Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vecini recalcitranti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
MightyEd

MightyEd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.01.2016
Buna, este prima data cand postez asa ca am sa imi cer din start scuze pentru anumite erori si abuzuri de limbaj.

As dori un sfat asupra problemei ce urmeaza sa o propun, deoarece nu stiu cum as putea rezolva-o.
Sunt dintr-o localitatea din jud. Botosani, in zona de periferie, nu exista un spatiu de joca pentru copii in zona asa ca majoritatea se joaca pe strada, aceasta fiind putin circulata si avand si ei o atentie sporita (nu au existat niciodata accidente datorita limitatoarelor de viteza, si tin sa mentionez ca la lasearea serii copii se intorc acasa).

Nu au fost niciodata probleme pana de curand, in special astazi cand unul din vecini a devenit foarte recalcitrant spunand ca nu vrea copii pe proprietatea lui (o fasie de ciment turnata cu acordul primariei peste un canal de scurgere). Copii (printre care si fratele meu de 12 ani) s-au mutat 10-12 metri fata de casa vecinului respectiv. Aceasta nu a fost deajuns si a incepus sa le adreseze injurii pana in instanta in care, am aparut la locul faptei sa vad cu respectivul loveste cu piciorul bicicletele copiilor si arunca cu pietre in ei (in afara spatiului sau privat).

Am vorbit cu individul si dupa ce mi-a adresat si mie injurii a incaput sa sustina ca tot canalul de scurgere este proprietatea sa, citez: "pentru ca eu l-am construit si copii astea spurcati nu au decat sa nu se apropie de el". Am vazut ca nu puteam discuta cu omul asa ca le-am spus copiilor sa se duca pe strada vecina.

Nu am mai fost probleme pentru inca 1,5-2 ore cand a venit fratele meu acasa cu o bucata de tabla in mana si sangerand. Am mers din nou la acelasi vecin, de aceasta data cu tatal meu si am vorbit iar cu acest individ recalcitrant. Aparent acest "specimen" considera ca i-a fost invadat teritoriul deoarece copii mergeau pe strada spre casele lor. A fost imposibil de discutat cu respectivul, injurand scuipand si aruncand din nou cu tabla, de aceasta data dupa tatal meu.

Intr-un final am strans copii in fata curtii mele si se joaca acolo momentan dar nu pot sa ma gandesc cum ar fi sa replice scenele de "tir cu tabla" din nou.
Vreau un sfat, ce as putea face pentru a-l potoli pe individ, multumesc anticipat si scuzati toate eventualele greseli ortografice, de punctuatie , etc.

P.S. aparent fratele meu are o inregistrare cand individu-l ii anentinta si alerga cu pietre dupa ei.

#2
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009

Quote

Nu au fost niciodata probleme pana de curand, in special astazi cand unul din vecini a devenit foarte recalcitrant spunand ca nu vrea copii pe proprietatea lui (o fasie de ciment turnata cu acordul primariei peste un canal de scurgere). Copii (printre care si fratele meu de 12 ani) s-au mutat 10-12 metri fata de casa vecinului respectiv. Aceasta nu a fost deajuns si a incepus sa le adreseze injurii pana in instanta in care, am aparut la locul faptei sa vad cu respectivul loveste cu piciorul bicicletele copiilor si arunca cu pietre in ei (in afara spatiului sau privat).

Spatiul lui privat e pana in gard dupa gard e domeniu public, eu asa stiu, dai o tuica poate va iarta

#3
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
Plangere la politie!

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Intr-o seara , cu prastia in mana , bateti-i jos toate geamurile de la casa si repetati figura dupa ce si le pune noi .... Se va potoli repede !

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar putea fi eficient ca un agent de politie sa discute cu acel individ.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
troll

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Are maşină?

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 Baxon, on 17 septembrie 2017 - 15:15, said:

Intr-o seara , cu prastia in mana , bateti-i jos toate geamurile de la casa si repetati figura dupa ce si le pune noi .... Se va potoli repede !

 mulder_372000, on 17 septembrie 2017 - 15:13, said:

Plangere la politie!
Plangere penala la cea mai apropiata sectie de politie si daca nu se rezolva, o alta plangere penala la parchet.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 17 September 2017 - 15:25.


#9
MightyEd

MightyEd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.01.2016
O plangere la politie ar fi cea mai apropiata metoda de a aplana conflictul, problema e ca au fost antecedente cu alti vecini (probleme mult mai serioase) si nu s-a rezolvat nimic asa ca sunt cam sceptic in legatura cu eficienta acestei plangeri.
Nu as vrea (desi recunosc, ar fi satisfacator cel putin sufleteste) sa folosesc violenta sau mijloace non-diplomatice. E un scandalagiu turmentat care traieste doar din amintirea anilor de glorie, daca stranut peste el cade la pamant.

Violenta nu e o solutie acum.

P.S. DA, are masina

P.P.S aparent fratele unuia dintre copii a primit doi pumni de la individ in timp ce vorbea cu vecinul de vis-a-vis, pe motiv ca ii perturba linistea publica. Acesta a raspuns la apel cu o palma si aparent apele s-au calmat momentan

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Daca e spatiul lui privat si tine la asta, e obligatoriu sa-si puna gard.
Eu cetatean nu trebuie sa stiu coordonatele proprietatii lui de la cadastru.
Am dreptul la libera trecere oriunde nu este imprejmuit, daca nu produc daune si respect regulile de convietuire in spatiu public.

Dar,in fine, aici e alta problema, ai de-aface cu un nebun, nu cred ca se pune problema de aspecte legate de incalcarea proprietatii.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MightyEd, on 17 septembrie 2017 - 15:04, said:

Intr-un final am strans copii in fata curtii mele si se joaca acolo momentan dar nu pot sa ma gandesc cum ar fi sa replice scenele de "tir cu tabla" din nou.
Vreau un sfat, ce as putea face pentru a-l potoli pe individ, multumesc anticipat si scuzati toate eventualele greseli ortografice, de punctuatie , etc.

P.S. aparent fratele meu are o inregistrare cand individu-l ii anentinta si alerga cu pietre dupa ei.

Ia tine-ti tu copiii in fata portii sau undeva in curte sa se joace.. e mai corect asa.  L-o fi deranjand pe omul ala, nu cred ca a iesit de nebun la strada sa-i ia la fugarit...
Fiecare sa-si tina copiii in curte sau in fata portii, nene... nimeni nu e dispus sa fie deranjat de odraslele altora.. fie ei si copii.

Copiii actuali sunt "copiii Fiarei", sunt hiperactivi, tzipa, zbiara, dau cu bata in gard... etc, nu par copii normali. Cine e dispus sa-i suporte pe acesti copii?

Edited by rosix, 17 September 2017 - 15:40.


#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Daca politia nu face nimic, n-ai decat sa-i dai omoru. Dar vezi sa il dai bine. Sa-i fie frica si sa vorbeasca la el in curte ca nu cumva sa fie auzit de pe strada.

PS: Eram odata cu masina in localitatea de origine a parintilor si un cretin cu caruta tot asa se lega de un copil de 9-10 ani. Era si beat. I-am zis sa se calmeze si m-a amenintat cu biciul. Cu acelasi bici cu care s-a laudat i-am dat pe spinare ca la hotii de cai.

#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
suna la antena 3 si antena 1 si pro tv la maruna.
O sa inceapa politia sa-si faca treaba dar mai mult ca sigur esti troll

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Din punct de vedere legal, ce se intampla acolo e o contraventie, nu e o fapta penala.
Se poate solda cu amenda contraventionala, adica data de politie. Nustiu care sunt regulile, nustiu daca trebuie flagrant, insa e clar ca politiei trebuie sa te adresezi daca e o chestie reala. Eu nu sunt avocatul tau aici, poate exista si varianta celuilalt. Numai tu stii daca e o chestie serioasa. Adreseaza-te politiei oridecateori e necesar.
Daca problema persista, poti obtine un ordin judecatoresc. Abia nerespectarea acelui ordin are efecte penale.
Bineinteles, exceptand cazurile de violenta, alea intra oricum sub incidenta dreptului penal, eu ma refer strict la problema pretinsa de incalcare a proprietatii.

#15
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
MightyEd - Draga coleg de forum, rolul si locul copiilor nu este sa se joace pe strada, straduta, alee.
La mine pe strada este un domn care lucreaza in ture(cel putin asa cred) care pastreaza strada curata de orice progenitura venita sa urle, sa bata mingea. Omul respectiv merita o bere pentru efortul lui de a pastra strada curata.

Si fara sa fiu tendentios... dar cei care se joaca pe strada sunt cei care or sa mature strada, daca ma intelegi cam ce exemplare geniale se joaca pe strada, aici fara sa fac referire la fratele tau, persoanele de fata se exclud de la orice generalizare, ma gandesc doar ce progenituri se joaca pe strada.

Deci progeniturile sa se joace in fata la curtea lor, daca se poate acasa la ei, ca dupa cum ziceam... rolul si locul lor nu este pe strada.

Edited by MateiEvi, 17 September 2017 - 15:47.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ba da, de cand e lumea si pamantul copiii se joaca pe strada, dar trebuie s-o faca fara sa deranjeze pe ceilalti oameni. Din cate inteleg copiii aia nu sunt oriunde pe strada ci chiar la poarta vecinului cu pricina.. deci... hai sa vedem lucrurile asa cum sunt...   Daca deranjeaza, asta este fratilor... trebuie sa avem un pic de bun simtz. Lumea nici nu incepe si nici nu se termina cu copiii nostri.

Copiii care se joaca langa o poarta (depinde si de varsta) vorbesc porcos, tzipa ca descreieratii, mananca seminte scuipand pe jos, lasa ambalaje langa poarta, isi dau prietenii cu capul de gard sau bat cu niste betze in gard, etc. etc. etc.

Cine credeti voi ca e dispus sa suporte ???

Edited by rosix, 17 September 2017 - 15:55.


#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Trimite filmarea la observator sau protv si sa vezi ce fain intra si politia pe fir Posted Image Fa si o plangere la politie.

Edited by TruculMagic, 17 September 2017 - 15:57.


#18
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012
Daca s-ar fi luat cineva de copilul meu, ii rupeam capul.
Dupa aia il luam la bataie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate