Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Accident marcaj spatiu interzis

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Pentru cei care afirma ca initiatorul e vinovat, imi explicati si mie de ce?
Ca eu nu vad niciun semafor, niciun semn de circulatie ci doar marcaj care trebuie respectat.

Daca mergeau la politie si nu-i trimitea sa faca amiabila, ca asta e regula, taximetristul era amendat si pleca in concediu 30 de zile.

#20
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Trec pe acolo in fiecare dimineata si stiu despre ce e vorba....Nesimtitii care vin de sus dinspre cotroceni sau care urca dinspre carrefour nu mai intra in coloana si o iau pe banda aia pana se "inchide" banda ca sa ajunga mai repede in fata....Daca urci dinspre Plevnei trebuie sa le dai tu prioritate lor nu invers cum e legal si normal.
Eu in locul initiatorului direct la politie ma opream!Amiabila faci cu unu care te-a lovit fara sa vrea nu cu un jegos nesimtit care sfideaza restul soferilor!

View PostDdorinN, on 16 septembrie 2017 - 23:52, said:

Intri pe un drum si trebuia sa ii dai prioritate, indiferend unde era idiotu ala... Posted Image
Sofer de duminica.....

View PostDeenman, on 17 septembrie 2017 - 07:56, said:

Voi sunteti prosti toti?

In amiabila au ajuns la cea mai putina dauna pt amandoi. Deoarece daca pe amiabila trecea ca a iesit de pe o strada fara prioritate ramanea fara permis. Si daca mergeau la politie, tot fara permis ramanea deoarece nu a acordat prioritate. Luai amenda babana, permis suspendat, si malus -4 clase la asigurare ceea ce se traduce printr-o crestere de ~30% peste 1 an la asigurare.

Zi mersi de amiabila, amandoi purtati o vina, dar in fata legii tu iesi vinovat in 99.99% suta din cazuri. Data viitoare, asigura-te mai bine si ai mai multa rabdare.
Unde ai luat tu carnetul??? La Pitesti??? Mai esti si cu gura mare pe deasupra....

Edited by george_eu25, 17 September 2017 - 09:04.


#21
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Într-o țară normală e cum zice trestie-de-balta, dar la noi nu se administrează logic benzile de intrare. De pildă, asta are un cedează pus complet aiurea, pe asfalt, înainte de ieșirea din curbă, deși în mod normal, cînd mergi pe banda ta, nu ai cum să ai un cedează din senin, fără să fie o intersecție. Așa că polițiștii se pot folosi de acel marcaj ca să îl scoată pe taximetrist nevinovat, deși în mod evident el a intrat peste banda alăturată.
Pentru români, dacă benzile de circulație nu sînt complet paralele și drepte, deslușirea traficului e o problemă, se văd intersecții acolo unde nu sînt, se circulă aiurea în giratorii etc.

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcrisstonne, on 17 septembrie 2017 - 00:02, said:

Ce se spune in amiabila, ai gresit tu, a gresit el ?!
In amiabila nu se spune cine a gresit. Asta hotaraste asiguratorul.

View PostDeenman, on 17 septembrie 2017 - 07:56, said:

Voi sunteti prosti toti?

In amiabila au ajuns la cea mai putina dauna pt amandoi. Deoarece daca pe amiabila trecea ca a iesit de pe o strada fara prioritate ramanea fara permis. Si daca mergeau la politie, tot fara permis ramanea deoarece nu a acordat prioritate. Luai amenda babana, permis suspendat, si malus -4 clase la asigurare ceea ce se traduce printr-o crestere de ~30% peste 1 an la asigurare.

Zi mersi de amiabila, amandoi purtati o vina, dar in fata legii tu iesi vinovat in 99.99% suta din cazuri. Data viitoare, asigura-te mai bine si ai mai multa rabdare.
Pe amiabila poti sa treci si neacordare de prioritate, asiguratorul nu da amenzi, nu retine permise.

#23
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017

View Postgeorge_eu25, on 17 septembrie 2017 - 09:03, said:

...cei... care vin de sus dinspre Cotroceni sau care urca dinspre Carrefour nu mai intra in coloana si o iau pe banda aia pana se "inchide" banda
Și totuși inițiatorul trebuia sã acorde prioritate:

Attached Files


Edited by Rubin1977, 17 September 2017 - 09:24.


#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Inteleg ca taximetristul a venit pe partea hasurata. Asta nu-l scuteste pe i itiator de a acorda prioritate.

#25
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View PostRaikoh, on 16 septembrie 2017 - 23:47, said:



Exista vreo posibilitate sa fiu acuzat de neacordare de prioritate?
Da.
Ca si liniile de tramvai alea sunt benzi speciale pentru beemveuri, haudiuri, gipane,...taximetristi + specii inrudite.

Eu m-as fi dus la politie.

#26
Raikoh

Raikoh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.09.2011
Va multumesc pentru raspunsuri.

In amiabila desenul este facut exact ca in poza din primul post si cum am mai spus, la pozitiile masinilor este trecut "deplasandu-se in acelasi sens dar pe benzi de circulatie diferite" la masina mea, iar la cea a taximetristului "schimband banda de circulatie". (intrand pe banda mea peste linia continua de la sfarsitul zonei hasurate)

Nu am vrut sa implic politia pentru ca taximetristul a fost cooperant si am facut amiabila exact cum s-a intamplat (pozitiile masinilor, desenul etc.), iar daca ma duceam la politie riscam sa raman fara permis, cum multi de aici au spus.

Ce ramane de facut este sa ma duc luni la firma la care este asigurat taximetristul si daca vor sa mi-o repare, bine, daca nu ... nu. (cum am mentionat, dauna nu este foarte mare, transfer de vopsea si eventual revopsire locala, daca exista mici zgarieturi sub vopseaua transferata de pe masina taximetristului).

Edited by Raikoh, 17 September 2017 - 09:38.


#27
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostRubin1977, on 17 septembrie 2017 - 09:13, said:

Și totuși inițiatorul trebuia să acorde prioritate:

Acolo dai prioritate cand iesi de pe banda de accelerare.
Cand esti pe banda de accelerare nu dai prioritate nimanui, ca prioritatea de smecher nu e trecuta in legislatia rutiera.
Cred ca la 5-10 ani ar trebui facut obligatoriu un curs de legislatie rutiera pentru toti soferii.
In felul asta nu ar mai exista parelnici care sa-si dea cu parerea.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRaikoh, on 16 septembrie 2017 - 23:47, said:

Salut, insfarsit postez ceva dupa 6 ani.

Astazi, intrand pe Pasajul Basarab de pe Calea Plevnei, la inceputul benzii de accelerare m-am lovit cu un taximetrist care circula peste marcajul de spatiu interzis. Daunele fiind minore (transfer de vopsea, dar posibil ca bara fata sa necesite revopsire) am facut amiabila.


Attachment Accident masini.jpg

Exista vreo posibilitate sa fiu acuzat de neacordare de prioritate?

Cred ca e discutabila.  Taximetristul se afla intr-o zona interzisa.  La fel de bine putea sa se afle si pe trotuar.

Ca idee eu dau prioritate in orice situatie care poate genera un accident.

Personal eu cred ca ai circulat corect.

View PostRaikoh, on 17 septembrie 2017 - 09:37, said:

Va multumesc pentru raspunsuri.

In amiabila desenul este facut exact ca in poza din primul post si cum am mai spus, la pozitiile masinilor este trecut "deplasandu-se in acelasi sens dar pe benzi de circulatie diferite" la masina mea, iar la cea a taximetristului "schimband banda de circulatie". (intrand pe banda mea peste linia continua de la sfarsitul zonei hasurate)

De aici inteleg (ca si din poza initiala) ca taximetristul a trecut peste linia continua si te-a lovit pe banda ta de mers...

Daca insa tu ai trecut peste banda continua si ai lovit taximetristul este foarte clar ca esti vinovat 100%. Exista articol de lege care prevede prioritatea la schimbarea benzilor. NU mai zic ca trecerea peste banda continua se sanctioneaza.

Edited by bumpocbum, 17 September 2017 - 10:59.


#29
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013

View Postgeorge_eu25, on 17 septembrie 2017 - 09:03, said:

Trec pe acolo in fiecare dimineata si stiu despre ce e vorba....Nesimtitii care vin de sus dinspre cotroceni sau care urca dinspre carrefour nu mai intra in coloana si o iau pe banda aia pana se "inchide" banda ca sa ajunga mai repede in fata....Daca urci dinspre Plevnei trebuie sa le dai tu prioritate lor nu invers cum e legal si normal.
Eu in locul initiatorului direct la politie ma opream!Amiabila faci cu unu care te-a lovit fara sa vrea nu cu un jegos nesimtit care sfideaza restul soferilor!


Sofer de duminica.....


Unde ai luat tu carnetul??? La Pitesti??? Mai esti si cu gura mare pe deasupra....


Tu vrei neaparat sa te faci de ras?! este foarte simplu, daca ai fi trecut pe acolo stiai ca exista cedeaza trecerea cum urci pe pod. Indiferent pe unde umbla ala de pe drumul cu prioritate si nu avea pe unde ca doar e pod, e clar ca venea prioritar, ii cedezi. Prima data pune-ti capusoru ala mic la contributie si apoi incepi sa arunci jigniri flegmatice.

#30
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Acolo este banda de accelerare, "cedeaza trecerea" se aplica la sfarsitul benzii de accelerare.
Taximetristul schimba banda, trece peste o linie continua...de aceea trebuie mers la politie.

View PostDeenman, on 17 septembrie 2017 - 12:25, said:



.., e clar ca venea prioritar, ii cedezi.
Nu  prea...ca asa ajunga acolo trebuie sa schimbe banda, sa treaca peste o linie continua.

#31
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Zau?! daca ajungi intr-o intersectie si unul are cedeaza trecerea, si celalat depaseste o caruta prin dreapta pe zona hasurata PE DRUMUL CU PRIORITATE pt ca caruta vrea sa faca stanga. Se lovesc cei doi, cine e vinovat? ba voi nu aveti pic de logica?! ce dracu.

Taximetristul venea dinspre strada Banu Manta, urca pe pod, e treaba lui ca era pe banda de urgenta, poate chiar avea o urgenta.

In accident sunt implicate 2 masini, una care venea de pe zona de urgenta CARE APARTINE drumului cu prioritate (poate chiar a avut o urgenta, o criza de hernie ) si celalat a urcat pe pod, si a avut cedeaza trecerea. Nu are prioritate pana unde se termina zona de accelerare, ci are prioritate pana cand intra in zona podului, ai urcat pe pod, cedezi, nu te bagi si apoi cedezi. Simplu.

Edited by Deenman, 17 September 2017 - 12:40.


#32
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Ce zici tu acolo e altceva, nu e buna comparatia.

Urmareste primul desen in detaliu, initiatorul este inaintea liniei discontinue orizontale, taximetristul intra practic peste el.

Attached Files


Edited by alexa32, 17 September 2017 - 12:53.


#33
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View Postalexa32, on 17 septembrie 2017 - 12:39, said:

Ce zici tu acolo e altceva, nu e buna comparatia.

Urmareste primul desen in detaliu, initiatorul este inaintea liniei discontinue orizontale, taximetristul intra practic peste el.
Nu te mai chinui sa explici ca nu o sa inteleaga in veci.Din pacate astia au dreptul sa conduca...

#34
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Papi litere? sunt bune? un analfabet ma face prost?

#35
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View PostRubin1977, on 17 septembrie 2017 - 09:13, said:

Și totuși inițiatorul trebuia să acorde prioritate:

vreau sa fac referire doar la partea cu indicatoarele de cedeaza, este marcata si zona de unde se face, si dupa cate vad este avansata spre zona unde circulatia este interzisa, dupa parerea mea indiferent care din cei doi conducatori a ajuns primul in zona unde s-au lovit, taximetristul nu avea ce sa caute acolo, daca circula regulamentar acest acrosaj nu s-ar mai fi produs

#36
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View PostDeenman, on 17 septembrie 2017 - 12:36, said:

Zau?!
Hai sa ti-o explic pe intelesul tau si cu asta eu am terminat....
1)in primul rand aia nu e banda (de nici un fel).E banda doar pentru jmecherii cocalari.Pur si simplu constructorii nu au mai facut parapet si acolo,dar au trasat corespunzator soseaua!
2)daca tu intri pe autostrada dintr-o benzinarie sau drum lateral,ce faci?Opresti sa te asiguri ca nu vine nimic pe banda de urgenta?Acelasi principiu se aplica si la multe benzinarii care au "breteaua" aia pentru iesire in sosea.Toate au in comun aceleasi principiu LEGAL.
3)tu vezi ca in poza (si iti confirm eu ca asa e si in realitate) ala care urca pe pod are in dreapta parapetul si in stanga LINIE CONTINUA? Atunci cum sa vina taximetristul peste linia continua (si peste marcajele alea de pe sosea care exact asta fac,te atentioneaza) pe banda lui de accelerare si incadrare?
Taximetristul nu avea voie sa vina pe acolo!De-aia a si acceptat asa repede amiabila si nu a vrut politie!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate