Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Specificatii UPS + alte intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am UPS-ul din imagine i-am schimbat acumulatorii cu altii noi aceleasi spec 12V 9 Ah ; ce vreau sa va intreb , ce putere are acest model si daca e posibil sa schimb acumulatorii cu altii mai puternici pt o autonomie mai mare ( aica firele dinauntru fac fata sau nu )?
Nu prea le am eu cu electronica de aia intreb daca stiti ca se preteaza sa pun acumulatori mai puternici sau nu . Am nevoie sa sustina un consum de aprox 500 w cat mai mult timp ( are 1080 w pentru 1 ora ?)
Mersi si scuze ca is ignorant .

Attached Files


Edited by Baxon, 17 September 2017 - 18:05.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Inlocuirea acumulatorilor cu altii de capacitate mai mare presupune un timp mai lung de incarcare a acestora, deci daca sunt caderi frecvente de tensiune, acumulatorii nu vor avea timp sa se incarce , ceea ce va duce la distrugerea lor in timp.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Caderile de tensiune sunt f rare si de scurta durata ( azi o fost furtuna si 1 ora a fost pauza ) . Dar intrebarea mea este daca la modelul asta de UPS merge sau nu merge schimbati acumulatorii cu ceva mai multi amperi ?! De ex acumulatori 12V 17 Ah ?

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
In principiu, da.
Mai ramane sa si poti sa-i instalezi in interiorul UPS-ului.
Dupa cum s-a mai spus, o sa dureze mai mult incarcarea, si, dupa un anumit timp, daca UPS-ul este suficient de destept, sa opreasca incarcarea, considerand ca acumulatorii sunt defecti.
Putin probabil la acest UPS, o chinezarie medie.
1080W este puterea maxima pe care o poate debita. Nicidecum o ora. La o incarcare de 300W posibil sa tina 20-30 minute. Functie de starea acumulatorilor.
Cauta caracteristicile complete, daca le gasesti.
La APC au diagrame exacte de functionare, in functie de incarcare. Nu stiu daca si Mustek a pus la dispozitia publicului asa ceva.

#5
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
@initiator, sa-ti zic cum un sef de asociatie baga iarna in casa doua baterii de combina si cu un ups isi asigura consumul pentru centrala pe lemne cand pica tensiunea? E adevarat ca imediat cum revine tensiunea de la retea la pune pe redresor.

#6
t-daniel

t-daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 28.10.2007
Nu o sa fie nici o problema cu incarcarea deoarece dupa prima utilizare la 500W pe o perioada indelungata probabil se vor arde finalii datorita supraincalzirii.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postt-daniel, on 17 septembrie 2017 - 22:08, said:

... utilizare la 500W pe o perioada indelungata probabil se vor arde finalii datorita supraincalzirii.
Asta vroiam sa stiu , ce trebuie facut sau eventual luat un alt ups care sa reziste gen consum de 500w 1-2 ore fara sa se buleasca . mersi .

View Postdicdobre, on 17 septembrie 2017 - 20:10, said:

@initiator, sa-ti zic cum un sef de asociatie baga iarna in casa doua baterii de combina si cu un ups isi asigura consumul pentru centrala pe lemne cand pica tensiunea? E adevarat ca imediat cum revine tensiunea de la retea la pune pe redresor.
Te rog chiar , dar la fel si ce marca model de ups are de nu i se ard finalii .



Pana la urma cred ca in situatii de astea ar fi mai indicat un generator de curent ?

Edited by Baxon, 17 September 2017 - 23:30.


#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
500W pe o ora e posibil dar iese un UPS foarte maresi scump. Du0te la APC sau altii asemenatori pe site si vezi.

#9
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View PostBaxon, on 17 septembrie 2017 - 23:09, said:


Te rog chiar , dar la fel si ce marca model de ups are de nu i se ard finalii .



Pana la urma cred ca in situatii de astea ar fi mai indicat un generator de curent ?

E un V-Mark 1000VA/600W

De unde ati scos-o pe asta cu arsul finalilor?

Atat timp cat consumul e mai mic sau egal cu cat poate sa dea sursa nu se arde nimic, iar sursa genereaza atat timp cat o tin bateriile(cu cat mai mari cu atat duce mai mult).
V-Markul de mai sus are nevoie de 24V adica 2 baterii 12V si nu stiu cat a mers cel mai mult si cu ce consum.

Un APC 300 a mers 12h cu pompa de circulatie a unei centrale pe lemn si un bec led 10W. Bateria (180Ah) ar mai fi tinut dar a revenit tensiunea. Nu s-a ars niciun final.

http://d2ydh70d4b5xg...0b4bc641d26.jpg

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Faza cu finalii zicea un coleg mai sus de aceea am amintit-o . Daca consumul nu e mai mare decat poate furniza ups din nascare ma gandesc ca nu se incalzesc la durata mai mare sau ma insel ?!
Si ups-ul meu are 2 acumulatori de 12v legati sa faca 24v .

Deci daca pun altii de capacitate mai mare o sa fie ok ( tot de 12v ) ?
Sa vad de cati Ah gasesc ca sa incapa in ups ( nu vreau sa-i montez in exterior ) , merci .

Ori o sa iau unu de asta : https://www.mereupri...or-ig-770-p5951

Edited by Baxon, 18 September 2017 - 11:03.


#11
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 30.01.2003
Ca să ai un termen de comparație, un APC 1000VA/670W (http://www.apc.com/s...0V/P-SU1000INET) ține o oră la 30% încărcare (200W) cu acumulatori CSB relativ noi.

Quote

MODEL    : Smart-UPS 1000
STATUS   : ONLINE SLAVE
LINEV    : 224.6 Volts
LOADPCT  : 29.9 Percent
BCHARGE  : 100.0 Percent
TIMELEFT : 59.0 Minutes

Îți trebuie ceva măricel pentru 500W.

Edited by georgica, 18 September 2017 - 13:41.


#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Multumesc tuturor . O sa cumpar niste acumulatori de 12V 17 Ah sa-i schimb pe actualii 12V 9 Ah intru-cat a trecut cam 4 ani de la achizitia lor .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate