Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Achizitie Outlander oare?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005
Salutare.

Vorbim de SH. Mitsubishi Outlander?

Si pe scurt cum sta treaba. Am avut o sansa sa ma dau la noul Duster. Dezamagire toatala. Motorizarea maxima e 1.5 . Si unui Sandero cu acceeasi motorizare i-am dat capat si clar si aia e submotorizata cand pui 4 persoane in ea si vrei sa mergi rapid.

In mare am zis ca 4 ochi sunt mai buni ca 2. Iar pe Softpedia sunt sute.

Imi place multisor Outlanderul vechiut ( si are si un pret decent din ce vazui - intre 6 si 10 k ).

Vreau sa nu ma doara capul cand e de un mic off  (nu hardcore), sa traga ok remorca cu motorul pe ea sau o rulota de 2 persoane si un catel.
Sa consume decent (nu mai stiu cat e asta in lumea de acum, eu sunt inca pe euro 4 si 4..5 l / motorina /100km  pe la 130 km.h. ) . Benzinarele cred ca nu se califica.
M-am spurcat la cuplu de diesel si nu ma omor sa mestec in mamaliga ca la benzinare. Si nici automata nu mi place, deh, varsta, tabieturile.

Sa nu fie cat china ( de asta nu mi plac alea mari, gen  NAvara).  Parca si un RAV mi-ar face cu ochiul insa dupa ce m-am dat cu benzinara m-am speriat de cat sugea. Ca la cada de baie cand ii scoti dopul.

O viteza de croaziera pe la 140-160 dar sa nu mi gafaie acolo cand vreau o depasire mai "scurta".
Mentenanta cinstita si nu d'ai de mergi la service ca s-a ars un bec de pozitie.

Stiu ca sunt carcotas dar macar pe aici mai aud pareri, pentru care va multumesc anticipat.

REspecte!

#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Nu stiu unde speri sa mergi cu o viteza de croaziera de 140-160 la ora, cu caravanul dupa tine e de a dreptul mirobolant.
In Ro nu ai unde sa obtii vitezele astea, pe dincolo te lecuiesc aia repede. Iar la viteza asta consum de 5, ma cam indoiesc, nici un Mini nu poate scoate atit. Doar daca bate vintul din spate cu 130 la ora.
In rest, iti doresc succes si sa gasesti o masina buna.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 foxbat, on 17 septembrie 2017 - 22:25, said:

Si pe scurt cum sta treaba. Am avut o sansa sa ma dau la noul Duster. Dezamagire toatala. Motorizarea maxima e 1.5 . Si unui Sandero cu acceeasi motorizare i-am dat capat si clar si aia e submotorizata cand pui 4 persoane in ea si vrei sa mergi rapid.
Viteza maxima in RO este de 130 km/h si asta pe cateva rute. In general nu ai nevoie de un autoturism care sa "poata" mai mult de 100 km./h cu tot cu soacra si varza din portbagaj.

Drumurile sunt proaste, semnalizate aiurea si daca "mergi rapid" ,  poate fi fatal pentru tine si ....soacra.

Edited by pasilla, 17 September 2017 - 22:43.


#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005
N am zis nimic de Ro only:)

#5
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Cat sa fie viteza de croaziera?
Stii macar sa faci diferenta intre viteza de croaziera si viteza maxima?
Pe unde Dumnezeul meu te dai tu cu viteze din astea si cu un SUV pe deasupra.
Ai condus macar odata in viata un SUV pe sosea?
Vb de sosea uscata.
Aia de viteza de croaziera la un amg nu la un amarat de suv care la viteza aceea la prima frana brusca te dadeai peste cap de 10 ori
Un suv de asemenea marime abia il poti tine in frau la 120 la ora si nu mult timp

Edited by Nytro84, 17 September 2017 - 22:45.


#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005

 petit_christian, on 17 septembrie 2017 - 22:39, said:

Nu stiu unde speri sa mergi cu o viteza de croaziera de 140-160 la ora, cu caravanul dupa tine e de a dreptul mirobolant.
In Ro nu ai unde sa obtii vitezele astea, pe dincolo te lecuiesc aia repede. Iar la viteza asta consum de 5, ma cam indoiesc, nici un Mini nu poate scoate atit. Doar daca bate vintul din spate cu 130 la ora.
In rest, iti doresc succes si sa gasesti o masina buna.

Absolut. Nici nu ma gandeam (nu are sens fizic) acel consum. Am mentionat asta pentru ca dupa ce am testat RAV-ul am crezut ca e defect. sub 15 nici daca opream motorul nu scadea:)

Viteza aia era pentru masina "goala". Cu rulota/remorca nici gand. E vorba de securitate in primul rand. O masina care duce viteza aia de croaziera are o rezerva de putere suficienta "in caz ca".
Multumesc!

 Nytro84, on 17 septembrie 2017 - 22:44, said:

Cat sa fie viteza de croaziera?
Stii macar sa faci diferenta intre viteza de croaziera si viteza maxima?
Pe unde Dumnezeul meu te dai tu cu viteze din astea si cu un SUV pe deasupra.
Ai condus macar odata in viata un SUV pe sosea?
Vb de sosea uscata.
Aia de viteza de croaziera la un amg nu la un amarat de suv care la viteza aceea la prima frana brusca te dadeai peste cap de 10 ori
Un suv de asemenea marime abia il poti tine in frau la 120 la ora si nu mult timp
Exact ! ai pus punctul pe I. De asta am arunca o piatra in lacul de aici Posted Image

Ca idee (daca foloseste) - mica mea experienta de ~ 30 de ani la volan /ghidon s-a oprit in "suv"uri in zona - Jeep, Nissan, rav, Vitara, . in mare cam 2 modele din fiecare si ~ 2000 km fiecare. De asta sunt cam carcotas..nu am gasti nimic "all in one" ca sa ma convinga.
Pesemne ca SUV-ul a fost un termen folosit eronat.
Hai sa incerc asa - 4x4 care sa fie si masina de autostrada:)

Suna mai cu sens?

Multumesc!

Mentionez - soacra am avut.
Pierdut sotie. Cine-o gaseste s'o tie.Posted Image

Off topic- mertanul ala G50 sau cum se cheama. Dricul ala negru , cubic. Muchii ascutite. Cat merge "croziera"? asa ..de control. Eu pe un motor de 500 cmc am renuntat la 210..sa ma tin dupa el. Bulgaria. adica.

On topic - cobor un pic in Germanica si ma grabesc. 140..150 merg toti pe acolo.

Multumesc anticipat de opinii!

un link ce imi place  (a se vedea dimensiuni, top speed, cuplu, consum , tip de)

http://www.carfolio....car/?car=179795

Edited by foxbat, 17 September 2017 - 23:21.


#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

Quote

pret decent,
sa traga ok remorca cu motorul pe ea sau o rulota,
Sa consume decent
enzinarele cred ca nu se califica
cuplu de diesel
nu ma omor sa mestec in mamaliga ca la benzinare
nici automata nu mi place
Sa nu fie cat china
O viteza de croaziera pe la 140-160
sa nu mi gafaie acolo cand vreau o depasire mai "scurta"
Mentenanta cinstita

Am mai vazut filtre aplicate la cumpararea unei masini dar cred ca acum le-am citit pe cele mai multe.

Nu exista masina care sa insumeze toate cererile din primul post.

#8
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 foxbat, on 17 septembrie 2017 - 23:21, said:

Mentionez - soacra am avut.
Pierdut sotie. Cine-o gaseste s'o tie.Posted Image

Off topic- mertanul ala G50 sau cum se cheama. Dricul ala negru , cubic. Muchii ascutite. Cat merge "croziera"? asa ..de control. Eu pe un motor de 500 cmc am renuntat la 210..sa ma tin dupa el. Bulgaria. adica.

On topic - cobor un pic in Germanica si ma grabesc. 140..150 merg toti pe acolo.

Multumesc anticipat de opinii!

un link ce imi place  (a se vedea dimensiuni, top speed, cuplu, consum , tip de)

http://www.carfolio....car/?car=179795

Vorbeste pe sleau daca vrei sa te ajute lumea. Nu sunt necesare "vorbele cu talc" aici. Pe alte arii, da, insa nu aici.

Asa cum ti-au spus si colegii, suv si consum de 5l n'ai sa gasesti. Si mai ales sa faci consumul ala la 160/h.
In plus sa stii ca 160/h cu suv\ul avand si o remorca/rulota..nu e o idee buna. Cel putin in ro.

Edited by andreiMembruAnonimut, 18 September 2017 - 00:08.


#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005
linkul ala de l-am pus pare rezonabil pentru ce as vrea eu.
evindent ca nu ma astept la 5 l /100.
am vazut ca pe Outlander sunt bube maricele cu motoarele VAG . si nici cu PSA-urile nu vaz ca e prea roza.
In afara de acest model, idei. ceva?



Multumesc

 terratec, on 17 septembrie 2017 - 23:50, said:

Am mai vazut filtre aplicate la cumpararea unei masini dar cred ca acum le-am citit pe cele mai multe.

Nu exista masina care sa insumeze toate cererile din primul post.

Iti multumesc pentru parere.
Tot din experienta ..cam toate astea exista :).  Doar ca as vrea sa "aud" si alte opinii, cine stie de unde sare iepurele.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 foxbat, on 17 septembrie 2017 - 23:21, said:

Mentionez - soacra am avut.
Pierdut sotie. Cine-o gaseste s'o tie.


Hahhahaha Posted Image Mai era o varianta: '' Pierdut sotie. O declar nula ''

Revenind la masini. Suzuki Vitara nou ar fi o varianta. Are un pret foarte bun. Designul nu e exceptional insa .... nici nu e de aruncat.

Pentru SH , un amic si-a cumparat saptamana trecuta o Frontera Sport. E foarte incantat.

Despre Outlander nu am prea multe informatii. Totusi nu ar fi mai avantajos un Pajero ?

Edited by Bogotta, 18 September 2017 - 07:15.


#11
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005

 Bogotta, on 18 septembrie 2017 - 07:14, said:

Hahhahaha Posted Image Mai era o varianta: '' Pierdut sotie. O declar nula ''

Revenind la masini. Suzuki Vitara nou ar fi o varianta. Are un pret foarte bun. Designul nu e exceptional insa .... nici nu e de aruncat.

Pentru SH , un amic si-a cumparat saptamana trecuta o Frontera Sport. E foarte incantat.

Despre Outlander nu am prea multe informatii. Totusi nu ar fi mai avantajos un Pajero ?

din pacate la "nou" se dubleaza bugetul. si parca nu m-as arunca asa.
Multumesc fain!

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Pajero - 170 de cai .

https://www.autovit....html#221d415f53

#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005

 Bogotta, on 18 septembrie 2017 - 08:37, said:

e mareeeeee (si automat).

Multumesc frumos!

#14
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu zic ca un Subaru Forester ar fi cat de cat apropiat cerintelor tale

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005

 Nytro84, on 18 septembrie 2017 - 08:50, said:

Eu zic ca un Subaru Forester ar fi cat de cat apropiat cerintelor tale
hm..la asta nu ma gandeam.! niceee. ma uit!multulmesc

#16
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

 Nytro84, on 17 septembrie 2017 - 22:44, said:

Pe unde Dumnezeul meu te dai tu cu viteze din astea si cu un SUV pe deasupra.
Ai condus macar odata in viata un SUV pe sosea?
Vb de sosea uscata.
Aia de viteza de croaziera la un amg nu la un amarat de suv care la viteza aceea la prima frana brusca te dadeai peste cap de 10 ori
Un suv de asemenea marime abia il poti tine in frau la 120 la ora si nu mult timp

Nytro, cum reusesti sa le scoti, si pe toate intr-un singur post?!

Vorbim, de SUV-uri - masini facute pentru sosea (cu foarte mici exceptii), nu de tancuri!

Intamplator fac des si constant drumuri relativ lungi (150 - 200km+) cu SUV (-uri), de ani buni de zile la vitezele alea de croaziera, si n-are nici o treaba cu tinutul in frau. 140 km/h este o viteza mai mult decat decenta pentru A2 (de exemplu), 160 e o viteza usor de mentinut atunci cand te grabesti. Evident, nu in week-end vara, cand ori scoti medie de 100 km/h sau mai putin Bucuresti - Constanta, ori scoti medie de 140 / 150 pe acelasi traseu. Dupa cum ti-e norocul de soferi care n-au ce cauta pe autostrada (soferi, nu masini!). Si am pus si frane bruste, si am depasit si AMG-uri ( :peacefingers: ).

Evident, cu un SUV, dupa ce sari de 120 km/h, sare si consumul. La un diesel actual, de pe la 7-7.5 pana pe la 10+. Forma de frigider pe roti nu prea le ajuta. Dar de putut poate sa o faca cam orice SUV cat de cat actual (inclusiv Duster-ul, fara probleme).

Terminati cu prostiile, ca nu-si au rostul aici!

Foxbat-ule: sunt mai multe la ce zici matale acolo.

- in primul rand: cauta o masina cat mai noua. Si cat mai bine dotata. In ordinea asta.
- si cauta sa ai acces la o retea de service cat mai dezvoltata si cat mai umana. Despre Mitsu nu prea stiu de bine la capitolul asta (nici la altele, dar ... ma rog).
- vrei remorca / rulota - mergi pe o motorizare diesel mai de Doamne-Ajuta, ceva la 1.9 - 2.0+l, cu 130-140+ CP.
- consumul ... e de frigider pe roti, asa cum spuneam mai sus. Eu am scos intre 4.2 si 12 la drum lung. Cu aceeasi masina, viteze medii (mult) diferite. Tine de talpa, trafic, drum, incarcare. 4-5 cu un SUV nu scoti decat daca uiti ca ai iesit din localitate, si mergi asa, putin peste limita legala (de localitate). In rest, un 6-7-8 l/100 ii vei vedea des. Daca ai multa autostrada, mai pui 1l. Daca ai multa autostrada si o calci, mai pui 1l. Si tot asa.
- despre modele, vezi (si) aici, pe Jurnal, ca sunt destule cat sa-ti faci o parere. Numai eu am doua jurnale din gama asta. Personal nu am fost incantat nici de Outlander, nici de Rav4. Mai curand un ASX 4x4, desi e cam mititel, si sufera si ala de politica tampita de companie si service de rahat. Tot pe acolo e si Subaru, masini relativ bune, insa nu pentru Ro.

Daca mai vrei, mai zi.

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005
Multam omu".gand la gand!deci diesel clar.vad la Outlander prbl cu motorul vag.ceva fara filtru de particule oare mai exista?

#18
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

Este o diferenta pe care multi nu o sesizeaza. O viteza de 160 de "croaziera" o poate face cam orice masina chiar si cu motor de 1.6.  Insa una e sa mergi constant, alta sa accelerezi.

Problema este ca tu vrei sa nu "gafaie" cand faci o depasire "din scurt".

CA sa rezum, iti zic asa: Pe SUV motor sub 250 de cai care sa nu gafaie cand faci o depasire din scurt la peste 140 la ora este contradictie in termeni. Suv de 1800 2000 kg masa proprie cu motor sub 200 de cai este la limita decentei dpdv performante, insa nici intr-un caz nu faci depasiri din scurt la +150.

Consum: la viteza de 130 orice SUV consuma 7-9. La fiecare +10 km  mai adaugi 1 litru in functie de gabarit. Daca bate vantul din fata, iar mai adaugi 1 litru.

Outlander cu motoarele Psa este foarte ok. Dar cu amendamentul ca daca mergi cu 160 sa nu te astepti sa consume sub 10 11.

Pajero nu este o masina gandita pentru viteze de 150. Punct.

Vezi ca Outlander este C crosser Citroen/ Peugeot 5008.

Suzuki Vitara este o masina foarte buna, insa nu pt ce cauti tu. La 140 150 e ca si cum ai lega un obez morbid de masina si l-ai forta sa alerge 1 ora incontinuu.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate