Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Televizor 125cm pe perete din chirpic

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
code99

code99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.07.2015
Buna ziua,

De ceva timp doresc sa imi cumpar un televizor 4k sa il montez pe peretele din camera mea. Problema este ca peretele este din chirpic (este o casa mai veche, este casa parinteasca).

Mai am un televizor full hd in alta camera pus pe un perete din chirpic dar acolo a fost simplu, am pus o placa metalica pe partea cealalta a peretelui si si suportul TV l-am prins de placa metalica cu niste bari filetate. Aici a mers solutia asta pentru ca placa metalica este acoperita de un perete fals de rigips deci nu se vede.

In cazul camerei mele, partea exterioara a peretelui, unde ar veni placa metalica, da intrun hol destul de circulat si o placa metalica acolo ar arata foarte urat si nu am cum sa ascund placa.

Nu ma pricep in acest domeniu si nu stiu alta solutie la problema asta ... ma puteti ajuta? Cum sa prind un TV de 125cm de un perete din chirpic (TV + suport tv metalic, nu cunosc greutatea totala dar oricum, va fi destul de greu)

PS. Peretii sunt imbracati in rigips.

Edited by code99, 18 September 2017 - 07:54.


#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

 code99, on 18 septembrie 2017 - 07:51, said:

Buna ziua,

De ceva timp doresc sa imi cumpar un televizor 4k sa il montez pe peretele din camera mea. Problema este ca peretele este din chirpic (este o casa mai veche, este casa parinteasca).

Mai am un televizor full hd in alta camera pus pe un perete din chirpic dar acolo a fost simplu, am pus o placa metalica pe partea cealalta a peretelui si si suportul TV l-am prins de placa metalica cu niste bari filetate. Aici a mers solutia asta pentru ca placa metalica este acoperita de un perete fals de rigips deci nu se vede.

In cazul camerei mele, partea exterioara a peretelui, unde ar veni placa metalica, da intrun hol destul de circulat si o placa metalica acolo ar arata foarte urat si nu am cum sa ascund placa.

Nu ma pricep in acest domeniu si nu stiu alta solutie la problema asta ... ma puteti ajuta? Cum sa prind un TV de 125cm de un perete din chirpic (TV + suport tv metalic, nu cunosc greutatea totala dar oricum, va fi destul de greu)

PS. Peretii sunt imbracati in rigips.
pui un tablou peste placa

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
1. Placa metalica e sfanta si ieftina.
Dupa ce o montezi o vopsesti/maschezi.

2. Exista optiune stand de podea, dar poate fi costisitoare

#4
code99

code99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.07.2015

 sebastiansebi, on 18 septembrie 2017 - 07:57, said:

pui un tablou peste placa

Da ... nu merge pus tablou acolo.

Trebuia sa precizez, acolo am un mobilier, ala nu il mut de acolo. Problema este ca nu este suficient de inalt sa imi acopere si placa metalica.




EDIT:

 Adm, on 18 septembrie 2017 - 08:01, said:

1. Placa metalica e sfanta si ieftina.
Dupa ce o montezi o vopsesti/maschezi.
2. Exista optiune stand de podea, dar poate fi costisitoare

Deci, ca sa inteleg, singura solutie este placa sau stand ... nasol

Edited by code99, 18 September 2017 - 08:06.


#5
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
daca e camera ta si e casa veche sigur grinzile tavanului sunt din lemn,poti fixa doua bare in acele grinzi ca apoi intre ele sa prinzi suportul pentru tv

#6
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Sau ... un profil in forma de L care va fi "incorporat" in perete/podea.
Practic o sa ai baza de sprijin(daca poti sa o machezi in podea) si barele verticale(care le maschezi in perete)

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Nu-ti trebuie neaparat placa metalica, poti pune si niste saibe mai mari, care n-ar arata atat de rau.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Vinde tv-ul 4K si renoveaza casa cum trebuie

#9
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

eu as cauta sa prind suportul de grinzi - perete sau tavan (cele ale casei sau cele de la rigips, daca acesta nu e pus direct pe peretele de chirpici).

televizorul e destul de greu si scump, nu m-as juca.

#10
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
poti bricola un suport TV, fara sa folosesti peretele.
podeaua sustine televizorul si poti acoperi teava metalica cu orice-ti trece prin cap. poti de exemplu sa faci un corp de iluminat

Edited by Dany_Darke, 18 September 2017 - 09:30.


#11
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Oare sunt singurul care a vazut ca omul are peretii placati cu rigips? Eu am un tv prins pe suport fara brat (de la IKEA), pe un perete de rigips, folosind ancore metalice pentru rigips. Sta bine merci.
@initiator, cumpara un suport fara brat ca sa nu ai forte mari de smulgere. Apoi prinzi partea fixa a suportului cu ancore metalice pentru rigips. eu am pus vreo 8 bucati, in mai multe gauri ale placii, fixe, astfel incat greutatea sa fie uniform distribuita.
Am folosit ancore metalice ca acestea: https://www.triton.c...carton-m8x58-zg
Iar suportul de TV este acesta: http://www.ikea.com/...6792/#/90226797

Link-urile sunt doar exemple, nu reclama.

#12
andreistefan24

andreistefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.12.2015
initiator daca casa este din chirpic chirpicul fiind mai rezistent ca paianta va tine niste dibluri sanatoase de 15 de ex.
cum a zis cineva pe aici poate gasesti grinda si e suficient un singur holsurub
daca casa este din paianta(adica pamant aruncat cladit) acolo sunt multe sipci pentru sustinerea lor da gauri in preaabil si gaseste cateva si s-a rezolvat problema
mai ai si varianta sa sapi un pic in perete o gaura dreptungiulara sau ce forma vrei tu dar sa fiec cat suportul pt televizor acolo bati niste piroane in parti legi cu sarma(practic faci o armatura) si tencui cu mortar il poti amesteca cu ipsos sa se intareasca repede apoi va trebuii sa repari frumusel => in tencuiala aia poti linistit sa bagi niste dibluri chiar si cat e verde ca sa nu te mai chinui cu bormasina
lucrezi si tu elegant sa nu faci multa mizerie
spor

Edited by andreistefan24, 18 September 2017 - 18:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate