Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Antropologie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014
Va salut !

Ce reprezinta antropologia ? Am gasit in cadrul facultatii de Sociologie si Asistenta sociala departamentul de Antropologie ? Cu ce se ocupa mai exact un antropolog ? Ceva detalii ? Orice.


Va multumesc !

#2
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Antropologia studiaza originea si evolutia omului in raport cu mediul sau de viata si cel social - cultural. Studiaza de exemplu, rasele umane si conditiile climaterice care le-au generat, obiceiurile si ocupatiile oamenilor determinate de clima si resurse.

Edited by EmyBoss7, 18 September 2017 - 21:13.


#3
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007
Antropos=om
logos=stiinta despre

#4
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
E asa de greu sa cauti pe google?

https://ro.wikipedia...ki/Antropologie

#5
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014
Am inteles ce inseamna, am cautat si pe google, nu sunt chiar paralel :)
In schimb, nu am scris toate intrebarile pe care le am. Ce poti face cu o astfel de facultate ? Din punctul meu de vedere suna f interesant, in schimb, se poate face ceva cu o asemenea facultate ?

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Nu in Romania.
Daca mai tii minte la unele filme, cand se descria personajul, aparea undeva in josul ecranului "Dr. cutare, anthropologist of nustiucum University"

Edited by florinbad, 18 September 2017 - 21:29.


#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007

 SSitarus, on 18 septembrie 2017 - 21:21, said:

Am inteles ce inseamna, am cautat si pe google, nu sunt chiar paralel Posted Image
In schimb, nu am scris toate intrebarile pe care le am. Ce poti face cu o astfel de facultate ? Din punctul meu de vedere suna f interesant, in schimb, se poate face ceva cu o asemenea facultate ?
Poti ajunge programator de exemplu.
De aia e mai bine sa inveti programare inca de la bun inceput, decat antropologie.

Ma rog, suna un pic stupid, dar unele preocupari sunt mai bune ca hobby decat ca job. Vorbeam despe antropologia asta.
Tre sa te raportezi la numarul de antropologi pe care ii cunosti. vs numarul de programatori.
Realitatea ta locala.
Nu povesti din reviste glossy.

Dar, ofc, daca termini antropologia, viata ta nu s-a terminat, pana la urma conteaza sa ai ceva de oferit intr-un spectru mai larg de nevoi.

#8
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 SSitarus, on 18 septembrie 2017 - 21:21, said:

Am inteles ce inseamna, am cautat si pe google, nu sunt chiar paralel Posted Image

Reciteste definitia de la wikypedia si fii atent la nuanta:
Antropologia se ocupă cu studiul științific al omului (specia Homo sapiens). Este o disciplină holistică din două puncte de vedere: se ocupă de studiul tuturor oamenilor, din toate epocile și tratează toate dimensiunile umanității.   https://ro.wikipedia...ki/Antropologie

Cate civilizatii ai atatea antropologii. Evident fiecare religie majora vine cu antropologia ei. Poti si ca teolog sa studiezi diverse antropologii din diferite epoci (domeniu strict specializat). Exemple:

https://ro.scribd.co...igorie-de-Nyssa
Lars Thunberg - Antropologia teologica a Sfantului Maxim Marturisitorul. Microcosmos si mediator
Jean-Claude Larchet: Antropologia Sfântului Maxim Mărturisitorul
........

Un mod normal ar trebui sa existe diferente majore intre antropologiile seculare (nu mi-a cazut nici una in mana) si cele religioase.

Ca sa fii in cunostinta de cauza la modul general, si sa te pozitionezi unde consideri ca iti este util.

Edited by RomeoM, 19 September 2017 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate