Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

CCleaner infectat

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Scuze daca s-a mai discutat subiectul

https://techcrunch.c...ed-2-27m-users/

https://www.piriform...t-windows-users

#2
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017
Nu ma mira nimic, un asa zis utilitar care-ti optimizeaza sistemul mai mult stricandu-l sa nu te mire ca poate contine si fisiere suspecte ca virus. Din cate tin minte parca este soft rusesc. Circul tare este ca insusi Windows 10 este un sistem de operare care te scaneaza la greu si NIMENI nu se mai impacienteaza

Edited by aurel100680, 19 September 2017 - 07:17.


#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Eu il aveam instalat pe Smartphone la sfatul unui coleg de birou. Alaltaieri cand am auzit stirea l-am dezinstalat. Altceva nu stiu ce mai pot sa fac. Sper ca nu mi-a lasat ''urme'' de virusi prin telefon. Pare sa mearga ok deocamdata.

#4
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mai, gugustiucilor, voi ati citit articolele aratate de  eduard_w inainte sa postati? ...soft rusesc, lol ...
ex: "the illegal payload was only successfully delivered to a small minority of users — and specifically to those using 32-bit Windows PCs.
No people running the tool on Android devices were affected"

Edited by Taxon, 19 September 2017 - 07:27.


#5
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017

View PostTaxon, on 19 septembrie 2017 - 07:24, said:

Mai, gugustiucilor, voi ati citit articolele aratate de  eduard_w inainte sa postati? ...soft rusesc, lol ...
Eti unde era "gugustiucul sef" Posted Image...in urma cu multi ani compania care a creat softul era din Rusia apoi dracu stie cine o mai detine. Cert este ca mie nu prea imi prezinta incredere softurile astea care chipurile au grija si-ti optimizeaza sistemul de operare si de calcul.... si mai rau ti-l strica

Edited by aurel100680, 19 September 2017 - 07:41.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaurel100680, on 19 septembrie 2017 - 07:15, said:

Nu ma mira nimic, un asa zis utilitar care-ti optimizeaza sistemul mai mult stricandu-l
Nu strica nimic, il optimizeaza vizibil si curata gunoaiele. Atat ca asa cum scrie si in notificare, a fost modificat de cineva si lansat astfel... cine nu si-l upgradeaza instant de fiecare data nu are probleme.

View PostBogotta, on 19 septembrie 2017 - 07:17, said:

Eu il aveam instalat pe Smartphone la sfatul unui coleg de birou. Alaltaieri cand am auzit stirea l-am dezinstalat. Altceva nu stiu ce mai pot sa fac.
In afara sa te faci de ras caci android are alta platforma si nu e afectat de modificare... chiar nu stiu :)

Edited by andreic, 19 September 2017 - 07:45.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Asta e cam singurul safe dintre toate programele de "optimizat".

Il folosesc lunar ptr curatat temporare si registrii.

Nu e prima data cand un program este spart si modificat de hackeri. Se poate intampla cu ORICE program.
Asa cum si pagini de web legitime pot fi infectate cu cod malitios.
Plus ca vad ca niciunul din voi nu citeste stirea decat pe bucati. Ii dati cu Rusia, iar programul modificat a transmis toate datele in US.

Din cate vad eu nu sunt afectat - inca sunt la 5.31 si oricum am windwos 64 de biti.

L.E. Acum vreun an tot niste hackeri au compromis imaginile de Linux Mint.
Il instalai cu tot cu "paraziti"

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
5.32 la mine si 64 bit evident, e curat.

View Postaurel100680, on 19 septembrie 2017 - 07:34, said:

compania care a creat softul era din Rusia apoi dracu stie cine o mai detine.
Sunt foarte buni la securitate rusii, si ti-o spun in calitate de anti-putinist convins si utilizator de Kaspersky AV cu licenta de peste 8 ani Posted Image

Edited by andreic, 19 September 2017 - 07:48.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

View Postaurel100680, on 19 septembrie 2017 - 07:34, said:

in urma cu multi ani compania care a creat softul era din Rusia apoi dracu stie cine o mai detine.

O detin cehii de la Avast - firma de securitate mentionata si in articol.
Daca il citeati cu atentie aflati ca ei au cumparat recent compania Piriform ce produce CCleaner.

Si din cate se pare nu toate installerele de CCleaner 5.33 sunt infectate - dupa detectarea de activitate suspecta installerele au fost inclouite cu altele nehack-uite - in aceeasi zi sau a doua zi. Aici stirea e neconcludenta, dar e posibil sa fie datorata decalajului orar.

#10
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Daca pana si el da rateuri, sa nu ne mai mire cand in loc sa descarcam un antivirus, luam ditamai trojan-ul chiar de la dezvolatori foarte mari !

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Who was infected?
According to Piriform, around 3 percent -- roughly 2.27 million computers -- used the infected software. Specifically, computers running 32-bit Windows 10. If that applies to you, don't panic. The company believes that they were able to disarm the malware before any harm was done.
How do I know if I have the corrupted version?
The versions that were affected are CCleaner v5.33.6162 or CCleaner Cloud v1.07.3191 for 32-bit Windows PCs. The Android version for phones doesn't seem to be affected.
If you've updated your software since September 12, you should be okay.

http://www.msn.com/e...o-do/ar-AAscveT

#12
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ei sustin ca acele backdoor-uri au fost introduse de o terta persoana ce a avut acces la serverul lor de distributie.

#13
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Am postat ieri aici https://forum.softpe...4#entry21700805 detaliile, probabil era mai bine sa fac topic separat. Varianta 64-bit nu a fost afectata si nici installer-ul (comun pentru 32-bit si 64-bit), doar varianta 32-bit este cea cu probleme.

Edited by Master_Yoda, 19 September 2017 - 11:51.


#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Si detalii tehnice despre malware si cum a fost detectat: http://blog.talosint...es-malware.html

#15
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostBogotta, on 19 septembrie 2017 - 07:17, said:

Eu il aveam instalat pe Smartphone la sfatul unui coleg de birou. Alaltaieri cand am auzit stirea l-am dezinstalat. Altceva nu stiu ce mai pot sa fac. Sper ca nu mi-a lasat ''urme'' de virusi prin telefon. Pare sa mearga ok deocamdata.
Din ce am inteles eu doar setup de Windows era infectat.

#16
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Atacul pare sa fie focusat pe mari companii IT: http://blog.talosint...c2-concern.html

#17
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Salutare. Este sigur acum sa instalam programul? Chiar mi se parea util....

#18
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Problema a aparut pentru cei care au facut update incepand cu august pana acum putin timp. Cei care nu au facut update nu au fost afectati. Il am instalat pe 2 laptopuri insa cum in general nu fac update-uri, nu am avut probleme nici cu asta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate