Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Subaru Impreza MY2016 - 2.0i CVT

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
A venit vremea sa facem un  Jurnal de Prezentare pentru noul membru al familiei: Subaru Impreza MY2016 2.0i CVT

Achizitia:
Long story, short:
Aceasta masinuta are menirea a a inlocui vechiul, dragul si credinciosul nostru Forester.
Dupa cum probabil, cei mai multi stiti din lecturarea Jurnalului de Bord al Foresterului, in ultimii doi ani, mai exact de la inlocuirea motorului, acesta a devenit masina sotiei, fiind utilizat in cea mai mare parte a timpului de ea.
Mai ales in ultimul an, de la achizitia XV-ului, eu am "pus mana" foarte rar pe Forester si doar pentru drumuri scurte ( benzinarie, spalatorie, service).
Cum, in ultimul an, masina a facut putin sub 6000 km, 95 % in oras, pe drumuri scurte ( casa-serviciu-casa), in aglomeratie & stuff , am ajuns de comun acord ca nu este regimul optim de utilizare pentru aceasta masina si nu face sens pastrarea ei doar pentru traficul urban.
Mult mai potrivita ni s-a parut o masina mai mica, cu motor pe benzina, aspirat si - daca se poate - cu transmisie automata.
Bugetul nu era extrem de generos ( cca. 18.000 Euro, inclusiv Foresterul) si nici achizitia foarte presanta, dar na, cand iti intra o idee in cap .... greu o mai scoti !
Stiam Impreza de drive-test de la AK ( facusem un drive test cu ea anul trecut, inainte de achizitia XV-ului), dar imi iesise complet din minte.
Asa ca, am inceput sa caut variante. Una ce mi s-a parut OK a fost Mazda CX3 - mititica, dragutica, motor pe benzina aspirat, se incadra in buget ....
Dar sotia a spus - "daca dau Foresterul, il dau doar pentru un alt Subaru !"
Asa ca, am luat legatura cu oamenii de la Auto Kino, am discutat despre Impreza de drive-test, iar ei au spus" "daca ti-a placut si vrei sa o iei, noi ti-o dam !"
Asa ca, dupa o serie de discutii, calcule, rasuciri, iar discutii, am ajuns la concluzia ca este exact ce-i trebuie:
1. SUBARU ! - check !
2. Motor benzina aspirat - check !
3. Cutie automata ( bonus) - check !
4. Ne incadram in buget - check !
5. Foresterul pleaca pe maini bune - check !
Asa ca, dupa finalizarea actelor, in ziua de sambata, 16.09.2017, Foresterul a plecat la Brasov si Impreza s-a mutat la Sibiu !
Unde estimez ca va sta niste muuulti ani !

Prezentare:
Subaru Impreza, a.f. 2016, motor 2.0i, cutie CVT, nivel de echipare Confort.
Inmatriculata in Iunie 2016 ( sau cel putin asa apare in talon - Cartea e in masina)
Km la data achizitiei - 17.660 km
Si acum, cateva poze cu jucarica:
Attached File  IMG_2723.JPG   153.33K   334 downloads
Midnight Blue !
Attached File  IMG_2721.JPG   100.24K   365 downloads
Interior

Attached File  IMG_2716.JPG   111.69K   355 downloads
Inscriptionata corespunzator !

Am condus foarte putin masina ( de la birou, de unde am facut schimbul de masini si de acte) pana acasa - cu o pauza la benzinarie pentru un plin de carburant.
Ce m-a surprins, la sosirea din Brasov, consumul mediu indicat era de 6,6 l/100 km !
Si, date fiind reperele orare ( cand m-au sunat ca pleaca din Bv si cand au ajuns in Sibiu) nu a venit deloc batraneste !
Desi este prima masina cu transmisie automata pe care o conduce, sotia s-a acomodat rapid cu masinuta ....  si-i place !
Ieri am facut (pe scaunul din dreapta) o scurta iesire de cca. 50 km) si mi-a placut cum se comporta !
Aveam o retinere legata de dinamica masinii.
Ei bine, NU este lenta ! Da, nu-i nici pe departe o sportiva, dar se misca surprinzator de bine !
Si, in mod cert, odata ce te obisnuiesti cu ea, si stii ce si cum sa-i ceri, nu o sa ridice probleme de dinamica.
Suspensiile sunt sensibil mai confortabile decat cele de la XV.
Spatiul interior ( ca si dimensiunile exterioare - cu exceptia inaltimii) sunt identice cu cele ale XV-ului.
Rezervorul este ( sau pare) mai mic. Nu am stat sa verific specificatiile, dar parca asta are 55 l iar cel de la XV- 60 l) .
Nope ! Acum am verificat si sunt la fel - 60 l.
Anvelopele sunt tot Yokohama, dar nu Geolandar cca la XV ci .. dB ( probabil mai silentioase). Si sunt pe 16" nu pe 17" (asta-i un avantaj la achizitia unor noi anvelope).
Desi, cel putin anul asta nu va fi cazul - am primit masina (si) cu un set de anvelope de iarna Kleber, cu care masina a trecut o iarna.
Habar n-am ce marca e asta si nici nu am idee cat sunt de Ok, dar ma informez. Daca vad ca-s varza, voi lua ceva mai bun.
Daca nu, trag de ambele seturi de anvelope inca 2 ani, si apoi, cel mai probabil, iau un singur set de anvelope all-season gen Michelin CrossClimate sau similar.
Mai multe nu am a spune deocamdata - pe masura ce apuc sa merg cu ea ( desi, dupa cum a fost primita masina de proprietara de drept,  vor fi rare aceste momente), revin cu impresii !

Daca aveti intrebari - raspund cu placere ( in masura in care, bineinteles, am si un raspuns pertinent) !

#2
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Cat mai multe drumuri si fericire alaturi de noua achizitie !

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Yaaaaay, Subaru! Posted Image Posted Image Posted Image

Cum se comporta iarna, pe drum acoperit cu gheata/zapada?

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
O sa-ti spuna la iarna. Posted Image

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
mulți km fără probleme și să fiți toți sănătoși

#6
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

View PostAnn0nyym0us, on 18 septembrie 2017 - 13:34, said:


Cum se comporta iarna, pe drum acoperit cu gheata/zapada?

View Postericmario, on 18 septembrie 2017 - 13:41, said:

O sa-ti spuna la iarna. Posted Image

Exact !
Deocamdata nu a nins pe la noi ! Posted Image

Dar, daca-i ruda cu celelalte doua Subaru cu care am trecut niste ierni, avem asa:
- Impecabil;
- Exceptional;
- Excelent !
In functie de calitatea "incaltarilor" !
Cu Dunlop WinterSport si Michelin Alpin a fost "Impecabil".
Nu stiu insa ce si cum e cu aceste "Kleber" cu care a fost livrata masinuta.
Sper sa fie macar "Foarte Bine" daca nu "Excelent" !

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Ok, am citit asta

Quote

am primit masina (si) cu un set de anvelope de iarna Kleber, cu care masina a trecut o iarna.

si m-a derutat.

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Felicitari pentru consecventa. Pe cand un Levorg?

#9
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Mda !
Am scris cam mult si dezlanat si, probabil, informatia s-a pierdut !
Masina asta a fost masina de drive-test la Auto Kino Brasov.
A fost inmatriculata anul trecut prin mai/iuni ( in talon apare iunie 2016) si, normal, a trecut o iarna la ei.
Eu am luat masina de la ei, dand la schimb Foresterul + diferenta corespunzatoare.
Impreza are acum ~ 17.700 km si inca 4 ani garantie.
In vara ( de vre-o doua luni) a fost facuta prima revizie la Auto Kino. La cum se va circula cu ea, cel mai probabil tot la vara, prin iunie, o sa-i fac urmatoarea revizie.

PS: M-am uitat putin ce-i cu anvelopele astea ( Kleber).
Pare-se ca nu-s chiar no-name. Sunt niste cauciucuri de buget, cu performante medii.
O sa vedem la iarna cum se comporta. Masina fiind utilizata preponderent in oras si beneficiind de AWD-ul de la Subaru, nu-mi vine a crede ca vor fi probleme cu ele.
Daca nu-si fac treaba cum trebuie, asta e ! Le schimbam !

View PostdanX, on 18 septembrie 2017 - 16:35, said:

.... Pe cand un Levorg?

Nu intr-un viitor previzibil !
Impreza va ramane masina sotiei. Si, dupa cate o stiu eu, nu va vrea prea curand sa o schimbe.
Iar pentru mine, Levorgul are un mare minus - garda la sol !
Asa ca, atunci cand voi inlocui XV-ul ( peste 4-5 ani) va fi, cel mai probabil un Forester sau un Outback !
Dar nu se stie niciodata !
Si Foresterul am zis ca-l mai tin ~ 7 ani dupa inlocuirea motorului .... si n-a fost sa fie !

#10
aleteo

aleteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.05.2007
S-o stăpânească sănătoasă și fără evenimente neplăcute!
Mă bucur că ai luat un motor adevărat, verificat de zeci de ani ;)
Și eu i am luat soției un motor de 2.0, integral, insa am trădat Subaru pt prima data după 10 ani, că e Hyundai ix35. Din 2011, 28k km, ținută doar în garaj... n am putut rata ocazia :)
Bineînțeles, transmisia e jucărie fata de Subaru, dar e indeajuns pt cum va fi folosita.

Sa dai te rog updateuri despre consum la Impreza. Eu cred că va fi pe undeva la 10 daca merge in cea mai mare parte în oraș. Orice e sub 10 e surpriza plăcută.

#11
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Multumesc !
Am sa ma uit la consumul mediu inregistrat la finalul acestei saptamani.
Conditii de utilizare: urban, la orele de maxima aglomeratie, pe un traseu de cca. 6 km dus / 6 km intors.

Deocamdata, impresiile sotiei sunt ... mixte:
1. Ii place la maxim cu se conduce si confortul oferit de motorul pe benzina in combinatie cu transmisia automata in traficul aglomerat;
2. Ii plac teribil dotarile suplimentare fata de Forester (in special Bluetooth-ul si camera de marche-arriere);
3. Are in schimb o problema cu ... dimensiunile ! S-a obisnuit in SUV ! Si inca o chestie ... ciudata - o supara faptul ca nu o mai vede "din prima" in parcare, cand iese de la serviciu ! Posted Image

Edited by marr, 20 September 2017 - 07:52.


#12
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 03.12.2010
F tare punctul 3. Imi aminteste de a mea consoarta cand am cautat masina. "Opel? Facem credit pt un opel?" Dupa ce m-am sucit pe golf si ii trimit poze cu viitoarea masina. "Alba????? Masina alba?" Bine, a mea nu are carnet,asa ca specificariile tehnice si dotarile o cam lasa rece:))

#13
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

View Postcepy, on 20 septembrie 2017 - 08:22, said:

.... "Alba????? Masina alba?" Bine, a mea nu are carnet,asa ca specificariile tehnice si dotarile o cam lasa rece:))

Posted Image Posted Image
Pai sa stii ca daca Impreza asta avea alta culoare in afara de Albastru si, cu indulgenta, alb sau negru - reactia era de refuz total !
Daca ar fi fost rosie, verde sau maronie, nici nu as fi avut curajul sa deschid discutia !

Dealtfel, in procesul de alegere al unui inlocuitor pentru Forester, a avut, in final, doua conditii:
- Sa fie Subaru ( nu se pricepe la masiini, dar "le simte" !);
- Sa fie albastra !

Apropo desi are permis din 2004 si de atunci conduce zilnic si a avut in permanenta masina ei, ieri a aflat cu surprindere ca scaunul se poate regla si pe inaltime, iar volanul este reglabil atat pe inaltime cat si pe adancime !
Cat i-am aratat cum se face,  din curiozitate, m-am uitat ieri ce consum mediu indica CB = 7,8 l/100 km.
Are parcursi 258 km, dintre care ~140 ii avea cand am preluat Impreza ( drumul de la Auto Kino la mine la birou). Consumul mediu "predat" la sosirea in Sibiu era de 6,6 l/100 km.
Duminica seara, dupa cateva plimbari prin jurul casei si o tura pe afara( cca. 50-60 km in total) CB-ul indica 7,0 l/100 km.
Io zic ca-i de bine !
La Forester a "reusit" sa scoata un consum mediu in ultimul an de 8,5 l/100 km.
Are piciorul mic, dar talpa grea !
Acum, noroc cu CVT-ul ca mai compenseaza ...
Sunt tare curios sa vad ce consum mediu va avea peste o saptamana.

PS: Abia astept sa ramana fara benzina sau sa trebuiasca dusa la spalatorie, ca sa ma "dau" si eu putin cu jucaria !

#14
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Felicitari, cred ca esti singurul om care a avut 3 Subaru in acelasi timp din Romania fara sa fii reprezentanta haha ...
Nu aveai parca si o Honda Civic ?
Sa inteleg ca e modelul vechi, nu asta de a aparut acuma recent ?
Mie mi s-a parut masina foarte zgomotoasa si foarte proasta ca si finisaje si calitate a materialelor de interior, dar intr-adevar are tractiunea aia Subaru .
Bine ca ai luat 2.0, 1.6 saracutul nu prea facea fata si consuma si mult ...
Kilometri multi fara probleme !

#15
aleteo

aleteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.05.2007

View Postbbogdanmircea, on 25 septembrie 2017 - 16:15, said:

Felicitari, cred ca esti singurul om care a avut 3 Subaru in acelasi timp din Romania fara sa fii reprezentanta haha ...

Al doilea... :))


@marr: are talpa cam cu plumb daca avea consum 8.5l la diesel :)
La asta, cum am zis, ce i sub 10l e bonus. Da eu zic sa o mai lasi sa se obiČ™nuiască, sa prindă tupeu :), apoi fa i consum.

Edited by aleteo, 26 September 2017 - 07:14.


#16
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

View Postbbogdanmircea, on 25 septembrie 2017 - 16:15, said:

Felicitari, cred ca esti singurul om care a avut 3 Subaru in acelasi timp din Romania fara sa fii reprezentanta haha ...
Nu aveai parca si o Honda Civic ?
Sa inteleg ca e modelul vechi, nu asta de a aparut acuma recent ?
Mie mi s-a parut masina foarte zgomotoasa si foarte proasta ca si finisaje si calitate a materialelor de interior, dar intr-adevar are tractiunea aia Subaru .
Bine ca ai luat 2.0, 1.6 saracutul nu prea facea fata si consuma si mult ...
Kilometri multi fara probleme !

Scuz pentru intarziere - am fost plecat intr-o delegatie.
Sa le luam pe rand:
- Pare-se ca nu am fost primul !
Si, de fapt, 3 Subaru in acelasi timp nu am avut in proprietate ! Cand a plecat Foresterul, venit Impreza. Dar, da, au fost toate 3 in cute in acelasi timp ... pentru cca. o ora !

- Am avut si o Honda Civic sedan, dar a stat la mine doar un an, apoi am dat Civicul la buy-back si am luat XV-ul.

- Impreza este modelul actual. Ma rog cel ce (inca) se comercializeaza, nu cel abia lansat la Frankfurt !
Era ceva sa am noua Impreza inainte a ajunga in showroom-ul dealerilor !

- Finisajele nu mi se par deloc proaste. Sunt similare cu cele din XV si sunt un mare pas inainte fata de generatiile precedente. Designul exterior nu-i chiar ceva ce sa "rupa" norii.
Calitativ vorbind, sunt undeva la media clasei ( poate chiar peste).
- Zgomotoasa mie nu mi s-a parut deloc. Sotia este foarte multumita de ea si spune ca-i "o finuta !". Acu', ce-i drept, eu am facut doar cativa km cu ea si aia prin oras ...deci chiar nu pot sa spun da sau nu !

- Pai clar ca am luat motorul de 2.0 ! Cuplat la CVT, 1.6-le ar fi fost moartea pasiunii !

- Merci !

#17
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Vream sa spun ceva dar am uitat ... ah da Kleber pare-mi-se ca e marca de budget a celor de la Michelin . Oricum daca ai AWD nu ai trebui sa-ti faci griji de cauciucuri ...

#18
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Da, am aflat si eu ca ar fi o marca de buget din cadrul grupului Michelin.
Vedem iarna asa cum va fi - oricum, nu ma astept la probleme, atat datorita S-AWD cat si a faptului ca masina asta nu va iesi prea mult din oras.
Daca vor fi varza, le voi schimba cu ceva mai bun.
Daca sunt decente, ma gansesc serios sa las cauciucurile actuale ( Yokohama dB - de vara / Kleber - de iarna) vreo 2 ani, si apoi sa iau un set de Michelin Crossclimate (sau similar).
Avand in vedere faptul ca Impreza nu va face foarte multe drumuri lungi, mi se pare ca asta ar fi varianta optima.

PS: Azi am intrebat sotia cum i se pare Impreza si cum s-a acomodat cu transmisa automata.
Raspuns: "Excelent !"
Desi, in peste 12 ani de cand are permis si masina proprie, a condus doar masini cu transmise manuala, spune ca nu ar mai renunta la confortul dat de o automata !
Asta inseamna ca si eu, peste 3-4 ani, cand voi inlocui XV-ul, voi lua tot o automata !
Ma tem ca, daca nu mai conduce deloc manuala, peste 2-3 luni o sa aiba probleme de acomodare daca va trebui sa conduca masina mea ...
Si cand ma gandesc ca am ales XV-ul diesel manual in dauna unuia benzina automat, unul dintre argumentele "forte" a fost exact asta - sa-i fie usor sa treaca de pe una pe alta ( la vremea aia conducea Foresterul) ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate