Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

A obtinut cineva pana acum pasaport valabil 10 ani?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007
Stirea TV mentioneaza demararea unor discutii la nivelul Ministerului de Interne
http://stirileprotv....n-loc-de-5.html

iar aici apre mentionat "10 ani pentru persoanele care au implinit varsta de 25 de ani"
http://www.ambasada....pasapoarte.html

Deci cum e?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Momentan nu exista pasapoarte pe 10 ani pentru nimeni.

Ambasada.ro nu este un site oficial.

Singurul site oficial este http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
A fost o idee "gresita/grabita".
Pentru ca majoritatea romanilor sunt teroristi si cautati de DNA, se considera ca la 6 luni fizionomia se modifica destul de mult, deci 5 ani e deja mult prea mult pentru "Organ".

Nu vom avea niciodata pasapoarte valabila 5 ani; in fiecare vara Directia Pasapoarte va fi luat prin surprindere de valul mare de cereri.

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Un pas ar fi si trecerea la carti de identitate electronice (mult mai sigure decat actualele CI-uri, in UE bineinteles).

Din cate am inteles, majoritatea cozilor de la Pasapoarte (vara), sunt facute de cetatenii care nu au domiciliul stabil in Romania (si implicit nu au/nu beneficiaza de CI romanesc), singurul document de care pot beneficia fiind Pasaportul CRDS.

Daca s-ar crea o carte de identitate electronica, care sa se poata elibera indiferent de domiciliu, standardizat in Europa, ,,cozile" ar ramane istorie (eventual copiii sub 14 ani + cei care tranziteaza nonUE). Atat.

Asa ar fi normal. Cel putin in Europa, sa existe un singur document de identitate (respect un CI electronic la standarde europene), indiferent de domiciliu.

Edited by Rhesus, 17 September 2017 - 16:28.


#5
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Am pasaport valabil 10 ani doar ca e din 2009....

Edited by chaosss, 17 September 2017 - 16:29.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu vreau optiunea sa putem adauga file in pasaport. 32 sunt pentru copii.

Si mai vreau optiunea sa am doua pasapoarte romanesti valabile legal fara sa fiu nevoie sa mint frumos (in toate tarile cu apa calda si vreme proasta se practica asta).

In rest, ca-s 5 ca-s 10 mereu le-am schimbat la 4 ani ca nu imi mai placea poza/ nu mai aveam spatiu prea mult/ mi-e frica sa nu expire/

#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View PostLex404, on 17 septembrie 2017 - 16:31, said:

Si mai vreau optiunea sa am doua pasapoarte romanesti valabile legal fara sa fiu nevoie sa mint frumos (in toate tarile cu apa calda si vreme proasta se practica asta).

Tehnic vorbind, posibilitatea de frauda este mult mai mare daca ai mai mult de un exemplar dintr-un document...
Gandeste-te doar la situatia in care exista 2 gemeni. Bonus, cu comportamente diferite (unul e la ,,locul lui", celalalt e .... simpatizant ISIS :lol: ). De aici pana la confuzii, nu e decat un singur pas.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Cetăţenii români pot deţine simultan două sau mai multe paşapoarte simple cu
valabilitate mai mare de un an, numai în următoarele cazuri:
- când titularul declară că urmează să călătorească în state între care există stare de
beligeranţă sau conflict diplomatic. Numărul paşapoartelor simple deţinute în acest
caz nu poate fi mai mare decât numărul statelor de destinaţie, aflate în situaţia
respectivă.
- când titularul deţine paşapoarte simple care conţin vize valabile, iar ca urmare a
epuizării filelor destinate aplicării acestora călătoria în alte state decât cele care au
emis vizele nu mai este posibilă. În acest caz, titularul poate deţine un singur paşaport
simplu suplimentar faţă de cele aflate în situaţia respectivă.
- când titularul a depus paşaportul simplu pentru obţinerea unor vize şi trebuie să
călătorească de urgenţă în străinătate, făcând dovada acestor situaţii. În acest caz,
titularul poate deţine suplimentar un singur paşaport simplu.


In tarile cu apa calda si vreme proasta iei 2 fara sa fii conditionat de plecari in Israel/ altele.

Desi cred ca as putea aplica si eu acum de un al doilea. E foarte util, tinute separat. Chiar o sa intreb la ambasada cand dau de vre-o una.

View PostRhesus, on 17 septembrie 2017 - 16:34, said:


Tehnic vorbind, posibilitatea de frauda este mult mai mare daca ai mai mult de un exemplar dintr-un document...
Gandeste-te doar la situatia in care exista 2 gemeni. Bonus, cu comportamente diferite (unul e la ,,locul lui", celalalt e .... simpatizant ISIS Posted Image ). De aici pana la confuzii, nu e decat un singur pas.


Ideea e ca se practica. Vesticii pe care i-am intalnit pe drum aveau cate doua cel putin.

Eu daca vreau pot lua acum daca declar ca ma duc in Israel (pentru ca am stampile/ vize libaneze, iraq/ iran urmeaza uae). Dar nu stiu exact care e legislatia si daca ma lasa cu amandoua, sau daca principalul il pastreaza ei pana la "intoarcere".

Plm. tara bananiera. Pardon. cartorifera.

#9
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Hmm ... lumea ar trebui sa treaca la urmatorul pas. De la pasapoarte cu ,,file" la cele pur electronice (cu vize electronice, cu istoric (cazier) in pasaport, etc.)

Sa cari cu tine n file, si, cum ziceai si tu (mai ales ca te-ai lovit) tara X refuza sa intri la ei ca ai viza de tara Y in pasaport, e o aberatie ... Fiecare tara sa poata vedea, prin soft, cazierul si vizele aferente acordate doar de tara lor, etc. Asta ar insemna evolutie.

Nu e o solutie sa car n pasapoarte ca X tari sunt in conflict.... Erau bancuri pe vremuri cu ,,stampilarile" la vama Posted Image .

Un pasaport (de marimea unui card bancar) - care ar putea tine loc inclusiv in tara ca document de identitate, cu tot ce tine de cazier, vize, coduri de identificare, identificare faciala, amprente. Restul: ca am 2-3-4-5 pasapoarte cu 30-40-50 de file, sunt povesti. Vezi doar situatia prezentata mai sus (cu gemenii, fiecare avand un comportament complet diferit).

Cu cat ai mai multe ,,alternative", cu atat mai multe ,,alternative" de frauda/confuzii exista

Edited by Rhesus, 17 September 2017 - 16:46.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
http://www.pasapoart...nr1286_2006.pdf


Am gasit legea. E interesanta:

ART. 1
Cetatenii romani pot detine simultan doua sau mai multe pasapoarte simple cu valabilitate mai
mare de un an numai in urmatoarele cazuri:
a) cand titularul declara ca urmeaza sa calatoreasca in state intre care exista stare de
beligeranta sau conflict diplomatic. Numarul pasapoartelor simple detinute in acest caz nu poate fi
mai mare decat numarul statelor de destinatie aflate in situatia respectiva;

B) cand titularul detine pasapoarte simple care contin vize valabile, iar ca urmare a epuizarii
filelor destinate aplicarii acestora calatoria in alte state decat cele care au emis vizele nu mai este
posibila. In acest caz, titularul poate detine un singur pasaport simplu suplimentar fata de cele aflate
in situatia respectiva;
c) cand titularul a depus pasaportul simplu pentru obtinerea unor vize si trebuie sa
calatoreasca de urgenta in strainatate, facand dovada acestor situatii. In acest caz, titularul poate
detine suplimentar un singur pasaport simplu.



====


Deci se poate si la noi. Cat dureaza un pasaport in ambasada? 3 luni? Stie cineva daca il pot "comanda" undeva si ridica din alta parte?

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View PostLex404, on 17 septembrie 2017 - 16:17, said:

Momentan nu exista pasapoarte pe 10 ani pentru nimeni
Vrei o foto cu al meu? Il folosesc si acum si are 10 valabilitate.

#12
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostRhesus, on 17 septembrie 2017 - 16:21, said:

Un pas ar fi si trecerea la carti de identitate electronice (mult mai sigure decat actualele CI-uri, in UE bineinteles).

Din cate am inteles, majoritatea cozilor de la Pasapoarte (vara), sunt facute de cetatenii care nu au domiciliul stabil in Romania (si implicit nu au/nu beneficiaza de CI romanesc), singurul document de care pot beneficia fiind Pasaportul CRDS.

Daca s-ar crea o carte de identitate electronica, care sa se poata elibera indiferent de domiciliu, standardizat in Europa, ,,cozile" ar ramane istorie (eventual copiii sub 14 ani + cei care tranziteaza nonUE). Atat.

Asa ar fi normal. Cel putin in Europa, sa existe un singur document de identitate (respect un CI electronic la standarde europene), indiferent de domiciliu.
Unele fantezii de astea s-ar face doar daca United States of Europe

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdorin_2k, on 17 septembrie 2017 - 16:49, said:

Vrei o foto cu al meu? Il folosesc si acum si are 10 valabilitate.

M-am referit ca nu se mai emit.

Am trimis si un mesaj amb din Beirut sa ii intreb de chestia cu doua pasapoarte simultan.

Pentru mine ar fi foarte util. As putea chiar si aplica pentru doua vize simultan fara sa pierd vremea (acum mi-am adus aminte de-o belgianca care facuse asta, aplicase pentru Turkmenistan si inca ceva simultan fiecare pe alt pasaport)

Eu am Israel vs Liban, Iraq, Iran, UAE si Azerbaidjan vs Armenia ca si caz/ problema/ state in conflict diplomatic.

#14
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
Si eu am. Tot din 2009.

View Postchaosss, on 17 septembrie 2017 - 16:29, said:

Am pasaport valabil 10 ani doar ca e din 2009....

View Postdorin_2k, on 17 septembrie 2017 - 16:49, said:

Vrei o foto cu al meu? Il folosesc si acum si are 10 valabilitate.


#15
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostRhesus, on 17 septembrie 2017 - 16:21, said:

Un pas ar fi si trecerea la carti de identitate electronice (mult mai sigure decat actualele CI-uri, in UE bineinteles).

Din cate am inteles, majoritatea cozilor de la Pasapoarte (vara), sunt facute de cetatenii care nu au domiciliul stabil in Romania (si implicit nu au/nu beneficiaza de CI romanesc), singurul document de care pot beneficia fiind Pasaportul CRDS.

Daca s-ar crea o carte de identitate electronica, care sa se poata elibera indiferent de domiciliu, standardizat in Europa, ,,cozile" ar ramane istorie (eventual copiii sub 14 ani + cei care tranziteaza nonUE). Atat.

Asa ar fi normal. Cel putin in Europa, sa existe un singur document de identitate (respect un CI electronic la standarde europene), indiferent de domiciliu.

In Europa? pai stai, ca in UE sunt tari fara carte de identitate(UK, Irl..) si tu vrei unul european?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate