Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Am zgariat din greseala masina cuiva

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View PostKroghy, on 16 septembrie 2017 - 21:18, said:

Pai cum sa nu? Societatea de acum e foarte toleranta si chiar incurajeaza handicapurile.
In ce sens? In sensul ca sa le lasi libertate de a circula aiurea pe strada in nici un caz.

#38
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Te duci si ii intinzi un Caragiale. Daca se apuca de negocieri, te intorci si pleci, ca oricum nu ajungi la un rezultat benefic.

#39
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Pentru persoanele cu probleme se cauta solutii de integrare, nu ii izolezi in inchizoare (azil).
Vecinii ar trebui sa sa comporte civilizat fara sa stie ca au venici cu probleme.
Cu atat mai mult e vina lor ca si-au lasat masina in drum si au chinuit psihic o persoana cu handicap.

Edited by Kroghy, 16 September 2017 - 21:26.


#40
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Mergi linistit pe strada cu caruciorul si acest golan isi parcheaza masina taman in locul in care trebuie sa te feresti de alta masina. Ce faci?

#41
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postandreistefan24, on 16 septembrie 2017 - 21:09, said:

si eu recomand sa incerci sa platesti . Si eu am fost pagubitul uni acccident caruta masina-si pe proprietar l-a durut in fund(sa ma dea in judecata , am mai fost la parnaie,a zis) si paguba era de 1500e
tata e preot si bineinteles ca l-a lasat in pace fiecare isi ia rasplata pt faptele sale.
morala: se cade sa achiti ce ai stricat in ideea de a fi oameni si buni crestini ce suntem
off topic: pe ala il bagam cu capul in fundul calului, apoi legam de cal o lanterna cu electrosocuri si liber era.

#42
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Din pacate in ultimul post ai dreptate si chiar daca esti schizofrenic, cred ca gandesti mai mult decat taica-tu.
Aceasta constatare nu inseamna ca nu consider ca si cealalta persoana implicata in litigiu nu este si ea vinovata.

Edited by shmecherul, 16 September 2017 - 21:29.


#43
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostKroghy, on 16 septembrie 2017 - 21:08, said:

Si in cadere faci si selfie? Lasa teoria, spune cum e in practica.
Daca masina e in parcare la bloc atunci respectam conditiile de parcare comuna.
Daca masina e in drum si ingreuneaza traficul desi are loc in curte atunci merita scenariul deschis de time
Eu zic invers, ala ce si-a lasat masina in drum sa plateasca pt, ca lenea se plateste.
poate in curte avea o alta masina parcata. Intelege omule, daca parchezi regulamentar, esti acoperit de lege. Restul sunt povesti. Poate proprietarul a lasat masina acolo 3 minute pana cand a mers in casa sa se cace. Ai fi vrut pentru 3 minute sa o bage in curte ca asa are chef un anume user de pe SP?.

View Postmarga32, on 16 septembrie 2017 - 21:23, said:

Mergi linistit pe strada cu caruciorul si acest golan isi parcheaza masina taman in locul in care trebuie sa te feresti de alta masina. Ce faci?
ii rupi masina aluia, apoi daca iasa afara il joci in picioare pana nu mai respira. E bine asa?

Edited by dan1980_25, 16 September 2017 - 21:27.


#44
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View PostKroghy, on 16 septembrie 2017 - 20:22, said:

Trage in jos de pret. Data viitoare sa-si parcheze masina in curte. Ofera jumate-jumate pt. ca in caz contrar o sa astepte cel putin un an dupa bani.
Are casa si curte dar lasa masina in drum. Din partea mea, ea ar trebui sa-ti plateasca tie.

View PostKroghy, on 16 septembrie 2017 - 20:52, said:

Principiile sunt mai importante decat banii.
De multe ori as vrea sa le fac niste bucurii multora care-si lasa masina in fara portii si blocheaza trotuarul.
Din pacate m-am gandit ca nu e elegant sa fac asa ceva cu intentie si am renuntat.


Fix de aici trebuie sa incepi.
Tu esti victima, el e vinovatul.
Tu ai vrut sa mergi normal dar ai fost incomodat de masina parcata in drum.
Tu nu aveai alta alegere insa el avea posibilitatea sa parcheze in curte.
Totul e cum pui problema in instanta.
Tu am impresia ca esti un bucurestean d-ala care numai trotuare ocupate de masini vede, de emiti asemnea ineptii.

Initiatorul nu spune nicaieri ca circula pe trotuar, ca exista trotuar in zona aceea sau ca proprietara masinii avea alt loc (curte) unde sa o parcheze. Daca unde locuiesti tu chiar sunt o problema masinile parcate in alte locuri decat cele special amenajate, nu inseamna ca in toate localitatile e asa, si cu atat mai putin prin sate sau comune, unde cel mai probabil locuieste initiatorul. Ca nu te duci sa cari chestii de zdrobit struguri cu cariciorul prin oras, banuiesc...
Ca fapt divers, daca el circula pe strada, a cui e vina?

Initiator, parerea mea e sa cadeti la intelegere, o masca nu are cum sa fie foarte scumpa. Vezi si ce fel de om e proprietara masinii, daca se porceste si iti cere vreo suma astronomica, da-i cu flit si zi-i sa astepte banii cand hotaraste instanta.

Edited by dasvik, 16 September 2017 - 21:31.


#45
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Ce spui tu merge la politie. In instanta se analizeaza toate cauzele si efectele.
Faptul ca si-a lasat masina in drum desi avea loc in curte si a traumatizat o persoana cu dizabilitati e posibil sa plateasca mult si bine.

#46
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Asa si baietii care parcheaza pe banda 2 pe bulevard, se duc 3 minute sa cumpere niste cartofi prajiti sau un pachet de tigari, ce, vrei sa o parcheze in parcare pentru ca asa are chef un anume sofer ce trece pe bulevard?

View Postdan1980_25, on 16 septembrie 2017 - 21:28, said:

poate in curte avea o alta masina parcata. Intelege omule, daca parchezi regulamentar, esti acoperit de lege. Restul sunt povesti. Poate proprietarul a lasat masina acolo 3 minute pana cand a mers in casa sa se cace. Ai fi vrut pentru 3 minute sa o bage in curte ca asa are chef un anume user de pe SP?.


#47
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postdan1980_25, on 16 septembrie 2017 - 21:28, said:

poate in curte avea o alta masina parcata. Intelege omule, daca parchezi regulamentar, esti acoperit de lege. Restul sunt povesti. Poate proprietarul a lasat masina acolo 3 minute pana cand a mers in casa sa se cace. Ai fi vrut pentru 3 minute sa o bage in curte ca asa are chef un anume user de pe SP?.


ii rupi masina aluia, apoi daca iasa afara il joci in picioare pana nu mai respira. E bine asa?
De fapt persoana in cauza mai are 2 masini in afara de cea in cauza. Sigur, nu stau acum sa masor cat  e curtea de mare , daca are loc etc etc. Ar insemna rromeala.

View Postdasvik, on 16 septembrie 2017 - 21:29, said:

Tu am impresia ca esti un bucurestean d-ala care numai trotuare ocupate de masini vede, de emiti asemnea ineptii.

Initiatorul nu spune nicaieri ca circula pe trotuar, ca exista trotuar in zona aceea sau ca proprietara masinii avea alt loc (curte) unde sa o parcheze. Daca unde locuiesti tu chiar sunt o problema masinile parcate in alte locuri decat cele special amenajate, nu inseamna ca in toate localitatile e asa, si cu atat mai putin prin sate sau comune, unde cel mai probabil locuieste initiatorul. Ca nu te duci sa cari chestii de zdrobit struguri cu cariciorul prin oras, banuiesc...
Ca fapt divers, daca el circula pe strada, a cui e vina?

Initiator, parerea mea e sa cadeti la intelegere, o masca nu are cum sa fie foarte scumpa. Vezi si ce fel de om e proprietara masinii, daca se porceste si iti cere vreo suma astronomica, da-i cu flit si zi-i sa astepte banii cand hotaraste instanta.
Trotuarul e imposibil de mers cu caruciorul pentru ca dale iesite si denivelari. Proprietarul are curte dar cum ziceam nu stau sa masor cu metrul acuma ca nesimtitul.

#48
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Posthigh_energy, on 16 septembrie 2017 - 21:30, said:

De fapt persoana in cauza mai are 2 masini in afara de cea in cauza. Sigur, nu stau acum sa masor cat  e curtea de mare , daca are loc etc etc. Ar insemna rromeala.
Pai tocmai asta trebuie sa faci in instanta.
Dovedesti reaua intentie a celuilalt.
Faptul ca are curte mare si tine masinile in drum e cea mai buna dovada de rea intentie.
Asa se castiga un proces, prin masuratori si dovezi.

Edited by Kroghy, 16 September 2017 - 21:34.


#49
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View PostKroghy, on 16 septembrie 2017 - 21:33, said:

Pai tocmai asta trebuie sa faci in instanta.
Dovedesti reaua intentie a celuilalt.
Faptul ca are curte mare si tine masinile in drum e cea mai buna dovada de rea intentie.
Asa se castiga un proces, prin masuratori si dovezi.
Si faptul ca el mergea pe drum cum il justifica? Faptul ca nu poate merge cu cariuciorul pe dalele denivelate de pe trotuar nu-i un argument, trotuarul nu trebuie sa acomodeze caratul cu cariucorul.

Initiator, orientativ uite aici niste preturi, am ales 2 variante de fluence la intamplare. Si astea-s preturile pentru piese noi, pentru o reparatie va fi mai putin. Prin "masca" inteleg ca te-ai referit la ceea ce numesc ei "grila radiator"
Varianta 1
Varianta 2

Edited by dasvik, 16 September 2017 - 21:46.


#50
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ba este motiv suficient, daca trotuarul nu este adaptat pentru nevoile sale speciale, e dreptul lui sa foloseasca orice alt spatiu adaptat nevoilor sale.
Sau tu vrei ca atunci cand da peste o groapa sau un parcat pe trotuar sa ramana ore intregi in fata ei, pana se repara sau vine "soferul" sa plece cu masina?

#51
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postdasvik, on 16 septembrie 2017 - 21:40, said:

Si faptul ca el mergea pe drum cum il justifica? Faptul ca nu poate merge cu cariuciorul pe dalele denivelate de pe trotuar nu-i un argument, trotuarul nu trebuie sa acomodeze caratul cu cariucorul.

Initiator, orientativ uite aici niste preturi, am ales 2 variante de fluence la intamplare. Si astea-s preturile pentru piese noi, pentru o reparatie va fi mai putin. Prin "masca" inteleg ca te-ai referit la ceea ce numesc ei "grila radiator"
Varianta 1
Varianta 2
Varianta 2 nu merge

Zice ceva de site cant be reached

#52
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View Postsamebo, on 16 septembrie 2017 - 21:42, said:

Ba este motiv suficient, daca trotuarul nu este adaptat pentru nevoile sale speciale, e dreptul lui sa foloseasca orice alt spatiu adaptat nevoilor sale.
Sau tu vrei ca atunci cand da peste o groapa sau un parcat pe trotuar sa ramana ore intregi in fata ei, pana se repara sau vine "soferul" sa plece cu masina?

Ce nevoi speciale mai? Caratul de chestii cu cariuciorul intra la "nevoi speciale?" Sau faptul ca sufera de o boala ii da dreptul la a cara chestii cu caruciorul pe unde vrea?

Si nu stiu daca asa se pune problema, nu poti pe trotuar => E DREPTUL TAU sa folosesti orice alt spatiu. Ma indoiesc profund de aceasta teorie / viziune a ta. Si nu e vorba ca sa ramana ore intregi cand da de un "obstacol", dar daca circula pe sosea, sa-si asume riscurile aferente, inclusiv cel de a lovi o masina, oprita sau nu. Nu spun sa-i plateasca lu' aia masina intreaga, dar sa spui ca nu e vinovat e o ineptie.

View Posthigh_energy, on 16 septembrie 2017 - 21:45, said:

Varianta 2 nu merge
Zice ceva de site cant be reached

Scuze, am editat, merge acum. Oricum acolo sunt doar 3 piese care se gasesc si in varianta 1, doar ca fac parte dintre cele mai scumpe. Oricum, depinde ce model are, cat de avariata e masca aia, daca merge reparata sau trebuie schimbata, etc. Eu ti-am dat link-urile alea, orientativ, ca sa stii raportat la ce preturi sa negociezi, daca va fi cazul.

Edited by dasvik, 16 September 2017 - 21:49.


#53
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMateiEvi, on 16 septembrie 2017 - 20:20, said:

Venea de la rude cu un carucior de zdropsit strugure... ce rca.
Oh, am crezut ca tracta cu masina caruciorul :)

#54
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Kroghy, fără supărare, esti complet pe lângă subiect - cum sa demonstreze în instanta reaua intenție? A parcat mașina acolo cu intenția de a îl face pe inițiator sa se loveasca de ea? Deci dacă eu maine vad pe unul parcat neregulamentar pot sa ii fac mașina varza cu cheia și nu pățesc nimic? Revino la realitate. Judecătorii nu sunt amatori, ei constata o fapta pe baza probelor, cum ar fi martorul și dau o soluție, nu se apuca de măsurat curtea omului pentru o tampenie de genul.

@initiator Problema are 2 părți, aia legala în care tu ai provocat o paguba și pentru care proprietarul mașinii poate sa facă și plângere la politie pentru distrugere, mai ales ca are martor. Partea a doua e aia morala - ai provocat o stricăciune, chiar fără intenție, esti bun de plată.

Daca vrei sa o faci amiabil, ii dai suma ceruta dacă ti se pare corecta și o pui sa semneze ca nu mai are alte pretenții pentru pagubă. Preferabil cu un martor. Dacă nu, te poți aștepta inclusiv la proces care nu e amuzant.

Edited by ApostolulAndrei, 16 September 2017 - 22:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate