Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Interfata grafica complexa

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dva

dva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2006
Salut,

In primul rand imi cer scuza daca aceasta intrebare a mai fost postata si exista undeva un raspuns, dar cu search nu am gasit nimic.

Iata datele problemei mele:
Ce stiu:
Sunt inginer. Vreau sa fac un program de calcul sa-mi usurez viata si munca.

Ce vreau:
Programul va avea o interfata grafica in genul Paint din Win.
Dar... cu anumite particularitati:
1. daca desenez o linie, aceasta va fi numai la un anumit unghi (0grd, 30grd, 90 etc), linia va avea proprietati (lungime, latime, diametru, material, destinatie, etc) intr-o fereastra de dialog.
2. daca 2 linii se intersecteaza, programul stie si va face calculul ca atare.
3. cu un buton pot insera un element predefinit (cum ar fi un cerc cu caracteristici predefinite) sau mai clar, vreau sa inserez blocuri pe sistemul ACAD-ului.
4. daca selectez o parte din desen si o copiez in acelasi desen, programul va stii si va considera copia ca un element nou.
5. si evident, programul va citi dintr-o baza de date, va salva proiectul, va scrie intr-un fisier rezultatele si eventual va deschide si un ACAD ca sa exporte acolo informatie.....

Intrebarile ar fi urmatoarele:
1. Se poate face asa ceva in VB? daca nu, exista altceva in care sa pot face ceea ce vreau?
2. Ce carti - de pe piata din RO - recomandati.
3. Daca se poate in VB, pachetul de carti VB.net (4sau 6 carti) de la teora (2mil) e bun de ceva?
4. Daca va fi VB, stie cineva unde pot gasi "Visual Basic - Biblioteca programatorului" de cumparat, dar sa fie noua?

Opinii:
Am cumparat "Microsoft Visual Basic 6.0 - Ghidul programatorului" care, zic ei, este "manual complet destinat atat incepatorilor cat si...." din care am inteles exact ce puteam intelege si din help-ul de baza:  principiile.

Multumesc,
Valentin Armeanu

#2
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
se poate, bineinteles, insa nu va fi deloc simplu. iti vor trebui cunostinte solide de WinAPI, pt ca VB6 este foarte slab la partea de grafica.

am lucrat cam 3 ani de zile in VB6 la un proiect asemanator, iar acum as alege orice altceva, numai VB6 nu. in topul preferintelor ar fi Visual C++ impreuna cu api-ul GDI+.

#3
dva

dva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2006
hErr, multumesc pt raspuns, iar intrebarea urmatoare ar fi, ce e mai usor VC++ sau VB, dpdv al programarii?

Tinand cont ca folosesc Visual Studio 2005, voi incerca ambele variante, si pentru ca voi incepe cu interfata grafica, dupa ce ma lamuresc cu acest aspect imi va fi mai usor sa ma orientez catre VC++ sau VB.

Oricum, unde gasesc mai multe informatii despre WinAPI si GDI+ ?

Multumesc inca o data pentru raspuns.

Valentin Armeanu

#4
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
aici gasesti tot ce-ti trebuie:
http://msdn.microsoft.com/library/

normal, daca mai faci rost si de niste carti, ar fi foarte bine.

daca alegi VB, atunci nu mai folosesti GDI+, pt ca VB are rutine grafice proprii, care la rindul lor se bazeaza pe GDI sau GDI+. trebuie sa te documentezi atunci in legatura cu VB.NET.

daca folosesti VC++ nativ, atunci poti opta pt GDI sau GDI+.

#5
dva

dva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2006
Multumesc pentru raspuns si pt link,

Legatura intre VB si WinAPI sau VC++ si GDI am inteles-o.

Sa inteleg atunci ca daca optez pt VB ar merita sa cumpar pachetul VB.net (cel de 2 mil) de la Teora?
(imi este mult mai usor sa folosesc carti tiparite decat e-carti - chiar daca nu au search....)

Din pacate pe piata in Bucuresti se gasesc foarte greu carti de VB, cele de VB.net se gasesc oarecum iar cele de C sunt pe toate drumurile.

Valentin

PS: Cand am primit VS 2005 am gasit in pachet si MSDN libray pe 3 CD-uri care ar fi varianta offline pt linkul de la tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate