Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Schimbare baterie li-polymer pt tableta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Buna ziua! Am o tableta de 7 inci....care functioneaza foarte bine doar ca nu mai tzine bateria....
Am reusit sa o desfac si sa fac foto bateriei si as dori cateva sfaturi de la cunoscatori.....
1.credeti ca daca ii gasesc o baterie mai mare (3000-5000)decat cea originala ar putea aparea probleme?
2. Ce magazin online imi recomandati?
3. Daca nu gasesc baterie ca si cea originala ce alt model sa caut?

Attached Files



#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am schimbat si eu. Important e sa incapa in tableta, De pe online am luat si eu dar nu mai stiu exact de unde dar o identificau ei dupa modelul tabletei. Si la mine originala a fost de 2500 si aia noua e de 3000.
La mine din pacate a tinut 3 zile dupa schimbare ca a scapat copilul tableta de la etaj pe gresia de la parter :D Deci investitie inutila, dar bateria a fost ok.

#3
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
cum ai desfacut capacul?

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmettre, on 18 septembrie 2017 - 06:09, said:

3. Daca nu gasesc baterie ca si cea originala ce alt model sa caut?

La tabletele China, acumulatorii nu prea se potrivesc la dimensiuni si nu incap in carcasa. Plus ca nu gasesti in tara, tre sa-i comanzi in China si dureaza 2 luni pana vin, fara sa ai garantia ca acumulatorul bulk care vine e bun de ceva... Nu-s facute sa le inlocuiesti bateria ci sa le reciclezi la finalul duratei de viata a bateriei.

View Postsctnicu, on 18 septembrie 2017 - 06:27, said:

cum ai desfacut capacul?

Se baga ceva ascutit, subtire si mai lung (2-3 cm) sub marginea laterala si se inainteaza usor pana isi da drumul din clemele de fixare.

Edited by rosix, 18 September 2017 - 06:37.


#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Utok e nemteasca? La mine a mers bateria de schimb desi era putin mai mare la dimensiuni decat originala.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am cumparat anul trecut de la inow, in Bucuresti. Am selectat dupa dimensiunile si tensiune/curent. Bateria e lipita cu un adeziv, trebuie desfacuta cu atentie pentru a nu deteriora displayul. Cel putin la tabletele ieftine (allview in cazul meu)nu cred ca sunt probleme de compatibilitate. Mai am un vodafone/lenovo la care capacul se desface f usor, are suruburi.
L.E.
Daca e putin mai mica (gabarit), nu e nici o problema, totul e sa incapa. Se lipeste, vezi ca sunt tutoriale pe youtube.

Edited by altuser09, 18 September 2017 - 06:55.


#7
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Am desfacut cu grija ca e destul de firava la prindere.....are doua surubele in capatul cu mufa de alimentare....dupa aia cu un briceag extra subtire am mers usor usor pana a iesit....
De gasit sper ca voi gasi macar pe aliexpress....
Ideea e ca vroiam sa imi iau un ebook reader si am gasit asta care nu mai era folosita pt ca tine bateria o ora....vreau sa o fac pt ca din punctul meu de vedere nu se justifica 400-600 lei un ebook reader.

#8
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View Postmettre, on 18 septembrie 2017 - 06:09, said:

Buna ziua! Am o tableta de 7 inci....care functioneaza foarte bine doar ca nu mai tzine bateria....
Am reusit sa o desfac si sa fac foto bateriei si as dori cateva sfaturi de la cunoscatori.....
1.credeti ca daca ii gasesc o baterie mai mare (3000-5000)decat cea originala ar putea aparea probleme?
2. Ce magazin online imi recomandati?
3. Daca nu gasesc baterie ca si cea originala ce alt model sa caut?
ce tableta ai?cauta pe inow gsm gasesti sigur

Edited by sebastiansebi, 18 September 2017 - 07:29.


#9
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
@PoeOvidiu, compania Utok este romaneasca 100% ( https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Utok) si din cate am auzit, produsele lor sunt de o calitate indoielnica - ma indoiesc ca si-au schimbat standardul in ultimul an. Unul dintre modelele lor mai vechi de smartphone-uri se numea Dorel ( neinspirata alegere) si gadget-ul chiar functiona ca si un "meserias" roman autentic :D

Edited by murilexix, 18 September 2017 - 07:52.


#10
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
În situația dată: baterie internă epuizată, merge să alimentezi tableta în permanență dintr-un powerbank?

#11
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
I tab 703 si are o ciudatenie in sensul ca nu se incarca pe usb doar pe mufa ei subtire

Si eu m'am gandit sa iau un powerbank de pe aliexpress...unul de 10000 mah si sa il lipesc pe spatele tabletei....era super dar nu am vazut niciunul cu mufa subtire ci doar cu mini usb

#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postmettre, on 18 septembrie 2017 - 06:09, said:

Buna ziua! Am o tableta de 7 inci....care functioneaza foarte bine doar ca nu mai tzine bateria....
De cat timp o ai,cat a tinut bateria originala?

Edited by missionnad, 18 September 2017 - 09:36.


#13
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
2-3 ani cred....si a fost folosita de nepot doar pt jocuri dupa care a zacut aruncata...deci nu s'au mai facut reancarcari....

#14
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Pana la urma mi'a dat prin cap sa sun la itab......:)))
Mi'au zis ca ma costa 45 lei cu tot cu montaj....eu zic ca e ok doar ca tre sa ajung la sediul lor pe la vitan barzesti....


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate