Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Samsung Galaxy S8+ VS iPhone 7 Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
cartman4292

cartman4292

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.04.2014
Vreau si eu pareri care este mai bun in "Hardware"! Stiu ca cei de la Apple au sistemu lor de operare (iOS).
Din cate stiu iPhone este mai bun la CPU in Single Core dar in Multithread este mai bun cel de la Samsung S8+.

Stiu pe cineva care se contrazice cu mine ca e mai bun iPhone 7 Plus decat Samsung S8+, eu i-am oferit cateva explicati ca e ca si cum ai pune o placa video (GTX600 vs GTX1080) el a zis ca e mai buna GTX600. Nu sunt "FAN" SAMSUNG si nici APPLE. Eu doar am zis ca e mai bun din cauza specificatilor Hardware.
El zice ca 2GB RAM e mai bun ca 4GB, ca sistemu de operare e mai bun ca un procesor intrun "terminal"...Eu am un Samsung S6 Edge si nu e chiar asa bun telefonu meu nu ma dau mare ca am S6 ca e varza si al meu. Dar eu zic ca Samsung S8+ e mai bun la specificatile hardware ca iPhone 7 Plus.

Vreau sa va da-ti cu parerea! Chiar daca sunteti un utilizator Apple sau Samsung sau orice alt din de smarthphone! (Aveti poza mai jos)

Attached Files



#2
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Eu am un Samsung Galaxy S4 Value Edition si nici in 2017 nu as vrea sa-l schimb pt. ca nu m-a dezamagit niciodata ! Din cauza asta sustin cu tarie ca cei de la Samsung pun mai mult accent pe performanta hardware a unui device cand il concep .

Edited by EmyBoss7, 18 September 2017 - 12:42.


#3
cartman4292

cartman4292

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.04.2014

View PostEmyBoss7, on 18 septembrie 2017 - 12:32, said:

Eu personal detin un Samsung Galaxy S4 Value Edition si nici in 2017 nu as vrea sa-l schimb pt. ca nu m-a dezamagit niciodata ! Din cauza asta sustin cu tarie ca cei de la Samsung pun mai mult accent pe performanta hardware a unui device cand il concep .

Din cate stiu cei de la Samsung au inceput sa implementeze in device-urile lor RAM LPDDR4. Eu asta zic ca Hardware-ul este mai bun ca la iPhone totu se misca mai bine pe Samsung chiar daca mai da sistem de operare eroare sau ce mai are el acolo.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu conteaza hardul, cat conteaza optimizarea soft-ului. Daca te uiti putin pe statistici, IPhone a fost in permanenta mai "slab" fizic decat seria Galaxy de la Samsung. Apple a fost intotdeauna mai in fata (raportat la relatia hard-soft). Adevarul e ca si Android a inceput sa fie mai fluid de la versiunea 5, dar tot are nevoie de 1,... (unu virgula si ceva) fata de IOs ca sa tina aproape cu performantele.

Comparat produsele 1 la 1, IPhone o sa iasa in fata (poate e cam tras de par, dar, pe specificatii similare, si WP ruleaza mai bine ca Android). Acum, daca instalezi o caruta de aplicatii, orice telefon o sa fie lent. Samsung face telefoane bune (vorbesc de seria Galaxy, cea ca re se bate cu IPhone), dar Android are un sfert de viteza in spate (mai recupereaza, dar tot in spate e).

#5
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View Postcartman4292, on 18 septembrie 2017 - 12:40, said:

Din cate stiu cei de la Samsung au inceput sa implementeze in device-urile lor RAM LPDDR4. Eu asta zic ca Hardware-ul este mai bun ca la iPhone totu se misca mai bine pe Samsung chiar daca mai da sistem de operare eroare sau ce mai are el acolo.

Nu conteaza ca unul sau altul functioneaza mai bine in teste sintetice. Daca e sa iei de exemplu aifon x, are 40k puncte peste O+5 in Antutu. Applel face un tip de telefon si un OS mulat pe telefonul respectiv, de aici rezulta faptul ca se misca mai bine decat cele pe Android. Cand Samsung sau altii trebuie sa adapteze un OS pe o multitudine de sisteme, apar problemele. Ca sa depaseasca aceste probleme, Android plusa pe partea de hardware (CPU, GPU). Atentie ca l-am folosit la trecut, acum nu mai este de actualitate.
Ramane in schimb partea de pret, unde aifonurile sunt la preturi nesimtite, mult umflate fata de performanta real-world pe care le oferta.

#6
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View PostPololica, on 18 septembrie 2017 - 13:05, said:

Nu conteaza hardul, cat conteaza optimizarea soft-ului. Daca te uiti putin pe statistici, IPhone a fost in permanenta mai "slab" fizic decat seria Galaxy de la Samsung. Apple a fost intotdeauna mai in fata (raportat la relatia hard-soft). Adevarul e ca si Android a inceput sa fie mai fluid de la versiunea 5, dar tot are nevoie de 1,... (unu virgula si ceva) fata de IOs ca sa tina aproape cu performantele.

Comparat produsele 1 la 1, IPhone o sa iasa in fata (poate e cam tras de par, dar, pe specificatii similare, si WP ruleaza mai bine ca Android). Acum, daca instalezi o caruta de aplicatii, orice telefon o sa fie lent. Samsung face telefoane bune (vorbesc de seria Galaxy, cea ca re se bate cu IPhone), dar Android are un sfert de viteza in spate (mai recupereaza, dar tot in spate e).
Si da si nu . Daca vorbim de productivitate atunci da, Iphone conduce detasat, dar daca vorbim de hardware + soft fiabil atunci Samsung e nr. 1 ! ;)

#7
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View PostEmyBoss7, on 18 septembrie 2017 - 13:21, said:

Daca vorbim de productivitate atunci da, Iphone conduce detasat, dar daca vorbim de hardware + soft fiabil atunci Samsung e nr. 1 ! Posted Image

Nu. Ce productivitate la Iphone? De asemenea hardware si soft fiabil ai la aifon mai bune decat la Samsung.

#8
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View PostStickyFingaz, on 18 septembrie 2017 - 13:27, said:


Nu. Ce productivitate la Iphone? De asemenea hardware si soft fiabil ai la aifon mai bune decat la Samsung.
Nu, ca android-ul este mult mai ok la cap. securitate. Productivitate adica Apple-ul face pe banda rulanta dispozitive pe care nu vreau sa le comentez. Pe cand Samsung-ul produce rar si bine !

Edited by EmyBoss7, 18 September 2017 - 13:34.


#9
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Degeaba ai hardware daca softwareul e varza.
Vezi exemplul JAVA, care cere hardware de te nenoroceste comparativ cu altele.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostEmyBoss7, on 18 septembrie 2017 - 13:32, said:

Nu, ca android-ul este mult mai ok la cap securitate.
De fapt e exact invers. Pe iOS e mult mai greu (sau aproape imposibil) sa te alegi cu malware, atat timp cat nu te atingi de jailbreak si cine stie ce module/aplicatii din Cydia.
In schimb pe Android ai instalat o aplicatie mai dubioasa si gata te-ai ales cu un malware de toata minuntea, sau cu o aplicatie ce injecteaza reclame in tot ce ai pe telefon si in bara de notificari.

View PostEmyBoss7, on 18 septembrie 2017 - 13:32, said:

Productivitate adica Apple-ul face pe banda rulanta dispozitive pe care nu vreau sa le comentez. Pe cand Samsung-ul produce rar si bine !
Tot incerc sa le adun, insa dau cu virgula.
La Apple avem in fiecare an lansate una bucata Apple Watch, una bucata Apple TV, 2 (iar anul asta 3) bucati iPhone si 3 bucati iPad (iPad Mini, iPad Pro si iPad), in timp ce Samsung lanseaza de cel putin 2-3 ori mai multe dispozitive anual.
Avem tablete seria A, E, S, avem smartwatch-uri Gear Fit, Gear S si avem telefoane seria A, J, S, Note.

Iar la Apple inca nu am vazut sa-ti pice un device fiindca i s-a dus memoria interna, in timp ce Samsung e campion la asta pentru multe device-uri lansate pana prin 2014-2015.
Si nu, nu sunt fan Apple. Detin si folosesc un Galaxy Note 4, si il voi folosi pana da chix memoria interna si trebuie sa-l schimb.

Edited by Hider141, 18 September 2017 - 14:14.


#11
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cred ca era ironic si a vrut sa spuna invers, ca Apple produce rar si bine Posted Image
Acum asta cu bine e subiectiva...

Edited by samebo, 18 September 2017 - 14:13.


#12
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postsamebo, on 18 septembrie 2017 - 14:13, said:

Cred ca era ironic si a vrut sa spuna invers, ca Apple produce rar si bine Posted Image
Acum asta cu bine e subiectiva...
Ma bucur ca macar tu te-ai prins ! ;)

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
S+ fara doar si poate.

#14
cartman4292

cartman4292

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.04.2014
Acuma fiecare cu decizia lui!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qqu5pJOaNkI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cartman4292, 18 September 2017 - 15:08.


#15
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

View PostEmyBoss7, on 18 septembrie 2017 - 12:32, said:

Eu am un Samsung Galaxy S4 Value Edition si nici in 2017 nu as vrea sa-l schimb pt. ca nu m-a dezamagit niciodata ! Din cauza asta sustin cu tarie ca cei de la Samsung pun mai mult accent pe performanta hardware a unui device cand il concep .
Comfirm,si eu am un S4 achiziționat de nou in august 2014,va rog sa ma credeti,functioneaza impecabil.Chiar si bateria este cea originală.


#16
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,432
  • Înscris: 08.06.2005

View Postcartman4292, on 18 septembrie 2017 - 12:17, said:

Din cate stiu iPhone este mai bun la CPU in Single Core dar in Multithread este mai bun cel de la Samsung S8+.
Single
Attached File  ios-single.png   36.03K   16 downloadsAttached File  android-single.png   40.71K   17 downloads

Multi
Attached File  ios-multi.png   36.6K   16 downloadsAttached File  android-multi.png   41.97K   16 downloads

#17
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017
@cartman4292, daca tot ai pus terminalul din varful de gama al lui Samsung, de ce nu l-ai comparat cu iPhone X ?

#18
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
S8

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate