Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problema amprenta redmi note 4x !

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
moise89

moise89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.09.2017
Imi cer scuze ca fac un nou topic dar in celelalte nu s-au deranjat asa multi sa-mi raspunda, nici nu stau sa caut ca nu-mi permite timpul !
Sunt nou pe forum si am o problema cu xiaomi redmi note 4, mai exact cu amprenta . Functioneaza doar cand vrea, problema e ca nu imi recunoaste degetul aratator de la mana dreapta care il folosec cel mai de,s cu celelalte degete nu am probleme dar problema persista iar cateodata nu o recunoaste si e frustrant !
Detin un model de 16 gb cu snapdr 625 3gb ram cu miui globalk 8.5.4.0 luat de la quickmobile de 2 zile! Telefonul e garantie insa as vrea sa stiu daca e vreo rezolvare pentru acest caz , sau sa-l trimit inapoi !

Edited by moise89, 17 September 2017 - 22:03.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Ai configurat amprenta cumtrebuie? Ai miscat degetul intre scanari?

#3
Hyper

Hyper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.10.2003
Dacă senzorul funcționează corect cu alte degete, problema nu e de la telefon...
1)La scanarea/configurarea amprentei tine telefonul 'natural' exact cum o faci zi de zi in utilizare și încerci să-l deblochezi
2)Si in cazul meu in cca 5-10% din situații mai da rateuri funcție de umiditatea degetului (atunci decât să șterg degetul și senzorul prefer sa introduc codul de 4 cifre, merge mai repede...)

#4
moremih

moremih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.07.2013
Nu este de la telefon.
La mine singurul mod cand da rateu este doar cand am degetul ud , in rest merge perfect . Nu am avut rateuri niciodata si in decembrie face un an de folosire .

#5
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Incearca sa adaugi degetul respectiv de 2-3 ori si o sa mearga bine.
Am avut problema asta cu un coleg si cand a facut chestia asta a mers perfect.

#6
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Ai sa razi poate, dar de multe ori simplul fapt ca esti transpirat sau murdar pe maini, afecteaza functionarea senzorului de amprente...am observat treaba asta la toate firmele chinezesti care au adoptat designul cu senzor de amprente pe spatele telefonului, aceasi latenta atat la ZTE cat si Xiaomi.

#7
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
mai dar topicul mare pentru acest telefon nu l-ati vazut?Posted Image

#8
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

 moise89, on 17 septembrie 2017 - 22:03, said:

cu celelalte degete nu am probleme

Asta dovedeste ca nu tii corect degetul aratatorului in momentul deblocarii, fie ai inregistrat amprenta intr-un mod eronat.
Incearca reintroducerea amprentei incercand sa atingi si cu extremele(adica mai spre unghie).
Cand deblochezi degetul sa fie curat, uscat si nedeformat (dupa tinut mult timp in apa, apasat pe diferite obiecte ce pot face urme pe buricul degetului etc)

#9
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Lasa senzorul in pace, ce, nu poti folosi telefonul fara el ?

#10
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013


 moise89, on 17 septembrie 2017 - 22:03, said:

Imi cer scuze ca fac un nou topic dar in celelalte nu s-au deranjat asa multi sa-mi raspunda, nici nu stau sa caut ca nu-mi permite timpul !
Sunt nou pe forum si am o problema cu xiaomi redmi note 4, mai exact cu amprenta . !

Gata te-ai scuzat și ai deschis repede un topic total aiurea și cu justificări de doi lei : că nu-ți răspunde multa lume la o intrebare, că nu ai timp sa cauți o rezolvare la problema ta și că ești nou pe forum.
Trebuia să știi că orice problema sau nelămurire cu un telefon care are deja deschis un topic se postează în acel topic.
Oricum problema ta e una care tine de priceperea de a configura o amprenta și nu despre telefonul în sine.
Aștept cu mare interes sa deschizi noi topicuri despre marile probleme tehnice pe care le ai cu diferite telefoane.




#11
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
@aiptek @DoruTDK oricine este liber să deschidă topic nou pe aria respectivă, tocmai pentru a evita să caute în sutele de pagini. Așa deschide topic nou, pune întrebarea și i se răspunde instant. E noua "politica" softpedia
@monitoxus a scris pe toate ariile acest mesaj. Attached File  Screenshot_20170918-115513_01.jpg   56.24K   34 downloads

#12
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Si mie mi s-a intamplat, la fel la rn4 mtk ...
Ce am incercat: schimbat miui, introdus aceeasi amprenta de mai multe ori. Cu schimbarea miui-ului nu am rezolvat mare lucru.
Mai multe amprente ... e la ghici.
Felul in care inregistrezi amprenta conteaza ... tine degetul cumva natural .. aplecat un pic spre stanga (daca esti dreptaci) ... ceva de genul \ ... nu |
Pana sa prind miscarea a durat ceva ... acum deblochez aproape de fiecare data cu partea stanga din varful degetului nu cu toata amprenta ...
Atasez niste poze cam cum vine tel in mana si zona cu care ating senzorul in mijloc ... Mi-am invatat miscarea Posted Image

#13
moise89

moise89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.09.2017

 Alucard, on 18 septembrie 2017 - 15:52, said:

Si mie mi s-a intamplat, la fel la rn4 mtk ...
Ce am incercat: schimbat miui, introdus aceeasi amprenta de mai multe ori. Cu schimbarea miui-ului nu am rezolvat mare lucru.
Mai multe amprente ... e la ghici.
Felul in care inregistrezi amprenta conteaza ... tine degetul cumva natural .. aplecat un pic spre stanga (daca esti dreptaci) ... ceva de genul \ ... nu |
Pana sa prind miscarea a durat ceva ... acum deblochez aproape de fiecare data cu partea stanga din varful degetului nu cu toata amprenta ...
Atasez niste poze cam cum vine tel in mana si zona cu care ating senzorul in mijloc ... Mi-am invatat miscarea Posted Image

 Alxdava, on 18 septembrie 2017 - 09:53, said:

Asta dovedeste ca nu tii corect degetul aratatorului in momentul deblocarii, fie ai inregistrat amprenta intr-un mod eronat.
Incearca reintroducerea amprentei incercand sa atingi si cu extremele(adica mai spre unghie).
Cand deblochezi degetul sa fie curat, uscat si nedeformat (dupa tinut mult timp in apa, apasat pe diferite obiecte ce pot face urme pe buricul degetului etc)
Multumesc baieti, datorita voua am gasit rezolvarea, se poate da T/C si inca o data multumesc pentru raspunsuri !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate