In rest... se respecta principiul bufetului suedez - 80% chestii dulci si fainoase si 20% proteina concentrata (carne si alte chestii din astea)... Oricum se haleste tot si se linge farfuria.

Edited by rosix, 19 September 2017 - 12:39.


#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Muschi file' de porc feliat, la cuptor, inabusit.

Se ia fiecare felie de file', se pune pe o felie de paine, se adauga un castravete murat si... gata.

Sau shnitzele portionate oarecum egal, facute cu o zi inainte si doar incalzite in momentul cu pricina.

Edited by Hunor_66, 19 September 2017 - 12:46.


#10
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 black_dizzy, on 19 septembrie 2017 - 12:17, said:


atunci mergi numai pe bufet suedez, dar pune  si ceva preparate calde. Poti alege  o tematica, un specific, si sa construiesti meniul in directia respectiva.

ca tot spunea cineva mai sus de sarmalute in foi de vita (daca are cine sa ti le faca), ar merge bine cu un meniu de inspiratie  mediteraneana

Edited by irina2014, 19 September 2017 - 13:07.


#11
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Cateva aperitive  care se pot face pe rapid : tarte cu branza si somon (poti folosi tortizzi sau bake rolls), pepene galben cu prociutto , bruschete cu mozarella, rosii si busioc , salata de ton, crochete de cascaval..etc.
...hai ca-mi ploua-n gura.

De beut nimic ? un aperol spritz, mohito, campari etc
Unde e petrecerea ca ti-le fac eu ...gratis Posted Image ? !

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Hunor_66, on 19 septembrie 2017 - 12:45, said:

Sau shnitzele portionate oarecum egal, facute cu o zi inainte si doar incalzite in momentul cu pricina.

Corect, taiate cu scobitoare-n ele, reincalzite

Hai, la treaba ca ai idei bune aici

#13
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
PS: sa iei in calcul si spatiul disponibil + tinutul la frigider - vreau sa spun ca , de ex, minisandwich/canapele ocupa mult loc, nu pot fi stivuite.

Edited by irina2014, 19 September 2017 - 13:23.


#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
He, he, de ce nu faci si o "surpriza". Uite, faci snitele mici si printre ele bagi cate o bucata de ficat de porc facut pane, asa una la 7-8 snitele. Pe urma urmaresti sa vezi cine e surprins :D
  Faceam asa cu felii de portocala si ici colo cate una de lamaie pe la chefuri unde era lumina slaba si nu vedeai prea bine culoarea :D

Eu mai folosesc zarzavatul din supa, morcovi, pastarnaci etc. Il dau prin masina de tocat carne sau razatoarea mica, pun un ou si putin pesmet si il fac bilute pe care le prajesc in ulei. Merg si reci pe post de garnitura. Daca nu faci supa fierbi zarzavatul si faci.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 PoeOvidiu, on 19 septembrie 2017 - 13:17, said:

He, he, de ce nu faci si o "surpriza". Uite, faci snitele mici si printre ele bagi cate o bucata de ficat de porc facut pane, asa una la 7-8 snitele. Pe urma urmaresti sa vezi cine e surprins Posted Image
  Faceam asa cu felii de portocala si ici colo cate una de lamaie pe la chefuri unde era lumina slaba si nu vedeai prea bine culoarea Posted Image

Eu mai folosesc zarzavatul din supa, morcovi, pastarnaci etc. Il dau prin masina de tocat carne sau razatoarea mica, pun un ou si putin pesmet si il fac bilute pe care le prajesc in ulei. Merg si reci pe post de garnitura. Daca nu faci supa fierbi zarzavatul si faci.

:lol:
Ce nesimtire...
:lol:

Esti demential
Mi-ai dat o idee

#16
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 vanitty, on 19 septembrie 2017 - 12:22, said:

suna cam de la tara, dar de sarmale in foi de vita de vie te-ai gandit?

Ai sa razi, dar chiar m-am gandit. Numai ca mi-e teama ca sunt totusi destul de complicat de mancat asa... pe genunchi.
La fel si cu chestiile gasite pe net, cele mai multe contin diferite tipuri de fripturi care iar nu sunt ok de mancat asa. Nu-mi ziceti de ciocanele de pui cu poleiala in varf, va rog eu Posted Image

 business11, on 19 septembrie 2017 - 12:27, said:

trebuie sa fie traditional romanesti?
daca nu, baga si tu niste chicken wings, niste tortilla, niste mini burgeri.

Nu, nu trebuie sa fie romanesti. Chicken wings si tortilla nu prea merg ca trebuie proaspate (tortilla buna e pusa la grill sau pe gratar in ultimul moment si pentru cantitati mari n-am timp sa intorc lipii), dar mini burgeri suna interesant. Chiar ma gandisem la ceva gen "do it yourself burger", dar iar e complicat de mancat daca sunt prea mari. Ai idee pe unde pot gasi chifle mai micute pentru asta?

Catering nu vreau pentru ca imi place sa gatesc si sa servesc oamenii cu preparate facute de mine.
As vrea totusi si fel principal pentru ca o sa ne lungim si nu vreau sa-i tin toata noaptea cu aceleasi chestii puse pe masa cu 5 ore in urma (nu mi se pare nici ospitalier, nici tocmai sigur din punct de vedere alimentar).

Stiu ca sunt pretentioasa, daca era simplu nu va mai ceream sfatul ;)

Edited by black_dizzy, 19 September 2017 - 13:36.


#17
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
atata timp cat nu faci sarmalele alea uriase si le lasi putin la scurs inainte de a le pune pe platou, nu o sa ai probleme. E bine sa fie in vita de vie, pentru ca arata mai bine ca alea in varza, is mai tapene, iti dau si un gust mai bun si poti sa le faci din ziua precedenta, le pui la fiert cu cateva ore inainte de petrecere si poti si sa le servesti caldute cand vin invitatii. Bunica moldoveanca face asa ceva,. si stiu ca le facea destul de mici astfel incat sa le putem manca si cu mana

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sunt cosuletele alea din aluat. Si rotunde si in forma de barcuta etc. Ia cateva si le umpli cu icre, vinete, crema de branza, fasole batuta si pui si o feliuta de cabanos prajit pe ea. Unde mai mananci fasole cu carnat la bufet suedez? Si aia place la toata lumea.
Eu merg pe ideea sa surprind intotdeauna. Si de obicei reusesc.
Toata lumea face cosulete cu icre si vinete dar cu fasole doar eu Posted Image , deja ma intreaba prietenii cand vin la ceva eveniment "ai fasole ?" Posted Image)) Atat ca ultima data i-am surprins, zic am dar cu autoservire azi si iau ceaunul si il pun pe masa Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 19 September 2017 - 13:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate