Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Vecini recalcitranti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Daca tineai la copilul tau nu cred ca il lasai sa stea aiurea pe strada, asta in Romania anului 2017...

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Si totusi odata si odata copiii astia trebuie sa iasa pe strada.
Ca o fac la 9 ani, ca o fac la 40, dar tot trebuie s-o faca.
Iesitul pe strada face parte  din dezvoltarea normala a unui copil.

#21
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostGotyc, on 17 septembrie 2017 - 15:11, said:

rolul si locul lor nu este pe strada.
nu....locul lor este la calculator ca sa ajunga niste distrusi

View PostGotyc, on 17 septembrie 2017 - 15:11, said:

Spatiul lui privat e pana in gard dupa gard e domeniu public, eu asa stiu, dai o tuica poate va iarta
fals, gardul poti sa ti-l pui si la jumatatea proprietatii, ce este dincolo de gard tot al tau ramane

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Pai nu-ti fura nimeni proprietatea daca calca pe ea.
Normal ca tot al tau ramane, insa se presupune ca permiti accesul. Mai ales in locul in care proprietatea publica se confunda usor cu proprietatea privata neimprejmuita.

De aia exista garduri oameni buni. Alt rol gardul nu are. decat ala de a nu permite accesul pe spaiul privat.

#23
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Nu-i inteleg pe cei care au o problema cu copiii. Aia sunt copii, nu stiu prea multe. Cind sunt mici mai fac galagie, asta e, au multa energie. Adultii ar trebui sa-i inteleaga, parerea mea. Nu ar fi in regula sa distruga, dar galagia lor poate fi inteleasa. Sa arunce unul cu pietre dupa ei mi se pare chiar aiurea. Ar vrea cineva sa traiasca intr-un univers complet linistit, in care nu se intimpla nimic? Si chiar nu ar fi mai simplu sa le spuna frumos sa faca mai putina galagie?

Edited by Dihorul Razboinic, 17 September 2017 - 17:20.


#24
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
asa am ajuns in ziua de ai  ,javrele sa fie mai iubite decat copiii
nu ma mira ,am si eu vreo 3 specimene de astea prin imprejurimi si deja le pregatesc niste ,,cadouri,,

Edited by vio1971, 17 September 2017 - 17:18.


#25
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postvio1971, on 17 septembrie 2017 - 17:18, said:

asa am ajuns in ziua de ai  ,javrele sa fie mai iubite decat copiii
nu ma mira ,am si eu vreo 3 specimene de astea prin imprejurimi si deja le pregatesc niste ,,cadouri,,
Apeleaza la politie. Altfel te poti trezi ca apeleaza ei si ai tu probleme.

#26
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostBaxon, on 17 septembrie 2017 - 15:15, said:

Intr-o seara , cu prastia in mana , bateti-i jos toate geamurile de la casa si repetati figura dupa ce si le pune noi .... Se va potoli repede !
Cele noi vor fi pe banii celui cu prastia....

#27
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
am o cunostinta ,tot asa il freca un vecin cu diverse observatii ,figuri ,pishati de astia de bosorogi ,pana i a f..tut asta o mama de bataie de acuma cand trece pe langa el ii zice sarutmna si instant il ia tremuratu
politie ? ce glume
am si eu in vizor  2 specimene si ii paste vremuri grele . unul tipa tot timpul la copii si le vorbeste urat ,alta pishata arunca cu ligheanu de apa de la etajul 4 si uda copii
pishata asta din urma creste 3 javre si ii pute urma ,un singur pas gresit si ii fac si eu sa zica sarutmana ,o picatura mai au :)

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postfqx, on 17 septembrie 2017 - 17:57, said:

Cele noi vor fi pe banii celui cu prastia....
Daca esti prost sa-ti arati fata in amiaza mare ... da ! Dar mergi pe inserat si POC-POC !!!

#29
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postvio1971, on 17 septembrie 2017 - 18:01, said:

am o cunostinta ,tot asa il freca un vecin cu diverse observatii ,figuri ,pishati de astia de bosorogi ,pana i a f..tut asta o mama de bataie de acuma cand trece pe langa el ii zice sarutmna si instant il ia tremuratu
politie ? ce glume
am si eu in vizor  2 specimene si ii paste vremuri grele . unul tipa tot timpul la copii si le vorbeste urat ,alta pishata arunca cu ligheanu de apa de la etajul 4 si uda copii
pishata asta din urma creste 3 javre si ii pute urma ,un singur pas gresit si ii fac si eu sa zica sarutmana ,o picatura mai au Posted Image

Pai si ce le faci? Ca asa...zmeu la taste is si eu...

#30
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

View Postmariovrs, on 17 septembrie 2017 - 18:15, said:


Pai si ce le faci? Ca asa...zmeu la taste is si eu...

probabil tu esti  zmieu numai pe taste ,eu astept picatura ...:) ultima.

#31
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Ma, voi astia care incepeti cu "locul copiilor nu e in strada", "copiii de azi sunt Satana", "nu cred ca i-a fugarit", n-ati crescut la tara, nu-i asa? Voua v-a pus primaru' la picioare locu' de joaca si ulite asfaltate de cand ati deschis ochisorii, nu-i asa?

Omu' asta zice

Quote

Sunt dintr-o localitatea din jud. Botosani, in zona de periferie, nu exista un spatiu de joca pentru copii in zona

Sa moara Sica, e normal ca un vecin adult sa arunce cu tabla in copii si sa vina acasa copilu' sangerand?

Sa fi fost copilul meu, in secunda 2 dadeam override Politiei locale si chemam direct penalu'. Ziceam ca risca si tetanos, de la tabla handicapatului.

Quote

Copiii care se joaca langa o poarta (depinde si de varsta) vorbesc porcos, tzipa ca descreieratii, mananca seminte scuipand pe jos, lasa ambalaje langa poarta, isi dau prietenii cu capul de gard sau bat cu niste betze in gard, etc. etc. etc.

Unde, coane?

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Bai rumani... depinde si ce fel de copii sunt... nu e vorba ca se joaca pe strada sau in alta parte, ideea e sa nu deranjeze.. Eu cunosc asa-zisi copii, de 7-8 ani care sunt scapati de sub orice control cu bunul simt, cu educatia... tzipa ca idiotzii, fac ca toti dracii...isi baga si isi scot, trag fetele de par si de toate alea.. etc.

Aia nu-s copii... sunt Copiii Fiarei, aia in care vor sa bage astia cipul.

Edited by rosix, 17 September 2017 - 19:29.


#33
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Na, eu nu cunosc asa copii. Cunosc in schimb persoane de varsta a 3-a carora le-ar placea sa nici nu respire copiii cand se joaca afara.

#34
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017
Mda.
Imi amintesc ca un vecin a pus mana pe copilul meu si i-a vorbit urat.
Lucrurile s-au desfasurat civilizat, zic io, m-am dus la usa lui si i-am explicat frumos ca nu vreau sa mai aud asa ceva.
Omul a inteles foarte bine din privirea si tonalitatea folosita de mine.
Acu' daca privesc in urma, cred ca-l calcam in picioare la el in casa daca guita ceva!Posted Image

#35
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Imi aduc aminte cand eram copil, aveam in bloc 3 vecini din astia. Toti bosorogi. Niciun copil nu s-a dus la parinti sa spuna, dar le-am dat de au sarit. Unul a venit plangand la noi intrebandu-ne ce avem cu el. Ii terorizam pe nenorociti. Iar noi nu eram draci de copii, ci ne jucam chiar linistit si in general destul de putin langa bloc. Pe atunci aveam destule maidane de batut. Ultima divergenta pe care am avut-o cu un octogenar a fost cand il alerga pe nepotamiu si ai sai prieteni pe strada ca se jucau in fata curtii lui care era vizavi de a mea. Un mos pe care mereu l-am ajutat si mereu venea la mine cand avea vreo problema. Un sut in cur si una dupa ceafa l-au calmat.

Edited by usrnm, 18 September 2017 - 08:24.


#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBaxon, on 17 septembrie 2017 - 15:15, said:

Intr-o seara , cu prastia in mana , bateti-i jos toate geamurile de la casa si repetati figura dupa ce si le pune noi .... Se va potoli repede !

Chiar si la periferia judetului Botosani s-a depasit nivelul neanderthalian pe care-l practici tu.
Ma ingrijoreaza insa numarul like-urilor primite,asta inseamna ca sunteti chiar multi,ingrijorator de multi.Inca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate