Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Erori la rulare Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011

View Postxxvirusxx, on 18 septembrie 2017 - 20:07, said:

Write= scrie imaginea pe cd/dvd
Create=ii face o imagine cd-ului/dvd-ului

PS. Vad ca nu raspunzi la toate intrebarile....
Mă intereseaza exact cum fac dvd-ul boot-abil

#20
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Write image file to disc....

#21
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011

View Postxxvirusxx, on 18 septembrie 2017 - 20:33, said:

Write image file to disc....
Am descarcat Ubuntu de pe site-ul oficial.Acel fisier il folosesc in Imageburn?Nu trebuie POWERISO?

#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
fisiere corupte...

Nu ai de ce sa montezi imaginea. Tu ai montat imaginea in PowerISO si apoi ai scris continutul pe DVD?

Scrii imaginea ISO pe DVD cum ti s-a spus mai sus (nu copiezi continutul din imaginea ISO si nici fisierul ISO direct pe DVD).

Ar fi mai simplu sa folosesti o memorie flash (stick sau card de memorie + card reader) impreuna cu o aplicatie care sa iti faca memoria flash bootabila pe baza imaginii ISO, de exemplu, aceasta (care este foarte usor de utilizat si ai in link un tutorial in imagini): https://www.pendrive...-easy-as-1-2-3/

#23
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011
Am reusit sa pun Ubuntu pe dvd,am dat incearca Ubuntu,am conectat hdd-ul extern la laptop,am gasit partitia,dar nu gasesc sa salvez datele din hdd.Ma puteti ajuta cu rezolvarea acestei probleme?Multumesc!

Edited by ALIGATOR26, 18 September 2017 - 23:04.


#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Spui ca ai "gasit partitia". In ce sens ai gasit-o? A fost montata automat, nu a fost montata datorita unei erori (ce eroare) etc.?
Ce nu "gasesti sa salvezi"? Nu poti accesa anumite foldere, primesti vreo eroare la copierea fisierelor (ce eroare) etc.?
Sau nu reusesti sa montezi o alta partitie/ un drive extern pe care sa copiezi datele?
Sau nu te descurci cu comenzile din managerul de fisiere?

#25
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 06.03.2016

View PostALIGATOR26, on 18 septembrie 2017 - 23:03, said:

Am reusit sa pun Ubuntu pe dvd,am dat incearca Ubuntu,am conectat hdd-ul extern la laptop,am gasit partitia,dar nu gasesc sa salvez datele din hdd.Ma puteti ajuta cu rezolvarea acestei probleme?Multumesc!
Copiezi HDD-ul folosind ddrescue, apoi imaginea generată o montezi în utilitarul PhotoRec.
Sau dacă HDD-ul e cât de cât funcțional îl poti selecta direct fără să foloseşti ddrescue.

#26
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011

View Post_-_, on 19 septembrie 2017 - 07:47, said:

Spui ca ai "gasit partitia". In ce sens ai gasit-o? A fost montata automat, nu a fost montata datorita unei erori (ce eroare) etc.?
Ce nu "gasesti sa salvezi"? Nu poti accesa anumite foldere, primesti vreo eroare la copierea fisierelor (ce eroare) etc.?
Sau nu reusesti sa montezi o alta partitie/ un drive extern pe care sa copiezi datele?
Sau nu te descurci cu comenzile din managerul de fisiere?
La Disks apare partitia hdd-ului dar probabil trebuie montata si nu stiu cum se procedeaza,nu am lucrat niciodată cu Ubuntu,Linux,Mint,etc. Daca esti dragut sa-mi spui unde trebuie sa intru si ce sa fac pt a monta hdd-ul extern. Multumesc.
Revin dupa ce ies de la serviciu cu o poza.

Edited by ALIGATOR26, 19 September 2017 - 11:30.


#27
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pe scurt, deschizi Terminalul (echivalentul lui Command Prompt din Windows) si folosesti comenzile de aici: https://askubuntu.co...ubuntu-live-usb

Mai multe detalii (cu exemple) gasesti aici: http://www.thegeekst...mount-examples/

Edited by _-_, 19 September 2017 - 13:26.


#28
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@ALIGATOR26: Din ce stiu, la Disks poti selecta partitia si ai un buton de mount/unmount. Tin minte ca arata ca butoanele de play/ stop ale unui media player (adica triungi/ patratel, dar nu am la indemana un Linux sa ma uit).

Insa in principiu cand conectezi un hdd extern il monteaza automat. Poate te deruteaza modul in care apar (sau nu aparPosted Image) discurile/partitiile in Linux. Acesta nu aloca litere de disc si nu apar cumva separat, ci exista un singur sistem de fisiere (o singura arborescenta) care pleaca din directorul radacina / (‘slash’, cam ca \ pentru Windows dar fara litera de disc) cu partitiile atasate fiecare undeva in cate un director aparand ca simple subdirectoare. Cauta in /media sau /mnt, de obicei pe acolo sunt (desi nu e obligatoriu).

#29
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011

View Post_-_, on 19 septembrie 2017 - 13:26, said:

Pe scurt, deschizi Terminalul (echivalentul lui Command Prompt din Windows) si folosesti comenzile de aici: https://askubuntu.co...ubuntu-live-usb

Mai multe detalii (cu exemple) gasesti aici: http://www.thegeekst...mount-examples/
Asta imi apare cand introduc in terminal acele comenzi:
[ https://s26.postimg.org/rsab2h0g5/20170919_165323.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postsags, on 19 septembrie 2017 - 14:03, said:

@ALIGATOR26: Din ce stiu, la Disks poti selecta partitia si ai un buton de mount/unmount. Tin minte ca arata ca butoanele de play/ stop ale unui media player (adica triungi/ patratel, dar nu am la indemana un Linux sa ma uit).

Insa in principiu cand conectezi un hdd extern il monteaza automat. Poate te deruteaza modul in care apar (sau nu aparPosted Image) discurile/partitiile in Linux. Acesta nu aloca litere de disc si nu apar cumva separat, ci exista un singur sistem de fisiere (o singura arborescenta) care pleaca din directorul radacina / (‘slash’, cam ca \ pentru Windows dar fara litera de disc) cu partitiile atasate fiecare undeva in cate un director aparand ca simple subdirectoare. Cauta in /media sau /mnt, de obicei pe acolo sunt (desi nu e obligatoriu).
Am selectat partitia dar nu am acele butoane de care spui:
[ https://s26.postimg.org/bz5cm0dj9/20170919_175120.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ALIGATOR26, 19 September 2017 - 16:44.


#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu pot vedea imaginile. Au o rezolutie prea mica.

#31
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011
Si unde sa le pun sa le poti vedea???

#32
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Imaginile nu au rezolutie asa mica, doar ca sunt atasate prost: puse pe un site si incorporate aici, de ies mici, ilizibile si nici clic pe ele pentru vazut separat (mai mare) nu au. Eu le-am vazut cu ‘Inspect element’/ copiat URL-ul pozei/ deschis in tab separat.

@ALIGATOR26: ‘Mai multe optiuni de raspuns’ din josul paginii si le atasezi direct aici - ca pot fi marite.

Oricum, din ce mi se pare pur si simplu acea partitie de 11GB sau nu e formatata, sau are un sistem de fisiere nerecunoscut de Ubuntu (de exemplu nu stiu daca recunoaste exFAT). Discul merge ok pe device-ul care a creat partitiile si fisierele din el? Care e acest device? Cat despre butoane, stai putin sa le caut numa’ ca trebuie sa dau un reboot in Ubuntu

Edited by sags, 19 September 2017 - 18:32.


#33
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011
Am pus pe alt site acele poze de mai sus.

Sa vedem acum daca apar cum trebuie.
Device-ul este un laptop ACER Aspire 5737Z,si a mers bine pana zilele trecute cand mi-au aparut acele erori.Aici e link unde am postat prima data>
https://forum.softpe...i/page__st__288

Attached Files


Edited by _-_, 19 September 2017 - 20:20.
Nu era necesara citarea integrala a postului anterior (Re gulament, pct. 3, lit. d).


#34
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Dă în terminal:
sudo mkdir /mnt/disk && mount /dev/sdb1 /mnt/disk

Pe urmă găsești partiția în /mnt/disk în file manager (Nautilus), dar nu cred că rezolvi ceva cu acel disk, pare corupt. /dev/sdb1 are 10-11 GB, restul spațiului e neformatat...

#35
ALIGATOR26

ALIGATOR26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.01.2011

View Postshogun1, on 19 septembrie 2017 - 18:48, said:

Dă în terminal:
sudo mkdir /mnt/disk && mount /dev/sdb1 /mnt/disk

Pe urmă găsești partiția în /mnt/disk în file manager (Nautilus), dar nu cred că rezolvi ceva cu acel disk, pare corupt. /dev/sdb1 are 10-11 GB, restul spațiului e neformatat...
Acea comanda merge doar cu root

#36
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostALIGATOR26, on 19 septembrie 2017 - 18:53, said:

Acea comanda merge doar cu root
Aaaa, e sesiune live?
Dai su, apeși Enter sau sudo -s apeși Enter și
mkdir /mnt/disk && mount /dev/sdb1 /mnt/disk

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate