Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Asigurarea RCA despagubire

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Poate daca sunteti din Timisoara, stiti ce a fost aici, o furtuna, de tot orasu' e paralizat, copaci rupti, case fara acoperisi si tot felu de minuni, in fine, ghinonu care il am si eu, ca de ceva luni am si eu o masinuta, care ma mandresc cu ea, dar vremea asta a vrut sa mi-o distruga, mi-a cazut pe ea ceva tigle, si mi-a indoit, capota,usa, si parbrizu crapat plus alte minuni de zgarieturi, am o intrebare, asigurarea RCA, despagubeste chestii de genu?

Edited by Calypsso, 17 September 2017 - 16:59.


#2
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Pentru asa ceva iti trebuie CASCO! RCA este doar pentru pagubele pe care le produci tu altora!

Edited by DannyMC, 17 September 2017 - 17:02.


#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Asigurarea RCA nu despagubeste asa ceva.

#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Imi pare rau pentru tine Posted Image

RCA in niciun caz.
Probabil proprietarul casei de pe care au cazut tiglele.

Edited by alexa32, 17 September 2017 - 17:07.


#5
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Posibil la primarie sa primesti ceva... parca a primit un prieten, aici, la Bucuresti.  Nu stiu daca-s chestii locale sau generale, despagubirile astea de la primarie.
Depinde mult si de ce-a cazut, de unde-a cazut, cine administra cladirea / copacul...

Edited by Barboso, 17 September 2017 - 17:11.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Dai in judecata proprietarul cladirii.

#7
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Am inteles, multumesc.
Tiglele au cazut de pe un bloc, asa ca mare lucru nu cred ca se va intampla, va fii un proces lung si de durata, asa ca,  o sa urmeaze partea 2-a sa caut oameni  capabili sa-mi repare masina.

Edited by Calypsso, 17 September 2017 - 17:27.


#8
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostBarboso, on 17 septembrie 2017 - 17:09, said:

Posibil la primarie sa primesti ceva...
Niște praf de pe tobă sunt șanse să primească de la primărie (asta dacă nu l-o fi spălat furtuna și pe ăsta).
În noaptea de 18-19 iunie 2016, în municipiul Petroșani și celelalte localități din Valea Jiului, a fost o furtună extrem de violentă cu grindină având dimensiunile între mărimea unui ou de găină și cea a unei mingi de tenis de câmp. Ca urmare, câteva sute de autovehicule de toate tipurile au fost avariate mai mult sau mai puțin grav, inclusiv Loganul meu cumpărat cu exact 12 zile mai devreme. Și la noi în zonă s-a spus atunci că primăria ar acorda ceva ajutoare bănești pentru cei afectați, motiv pentru care ne-am repezit cu toții să ne luăm dovezile de reparație de la poliție. După ce am stat 4 ore la coadă la biroul poliției rutiere, primăria a anunțat că nu acordă niciun fel de ajutoare, că nu există temei legal pentru așa ceva. Cei care aveau CASCO și-au rezolvat problemele. Eu în vremea aia nu-mi făcusem încă CASCO, dar am avut noroc că n-am avut alte daune la mașină decât vreo 30 de mici urme de impact, fără să fie afectată vopseaua.
Ulterior mi-am făcut CASCO iar acum stau liniștit.

#9
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View PostCalypsso, on 17 septembrie 2017 - 17:25, said:


Tiglele au cazut de pe un bloc, asa ca mare lucru nu cred ca se va intampla, va fii un proces lung si de durata, asa ca,  o sa urmeaze partea 2-a sa caut oameni  capabili sa-mi repare masina.
Daca ai ceva ganduri de recuperare pagube pastreaza facturile reparatiilor.

#10
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Mda, trebuie proces, cica... m-ati facut sa caut (deznodamantul e pe pagina urmatoare).

Si eu am CASCO... din nefericire, l-am si folosit, tot in imprejurari similare.  Si-nca o data, vandalism.   :(

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Daca e bloc, dai in judecata asociatia de locatari

#12
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postflomelomanul, on 17 septembrie 2017 - 17:34, said:

În noaptea de 18-19 iunie 2016, în municipiul Petroșani și celelalte localități din Valea Jiului, a fost o furtună extrem de violentă cu grindină având dimensiunile între mărimea unui ou de găină și cea a unei mingi de tenis de câmp. Ca urmare, câteva sute de autovehicule de toate tipurile au fost avariate mai mult sau mai puțin grav, inclusiv Loganul meu cumpărat cu exact 12 zile mai devreme. Și la noi în zonă s-a spus atunci că primăria ar acorda ceva ajutoare bănești pentru cei afectați, motiv pentru care ne-am repezit cu toții să ne luăm dovezile de reparație de la poliție.
Sigur că da, că primăria a comandat furtuna cu grindină.Posted Image

#13
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Onan_Barbaru
Bineînțeles că primăria a comandat-o, dar nu înțeleg motivul, că tocmai ce fuseseră alegeri locale cu 2 săptămâni în urmă și la vot ieșise „cine trebuie”Posted Image . Zău că nu pricep de ce s-or fi răzbunat așa pe noi.Posted Image

#14
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Nu prea ai sanse In civil, culpa cea mai usoara atrage raspunderea integrala, dar trebuie sa existe culpa Codul civil reglementeaza raspunderea proprietarului imobilului pentru prejudicii cauzate tertilor de "ruina edificiului", asta presupunand ca propietarul nu a ingrijit imobilul si acesta s-a deteriorat Nu e cazul de fata Am vazut copaci grosi scosi din radacina in urma furtunii, deci nu se poate vorbi de ruina edificiului Propietarul se va apara invocand forta majora, adica o situatie exceptionala si de "neinfrant' care nu-i poate fi imputata

Edited by sceptic_schizo, 17 September 2017 - 18:41.


#15
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postsceptic_schizo, on 17 septembrie 2017 - 18:41, said:

Propietarul se va apara invocand forta majora, adica o situatie exceptionala si de "neinfrant' care nu-i poate fi imputata
Egzact!

#16
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postsceptic_schizo, on 17 septembrie 2017 - 18:41, said:

Propietarul se va apara invocand forta majora, adica o situatie exceptionala si de "neinfrant' care nu-i poate fi imputata

Asta doar daca s-au respectat toate normele legale pentru constructia respectivului acoperis si daca acesta se afla intr-o stare corespunzatoare.

Cum multe lucrari prin Romanica sunt facute fara autorizatii sau cu alte abateri de la normele legale(in acest caz probabil raspunderea merge catre constructor) .....pot invoca degeaba forta majora.

P.S. Timisorenii isi reabiliteaza blocurile fara autorizatii de constructie. Atentie, amenda e de 9.000 de lei!

Edited by polizei, 17 September 2017 - 19:34.


#17
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Nu importa existenta autorizatiilor, ci calitatea in fapt a constructiei Pentru angajarea raspunderii proprietarului este necesar sa se demonstreze existenta unor carente, deficiente ale acoperisului , de care se face culpabil propietarul si in lipsa carora nu s-ar fi produs  prejudiciul Daca pica tigla din senin e o treaba, daca tigla e smulsa de o furtuna devastatoare care doboara copaci grosi trebuie demonstrat ca acoperisul are vicii , in lipsa carora furtuna nu ar fi fost in stare sa smulga tigla Daca acoperisul corespunde normelor tehnice nu se pune problema de raspundere

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate