Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Erori la rulare Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011

View Postshogun1, on 19 septembrie 2017 - 19:00, said:

Aaaa, e sesiune live?
Dai su, apeși Enter sau sudo -s apeși Enter și
mkdir /mnt/disk && mount /dev/sdb1 /mnt/disk
Asta imi zice:
mkdir: cannot create directory ‘/mnt/disk’: File exists.

#38
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
mount /dev/sdb1 /mnt/disk

Gasesti apoi in Nautilus in /mnt/disk partitia.

#39
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011

View Postshogun1, on 19 septembrie 2017 - 19:06, said:

mount /dev/sdb1 /mnt/disk

Gasesti apoi in Nautilus in /mnt/disk partitia.
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sdb1,
   missing codepage or helper program, or other error

   In some cases useful info is found in syslog - try
   dmesg | tail or so

#40
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
@ALIGATOR26: Gata, am facut un drum prin Ubuntu sa caut butonul de mount/ unmount in Disks. E acolo, la locul lui, in stanga butonului ‘’ de sub dreptunghiul cu partitiile. La tine nu apare deloc si combinat cu ‘Contents Unknown’ nu ma mira. Probabil discul/ partitia sunt stricate/ neformatate/ etc, sau e ceva prea exotic pentru a fi recunoscut de Linux.

Si revenind la exemplul pe care l-am dat cu exFAT: Ubuntu (am incercat 16.04) nu stie sa monteze partitia (cel putin nu cu ce e disponibil pe Live DVD), dar recunoaste si afiseaza tipul corect. La tine nici macar ce tip de sistem de fisiere e nu stie sa spuna.

Repet intrebarile anterioare: Device-ul care a creat fisierele mai poate citi acel disc? Si despre ce device e vorba? (Poate ne dam seama ce sistem de fisiere ar trebui sa fie, asta pentru cazul ca nu e pur si simplu stricat.) LE: Scuze, acum vad ca ai scris ca e un laptop. Ce avea ca sistem de operare, Ubuntu? Windows? Cumva Windows cu disc criptat? Oricum situatia nu arata bine deloc, o partitie de 11GB si restul nealocat plus ca nu prea vad cum sa fie un sistem de fisiere atat de exotic deci ar fi trebuit sa fie recunoscut. Posibil ca discul sa fie stricat de tot (nu fizic, ci dpdv partitii/ formatare/ sistem de fisiere.)

Edited by sags, 19 September 2017 - 19:29.


#41
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011
Dupa cum am scris anterior,device-ul este un laptop ACER Aspire 5737Z care ruleaza Windows 10 Pro si nu mai poate citi hdd-ul,cand il accesez imi da o eroare.Poti citi postarea mea cu numarul  #303  de aici:
https://forum.softpe...i/page__st__288

Edited by _-_, 19 September 2017 - 20:27.
Regulament, 3, d.


#42
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Da, vad pe celalalt topic ca discul a fost initial un disc sistem Windows 10. Atunci partitionarea actuala e un mister si nu vad de ce spatiul sa fie in marea majoritate neutilizat. Partitia existenta, de 11GB, e mult prea mare ca sa fie una din cele ‘sistem’ create de Windows 10 (eu am recovery cca 450MB si EFI boot cca 100MB).

In acest punct, dupa parerea mea:
  • Incursiunea in Ubuntu s-a incheiat, nu iti mai poate oferi nici un ajutor.
  • Restaureaza-ti fisierele din cel mai recent dintre acele backup-urile pe care, nu-i asa, le-ai facut periodic…
  • E de cautat ceva software de recuperat discuri formatate/ repartitionate/ etc. Poate gen EaseUS Data Recovery, dar eu personal nu te pot ajuta fiindca nu am folosit si deci nu am experienta cu asa ceva.

Edited by sags, 19 September 2017 - 19:57.


#43
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011
Multumesc.oricum.Voi incerca cu EaseUS Data Recovery,daca alta solutie in Ubuntu nu exista

Edited by _-_, 19 September 2017 - 20:28.
3.d.


#44
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

View PostALIGATOR26, on 19 septembrie 2017 - 20:03, said:



Multumesc.oricum.Voi incerca cu EaseUS Data Recovery,daca alta solutie in Ubuntu nu exista
Ți-am dat mai sus soluție şi tu vii si spui că "solutie in Ubuntu nu exista"?

#45
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011

View Postred46, on 19 septembrie 2017 - 09:05, said:

Copiezi HDD-ul folosind ddrescue, apoi imaginea generată o montezi în utilitarul PhotoRec.
Sau dacă HDD-ul e cât de cât funcțional îl poti selecta direct fără să foloseşti ddrescue.
Sunt novice in Ubuntu,prin urmare imi poti da mai multe detalii cum se procedeaza pas cu pas???Un tutorial ceva???Multumesc.

#46
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu mai cita postul anterior ca nu este nevoie (ti-am editat deja mai multe posturi cu referire la pct. 3. lit. d din Regulament)!

#47
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011
Ok.Am inteles.

#48
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postsags, on 19 septembrie 2017 - 18:27, said:

Imaginile nu au rezolutie asa mica, doar ca sunt atasate prost: puse pe un site si incorporate aici, de ies mici, ilizibile si nici clic pe ele pentru vazut separat (mai mare) nu au. Eu le-am vazut cu ‘Inspect element’/ copiat URL-ul pozei/ deschis in tab separat.

Ai dreptate. La mine nu se mai facea redirectarea din cauza Ad blockerului.

#49
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
@_-_: Nu imi pare a fi din cauza de ad blocker ci eventual un bug in software-ul forumului (daca se presupune ca trebuia sa redirecteze catre site-ul care gazduieste imaginea). Eu unul nu pot mari imaginile din mesajul #29 nici in Edge nici in IE11 si ad blocker nu am. Am cursor ‘mana’ din cauza ca in CSS este ‘cursor : pointer’ dar atat, clic pe ele nu face absolut nimic.

Edited by sags, 19 September 2017 - 22:27.


#50
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La mine este de la Ad blocker. Pentru prima imagine la care te referi, click dreapta pe imagine si "Open in new tab" deschide acest link https: s26.postimg.org/rsab2h0g5/20170919_165323.jpg
Adica acesta: https://s26.postimg....0919_165323.jpg
Daca dau refresh la pagina cu ad blockerul dezactivat, atunci se face automat redirectarea catre link-ul https: postimg.org/image/rsab2h0g5/
Adica acesta: https://postimg.org/image/rsab2h0g5/

Si nu are legatura cu software forumului. Poti lua cu click dreapta si Copy primul link de mai sus si apoi sa ii dai Paste in alt tab cu ABP activat. O sa vezi ca oricate refresh-uri (soft/ hard refresh) ai face nu este inlocuit prin celalalt link.
Poti apoi dezactiva AB-ul sau da Paste in alt web browser fara AB. Asa o sa observi ca se face automat redirectarea catre cel de-al doilea link.

LE:
Acum m-am prins si cum poate fi ocolita problema cu ABP-ul activat. Trebuie doar sters "s" din prima adresa, a.i. in loc de "https" sa fie "http" si atunci se incarca imaginea intreaga, nu doar thumbnail-ul. Si aici este de vina forumul care face automat conversia adreselor in https...
Cauza este explicata aici (uitasem de trecerea forumului pe HTTPS): https://forum.softpe...mului-pe-https/
Totusi, cu ABP-ul dezactivat pentru s26.postimg.org redirectarea se efectueaza corect catre postimg.org. Problema la mine se manifesta in Firefox (pe care il utilizez pentru accesarea forumului). In browserul Safari nu am intampinat aceasta problema nici cu ABP-ul activ si cu aceleasi filtre.

Edited by _-_, 20 September 2017 - 07:36.
update


#51
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011

View Postred46, on 19 septembrie 2017 - 09:05, said:

Copiezi HDD-ul folosind ddrescue, apoi imaginea generată o montezi în utilitarul PhotoRec.
Sau dacă HDD-ul e cât de cât funcțional îl poti selecta direct fără să foloseşti ddrescue.
Nu pot instala nicio aplicatie din cele doua pt ca este cd live cu Ubuntu,nu il am instalat pe laptop si sunt novice in acest sistem de operare,e prima data cand il utilizez.
Am incercat cu acele aplicatii in windows si ba nu-mi vede partitia cu Ddrescue,iar cu Photorec nu imi apar unele optiuni cum am gasit in cateva tutoriale.Daca tot te pricepi,de ce nu ma indrumi cum sa fac????Un tutorial ceva???Multumesc,oricum.

Edited by ALIGATOR26, 22 September 2017 - 16:56.


#52
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Instalezi Ubuntu pe laptop şi apoi instalezi uneltele necesare.

Nu există ddrescue pentru Windows.

#53
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011
Nu pot instala Ubuntu DOAR pt a reusi sa instalez cele doua aplicatii.Eu am Windows 10 Pro si nu doresc sa ma tot joc cu sistemele de operare,cand cu unul,cand cu altul.Nu detin 2 laptop-uri sa pot instala un sistem de operare pe unul si altul pe celalalt.De sfaturi din astea sa fac aia si aia,nimic concret,sunt satul.Am 50 de ani,nu-s copil sa nu inteleg anumite probleme.Daca doresti sa ma ajuti imi spui concret ce sa fac pas,cu pas,de aceea am cerut un tutorial.Multumesc,nu mai deranjez cu intrebarile mele.Voi cauta un profesionist in ale recuperarii datelor si sper sa ma ajute la obiect.

Edited by ALIGATOR26, 22 September 2017 - 17:17.


#54
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Atunci detaliază starea în care se află HDD-ul. Apare în Disk Management? Apare în "This PC"?
Dacă vrei să recuperezi datele singur atunci foloseşti Linux, respectiv Ubuntu sau oricare altă distribuție.

Poți instala Ubuntu în paralel cu Windows, apoi îl poți şterge. "pas cu pas" găseşti tutoriale pe Google, n-are rost sa ne repetam de 10 mii de ori
De aia există Google, ca sa nu mai stai să inventezi singur rezolvări la diverse probleme care au fost deja rezolvate de altcineva.

Te putem ajuta cu nişte îndrumări, dar nu-ți putem da fix mură-n gură. Dacă te hotărăşti totuşi să instalezi Ubuntu, te pot ajuta cu utilizarea uneltelor menționate mai sus.

Apropo, vezi că HDD-ul pe care ai Windows-ul va trebui să fie mai mare decât cel de pe care recuperezi datele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate