Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

VW Passat si Touareg "4 ani fara griji"

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
VW ofera, pentru Passat si Touareg, programul "4 ani fara griji" prin care acorda întreținerea gratuitã, in aceasta perioada, a autoturismelor mentionate. Corect era, dpmdv, sa acorde aceasta facilitate pentru toate modelele lor.
http://oferte.volksw...ervice-confort/
La un calcul simplu, avind in vedere faptul ca la ei in grup se poarta intretinerea LL (30000km sau 2 ani), aceasta "intretinere gratuita" de 4 ani ar insemna, la un calcul scurt, 2 schimburi de ulei + filtrele aferente. Mai intra si altceva? Daca a fost cineva interesat de aceasta oferta si i-a contactat, e rugat sa ne spuna si noua ce si cum, in ce consta si asa mai departe... chestii tehnice.
Incearca oare VW sa copieze Dacia, 5 ani fara griji sau au o scadere la vinzare a celor 2 modele pentru care acorda gratis facilitatea?

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
VW spune ca e gratuit.
La Dacia costa 500 euro in plus, adica aproape 10% din valoarea masinii prin programul rabla.
Eu am cumparat 3 VW noi si nu m-am uitat la revizii. Pretul masinii da, a fost important in sensul ca am mai pus niste optionale sau daca ar fi fost sa iau altceva atunci tot din grupul VW. Asa ca aceasta promotie nu ma impresioneaza, tot VW voi cumpara si daca aveau promotie de revizii de doua ori mai scumpe.

Edited by Kroghy, 19 September 2017 - 05:51.


#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Prin afara ofertele astea cu intretinere gratuita sunt de peste zece ani. Totusi daca producatorii germani schimba filtrele de aer in UK la 2 ani, nu ai putea sa faci asta in Roania daca tii la sanatatea ta si a masinii.

#4
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

 _R_A_D_U, on 19 septembrie 2017 - 05:37, said:

Corect era, dpmdv, sa acorde aceasta facilitate pentru toate modelele lor.
M-a amuzat asta.
Ontopic,eu schimb filtrul de polen la 4-6 luni.Deja dupa 6 luni arata oribil cel vechi.Bucuresti.Am clienti care nu schimba filtrul de polen decat la 2 revizii (unii si cel de motorina idem).Imi imaginez ce "intretinere" e aia.

Edited by AdrianHH, 19 September 2017 - 09:16.


#5
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,178
  • Înscris: 04.11.2016

 Kroghy, on 19 septembrie 2017 - 05:45, said:

VW spune ca e gratuit.
La Dacia costa 500 euro in plus, adica aproape 10% din valoarea masinii prin programul rabla.
Eu am cumparat 3 VW noi si nu m-am uitat la revizii. Pretul masinii da, a fost important in sensul ca am mai pus niste optionale sau daca ar fi fost sa iau altceva atunci tot din grupul VW. Asa ca aceasta promotie nu ma impresioneaza, tot VW voi cumpara si daca aveau promotie de revizii de doua ori mai scumpe.

La Dacia promotia "5 ani fara griji" a constat in garantie 5 ani si intretinere gratuita (materiale si manopera) in cei 5 ani conform fisei de intretinere a masinii. Se putea alege intre aceasta promotie si un discount de 600 euro. Cu alte cuvinte, ori "5 ani fara griji", ori 600 euro reducere la pretul de lista al masinii. De asemenea primeai si un program de intretinere in care se specifica clar operatiile ce trebuiesc efectuate, intervalele de schimb, normele pentru produse.
De exemplu, la un motor 0,9 TCe, estimarea celor 5 revizii este 128, 139, 353, 152, 128 euro. Total 900 euro fara TVA. In realitate, in functie de service, sumele sunt mai mici cu aproximativ 25% decat cele din "Calculul estimativ pentru intretinerea periodica".
Am pomenit de Dacia doar pentru o corecta informare si doar pentru ca intr-un topic despre VW s-a facut (fara rost, dupa parerea mea) din nou comparatie cu Dacia.

Edited by gabrieln2016, 19 September 2017 - 09:22.


#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
La Passat nu e cine stie ce. In schimb Touareg intra pe alta normare (cea de la Audi) la costul manoperei si al pieselor.

#7
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Calitatea vorbeste, de ofera 4 ani de revizii.

#8
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009

 Torquemada-666, on 19 septembrie 2017 - 23:19, said:

Calitatea vorbeste, de ofera 4 ani de revizii.
adica pana sa ofere chestia asta fauve-ul facea niste masini cu o calitate foarte proasta?

#9
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

 Torquemada-666, on 19 septembrie 2017 - 23:19, said:

Calitatea vorbeste, de ofera 4 ani de revizii.
Vorbeste pe dracu calitatea...nu mai stiu ce sa faca ca sa vanda si sa-si atraga clientii inapoi!
De minciuni si inselatorii suntem satui pana peste cap!
Auzi la el...calitate! M-a bufnit rasul...n-am mai vazut calitate la VW de vreo zece ani!

Edited by RasAlGhul, 20 September 2017 - 00:13.


#10
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 vanitty, on 19 septembrie 2017 - 23:34, said:


adica pana sa ofere chestia asta fauve-ul facea niste masini cu o calitate foarte proasta?

Limba asta romana. Nu ai inteles. Am zis, calitatea vorbeste ca fiind o chestie de generalitate la VAG. Adica dupa n ani de calitate testata si analizata, au ofwrit acesti 4 ani. Nu am zis "acum calitatea vorbeste", in sensul ca abia acuma au facut masini de calitate. Dhããã ... !!!

 RasAlGhul, on 20 septembrie 2017 - 00:05, said:


Vorbeste pe dracu calitatea...nu mai stiu ce sa faca ca sa vanda si sa-si atraga clientii inapoi!
De minciuni si inselatorii suntem satui pana peste cap!
Auzi la el...calitate! M-a bufnit rasul...n-am mai vazut calitate la VW de vreo zece ani!

Ai 2 variante: le cumperi masinile, sau nu le cumperi.
Dar cand 10.3 mil.de iameni le cumpara masisle, nu cred ce spui si afirmi. Spui asta doar din ura, ca masinile tale favorite nu se vand asa des, si nu faci profit 😂.

#11
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Nimic nou sub soare, next....
Adica topicul e bun ca informatie dar nu ca discutie.

#12
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009

 Torquemada-666, on 20 septembrie 2017 - 07:40, said:

Limba asta romana. Nu ai inteles. Am zis, calitatea vorbeste ca fiind o chestie de generalitate la VAG. Adica dupa n ani de calitate testata si analizata, au ofwrit acesti 4 ani. Nu am zis "acum calitatea vorbeste", in sensul ca abia acuma au facut masini de calitate. Dhăăă ... !!!



Ai 2 variante: le cumperi masinile, sau nu le cumperi.
Dar cand 10.3 mil.de iameni le cumpara masisle, nu cred ce spui si afirmi. Spui asta doar din ura, ca masinile tale favorite nu se vand asa des, si nu faci profit ��.
adica a existat un moment in care calitatea nu vorbea pentru VW de nu au avut curajul sa ofere acest pachet, nu? Ai idee cand a fost acel moment?

#13
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu am văzut reclama. Sunt curios: pierd sau câştigă?

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Torquemada-666, on 20 septembrie 2017 - 07:40, said:

Limba asta romana.

Ai 2 variante: le cumperi masinile, sau nu le cumperi.
Dar cand 10.3 mil.de iameni le cumpara masisle, nu cred ce spui si afirmi. Spui asta doar din ura, ca masinile tale favorite nu se vand asa des, si nu faci profit ��.
Tu faci profit din vanzarile vw?

Inteleg ca postezi de pe telefon, dar corecteaza dracului textul, ca nu-i asa de greu.

Edited by Dany_Darke, 23 September 2017 - 14:41.
nu pocim cuvintele in mod deliberat


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate