Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

New PC

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postjudas, on 19 septembrie 2017 - 06:54, said:


In minus ???

Nope. Cel mai bine iesi la cumparat componente vara.
Din septembrie preturile cresc peste tot - apar lansari noi si lumea cumpara - mai ales in vest ca incep scolile.
La noi urmatoarea perioada cu preturi mai bune va fi abia prin ianuarie.

Cat de bune, nimeni nu stie insa.


Si nu stiu cum ati ajuns de la cel mai slab i3 la cel mai tare i7 in doar o pagina.
Si asta ptr editare foto...

#38
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Pana la urma m-am decis altfel, am renuntat la placa video, sursa si procesorul i3 ca sa pot face comanda saptamana asta si sa profit de oferta cu sursa aratata de Eiffel   
( Multumesc mult Posted Image  )

Gamingul mai poate astepta putin, o sa folosesc gt440 din pc-ul vechi in sistemul nou. Cu ocazia asta poate o sa prind o oferta misto de bf la un gtx1050-60.

Am urmarit discutiile voastre dar sorry, un 7700K e prea overkill pentru mine, am si mentionat ca m-as mai putea descurca linistit cu viteza lui q6600 daca n-ar fi limita de ram si a placii de baza.

Am ales un Intel Kaby Lake, Core i5 7400 3GHz box, e mai ok asta?

Wishlistul arata asa https://www.pcgarage...hlist/2905675/. Sunt 2 placi de ram in cos.

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cred ca nu ai citit bine conditiile ofertei :(
Si cred ca le-am spus destul de calr in prima mea postare pe topic. Fara placa video nu primesti sursa...

https://www.pcgarage...it-sursa-cadou/

#40
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
nJoy au OEM necunoscut, nu as avea incredere in ele. Ce-i drept, la un sistem cu consum redus sa zicem ca merge.

View PostKatta92, on 19 septembrie 2017 - 08:16, said:

Am ales un Intel Kaby Lake, Core i5 7400 3GHz box, e mai ok asta?
Este in regula, daca nu editezi la nivel profi. Pe de alta parte, probabil vei fi nevoit sa schimbi platforma mai devreme decat daca ai fi ales i7.

Restul wishlist-ului nu-mi place. Placa de baza e mult prea scumpa, una la 300-350 de lei este mai mult decat suficienta, iar carcasa este o conserva.

De asemenea, de ce nu alegi direct un kit dual-channel? Iesi mai ieftin, memoriile sunt certificate pentru a lucra impreuna si poti chiar sa alegi module mai rapide. Viper-urile pe care ti le-am sugerat ieri erau ideale, dar nu mai sunt in stoc. Din fericire, ai alternative: Patriot, respectiv Crucial.

#41
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017

View PostKatta92, on 19 septembrie 2017 - 08:16, said:

Wishlistul arata asa https://www.pcgarage...hlist/2905675/. Sunt 2 placi de ram in cos.
https://www.pcgarage...shlist/2906203/

Procesor si SSD identic

Memorii 2400 MHz (suportate nativ de kaby lake), mai ieftine. Daca iti faci griji cu fiabilitatea, ai 99 luni garantie la ele.
Carcasa cu 5 ventilatoare incluse, incomparabil mai buna decat copaia ta.
Placa de baza cu audio onboard SupremeFX.

Per total, iesi mai bine si salvezi niste banuti.

Edited by SirDaddy, 19 September 2017 - 16:03.


#42
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017

View PostKatta92, on 18 septembrie 2017 - 09:42, said:

( q6600 si gt440 ).
Daca vechea sursa nu a facut poc! cu ele, nu va face nici cu noua configuratie. Vorbim de 50-60W, consum in sezon.
In perioadele calme, doar cu onboardul:
27W in idle (cf. wattmetru)
30-35W bâțâiala pe youtube (35W si poate putin peste doar daca deschiz 4k-uri).
In jocuri.. onboardul  e prea slab pentru a scoate procesorul din relanti. N-am masurat, dar nu vad cum poate depasi 50W.

Edited by SirDaddy, 19 September 2017 - 16:09.


#43
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Revin cu un update, am folosit sursa din vechiul pc  are 700w cred, am vrut alta pentru ca e foarte grea si are multe cabluri ce nu le folosesc, dar cred ca voi ramane la asta Posted Image

Carcasa am ales Sagotep Baymini Black, e miculuta, imi place.

Am ramas la I5-7400K, Motherboard Asus, Patriot 16gb ddr4 2400mhz, SSD Kingston 120gb si hdd 1tb seagate

Acum am scris postarea de pe noul sistem Posted Image Placa video a ramas gt440 din vechiul sistem. Am observat totusi o crestere de 10-15 fps in Skyrim, am cam 30-40 fps acum pe setari full, cred ca ajuta si procesorul cu gpu-ul integrat. Alte jocuri nu am incercat.

Edited by Katta92, 28 September 2017 - 07:08.


#44
Catalinit

Catalinit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 24.07.2017
am si eu o intrebare in legatura cu urmatorul sistem------> i7 3770/8CPU/1000 GB/12 Gb RAM/Radeon 6870 2GB DDR5 , e ok pt niste sesiuni de gaming gen gta 5 , overwatch , day z , si alte jocuri de genul asta..le duce pe detalii high sau..?

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Radeonul ala o sa cam gâfâie pe high (in fhd presupun ca vrei sa joci).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate