Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

8 ore fara mancare.

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostPhobos, on 17 septembrie 2017 - 10:32, said:


Asta e in realitate problema, nu ca "nu pot". Posted Image

Crede-ma ca stiu. Aveam 2 ore dimineata de pregatit:
1:30 cafea
10 min dus/ imbracat
20 min drumul pana la lucru.

Uneori aveam 2:30 si se facea timpul de cafea 2 ore.

#20
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostASCENDED, on 17 septembrie 2017 - 10:25, said:

Eu am "prestat" o perioadă de câțiva ani muncă fizică bazată pe forță brută.
Făceam ce zici tu(@AL_DRAGON),adică mâncam mai mult decât aveam nevoie,pentru că,nu știam niciodată dinainte dacă voi munci de 3500 kcal sau de 5000 kcal.
Dacă mâncam mai puțin și terminam "combustibilul" înainte de a termina activitatea,mă simțeam "leșinat"("slei de puteri").
M-aș fi mișcat precum un zombiPosted Image.
Pentru că eu trebuia să termin ce aveam de făcut indiferent de starea mea.
Ştiu ce zici şi înţeleg.
Există o fază de ajustare şi experimentare, aici fiecare ori nimereşte din prima necesităţile, ori este nevoie de timp pentru recalibrare.
Dar important este ca cineva să nu fie delusional, adică să treacă deja jumat de an, să-şi dea seama că nu munceşte de 5000 de kcal şi că kg în plus se adună, dar el tot bagă pentru că el crede că altfel ar leşina.
Este interesant totuşi că deşi masa corporală crescută indică clar că persoana are nevoie de o scădere în aportul alimentar, totuşi de multe ori cei cu kg în plus sunt cei care cred că vor leşina, dacă nu mănâncă. Este psihologică treaba.
Aşa se explică că persoanele skinny spre muscular ( nu skinny fat! ) sunt în majoritatea cazurilor mult mai rezistente la efort, atât fizic cât şi psihic, decât persoanele supraponderale.

#21
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View PostLex404, on 17 septembrie 2017 - 10:23, said:

Dimineata timp putin: cafea sau mancare? Evident, cafeaua castiga Posted Image
In fiecare dimineata mananc intre 7:00-7:30. Nu ies din casa fara sa mananc bine, nici daca se scufunda pamantul. Masa de pranz in jurul orei 13 iar cina la ora 20.

#22
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postbarbosa, on 17 septembrie 2017 - 09:23, said:

Inca supravietuiesc desi am 36 de ani.
Inca, pana la 80 de ani mai este  timp ;)

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Si eu cat am stat in Turcia ma ingrasasem 5 kg.

acolo, nu exista sa nu mananci dimineata. Desi in mintea mea visam cafea, trebuia sa manc inainte.

Dar pe vremea cand aveam o viata normala, cafeaua prima. Daca nu stateam 1:30-2 ore la cafea nu eram om (si citit in timpul ala). Cred ca cafeaua ar fi putut fi inlocuita doar cu cuiorba radauteana :lol: Da dracu face dintr-aia zilnic.

#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostLex404, on 17 septembrie 2017 - 10:34, said:

Crede-ma ca stiu. Aveam 2 ore dimineata de pregatit:
1:30 cafea
10 min dus/ imbracat
20 min drumul pana la lucru.

Uneori aveam 2:30 si se facea timpul de cafea 2 ore.

Trag concluzia ca nu mergeai la muncile campului, sau sa incarci/descarci saci cu ciment, ca atunci iti ieseau fumurile astea din cap, dimineata, sa stai o ora juma` la cafa si sa nu mananci. Posted Image

Edited by Phobos, 17 September 2017 - 10:53.


#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Manc noaptea , apoi dimineata beau o cafea ( fara tigara ca m-am lasat ) si pana la 14-16 nu mai am vreme sa rontai ceva . Functionez asa de 30  de ani ...

#26
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostAL_DRAGON, on 17 septembrie 2017 - 10:02, said:

şi din cauza asta arată ca nişte saci umpluţi.
Pai au mancat din ''podul'' tau?

Edited by YourFan, 17 September 2017 - 11:00.


#27
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostAL_DRAGON, on 17 septembrie 2017 - 10:36, said:

Ştiu ce zici şi înţeleg.
Există o fază de ajustare şi experimentare, aici fiecare ori nimereşte din prima necesităţile, ori este nevoie de timp pentru recalibrare.
Dar important este ca cineva să nu fie delusional, adică să treacă deja jumat de an, să-şi dea seama că nu munceşte de 5000 de kcal şi că kg în plus se adună, dar el tot bagă pentru că el crede că altfel ar leşina.
Este interesant totuşi că deşi masa corporală crescută indică clar că persoana are nevoie de o scădere în aportul alimentar, totuşi de multe ori cei cu kg în plus sunt cei care cred că vor leşina, dacă nu mănâncă. Este psihologică treaba.
Aşa se explică că persoanele skinny spre muscular ( nu skinny fat! ) sunt în majoritatea cazurilor mult mai rezistente la efort, atât fizic cât şi psihic, decât persoanele supraponderale.
Este cum zici tu,dar unul supraponderal trebuie să consume atât necesarul de calorii pentru mișcarea lui,cât și necesarul de calorii pentru activitatea fizică.
Adică,dacă el mănâncă mai puțin și face efort fizic,nu-i vor ajunge caloriile și pentru atât efort cât și pentru el.

Senzația cred că este și fiziologică,pentru că,odată ce stomacul s-a obișnuit cu o cantitate mare(și-a mărit volumul),rămâne așa mult timp(sau poate permanent-nu știu sigur).
Astfel încât,cel obișnuit să mănânce mult(deformație datorită jobului),va avea senzația de foame și "leșin" chiar dacă nu va face efort.
Chestia cu sucurile gastrice secretate pentru digestie.
Dar asta e doar o ipoteză,și eu nu sunt expert.
Nu vreau să-i vină cuiva ideea de a-și micșora stomacul chirurgical,fără recomandare de la doctor.

Și da,este cum spui tu,skinny spe muscular au o eficiență mai mare.
Probabil datorită "consituției" corpului lor.

Edited by ASCENDED, 17 September 2017 - 11:00.


#28
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017
Chestia asta cu mancatul la ore fixe este o MARE PROSTIE. cel mai bine este sa mananci putin si des daca vrei sa nu te faci cat porcul si sa poti duce la efort. O alta aberatie este aia cu masa de dimineata sa fie cat mai consistenta, aia de la pranza sa fie medie si aia de seara daca se poate sa renunti al ea (sa o dai la dusmani) ... si va specific si de ce? cel mai mare randament corpul uman il are intervalu orar 9-14... daca te apuci sa bagi ca prostu in tine de dimineata si la pranz atunci pe la ora 9-10 te apuca o moleseala de rahat iar masa de pranz iti pune capac de ajungi sa te uiti ca prostu la ceas din 10 in 10 minute ca sa scapi mai repede de la munca ca sa te duci acasa sa te culci ..iar seara.... culmea... mai bagi o data ca porcu in tine ca asa zice doctorul... sa mananci si seara, la ora fixa, ca este cel mai bine pe principiu ca pe la orele 2-3 noaptea organismul incepe sa digere tot ce are in stomac si nu este bine sa ai matzul gol. Acum 3 ani imi facusem un obicei prost...luat din recomandarea doctorilor... mancam de 3 ori pe zi la ore fixe... pe la 8..pe la 13 si pe la 18.... de la 80 de kile am ajuns ca porcul la 110 kile.... mi-am bagat ceva in sfatul medicului si al nutritionistului plm.... si am inceput sa mananc ORICE putin si des... undeva la o ora.... rezultatul?... am ajuns la 94-96 kile variat de la o saptamana la alta. CONCLUZIA.... renuntati la aberatia cu masele la ore fixe... sunt puse de doctori ca sa va aibe pe urma de pacienti.
Referitor la intrebarea ta.... daca e bine sa manaci sau nu timp de 8 ore cat esti la munca?.... raspunsul cel mai logic este urmatorul.... te duci la munca sa muncesti sau sa stai cu cafeluta si cu mancarea in nas?  Sa te apuci sa bagi in tine mancare, sucuri, cafea in timp ce depui un efort, este cea mai mare prostie.... te oboseste digestia acelor alimente dublu decat efortul depus de corp in timpul muncii. Ce ar insemna in vreme de razboi... ca din 4 in 4 ore... ambele tabere militare sa ridice steguletele albe pentru ..."pauza de masa si de cafeluta/suc/ceai" ? ,...pai in plm...dupa aia timp de 2-3 ore merge si un somn... si s-a dus in poola batalia respectiva

Edited by aurel100680, 17 September 2017 - 11:15.


#29
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postaurel100680, on 17 septembrie 2017 - 11:05, said:

Chestia asta cu mancatul la ore fixe este o MARE PROSTIE.
CONCLUZIA.... renuntati la aberatia cu masele la ore fixe... sunt puse de doctori ca sa va aibe pe urma de pacienti.

Nu cred. In armata am mancat evident la ore fixe, si nu "aproximativ" fixe, ci batute in cuie, cum e la armata. Si foarte consistent. Am slabit 3 kile jumate. Si n-am fost mai in buna conditie fizica niciodata.

Dar si somnul tot la ore fix, efortul fizic regulat si tot la ore fixe.

E drept, si varsta era alta, insa dupa nici un an de cand am venit acasa, si programul de somn si masa s-a facut alandala, efort fizic tot alandala, deja s-a dus dracului si conditia fizica.

Edited by Phobos, 17 September 2017 - 11:13.


#30
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostASCENDED, on 17 septembrie 2017 - 10:58, said:

1. Este cum zici tu,dar unul supraponderal trebuie să consume atât necesarul de calorii pentru mișcarea lui,cât și necesarul de calorii pentru activitatea fizică.
Adică,dacă el mănâncă mai puțin și face efort fizic,nu-i vor ajunge caloriile și pentru atât efort cât și pentru el.

2. Senzația cred că este și fiziologică,pentru că,odată ce stomacul s-a obișnuit cu o cantitate mare(și-a mărit volumul),rămâne așa mult timp(sau poate permanent-nu știu sigur).
Astfel încât,cel obișnuit să mănânce mult(deformație datorită jobului),va avea senzația de foame și "leșin" chiar dacă nu va face efort.
Chestia cu sucurile gastrice secretate pentru digestie.



1.
Este adevărat ce zici, doar că dacă unul supraponderal rămâne supraponderal în decurs de o lună, două, trei, atunci înseamnă că aportul său este mai mare decât mişcarea lui + activitatea fizică în total.

Problema în schimb este că fix recent am citit o carte scrisă de un doctor canadian, care explica că termodinamica simplă este una, dar modul în care funcţionează metabolismul şi procesele energetice în organism sunt alta.
Există nişte mecanisme interne prin care mâncarea consumată se transformă în energie şi prin care energia este eliberată în organism.
S-a constatat că la unele persoane aceste mecanisme nu funcţionează eficient, şi deşi consumul este ridicat, energia nu este eliberată , motiv pentru care ajunge cineva să se simtă obosit chiar şi după o masă bogată.

Şi în consecinţă, dacă luăm pe cineva cu o necesitate de 4000 de kcal să zicem ( ceea ce înseamnă un efort fizic ridicat şi o persoană înaltă şi solidă ), lui i-ar ajunge acele 4000 de kcal pentru menţinere. Dar datorită faptului că mecanismele nu funcţionează eficient şi energia nu este convertită şi folosită de organism, persoana se va simţi letargică chiar şi cu 4000 de kcal, din acest motiv va consuma 5000 de kcal, şi acel surplus de 1000 de kcal va provoca îngrăşare.
Deci nu numai că nu se poate menţine la 4000 de kcal, dar nici nu se pune problema de slăbire, care ar necesita 3500 de kcal, fără să fie redusă activitatea fizică, deci activitate la fel de crescută, dar aport mai scăzut.
Persoana respectivă se va simţi în iad.

Tot ce pot spune este că nu a evoluat încă atât de mult ştiinţa încât să găsească o modalitate ideală şi comodă de a slăbi pentru astfel de persoane, dar când apar problemele de articulaţie, durerile de spate, problemele de tensiune, etc., atunci te gândeşti deja de 2 ori dacă nu merită să bagi totuşi ceva efort şi să devii mai disciplinat, chiar dacă tu simţi că îţi este mai greu decât altora, dar îţi dai seama că în situaţia în care rămâi aşa cum eşti, îţi va fi şi mai rău.

2. True.
Sucurile gastrice se secretă în exces la persoanele obişnuite să mănânce mult, de aici senzaţia de acid care apoi îi face să mănânce şi mai mult.
După cum vedem, acesta este un cerc vicios şi singurul lucru de făcut cu un cerc vicios este ruperea acestuia, nu mai există cale de scăpare.
Cine şi-a programat stomacul să producă acid constant, va trebui să rabde o perioadă până stomacul se reajustează.
Plus să nu uităm de factorul psihologic în producerea de acid : stresul.
Printre supraponderali găsim destui anxioşi, depresivi, nevrotici.
Dacă ei nu găsesc modalitate de a-şi forma autocontrol prin alte activităţi decât mâncatul, atunci stresul le va produce mereu acid gastric în exces.

Edited by AL_DRAGON, 17 September 2017 - 11:14.


#31
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Desi se zice ca e sanatos,  daca mananc dimineata ma ia o moleseala pe la 9 de asa cum a spus cineva mai sus mai ca imi vine sa scap capul . Mai bine ma descurc flamand parca . Cand fumam era parca mai bine ca mai taia din foame .Avantaje si dezavantaje in ambele metode .

#32
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ai bila lenesa :D

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostBeko10, on 17 septembrie 2017 - 09:16, said:

Efort fizic 90% la servici.

90% din ce? Din timpul total? Din cat poti tu maxim?

#34
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017

View Postsamebo, on 17 septembrie 2017 - 11:22, said:

Ai bila lenesa Posted Image
Sa stii maestre ca e posibil  .Totdeauna am avut probleme  . E vreo analiza ori ceva care sa diagnosticheze treaba asta , te rog ? Stii ceva ? M-am gandit deseori ca e o problema .Posted Image

Edited by MareleGenghisHan, 17 September 2017 - 11:32.


#35
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Eu mananc de 6 ori pe zi.

#36
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
O sa slabesti, organismul o sa sufere si ulterior or sa apara anumite boli. Dar nu acum, peste 10-15 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate