Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Contract Fiberlink

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Locuiesc într-un bloc de pe un bulevard din Bucureşti unde RDS nu are instalată reţea în scară (există doar UPC şi Telekom FTTB). Până prin 2013 exista şi o reţea, Airbites, care a fost preluată de RDS, dar, după reabilitarea termică a faţadei din acel an (vechea cablare era realizată pe faţadă, la exterior, şi RDS nu a reuşit să ajungă la un acord cu administraţia imobilului.privind cablarea la interior, pe casa scărilor), nu se mai oferă servicii RDS în bloc decât pentru abonamente business, la care racordarea se face direct de pe stâlpi. M-am tot chinuit de atunci cu Telekom, care merge relativ decent (100/30 Mbps), dar plătesc mai mult decât face pentru aşa ceva; la UPC mă obligă să iau şi TV (care nu mă interesează), şi upload-ul e oricum foarte mic (25 Mbps la abonamentul maxim). În toamna asta expiră abonamentul cu ei, şi mă gândeam - dacă aş putea cumva - să trec la un abonament business de la RDS, la care văd că au scăzut sensibil preţurile faţă de ce ştiam (DigiNet Acces 300/150 Mbps @ 9 euro).

Ce mă interesează? Ce posibilitate am să contractez acasă un astfel de abonament? Merită să fac un PFA doar pentru aşa ceva (eu şi soţia suntem angajaţi cu carte de muncă, şi alte activităţi care să le rulăm prin PFA nu sunt, practic)? Se poate face contract pe un SRL (am nişte prieteni care m-ar putea ajuta din punctul ăsta de vedere) dacă nu este la locaţia de instalare punct de lucru al lor? Există vreo flexibilitate din partea RDS din punctul ăsta de vedere - să semnăm contract business fără PFA/SRL? Mă poate ajuta cineva?

Ca idee, locuiesc la etajul 1, iar RDS mai are în bloc contracte business cu două magazine de la parter şi cu o firmă care-şi are sediul într-un apartament de la etajul 6.

Edited by rv, 18 September 2017 - 23:00.


#2
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
bad post

Edited by andreiMembruAnonimut, 18 September 2017 - 23:50.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Trimite un mesaj PM colegului @catalinman , el te poate ajuta in rezolvarea problemei....Posted Image

#4
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017

View Postrv, on 18 septembrie 2017 - 22:37, said:

Până prin 2013 exista şi o reţea, Airbites, care a fost preluată de RDS, dar, după reabilitarea termică a faţadei din acel an (vechea cablare era realizată pe faţadă, la exterior, şi RDS nu a reuşit să ajungă la un acord cu administraţia imobilului.privind cablarea la interior, pe casa scărilor), nu se mai oferă servicii RDS în bloc decât pentru abonamente business, la care racordarea se face direct de pe stâlpi.

Din cate stiu din moment ce firma RCS-RDS plateste taxe si impozite locale are tot dreptul sa intre in aceea cladire si sa-si monteze propria infrastructura. Ceea ce fac cei de la administratia blocului constituie abuz si o incalcare a legilor in vigoare privind instalarea echipamentelor de comunicatii, sa-ti arate legea unde scrie ca o firma nu poate sa-si faca lucrari in zona lor atata timp cat nu modifica structura de rezistenta a cladirii.
Ce ar insemna sa vina cei de la gaze sau electrica si tampitii de la administratia ta sa nu-i lase sa lucreze ca au facut ei curatenie pe scara....o sa-i doara pe aia fix in poola de doleantele administratiei si or sa cheme politia si o sa dea in judecata administratia respectiva daca nu sunt lasati sa-si faca lucrarile in imobilu respectiv

Edited by aurel100680, 19 September 2017 - 07:26.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Stii gresit. Imobilul e proprietate comuna a proprietarilor de apartamente din el. Deci o proprietate PRIVATA. RDS nu are drept de a intra pe o proprietate privata.
Trebuie acordul locatarilor ptr ca un furnizor de servicii sa traga cabluri sau tevi sau altceva in bloc.

E valabil si ptr alti furnizori.

Pe de alta parte nu as intelege de ce nu ar dori asa ceva.
Sunt destul e putine blocuri cu infrastructura de la diferiti provideri. Si atunci cand exisat o astfel de optiune pot fi usor stransi cu usa in caz de probleme.
Le zici ca schimbi mufa la celalalt furnizor si gata.

La mine in bloc exista RDS de mult timp. Acu vreo 4 ani cei de la UPC au cerut si ei acordul si au fost lasati.
Chit ca pana in ziua de azi nu e nimeni abonat la UPC :D
Dar daca apare un deranjament la RDS sa vezi ce rapid apare masina si se rezolva problema. Doar le zicem ca priza de UPC e la 20 cm de a lor.

#6
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,354
  • Înscris: 16.04.2014

View Postrv, on 18 septembrie 2017 - 22:37, said:

Locuiesc într-un bloc de pe un bulevard din Bucureşti unde RDS nu are instalată reţea în scară (există doar UPC şi Telekom FTTB). Până prin 2013 exista şi o reţea, Airbites, care a fost preluată de RDS, dar, după reabilitarea termică a faţadei din acel an (vechea cablare era realizată pe faţadă, la exterior, şi RDS nu a reuşit să ajungă la un acord cu administraţia imobilului.privind cablarea la interior, pe casa scărilor), nu se mai oferă servicii RDS în bloc decât pentru abonamente business, la care racordarea se face direct de pe stâlpi. M-am tot chinuit de atunci cu Telekom, care merge relativ decent (100/30 Mbps), dar plătesc mai mult decât face pentru aşa ceva; la UPC mă obligă să iau şi TV (care nu mă interesează), şi upload-ul e oricum foarte mic (25 Mbps la abonamentul maxim). În toamna asta expiră abonamentul cu ei, şi mă gândeam - dacă aş putea cumva - să trec la un abonament business de la RDS, la care văd că au scăzut sensibil preţurile faţă de ce ştiam (DigiNet Acces 300/150 Mbps @ 9 euro).

Ce mă interesează? Ce posibilitate am să contractez acasă un astfel de abonament? Merită să fac un PFA doar pentru aşa ceva (eu şi soţia suntem angajaţi cu carte de muncă, şi alte activităţi care să le rulăm prin PFA nu sunt, practic)? Se poate face contract pe un SRL (am nişte prieteni care m-ar putea ajuta din punctul ăsta de vedere) dacă nu este la locaţia de instalare punct de lucru al lor? Există vreo flexibilitate din partea RDS din punctul ăsta de vedere - să semnăm contract business fără PFA/SRL? Mă poate ajuta cineva?

Ca idee, locuiesc la etajul 1, iar RDS mai are în bloc contracte business cu două magazine de la parter şi cu o firmă care-şi are sediul într-un apartament de la etajul 6.

Salut. Ofera-mi in privat adresa completa unde doresti instalarea serviciilor pentru verificarea situatiei.

#7
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017

View Posteiffel, on 19 septembrie 2017 - 08:19, said:

Stii gresit. Imobilul e proprietate comuna a proprietarilor de apartamente din el. Deci o proprietate PRIVATA. RDS nu are drept de a intra pe o proprietate privata.
Trebuie acordul locatarilor ptr ca un furnizor de servicii sa traga cabluri sau tevi sau altceva in bloc.
Ei sunt proprietari pe apartamente, nu pe scara blocului care trebuie lasata libera pentru prestatorii de servicii sau urgente....valabil pentru TOATE apartamentele cumparate de la stat dupa 1989 pe baza unui decret al carui numar nu-l mai stiu.  La fel si la curte, esti proprietar pe curte nu pe trotuarul din fata curtii... si in ambele situatii este absolut interzis refuzul interventiilor in scara/pe strada respectiva. Iti dau un exemplu... la parinti pe scara, un vecin de la etajul 4 si-a ingradit juma de palier in partea lui cu un fel de gard cu usa, pe care numai el poate iesi... si si-a facut toate rahaturile pe partea lui din palieru ala (si-a pus flori, si-a urcat pana la 4 bicicleta, etc)... pe principiu ca este proprietar... a venit politia locala... la amendat si la pus sa scoata toate draciile alea de acolo (si i-a spus sa elibereze scara ca nu este a lui, nici macar a asociatiei de proprietari, care au obtinut in mare parte apartamentele prin cumparare pe baza unui decret de dupa 89 si in care se specifica clar, ca scara blocului este domeniu public si trebuie lasata libera. Ca unii si-au insusit drept de proprietate pe scara, este fix problema lor, una care incalca legea

Edited by aurel100680, 19 September 2017 - 15:02.


#8
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Mulțumesc DigiHelper pentru ajutor. Pentru cei interesați, se poate în principiu contracta abonament de tip business pe persoană fizică.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate