Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Procesorul si editarea foto

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
salut

am zis sa deschid acest thread cu primele impresii dupa ce am trecut la I7.

recent mi-am luat un Canon 70D (evident SH) si mi-am instalat LightRoom 6.7

am observat imediat ca atunci cand trec de la o poza la alta imi merge mult mai greu decat inainte, de la Nikon D90
ca idee fisierele RAW de la Nikon aveau cam 10Mb, pe cand cele de la Canon au 23Mb+

fisierele erau pe SSD, memorie arhisuficienta (16GB) si am observat ca procesorul (I5 4430 @ 3.2Ghz) era cam veriga slaba:

Attached File  I5_4430_browse.jpg   229.88K   23 downloads

dupa ceva corectii de incadrare, expunere, sharp, noise reduction, corectii obiectiv si cam atat, am dat export JPG

Attached File  I5_4430_3.2Ghz.jpg   227.82K   22 downloads

Asa ca m-am hotarat sa fac un upgrade la I7. Am gasit un 4770s ieftin si am zis sa-l incerc.

I-am dat putin OC (3.5) si i-am dat sa faca fix aceleasi fisiere, fix aceleasi corecturi (aseara a "lucrat" I5-u si asta seara I7-le).

Attached File  I7_4770_3.5Ghz.jpg   239.3K   21 downloads

dupa cum se observa, a terminat in aproximativ jumatate din timp.

in plus, cand trec de la o poza la alta pe I7, totul merge mai fluent. mai e un mic lag, dar e mult mai bine decat I5.

asadar, in concluzie, cel putin pentru LightRoom si fisiere mai maricele, I7 face o mare diferenta fata de I5

#2
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
trebuia sa lasi aceeasi viteza ghz si la i7 ca sa fie corect. in plus, la i5 foloseai memorie dubla, probabil alte programe? sau poate prelucra dublu/mai multe efecte daca avea nevoie de memorie dubla. nu e corect nici asta.

Edited by 41ex, 18 September 2017 - 22:57.


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
i saptele e cu cca 13% mai rapid in teste, deci nu ar avea de un sa scoata jumatate din timp,
ia uite acolo la procese:
i3 => 107 procese, ram ocupat 57%, procesor 17%
i7 => 102 procese, ram ocupat 35%, procesor   2%

tind sa cred ca conditiile de testare nu au fost similare.

Edited by arg, 19 September 2017 - 08:02.


#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
hmm... acum vad si eu. din ce imi aduc aminte, cand le-am procesat cu I5, nu cred ca mai aveam mare lucru deschis. poate chrome cu vro 10 taburi in care nu se intampla nimic.
oricum, din ce se vede, dupa ce termina cu pozele, procesorul revine spre 5-10%.

pozele sunt fix aceleasi. duminica seara am dat export to jpg din 11 raw, le-am lasat in LR si aseara (adica luni, a 2-a zi) am dat export la fix aceleasi fisiere cu aceleasi modificari).

asta nu s-a dorit a fi un test pe bune, ci impresii din practica. si in practica, cel putin la export, e mare diferenta chiar si fata de raw-rile de 10Mb de la nikon pe care le-am tot editat timp de 6-7 ani - adica acum proceseaza fisiere mai mari in timp mai scurt.

PS: nu totul se rezuma la teste sintetice si performanta masurata cu pipeta. in practica pot fi mari diferente. poate LR scaleaza mai bine pe mai multe threaduri, poate fisierele sunt transferate mai bine din cauza cache-ului putin mai mare. cine stie... treaba e ca in practica I7-le se vede clar, cu ochiu liber, fara cine stie ce "softuri de masurat"

Edited by shmu, 19 September 2017 - 09:55.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu din cauza asta m-am lasat de editare in calc, am setat sa le faca jpg si le face excelent, chiar mai bine decat le muncesc eu.

Edited by arg, 19 September 2017 - 09:55.


#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
e si asta o idee, dar in caz ca rateaza WB sau expunerea, din jpg cu greu le recuperezi.
oricum eu fac foto de hobby, asa ca editarea e oarecum la fel parte din hobby. Posted Image

daca merg pe undeva gen vacanta nu ma car cu dslr-u si obiectivele dupa mine

Edited by shmu, 19 September 2017 - 10:22.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ehe, de crezi ca am luat canon 100d? e mic si usor, bine bine nu-i cat un sapun dar nici nu are 3kile
nu rateaza wb-ul decat foarte rar si in general se vede in preview, iar ce nu se vede in previw se poate corecta in soft...

Edited by arg, 19 September 2017 - 10:28.


#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Daca tot ne dam in barci cu pozele ... eu folosesc un a6000 (sony mirorless) cu un obiectiv bunicel si cand e de facut poze trag dual JPEG fine plus RAW. Daca am ratat parametri in jpeg, bag RAW-ul in LightRoom .. altfel tin jpg-ul original. Dezavantajul este ca mananc foarte mult spatiu pe card.

Ca CPU/RAM .. am reusit sa ies din ram pe un macbook pro cu i5 si 8GB RAM procesand niste RAW ... dar nu mi s-a intamplat decat de 2 ori pe sistemul cu pricina si niciodata pe desktop (unde am 32Gb RAM dar nu am trecut de 10GB utilizati activ in procesare RAW).

Edited by ro_explorer, 19 September 2017 - 10:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate