Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reclamatie Christian Tour nerezolvata !

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
bloodindark

bloodindark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2007
Buna ziua. La sfarsitul lunii iulie am plecat cu Christian Tour intr-un circuit Anglia-Tara Galilor-Irlanda.Am fost mai nemultumit ca niciodata de un circuit cu ei , desi mergem (eu cu prietena) de vreo 4 ani cu ei ..si in circuite si in sejururi !
S-au ratat o multime de obiective din program (castele: cardiff , rock of cashel , ross , king's john , dunluce - parte din excursie optionala platita pe langa pretul initial !; care nu erau bolduite-adica trebuia facuta vizita interioara!, au fost facute doar cu vizita exterioara , o gradina botanica - nu s-a vizitat in nici un fel !) .
Practic am platit pentru ceva si ni s-a oferit altceva , doream restituirea unei parti din sume pentru ca este bataie de joc ! Chiar doamna ghid ne-a spus ca probabil programul acesta incarcat este facut de cineva care nu stie ca nu pot fi atinse toate obiectivele , dat fiind ca timpul este prea scurt si autocarul cat si soferul au nevoie de un timp de odihna de "x" ore fixe.
Am facut reclamatie la ei si nu s-a aprobat restituirea unei parti din sume (asta am cerut) , ba chiar nu se va rezolva nimic din punctul lor de vedere. Eu unul i-am amenintat ca le fac reclamatie peste tot unde pot , postez pe orice forum pot sa stie lumea ! si ajung pana la judecata cu ei !
Mi-au raspuns urmatorul lucru:
"Referitor la nemultumirea fata de desfasurarea circuitului, regretam faptul ca nu ati fost pe deplin multumit de serviciile oferite de Christian Tour.  Conform raportului ghidei, toate obiectivele din program au fost atinse.
Dumneavoastra ati efectuat circuitul, ati beneficiat de toate serviciile contractate, din acest motiv  consideram ca nefondata solicitarea de despagubire."
Eu , care nu ma las niciodata batut , am sunat-o frumos pe doamna ghida , am inregistrat apelul , unde spune clar ca n-a fost contactata in legatura cu sesizarea , nici vorba de asa ceva , si in plus a recunoscut in timpul dialogului cu mine ca nu s-au vizitat toate obiectivele si etc.
Ce imi recomandati? Urmeaza sa fac reclamatie la ANPC si Minsiterul Turismului, Christian Tour nu mai e membru ANAT m-am interesat !

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Poti face reclamate doar daca in contract sunt trecute clar obligatiile lor. Daca se scrie cu subiect si predicat ca ai vizitare interor/exteror ...si firma nu ti-a oferit-o decat partial , poti solicita restituirea integrala nu doar partiala a banilor . Daca nu este scris clar ...nu ai ce face . De obicei este scris undeva mai la coada si cu litere mai mici faptul ca obiectivele se vor vizita in limita timpului disponibil  sau ca pot aparea intarzeri datorita traficului auto sau alte motive  , caz in care vor fi invocate aceste alineate in fata inspectorlor OPC.

Edited by JurasikMan, 19 September 2017 - 10:56.


#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
ANAT ala era un fel de club mai mult. Fa reclamatie la ANPC si asteapta raspuns.

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
sa fie o coincidenta? si o cunostinta de-a mea a fost cu ei recent si a fost teapa maxima.

Edited by usrnm, 19 September 2017 - 10:55.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
ai dreptul la 10-20% din pretul calatoriei. Exista o asa numita lista frankfurt unde poti verifica cat la % poti cere inapoi. Din pacate nu gasesc nici un link pe romaneste, daca doresti cauti pe germana Frankfurter Tabelle si o traduci. Categoria ta se numeste "Fehlende Reiseleistung" --> b ) "bei Besichtigungsreisen" 10-20%.

Aceasta lista o poti considera valoare de referinta, dar este acceptata legal de inalta curte de justitie europeana. Datorita drepturilor de calatori pe teritoriul uniunii europene, ai dreptul la acest 10-20%.

Juridic vorbind 99% castigi cazul, asa ca te sfatuiesc sa contactezi un avocat. Daca vorbim de doar 50eur nu merita clar, daca vorbim de cateva sute atunci merita.

Edited by business11, 19 September 2017 - 11:33.


#6
bloodindark

bloodindark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2007

 JurasikMan, on 19 septembrie 2017 - 10:53, said:

Poti face reclamate doar daca in contract sunt trecute clar obligatiile lor. Daca se scrie cu subiect si predicat ca ai vizitare interor/exteror ...si firma nu ti-a oferit-o decat partial , poti solicita restituirea integrala nu doar partiala a banilor . Daca nu este scris clar ...nu ai ce face . De obicei este scris undeva mai la coada si cu litere mai mici faptul ca obiectivele se vor vizita in limita timpului disponibil  sau ca pot aparea intarzeri datorita traficului auto sau alte motive  , caz in care vor fi invocate aceste alineate in fata inspectorlor OPC.

salut.mersi de reply. voi verifica ce mi-ai spus , in contract si voi updata aici !

 business11, on 19 septembrie 2017 - 11:08, said:

ai dreptul la 10-20% din pretul calatoriei. Exista o asa numita lista frankfurt unde poti verifica cat la % poti cere inapoi. Din pacate nu gasesc nici un link pe romaneste, daca doresti cauti pe germana Frankfurter Tabelle si o traduci. Categoria ta se numeste "Fehlende Reiseleistung" --> Posted Image "bei Besichtigungsreisen" 10-20%.

Aceasta lista o poti considera valoare de referinta, dar este acceptata legal de inalta curte de justitie europeana. Datorita drepturilor de calatori pe teritoriul uniunii europene, ai dreptul la acest 10-20%.

Juridic vorbind 99% castigi cazul, asa ca te sfatuiesc sa contactezi un avocat. Daca vorbim de doar 50eur nu merita clar, daca vorbim de cateva sute atunci merita.


am dat cam 1000E de persoana doar excursia la agentie plus ce a mai fost pe langa de optionale..deci vreo 200-300 euro ma astept despagubire !

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
daca calculam cu 20% din 2000€ = 400€, deci ar fi corect.

Iti recomand un avocat care sa fie priceput pe domeniu, prima consultatie este gratuita in general, asa ca ai posibilitatea sa discuti despre sansele tale, care dupa cunostiintele mele sunt destul de mari chiar 90% sau mai mari. O scrisoare din partea unui avocat poate produce minuni.

#8
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Buna informatia asta, cu lista frankfurt, nici nu auzisem de ea.

Ce nesimtiti astia de la cristian tur, mai bine te duceai pe cont propriu, cred ca ieseai si mai ieftin...Posted Image

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Daca organizatorul calatoriei este in UE, atunci poti folosi lista frankfurt chiar si pentru calatorii in afara UE. Deoarece calatoria a fost organizata de o companie din UE. Important ca sa poti folosi aceasta lista trebuie sa fie un pachet de vacanta (transport + hotel). Doar hotelul sau doar transportul nu profita de aceasta lista. Si drepturile se numesc "drepturile calatorului in UE".

Cel mai bun exemplu:
- am comandat prin Neckermann (Germania) bilete avion+hotel in Republica Dominicana. Camera cu balcon si vedere la mare, ajunsi acolo nu mai erau disponibile aceste camere, am primit o camera cu balcon si vedere la mare in ziua a 3 a. Pentru acest deranj am cerut 15% din pretul calatoriei. Mancarea la micul dejun era zilnic identica, deranjant deoarece la 14 zile de concediu, dupa 5 zile ai mancat toate felurile si te plictisesti, inca 15%.

Am primit 22,5% de la Neckermann, o suma frumoasa tinand cont ca in total concediul m-a dus undeva la 3500€ (2 persoane), astfel ca 700-800 am primit inapoi.


Lista Frankfurt

Edited by business11, 19 September 2017 - 11:40.


#10
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Informati-va si ganditi inainte sa achizitionati circuite din astea. N-am gasit circuitul de care spui tu, am gasit insa la ei pe site ceva asemanator: ANGLIA, Scoţia, Irlanda. Si ia uite ce scrie la ziua 5, de exemplu:

Ziua 5. LONDRA - GREENWICH
Mic dejun. Începem vizita capitalei britanice: Palatul Buckingham, Trafalgar Square,
Piccadilly Circus, Tower Bridge, Turnul Londrei, Parlamentul, Big Ben, Catedrala St. Paul,
Madame Tussauds - Muzeul figurilor de ceară, British Museum. Timp liber la dispoziţia
turiştilor sau plimbare cu vaporaşul pe Tamisa.

Deci, dupa micul, ai de facut nu mai putin de 10 (ZECE) obiective, intr-o zi. Si dupa aceste 10 obiective, cica mai ramane si timp liber pentru plimbare pe Tamisa.
Orice om care citeste chestia asta si gandeste, isi da seama ca e imposibil de facut asa ceva intr-o singura zi.

#11
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
ba e posibil, dar numai din exterior si din goana calului!

#12
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 balauru69, on 19 septembrie 2017 - 11:44, said:

Informati-va si ganditi inainte sa achizitionati circuite din astea. N-am gasit circuitul de care spui tu, am gasit insa la ei pe site ceva asemanator: ANGLIA, Scoţia, Irlanda. Si ia uite ce scrie la ziua 5, de exemplu:

Ziua 5. LONDRA - GREENWICH
Mic dejun. Începem vizita capitalei britanice: Palatul Buckingham, Trafalgar Square,
Piccadilly Circus, Tower Bridge, Turnul Londrei, Parlamentul, Big Ben, Catedrala St. Paul,
Madame Tussauds - Muzeul figurilor de ceară, British Museum. Timp liber la dispoziţia
turiştilor sau plimbare cu vaporaşul pe Tamisa.

Deci, dupa micul, ai de facut nu mai putin de 10 (ZECE) obiective, intr-o zi. Si dupa aceste 10 obiective, cica mai ramane si timp liber pentru plimbare pe Tamisa.
Orice om care citeste chestia asta si gandeste, isi da seama ca e imposibil de facut asa ceva intr-o singura zi.

Intrebarea este ce scrie exact in itinerariu. Ti se promite vizite in interior sau pur si simplu programul presupune ca esti plimbat cu autocarul prin fata lor?

#13
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017
Nu te supara ca te intreb ... ce poti sa vezi intr-un circuit Anglia-Tara Galilor-Irlanda?Posted Image . O zona mai plictisitoare ca Anglia rar daca mai gasesti, vremea este mai tot timpu' de rahat, oamenii de acolo parca zici ca-s picati din luna pe pamant si se uita la tine ca si cum n-ar stii pe ce planeta traiesc....totul este invechit acolo, parca zici ca esti in secolele trecute. Cum poti sa dai bani pentru o excursie in Anglia? Acolo este bine sa te duci NUMAI daca vrei sa-ti faci curaj sa te spanzuri daca te-ai saturat de viata. Pana si regele lor in timpul lor prefera sa vina in Romania ca s-a saturat si el de Anglia si ce este acolo :))))

 balauru69, on 19 septembrie 2017 - 11:44, said:

Deci, dupa micul, ai de facut nu mai putin de 10 (ZECE) obiective, intr-o zi. Si dupa aceste 10 obiective, cica mai ramane si timp liber pentru plimbare pe Tamisa.
Plimbarea pe Tamisa este sa-ti cauti o piatra de moara si sa te inneci in Tamisa ca ai dat banii aiurea pe excursia aia. Clar este teapa, cine-i nebun sa plimbe o "turma" de turisti prin vechiturile alea de castele si pe o vreme care-n majoritatea cazurilor este de rahat, de nu-ti vine sa iesi nici din casa sa-ti iei de la magazin de mancare

Edited by aurel100680, 19 September 2017 - 14:31.


#14
bloodindark

bloodindark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2007
Da , a fost o vreme de rahat jumatate de excursie. Am vrut sa merg pentru ca am vazut si Franta , Italia chiar si un pic de Belgia anii trecuti .

In Anglia s-a stat putin , eu de Irlanda am fost mai incantat , ca si peisaj. Oricum cel; mai mult mi-a placut Franta dupa care Italia. SI imi plac castelele , dar sa stii ca n-am fost foarte impresionat , ca sa nu mai zic ca la Windsor n-ai voie sa faci poze....mi se pare procarie sa nu poti sa faci poze .

#15
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 business11, on 19 septembrie 2017 - 11:08, said:

ai dreptul la 10-20% din pretul calatoriei. Exista o asa numita lista frankfurt unde poti verifica cat la % poti cere inapoi. Din pacate nu gasesc nici un link pe romaneste, daca doresti cauti pe germana Frankfurter Tabelle si o traduci. Categoria ta se numeste "Fehlende Reiseleistung" --> b ) "bei Besichtigungsreisen" 10-20%.

Aceasta lista o poti considera valoare de referinta, dar este acceptata legal de inalta curte de justitie europeana. Datorita drepturilor de calatori pe teritoriul uniunii europene, ai dreptul la acest 10-20%.

Juridic vorbind 99% castigi cazul, asa ca te sfatuiesc sa contactezi un avocat. Daca vorbim de doar 50eur nu merita clar, daca vorbim de cateva sute atunci merita.


N-are nici o legatura ce-ai postat tu cu legea romana.
Legea care guverneaza in Romania este OG 107 / 1999 si contractul privind comercializarea pachetelor de servicii turistice pe care persoana l-a semnat.

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 edbica2000, on 20 septembrie 2017 - 17:11, said:



N-are nici o legatura ce-ai postat tu cu legea romana.
Legea care guverneaza in Romania este OG 107 / 1999 si contractul privind comercializarea pachetelor de servicii turistice pe care persoana l-a semnat.

intr-o tara membra europeana legea care "guverneaza" este intotdeauna
1. Legea UE
2. Legea tarii
3. Ordonante si alte rahaturi...

#17
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 business11, on 20 septembrie 2017 - 17:14, said:


intr-o tara membra europeana legea care "guverneaza" este intotdeauna
1. Legea UE
2. Legea tarii
3. Ordonante si alte rahaturi...


Colega de forum, legea UE nu exista. Exista Directive UE care sunt transpuse in legislatia nationala in legi, ordonante si alte "......." cum le zici tu :)
Pana una alta legea aplicabila pe teritoriul Romaniei, la turism, este OG 107 /1999. Citeste ce drepturi ai ca turist in ea.

#18
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 edbica2000, on 20 septembrie 2017 - 22:07, said:



Colega de forum, legea UE nu exista. Exista Directive UE care sunt transpuse in legislatia nationala in legi, ordonante si alte "......." cum le zici tu Posted Image
Pana una alta legea aplicabila pe teritoriul Romaniei, la turism, este OG 107 /1999. Citeste ce drepturi ai ca turist in ea.

Si atunci cum explici Regulation (EC) No 261/2004?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate