Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Este sau nu biblia un model de morală sau etică?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#19
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postpasilla, on 16 septembrie 2017 - 23:42, said:

Trebuie sa fii foarte optimist ca sa afirmi ca aceste basme "ne-au adus pînă aici" si ca "închinatul la icoane, ăla nu face rău nimănui.".


Pe tine "te-a adus altcineva" aveti unii dintre voi o gandire de lesina lumea de ras,in ce societate traiesti tu,pe ce planeta? de 2000 de ani crestinii au condus si influentat lumea

#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Păi „aici”-ul ăsta din păcate conține și teroriști, dar și, cum ziceam, drepturile omului. Umanitatea a evoluat la ceea ce e azi datorită acestor basme. Fără ele nu am fi fost în altă modernitate, am fi fost încă în paleolitic. Oamenii evoluează, față de animale, pentru că își pot transmite generațiilor următoare întregul tezaur intelectual. Faptul că se mai iau și la harță între ei în timpul acestui proces e un efect secundar nedorit, și petrecut în ciuda ideilor pacifiste transmise de basme.
Biblia este, fără dubiu, explicit (își anunță această intenție) și implicit (conține precepte etice), un cod etic. Printre altele.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaxxmedia1999, on 16 septembrie 2017 - 23:51, said:

Pe tine "te-a adus altcineva" aveti unii dintre voi o gandire de lesina lumea de ras,in ce societate traiesti tu,pe ce planeta? de 2000 de ani crestinii au condus si influentat lumea
Nu conteaza daca in bine, sau rau ! Conteaza doar ca au "condus".

Edited by pasilla, 16 September 2017 - 23:58.


#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmaxxmedia1999, on 16 septembrie 2017 - 22:46, said:

Ia sa vad si eu unde scrie in Biblie ca poti sa-i bati,pune citatul respectiv

dacă ai fi fost atent unul dintre vorbitori citează exact cartea și versetul.

View Postmaxxmedia1999, on 16 septembrie 2017 - 22:46, said:

Nu se reconciliaza deloc,sclavi suntem si astazi la patron,la stat,in strainatate,etc

asta e alegerea ta și nu te omoară nimeni în bătaie dacă vrei să renunți.
Bineînțeles dacă te referi la corporații cu statut legal că la sectele religioase e altă sclavie, cu bătaie, omor, tot tacâmul.

#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postrosix, on 16 septembrie 2017 - 22:53, said:

....
Chiar Iisus a spus: "nu am venit sa aduc pacea ci sabia..." Cine ar putea fi de acord cu aceasta afirmatie agresiv-terorista?  De aceea, Biblia si tot ce tine de Biserica trebuie privite cu rezerva, adica trebuie luat doar ce ne convine, ce ni se pare potrivit, restul fiind destinat fraierilor care nu stiu sa gandeasca.
Daca tu nu esti in stare sa intelegi Biblia, te ajuta altii mai intelepti !
Uite AICI
citeste talcuirea versetului respectiv !
Pe scurt  Sfantul Ioan Gura de Aur spune asa :     *(dar recomand sa te documentezi mai mult altfel ramai in acelasi stadiu de nestiutor )

Quote

Fiindcă aceasta înseamnă a da pacea, a tăia partea care strică pe cealaltă şi de a separa ceea ce putea produce dezbinarea. Aşa se poate împăca cerul cu pământul. Un medic a dat sănătate trupului care este în pace, tăind unul din mădularele care este imposibil de vindecat. (...) Pacea nu este întodeauna un bine, fiindcă hoţii şi destrăbălaţii au pace între ei. Dar acest război de care vorbeşte Iisus Hristos nu vine de la Dumnezeu, ci din răutatea oamenilor. El dorea ca ei să fie legaţi toţi împreună prin acelaţi duh de evlavie; dar fiindcă; dar fiindcă ei se împart unii împotriva altora, aceste împărţiri vor da naştere la războaie. Atunci când spune aceste cuvinte: „Să nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ” El le zice pentru a-i mângâia pe apostolii săi, ca şi cum le-ar zice: Nu credeţi că voi veţi fi cauza tuturor acestor împărţiri. Acestea prin porunca şi prin voinţa Mea trebuie să sosească; fiindcă Eu ştiu care va fi atunci starea oamenilor. Nu vă tulburaţi atunci deloc, ca şi cum vi s-ar întâmpla lucruri care n-au fost prezise; Eu Însumi le vreau: eu vă asigur că am venit să „aduc război pe pământ”. Astfel nu vă miraţi că tot pământul se înarmează şi se ridică împotriva voastră. Când prin aceste lupte, ceea ce este stricat se va tăia în lume, cerul se va împăca cu pământul” (Sfântul Ioan Gură de Aur – Comentariu la Evanghelia după Matei).

Edited by stlk, 17 September 2017 - 00:04.


#24
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postrosix, on 16 septembrie 2017 - 22:53, said:

Societatea capitalista (care nu are nimic moral, daca e sa discutam) se bazeaza pe utilizarea, biciurea si platirea mizerabila a sclavilor... care n-au loc de intors (sunt legati de glie).
Sunt mai multe aspecte controversate din Biblie referitoare la chestiuni imorale pe care oricata credinta am avea, nu le putem accepta in viata noastra.

Chiar Iisus a spus: "nu am venit sa aduc pacea ci sabia..." Cine ar putea fi de acord cu aceasta afirmatie agresiv-terorista?  De aceea, Biblia si tot ce tine de Biserica trebuie privite cu rezerva, adica trebuie luat doar ce ne convine, ce ni se pare potrivit, restul fiind destinat fraierilor care nu stiu sa gandeasca.

și ce legătură are sufletul cu prefectura?

#25
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postpasilla, on 16 septembrie 2017 - 23:55, said:

Nu conteaza daca in bine, sau rau ! Conteaza doar ca au "condus".

Daca tu existi inseamna ca in bine,nu?? tu nu poti sa spui daca a fost bine sau rau pentru ca nu stii cum ar fi fost fara crestini,de fapt daca ma gandesc mai bine poti vedea triburile de prin jungla,aia au ramas la fel,nu au fost influentati de nimeni

View PostDaculScoril0, on 17 septembrie 2017 - 00:01, said:

dacă ai fi fost atent unul dintre vorbitori citează exact cartea și versetul.

Da am fost atent,nu spune nicaieri sa-i bati

Edited by maxxmedia1999, 17 September 2017 - 00:07.


#26
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postabancor, on 16 septembrie 2017 - 22:57, said:

Cum adică? Dacă scrie că un croitor a doborît șapte muște dintr-o lovitură înseamnă că nu există croitori, sau muște? Sau nu se pot nimeri șapte dintr-o lovitură?
Chestia e că mii de ani oamenii așa au transmis mai departe patrimoniul lor de idei, de înțelepciune, de întrebări și răspunsuri, de pilde și avertismente etc., prin povestiri. Deci, nu doar că basmele au legătură cu realitatea, ci sînt realitatea însăși, din perspectivă umană (că asta ne interesează).
deci e etic să deții sclavi și să-i rupi în bătaie (fără să moară mai curând de două zile) dacă așa ți se scoală?

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaxxmedia1999, on 17 septembrie 2017 - 00:03, said:

Daca tu existi inseamna ca in bine,nu?? tu nu poti sa spui daca a fost bine sau rau pentru ca nu stii cum ar fi fost fara crestini,de fapt daca ma gandesc mai bine poti vedea triburile de prin jungla,aia au ramas la fel,nu au fost influentati de nimeni
Eu vad ca au progresat  si budistii, ateii, musulmanii , ori hindusii. Ceea ce vad , este ca religia a fost si este o frana in dezvoltarea omenirii.

#28
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View PostDaculScoril0, on 17 septembrie 2017 - 00:05, said:

deci e etic să deții sclavi și să-i rupi în bătaie (fără să moară mai curând de două zile) dacă așa ți se scoală?

Omule,spune clar "in caz ca se intampla ca unu sa-si bata robul"  "iar de va" "daca" nu e totuna cu "ai voie sa-l bati cand vrei tu" e ca si cum ti-as spune eu "daca ucizi pe cineva sa nu fii omorat ci sa te duci la puscarie 20 de ani" tu ce intelegi din asta? ca ai voie sa omori cand ti se scoala dar sa stai la puscarie 20 de ani

View Postpasilla, on 17 septembrie 2017 - 00:10, said:

Eu vad ca au progresat  si budistii, ateii, musulmanii , ori hindusii. Ceea ce vad , este ca religia a fost si este o frana in dezvoltarea omenirii.

Vorbim de lumea civilizata,cei care au progresat au luat contact cu lumea crestina

Edited by maxxmedia1999, 17 September 2017 - 00:14.


#29
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postrosix, on 16 septembrie 2017 - 22:53, said:

Societatea capitalista (care nu are nimic moral, daca e sa discutam) se bazeaza pe utilizarea, biciurea si platirea mizerabila a sclavilor... care n-au loc de intors (sunt legati de glie).

Chiar Iisus a spus: "nu am venit sa aduc pacea ci sabia..." Cine ar putea fi de acord cu aceasta afirmatie agresiv-terorista?  De aceea, Biblia si tot ce tine de Biserica trebuie privite cu rezerva, adica trebuie luat doar ce ne convine, ce ni se pare potrivit, restul fiind destinat fraierilor care nu stiu sa gandeasca.

Ţi-am dat like pentru asta, nu pentru partea cu capitalism.
Capitalismul nu are treabă cu morala, are legătura cu profitul.

Atâta timp cât morala n-are nicio treabă cu părţile practice ale realităţii, este fără folos.

În Biblie este tipic că sunt scrise milioane de lucruri, de sfaturi, de principii, de morale, care de fapt nimeni nu le aplică, nici măcar preoţii, pentru că sunt lipsite de realism.
Dar ironic este că religia funcţionează exact în acest fel : căci cu cât eşti mai incapabil să respecţi "sfânta scriptură", cu cât trebuie să te rogi mai mult, să te spovedeşti mai mult, să îi dai mai mult suport financiar popei să te ajute, să alunge demonii din sufletul tău păcătos şi să îţi limpezească mintea turbată.

Dacă în schimb religioşii şi-ar da seama că motivul pentru care nu pot respecta multe lucruri descrise în Biblie este faptul că lumea reală nu funcţionează aşa.
În lumea reală, înaintea moralei vine LOGICA, este inutil şi prostesc să formezi morală într-o situaţie în care nu vezi logica prima dată.
Şi nu este de mirare că religioşii nu o văd niciodată, doar la ei logica nu este pe prim plan, ei sunt pe principiul de "Nu gândi, ci acceptă"

Edited by AL_DRAGON, 17 September 2017 - 08:12.


#30
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postvio69a, on 16 septembrie 2017 - 23:09, said:


Asa ca nu aici cautam morala ci in educatie.
Inca odata...in educatie, nu in educatie religioasa.
Bun, educatie dar a cui ?
Adevarata schimbare se produce abia cand omul "gusta hrana" spirituala care de fapt e o persoana. Nu la intamplare Hristos isus  simbolizeaza mielul de jertfa. In perioada dininaintea lui evreii trebuiau sa aduca jertfa miel fara cusur , consumau carnea acelui miel dupa jertfire, astazi crestinii se hranesc spiritual din trupul lui Hristos, fiind de fapt o simbolizare a neprihanirii mielul de jertfa. La fel cum un cinefil urmareste un film si "absoarbe" informatiile , tot asa oricine are in constinta suferinta si moartea neprihanitului isus se va transforma continuu intr-un neprihanit. Adevarata morala e jertfirea de sine si iubirea pentru aproapele. Biblia contine multa informatie insa nu te transforma. Ba chiar ii duce pe multi in ratacire cumplita daca nu e cineva sa-i indrume pe Calea, Adevarul si Viata.

#31
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postpacopaco1967, on 17 septembrie 2017 - 08:29, said:


Adevarata schimbare se produce abia cand omul "gusta hrana" spirituala care de fapt e o persoana.
Păcat că acea hrană spirituală este toxică dpdv neuronal.

#32
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View PostAL_DRAGON, on 17 septembrie 2017 - 08:00, said:

În Biblie este tipic că sunt scrise milioane de lucruri, de sfaturi, de principii, de morale, care de fapt nimeni nu le aplică, nici măcar preoţii, pentru că sunt lipsite de realism.


"Unul dintre ei,invatator de Lege ispitindu-L pe Iisus L-a intrebat:
Invatatorule care porunca este mai mare in Lege?
El i-a raspuns : Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau,cu toata inima ta,cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau
Aceasta este marea si intaia porunca
Iar a doua la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti
In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii"


Dupa cum vezi e foarte simplu sunt doua porunci mari si late,noi nici dupa 2000 de ani nu am ajuns la LOGICA acelui "tamplar" sa ne iubim aproapele ca pe noi insine,mai avem de lucrat

Edited by maxxmedia1999, 17 September 2017 - 08:59.


#33
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postmaxxmedia1999, on 17 septembrie 2017 - 08:58, said:

Dupa cum vezi e foarte simplu sunt doua porunci mari si late,noi nici dupa 2000 de ani nu am ajuns la LOGICA acelui "tamplar" sa ne iubim aproapele ca pe noi insine,mai avem de lucrat

1. Iubirea nu este o poruncă şi dacă este o poruncă, atunci nu este iubire.

2. Nu trebuie o Biblie întreagă şi nici o religie separată pentru a-ţi iubi aproapele.  

3. Nici religioşii nu ştiu să îşi iubească aproapele în acele momente critice când este cel mai greu, deci după 2000 de ani sunt(eţi) dovada vie că sistemul vostru a eşuat.

Edited by AL_DRAGON, 17 September 2017 - 09:08.


#34
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View PostAL_DRAGON, on 17 septembrie 2017 - 09:08, said:

1. Iubirea nu este o poruncă şi dacă este o poruncă, atunci nu este iubire.

Da ce este?? eu daca iti zic sa-ti iubesti mama,tatal,sora,fratele,copiii,nevasta,tu ce imi raspunzi "lasa ma ca ii iubesc eu si asa nu trebuie sa-mi spui tu" Posted Image

View PostAL_DRAGON, on 17 septembrie 2017 - 09:08, said:

2. Nu trebuie o Biblie întreagă şi nici o religie separată pentru a-ţi iubi aproapele.  

Pai nu trebuie dar nu vezi ca omenirea nu e in stare de asa ceva

View PostAL_DRAGON, on 17 septembrie 2017 - 09:08, said:

3. Nici religioşii nu ştiu să îşi iubească aproapele în acele momente critice când este cel mai greu, deci după 2000 de ani sunt(eţi) dovada vie că sistemul vostru a eşuat.

Cum a esuat daca omenirea a evoluat crestineste pana in acest stadiu avansat al tehnologiei,civilizatiei,du-te in Africa sa traiesti in trib ca la aia n-a existat crestinism

#35
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postmaxxmedia1999, on 17 septembrie 2017 - 09:42, said:

1. Da ce este?? eu daca iti zic sa-ti iubesti mama,tatal,sora,fratele,copiii,nevasta,tu ce imi raspunzi "lasa ma ca ii iubesc eu si asa nu trebuie sa-mi spui tu" Posted Image


2. Cum a esuat daca omenirea a evoluat crestineste pana in acest stadiu avansat al tehnologiei,civilizatiei,du-te in Africa sa traiesti in trib ca la aia n-a existat crestinism
1. Religios să fii, logică să n-ai.
Da, dacă trebuie să-mi zici tu să-mi iubesc tatăl, soţia, pe oricine, atunci aia nu este iubire.
Eu trebuie să îi iubesc fără să îmi spui tu sau oricine altcineva.

Acesta este un motiv pentru care nu pierd timp cu religioşii, pentru că dilemele voastre sunt la un nivel atât de primitiv, încât este greu şi de explicat.

2. Lumea nu a evoluat din cauza religiei, ignorant fără minte ce eşti.
Dar ce să discut cu unul căruia îi trebuie poruncit să-şi iubească mama, că altfel nu ştie singur....
O apă şi un pământ sunteţi toţi.

Edited by AL_DRAGON, 17 September 2017 - 09:53.


#36
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Nu mai urmariti toate tampeniile ce le spun ateii din america aia zapacita !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate