Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Fum alb la FRF . Contra antrenor la nationala

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,236
  • Înscris: 29.12.2006

View PostMareleGenghisHan, on 17 septembrie 2017 - 20:21, said:

imi doresc sa retraim acele momente fantastice din nou.

În 1994 aveam 20 de ani. Juca România cu Columbia la Campionatul Mondial din America. Fusesem la o Discotecă (club în forma upgradată azi), şi pe la 2 noaptea cred, am venit acasă să văd meciul. Ce a urmat se ştie: spre dimineaţă am ieşit iar din casă, să sărbătoresc victoria. La fel am făcut apoi şi cu Argentina şi cu multe alte meciuri ale acelei generaţii de la următoarele participări.

Însă acum nu se poate, pentru că nu mai avem jucători buni. Şi asta nu se întâmplă doar la echipele de fotbal, ci e un fenomen al întregii societăţi româneşti. Să ne gândim doar la echipa feminină de gimnastică a României, care nu s-a calificat pentru Jocurile Olimpice de la Rio. Sau la EUROBASKET2017, unde România a participat după...20 de ani.

Edited by lupini, 17 September 2017 - 20:31.


#20
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View Postgumball3000, on 17 septembrie 2017 - 19:20, said:

In ciuda multora care vor fi Gica-contra, va face treba buna Contra.

Nu cred ca e vorba de gica-contra. Daca omul asta ar fi fost antrenor la ceva mare gen Real Madrid, Manchester, Bayern etc. si ar avea jucatori de talia acelor echipe, si echipa Romaniei ar fi mult mai sus. Dar avem antrenor de Liga 1 cu jucatori de Liga 1, ale caror echipe cand ajung sa joace cu echipele mari, fac exact nimic. Deci nu se va intampla nimic deossebit. Nationala va face exact acelasi rahat. Ne bucuram ca da Alibec gol unei echipe din Liga 1. Cand va da gol unei echipe gen Real Madrid sau Barcelona, atunci putem spune ca avem jucatori buni. Pana atunci, suntem buni la noi in sat. Atat si nimic mai mult. :)

#21
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Eu atunci am urlat de  bucurie la golul Bursucului cu americanii . Faptul ca bateam USA  parca era cea mai tare realizare a poporului asta . Posted Image

#22
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,447
  • Înscris: 02.09.2016
Marite  Han  , ce Echipa avea Dinamo in 1996/1997 cand juca Cosmin ...
Prunea , Batranu , Bodea , Cosmin Contra , Cotora ,  Leo Grozavu ,  Macavei , Marian Pana , Talvan  ,  Iulian Chirita , Codrea ,  Catalin Haldan , Danut Lupu , Moga , Florentin Petre , Tararache , Ionel Danciulescu  , Marian Ivan , Mihalcea  , Marius Niculae ...
Sau la Nationala cand juca la fel Cosmin :
Lobont , Chivu , Contra , Popescu , Ghionea , Munteanu , Sabau , Ad. Ilie , Mutu , Niculae , Ganea etc. ...
Sa ajunga/reajungem  unde am fost : foarte greu , greu ... macar sa ne mentinem pe linia de plutire si sa putem spera.Sa asteptam din nou meciurile Echipei Nationale cu bucurie , interes , speranta.Cu Echipa nationala : Oricand, oricum si oriunde : pana la Capat ! dar era nevoie de o SCHIMBARE ! Daca privesti asa detasat si fara patima meciurile din campionatul intern nu intrevezi lucruri marete , speranta , jucatori , viitor superb si minunat  dar acuma avem un nou antrenor : Hai Cosmin(Contra...)  hai ca se poate ...

Edited by adisluc, 17 September 2017 - 20:41.


#23
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Waw, adisluc, m-ai cutremurat cu lotiurile acelea .Incredibil ce echpe puteam avea pe atunci .Mi-a placut mult de tot sa urmaresc competitiile pe vremurile acelea .
Am suferit dupa Haldan, am suferit dupa Misa Klein . Mari tragedii .

#24
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,236
  • Înscris: 29.12.2006

View PostMareleGenghisHan, on 17 septembrie 2017 - 20:31, said:

Eu atunci am urlat de  bucurie la golul Bursucului cu americanii . Faptul ca bateam USA  parca era cea mai tare realizare a poporului asta .

Atunci americanii nu însemnau nimic în fotbal. Chiar şi campionatul lor intern MLS, era înfiinţat în 1993, pentru a nu zice lumea că o ţară fără campionat intern, organizează un campionat mondial.

Important a fost însă meciul cu Argentina, 3-2, unde jucau Goycochea, Redondo, Sensini, Ruggeri, Caniggia, Basualdo, Batistuta, Islas, Caceres...Diego Simeone !, Ariel Ortega....şi aşa mai departe. E ca şi când am spune azi....Messi, Ronaldo, Neymar...

Pe o astfel de naţională o băteau românii Hagi, Răducioiu, Ilie Dumitrescu, Dan Petrescu, Filipescu, Belodedici...! Posted Image

Edited by lupini, 17 September 2017 - 20:44.


#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Gata, e clara directia la FRF... au fost rechemate gloriile fotbalului romanesc: Lobont, Mutu, probabil si Hagi si Gica Popescu, sa joace la nationala

http://www.digisport...at la nationala

#26
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Cu gloabele actuale, numite jucatori de fotbal, nu face nimeni nimic, nici Contra.

Cum Lobont? Adica ii scartaie genunchii, da cu W40 la incheieturi si vine sa apere poarta nationalei?Posted Image

Edited by tiestodj20, 17 September 2017 - 20:58.


#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
I-a chemat ca sa puna biciul pe jucatori, omul are initiativa. Daca este cineva care ar mai putea sa puna suflet, sa scoata ceva din nationala, acela este Cosmin Contra.
A scos uleiul din Petrolul, o echipa fara viitor, o poate face si cu nationala.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Bine ai revenit Hane!

on. Dinamovist fiind, nu pot decat sa-i urez succes lui Contra, dar va fi tare greu cu fitosii aia.

#29
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLauCalin, on 17 septembrie 2017 - 20:30, said:


Daca omul asta ar fi fost antrenor la ceva mare gen Real Madrid, Manchester, Bayern etc. si ar avea jucatori de talia acelor echipe, si echipa Romaniei ar fi mult mai sus.
daca dadeam mai multe goluri decat ei, castigam. Logic, nu?
Chiar si Insulele Feroe, daca ar avea antrenor cu experienta la Real, plus jucatori titulari la Real , Barca si Bayern, ar castiga fara probleme un CM. De fapt in conditiile impuse de tine cred ca si Vaticanul ar castiga fara probleme un Campionat mondial.

#30
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Degeaba, n-o sa faca nimic Contra ! Putea sa-l aduca si pe Mourinho, degeaba, nationala e formata si amatori si asa va ramane ! Vor mai trece zeci de ani pana cand se va naste unul cu talentul lui Hagi, si vor mai trece muuulti ani pana cand se va forma o echipa profesionista si omogena ca cei din generatia lui Gica Popescu.
O bucurie mai aveam si noi si s-a dus pe p**a si aia ! Amin !

Si inchei cu o gluma primita pe mail : "Când tragi apa de câteva ori și vezi că nenorocitul se încăpățânează să rămână, nu îți vine să zici "Du-te, Dică, du-teeee!!!"?

#31
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
E jale, cu J Posted Image uriaș, nu are rost să ne mai pierdem vremea cu ceva care nu ne folosește la nimic, nici măcar ca o formă absurdă de divertisment, puneți-i cruce ''fotbalului mioritic'' :skull: și găsiți-vă alte distracții

#32
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Mda...nush ce sa zic...Contra...vom vedea, sper sa faca treaba. Ma tem insa ca generatiei actuale ii trebuie un fin pedagog. Ma tem ca iar s-au grabit(frf-ul)

Edited by Spaghete, 18 September 2017 - 06:31.


#33
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
E tanar, ambitios si dornic de afirmare, ceea ce este bine pentru ca stie fotbal si a are experienta. Mai ramane sa aiba si jucatori de valoare la echipa nationala cu care sa poata lucra. Deocamdata valori in fotbal nu avem si-i va fi greu sa aiba rezultate bune cu fotbalisti mediocri. Oricum, decat Daum va fi mult mai bun.

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcodesmm, on 18 septembrie 2017 - 09:04, said:

Oricum, decat Daum va fi mult mai bun.
Singurul avantaj e ca poate sa injure jucatorii in romaneste. Daum a zis niste adevaruri la inceput: nu tu scoli de juniori, nu tu infrastructura, nu tu interes.
Probabil cu Contra va fi un herupism din asta romanesc.

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMareleGenghisHan, on 17 septembrie 2017 - 20:16, said:

De ce nu mai joaca ca inainte, ca  generatia de aur ? Nu au talent, nu -s platiti, ce se intampla ?

Onoare,bun-simt,onoare,talent,antrenori de calitate,onoare,chiar si frica de pedepse,onoare,simt al raspunderii.

Actualii fotbalisti?Marea majoritate sunt creati dupa chipul si imaginea patronului,finantatorului sau dracu sa-i pieptene cum se numesc ei in capitalism.Adica,golani derbedei si nesimtiti.
Marcel Raducanu s-a exprimat foarte bine cand a spus despre actualii,ca sunt jucatori de fotbal nu fotbalisti.Betivi,rezerve de lux la echipe de mana a doua si tot asa.
Nu inteleg de ce sariti pe Burleanu?Ca n-are rezultatele dorite?De acord.Da' nici tandemul borfasilor Mitica&Sandu nu a avut ceva deosebit si nimeni nu i-a atacatlasandu-i sa "vegheze" cu cerbicie finantele fotbalului romanesc.
Cosmin Contra?In primul rand nu-i un om de cuvant.Va mai aduceti aminte de cuvintele pompoase pe care le rostea in momentul cand a fost numit la Dinamo?Cat timp a trecut de atunci pana cand a "tradat" gruparea cainilor?
Ca sa ai o nationala de fotbal competitiva ai nevoie de jucatori,stadion de clasa,antrenor/i capabili.Ori la momentul actual,Romania n-are nici o tangenta cu asa ceva,n-are nimic.A.ba are:multa vorba goala,fara noima si continut.

ps.
De bani nu amintesc aici.Pana la bani,trebuie rezolvate 1001 de probleme foarte importante.

#36
pepino88

pepino88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 26.12.2015
E foarte simplu. Contra nu a demonstrat / câștigat nimic ca antrenor. Nu are experiență, e prea tânăr și nu va face nimic. Dar e ieftin și la banii astia altul nu s-a găsit!
Au dat bani mulți și degeaba,așa măcar nu cheltuie mult. ... Că tot degeaba e!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate