Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

New PC

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Salutari, ar veni timpul sa fac un upgrade de la socket 775 si 4gb de ram. ( q6600 si gt440 ).

Am creat un wishlist la pcgarage: https://www.pcgarage...shlist/2903983/

Attached File  Capture.PNG   152.93K   69 downloads

1. Achizitia se va face in Octombrie.
2. Pc-ul il voi folosi pentru editari foto-video (Photoshop&After Effects&Sony Vegas), dar si pentru fun ( browsing, multimedia, gaming )
3. Buget maxim este de 3000 de lei. Monitorul nu este inclus
4. Il folosesc la TV, full hd de 80cm, doar cu hdmi.
5. Din vechiul sistem voi folosi un HDD Seagate de 1TB, Are doar 6 luni.
6. Nu am preferinte de magazine, ma intereseaza sa vina toate componentele intr-o comanda.

Prefer Intel&Nvidia. Pretentii mari de gaming nu am, nu ma intereseaza sa-mi ruleze forza horizon 3 pe Fullhd, all pe high si full antialiasing. Timp de gaming nu prea am, dar cand am, ma mai relaxez la un joc.

Editare foto-video fac ( 80% foto ). Momentam am SSD Kingston de 64gb in Pc-ul vechi de aproximativ 3 ani si a mers impecabil. 64gb a fost cam putin, 120 gb ar fi ideal. Carcasa ma intereseaza sa fie cat de cat compacta, il voi mai transporta cu mine.

Cu asamblarea lui ma descurc, dar am mai ramas in urma cu tehnologiile pc-urilor si as mai vrea niste sfaturi in legatura cu alegerea componentelor, daca am ales bine.

Mersi.
Posted Image

Edited by Katta92, 18 September 2017 - 09:49.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Din pacate, bugetul destul de mic inseamna ca ai ales niste piese... destul de mici.
Adica memorie 8Gb e la limita de jos, procesorul i3.... acceptabil, poate pentru Photoshop chestii mici.... placa video, aici poate ai nimerit bine, nici eu nu sint adeptul "totul pe ultra".

Vezi ca placa de baza suporta procesorul acela doar cu BIOS P1.10, in comentarii cica ar avea direct asa ceva.
Fa un efort si macar pune procesorul cel mai bun din seria i3: Core i3 7350K 4.2GHz box (da, stiu, K nu merge OC pe placa aia, dar merge la 4.2 GHz, cea mai mare viteza din serie).
Iti mai trebuie si cooler, probabil unul pe la 100-200 de lei maxim.

La mine apare inca promotia cu sursa cadou, la tine nu este ?
Ai suma peste 2000 de lei... ai cpu+mobo+video.... te incadrezi.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Nu mai bine vii in octombrie?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Eu as plusa oleaca pentru un I5. Video e oki. Placa de baza e veche, ceva cu chipset intel de la 170 in sus.

Edited by andreic, 18 September 2017 - 10:05.


#5
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Nu prea se mai merita Intel-ul de cand a aparut Ryzen-ul pe piata. Asta este recomandarea mea, exact pt. ce ai tu nevoie ! Posted Image

Attached Files



#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ie ide la PC Garage - nu stiu in ce masura in octombrie va mai fi valabila oferta dar ai putea scoate sursa - ptr comenzile de minim 2000 de lei ce includ placa de baza, procesor si palca video, primesti o sursa gratis.

De diferenta ai putea lua un SSD de 240-256 Gb.

Placa de baza - chiar pana sa postezi tu nu credeam ca exista placi mATX atat de castrate incat sunt aproape ca mITX-urile ca dimensiuni.
Eu m-as uita macar la asa ceva - https://www.pcgarage...ime-h270m-plus/ Si la fel la procesor ai mai putea urca un pic.

Memoria iar e cam putina si lenta. Acum se practica 16 Gb.

PS >> Preturile se vor schimba probabil intr-o luna.

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
In banii astia as forta un i7 si 16GB RAM, Photoshop pune accentul in principal pe un CPU cu frecvente mari si RAM rapid. Ai si un SSD pe PCI-E x4, overall mai rapid decat cele SATA.

Asta daca pui accentul pe editari.

https://www.pcgarage...shlist/2904163/

Edited by jegmihai, 18 September 2017 - 10:13.


#8
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Da, pai in wishlist am pus la memorie ram 2 placute de 8gb. Posted Image Sunt de accord ca 8gb de ram e cam minimul pentru 2017.

 eiffel, on 18 septembrie 2017 - 10:06, said:


Placa de baza - chiar pana sa postezi tu nu credeam ca exista placi mATX atat de castrate incat sunt aproape ca mITX-urile ca dimensiuni.
Eu m-as uita macar la asa ceva - https://www.pcgarage...ime-h270m-plus/ Si la fel la procesor ai mai putea urca un pic.
Memoria iar e cam putina si lenta. Acum se practica 16 Gb.

Interesanta acea placa de baza, o sa imi updatez wishlist-ul cu acea placa. Ram-ul am selectat sa fie 16gb, in wishlist apar 2 placute de 8gb.

Incerc sa ma extind si spre un I5.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004

 EmyBoss7, on 18 septembrie 2017 - 10:05, said:

Nu prea se mai merita Intel-ul de cand a aparut Ryzen-ul pe piata. Asta este recomandarea mea, exact pt. ce ai tu nevoie ! Posted Image

Asta e recomandarea ta, ca de obicei, exact ptr ce NU are el nevoie:

 Katta92, on 18 septembrie 2017 - 09:42, said:

Prefer Intel&Nvidia.

In plus singurele avantaje ale Ryzen sunt in jocuri sau compresie video multithread.
Daca mai iau in calcul ca ai bagat HDD si el vrea SSD... ajung la concluzia ca ori ai o problema cu cititul - nu vezi ce cer userii, ori pur si simplu trollezi.

Ti-am mai recomandat odata sa lasi sfaturile de achizitie pana mai inveti si tu cate ceva.

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Pentru Photoshop ai nevoie de procesor puternic. Dacă nu lucrezi cu fișiere mari, ajung și 8 Gb RAM. Pentru editare video poți păstra placa video actuala, urmând ca ulterior sa cumperi una noua și eventual sa adaugi alti 8 Gb RAM. Atenție la cerințele plăcii video in After Effects și Sony Vegas, cel din urmă nu profita de ultimele apariții, au postat colegii teste in acest sens

#11
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 eiffel, on 18 septembrie 2017 - 10:45, said:

Asta e recomandarea ta, ca de obicei, exact ptr ce NU are el nevoie:



In plus singurele avantaje ale Ryzen sunt in jocuri sau compresie video multithread.
Daca mai iau in calcul ca ai bagat HDD si el vrea SSD... ajung la concluzia ca ori ai o problema cu cititul - nu vezi ce cer userii, ori pur si simplu trollezi.

Ti-am mai recomandat odata sa lasi sfaturile de achizitie pana mai inveti si tu cate ceva.
E TOTAL GRESIT ce ai spus ! Eu i-am recomandat ceva si cu placa video care o sa-l ajute in editare, ca daca era sa pun si un i7 si 16GB RAM fara placa video nu facea nicio afacere.
SSD-ul il poate lua si pe viitor .

Edited by EmyBoss7, 18 September 2017 - 10:53.


#12
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008

 EmyBoss7, on 18 septembrie 2017 - 10:50, said:

SSD-ul il poate lua si pe viitor .

Sincer fara ssd nu mai pot sa stau, sistemul meu actual cu q6600 ( overclock la 3ghz)  si SSD pe el e mult mai rapid decat alte sisteme cu i5 si hdd. Ii ia 2secunde sa deschida Photoshop, problema e cand editez mai multe fisiere raw, se umple repede ram-ul si se misca greu. De q6600 chiar am fost multumit si inca mi-as face treaba cu el linistit daca nu as avea limitarile socket-ului 775 si a ramului.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004

 EmyBoss7, on 18 septembrie 2017 - 10:50, said:

E TOTAL GRESIT ce ai spus ! Eu i-am recomandat ceva si cu placa video care o sa-l ajute in editare, ca daca era sa pun si un i7 si 16GB RAM fara placa video nu facea nicio afacere.
SSD-ul il poate lua si pe viitor .

Nu e deloc gresit. E gresit tot ce postezi tu pe aceasta arie.

Cand un om cere Intel tu vii cu AMD, cand unul vrea SSD tu-i oferi HDD, etc. Am mai avut discutii de genul.
De-acum incolo daca mai primesc un raport la o postare a ta pe aria asta si nu corespunde cerintelor vei lua suspend.
Wishlist-ul postat de initiator era oarecum in limita a ce i-ar trebui., ma itrebuiau facute mici ajustari - dat fiind ca oricum era mai putin decat banii care urma sa-i dea.

In cazul de afta vorbim de Photoshop. Nu de Premiere cum a fost cazul in alt topic in care ai recomandat Ryzen dar ai uitat sa pui placa video.

Photoshop-ul nu are aceleasi cerinte ca Premiere - placa video poate fi folosita chiar si cea integrata la nevoie. Tot ce trebuei e sa aiba suficienta memorie ptr a afisa imaginile pe monitor - la rezolutii mari. Placi video puternice sunt cerute in jocuri si la codare video.

Ma rog, poate ar fi trebuit mentionate programele de editare foto-video folosite, dar daca 80% e editare foto, probabil un i5 e deja mai mult decat suficient, chiar si cu video integrat ( daca e Kaby Lake ) si are 16 Gb Ram la sistem.

Eu fac cam 70-80% editare foto pe PC. In Corel Photo Paint cel mai mult. i7-le folosit e chiar prea mult. Memoria insa se incarca destul de mult la editare foto de 15-20 Mpx sau peste. Palca video este integrata. La munca folosesc un Core 2 Duo si tot merge acceptabil.

Mai repede placa video poate fi luata ulterior.

Edited by eiffel, 18 September 2017 - 11:03.


#14
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 eiffel, on 18 septembrie 2017 - 11:02, said:

Nu e deloc gresit. E gresit tot ce postezi tu pe aceasta arie.

Cand un om cere Intel tu vii cu AMD, cand unul vrea SSD tu-i oferi HDD, etc. Am mai avut discutii de genul.
De-acum incolo daca mai primesc un raport la o postare a ta pe aria asta si nu corespunde cerintelor vei lua suspend.
Wishlist-ul postat de initiator era oarecum in limita a ce i-ar trebui., ma itrebuiau facute mici ajustari - dat fiind ca oricum era mai putin decat banii care urma sa-i dea.

In cazul de afta vorbim de Photoshop. Nu de Premiere cum a fost cazul in alt topic in care ai recomandat Ryzen dar ai uitat sa pui placa video.

Photoshop-ul nu are aceleasi cerinte ca Premiere - placa video poate fi folosita chiar si cea integrata la nevoie. Tot ce trebuei e sa aiba suficienta memorie ptr a afisa imaginile pe monitor - la rezolutii mari. Placi video puternice sunt cerute in jocuri si la codare video.

Ma rog, poate ar fi trebuit mentionate programele de editare foto-video folosite, dar daca 80% e editare foto, probabil un i5 e deja mai mult decat suficient, chiar si cu video integrat ( daca e Kaby Lake ) si are 16 Gb Ram la sistem.

Eu fac cam 70-80% editare foto pe PC. In Corel Photo Paint cel mai mult. i7-le folosit e chiar prea mult. Memoria insa se incarca destul de mult la editare foto de 15-20 Mpx sau peste. Palca video este integrata. La munca folosesc un Core 2 Duo si tot merge acceptabil.
E gresit tot ce postezi tu in aceasta arie . ( No offense ! ) Eu am propus un wishlist cat de cat echilibrat care intra in bugetul lui, atentie !
Propuneam Intel I7 si mai multa memorie fara probleme, dar doar daca avea un buget de peste 3500-4000 de lei ! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 18 September 2017 - 11:12.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Omule. Eu lucrez cu calculatoare de peste 30 de ani. Asta mi-e meseria.
Tu recomanzi piese care nici macar nu le-ai vazut cum arata - daca ai fi avut Ryzen nu recomandai asa ceva fara placa video ca in topicul celalalt.

Si am zis -ptr editare foto nu e nevoie de i7. Un i3 mai rasarit de ce a ales el ( 7100 e cel mai slab, cu vreo suta de lei in plus este altul mai performant ) sau i5 sunt arhisuficiente.

Si vezi ca nu se da quote la postarea anterioara.

Plus ca daca mai multi iti zic cu diverse ocazii ca postezi prostii, problema e la tine.

#16
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 Katta92, on 18 septembrie 2017 - 11:01, said:

Sincer fara ssd nu mai pot sa stau, sistemul meu actual cu q6600 ( overclock la 3ghz)  si SSD pe el e mult mai rapid decat alte sisteme cu i5 si hdd. Ii ia 2secunde sa deschida Photoshop, problema e cand editez mai multe fisiere raw, se umple repede ram-ul si se misca greu. De q6600 chiar am fost multumit si inca mi-as face treaba cu el linistit daca nu as avea limitarile socket-ului 775 si a ramului.
Ok, daca vrei cu ssd si pt. ca sa impac si capra si varza, uite lista actualizata de la PC Garage :
1 x Sursa Seasonic S12II-430 Bronze 430W  260,68 RON
1 x Carcasa Segotep Baymini black 104,01 RON
1 x Procesor Intel Kaby Lake, Core i7 7700K 4.20GHz box 1.749,99 RON
1 x Placa de baza MSI B250M PRO-VDH 337,99 RON
1 x SSD ADATA SU700 120GB SATA-III 2.5 inch 266,99 RON
1 x Memorie Patriot Signature Line 16GB DDR4 2400MHz CL17 1.2v  633,54 RON
Discount Procesor Kaby Lake, Core i7 7700K 4.20GHz box -210,00 RON
Discount SSD SU700 120GB SATA-III 2.5 inch -20,00 RON
Total cos: 3.108,20 RON
P.S @eiffel Nu spune nimeni prostii, stai calm.

Edited by EmyBoss7, 18 September 2017 - 11:45.


#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 EmyBoss7, on 18 septembrie 2017 - 10:05, said:

Nu prea se mai merita Intel-ul de cand a aparut Ryzen-ul pe piata. Asta este recomandarea mea, exact pt. ce ai tu nevoie ! Posted Image
Mah, e bine macar ca cititi EXACT preferintele oamenilor. Dar apoi recomandati tot ce vreti voi.
Omul a spus ca prefera Intel & nvidia.
Apoi, a spus clar ca are un hard de 1 tb de doar 6 luni.
Si lipseste SSD in configuratia aia, care ar fi incaput fara probleme in buget.

 jegmihai, on 18 septembrie 2017 - 10:10, said:

In banii astia as forta un i7 si 16GB RAM, Photoshop pune accentul in principal pe un CPU cu frecvente mari si RAM rapid. Ai si un SSD pe PCI-E x4, overall mai rapid decat cele SATA.

Asta daca pui accentul pe editari.

https://www.pcgarage...shlist/2904163/
N-are placa video, decit cea integrata.
Nu stiu exact ce jocuri joaca si cit ar fi de multumit.
Zicea ceva de Forza Horizon 3, nu gasesc pe youtube asa ceva: https://www.youtube....el graphics 630

 EmyBoss7, on 18 septembrie 2017 - 11:24, said:

1 x Sursa Seasonic S12II-430 Bronze 430W 260,68 RON
1 x Carcasa Segotep Baymini black 104,01 RON
1 x Procesor Intel Kaby Lake, Core i7 7700K 4.20GHz box 1.749,99 RON
1 x Placa de baza MSI B250M PRO-VH 309,02 RON
1 x SSD ADATA SU700 120GB SATA-III 2.5 inch 266,99 RON
1 x Memorie Patriot Signature Line 16GB DDR4 2400MHz CL17 1.2v 633,54 RON
Total comanda cu TVA 3.094,23 RON.
Era sa iau teapa, zic "ia uite ce 'eftin", apoi am vazut ca nu are placa video dedicata.

Edited by buyonevideo, 18 September 2017 - 11:37.


#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Încă ceva de luat in calcul: Octombrie e cea mai posibil proasta luna de făcut achiziții.

Eu zic sa aștepți ofertele din Noiembrie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate