Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Am zgariat din greseala masina cuiva

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 high_energy, on 16 septembrie 2017 - 20:38, said:

Tocmai ce am vorbit cu taicameo. A zis ca momentan n-avem sa platim pentru ca banii erau alocati pentru altceva. Asa ca m-a sfatuit sa ii zic la posesor ca n-avem ce face si sa ne dea in judecata daca doreste.
A zis treaba asta fara ca macar sa afle despre ce suma este vorba?

#20
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Un renault fluence cred. Sigur renault, nu stiu daca fluence. Oricum ma simt naspa. Nu prea sunt facut pentru instante bla bla you got it. Plus ma simt naspa pentru ca chiar am fost vinovat. Ieri si astazi am urmarit the middle nonstop (nah cica binging) si eram destul de obosit. Asa ca puteam sa fac un bine si sa refuz sa car acel carut. Dar....

#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

 MateiEvi, on 16 septembrie 2017 - 20:50, said:

A zis treaba asta fara ca macar sa afle despre ce suma este vorba?
Principiile sunt mai importante decat banii.
De multe ori as vrea sa le fac niste bucurii multora care-si lasa masina in fara portii si blocheaza trotuarul.
Din pacate m-am gandit ca nu e elegant sa fac asa ceva cu intentie si am renuntat.

 high_energy, on 16 septembrie 2017 - 20:51, said:

Plus ma simt naspa pentru ca chiar am fost vinovat.
Fix de aici trebuie sa incepi.
Tu esti victima, el e vinovatul.
Tu ai vrut sa mergi normal dar ai fost incomodat de masina parcata in drum.
Tu nu aveai alta alegere insa el avea posibilitatea sa parcheze in curte.
Totul e cum pui problema in instanta.

Edited by Kroghy, 16 September 2017 - 20:56.


#22
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 MateiEvi, on 16 septembrie 2017 - 20:50, said:

A zis treaba asta fara ca macar sa afle despre ce suma este vorba?
Pai nu. Am trecut prin fata magazinului in seara asta insa n-am intrat pentru ca taicameo a zis ca n-are chef in seara asta de argumentari si contraziceri.

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
si daca masca va costa 200 de lei, te vei judeca cu aia pentru atat?

Edited by dan1980_25, 16 September 2017 - 20:57.


#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Defapt ala se va judeca cu el. Si va astepta cel putin 1 an pt. 200 ron. O sa-l coste mai mult drumurile decat pagula. Sa-i fie invatatura de minte si sa-si bage masina in curte.

Edited by Kroghy, 16 September 2017 - 20:57.


#25
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008

 high_energy, on 16 septembrie 2017 - 20:30, said:

O sa ajung la intelegere
Totul scris si cu [2] martori!
Cu cat a zis sa te prezinti? Ce masina este in discutie?

Edited by BlueKing-69, 16 September 2017 - 20:59.


#26
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,505
  • Înscris: 05.11.2009

 high_energy, on 16 septembrie 2017 - 20:30, said:

Atata timp cat e legal sa parcheze masina in fata n-am ce comenta....
O sa ajung la intelegere , sau mai bine zis , cum sunt pensionat pe caz de boala , va plati taicameo care administreaza pensia.
buna seara duculene Posted Image Parerea mea: du-te si plateste, ai facut pocinogul, corect ar fi sa platesti ce ai stricat.

Edited by vanitty, 16 September 2017 - 21:00.


#27
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 Kroghy, on 16 septembrie 2017 - 20:57, said:

Defapt ala se va judeca cu el. Si va astepta cel putin 1 an pt. 200 ron. O sa-l coste mai mult drumurile decat pagula. Sa-i fie invatatura de minte si sa-si bage masina in curte.
asa e, dar moral nu e ok. Daca in timp ce merg spre casa ma impiedic iar in cadere intep cu  surubelnita cauciucul unei masini parcate regulamentar, pot face pe desteptul si sa-l invit pe proprietar sa ma dea in judecata. Nu cred ca moral e corect. Nu cred ca vrei sa patesti asa ceva iar "faptasul" sa dea dovada de o mare durere in fund.
Mai intai de toate cred e necesar sa invatam sa fim oameni.

Edited by dan1980_25, 16 September 2017 - 21:04.


#28
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 high_energy, on 16 septembrie 2017 - 20:51, said:

Un renault fluence cred. Sigur renault, nu stiu daca fluence. Oricum ma simt naspa. Nu prea sunt facut pentru instante bla bla you got it. Plus ma simt naspa pentru ca chiar am fost vinovat. Ieri si astazi am urmarit the middle nonstop (nah cica binging) si eram destul de obosit. Asa ca puteam sa fac un bine si sa refuz sa car acel carut. Dar....

Poti sa te legi la cap cu instante daca vrei. Sau poti sa rezolvi treaba amiabil. Dar daca o faci e bine sa fie de fata un "organ". De ce? Pentru ca nu stii cu cine ai de-a face si te poti trezi peste cateva zile ca neaga ca i-ai platit paguba. Eu am avut de rezolvat o situatie similara si am facut-o de fata cu un politist.

#29
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

 dan1980_25, on 16 septembrie 2017 - 21:02, said:

Daca in timp ce merg spre casa ma impiedic iar in cadere intep cu  surubelnita cauciucul unei masini parcate regulamentar,
Si in cadere faci si selfie? Lasa teoria, spune cum e in practica.
Daca masina e in parcare la bloc atunci respectam conditiile de parcare comuna.
Daca masina e in drum si ingreuneaza traficul desi are loc in curte atunci merita scenariul deschis de time
Eu zic invers, ala ce si-a lasat masina in drum sa plateasca pt, ca lenea se plateste.

Edited by Kroghy, 16 September 2017 - 21:10.


#30
andreistefan24

andreistefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.12.2015
si eu recomand sa incerci sa platesti . Si eu am fost pagubitul uni acccident caruta masina-si pe proprietar l-a durut in fund(sa ma dea in judecata , am mai fost la parnaie,a zis) si paguba era de 1500e
tata e preot si bineinteles ca l-a lasat in pace fiecare isi ia rasplata pt faptele sale.
morala: se cade sa achiti ce ai stricat in ideea de a fi oameni si buni crestini ce suntem

#31
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 dan1980_25, on 16 septembrie 2017 - 20:56, said:

si daca masca va costa 200 de lei, te vei judeca cu aia pentru atat?
Well , o sa las  pe taicameo sa decida pentru ca asa cum am zis , el este cel ce administreaza pensia mea, asa ca n-am ce sa fac. Daca as fi avut bani pe mana as fi platit pe loc cat facea (evident dupa o evaluare a pagubei de cineva priceput si gata). Din punctul meu de vedere as plati cinstit in momentul cand am avea banii necesari.

 Tywin, on 16 septembrie 2017 - 21:07, said:


Poti sa te legi la cap cu instante daca vrei. Sau poti sa rezolvi treaba amiabil. Dar daca o faci e bine sa fie de fata un "organ". De ce? Pentru ca nu stii cu cine ai de-a face si te poti trezi peste cateva zile ca neaga ca i-ai platit paguba. Eu am avut de rezolvat o situatie similara si am facut-o de fata cu un politist.
Quite right insa nu stiu eu ma sperii de politie and etc

#32
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Spui asta pt. ca nu administrezi singur banii. Eu nu i-as da nici 5 ron celuilalt in situatia de fata.
Prefer sa ma judec chiar si cu costuri duble decat sa-i dau bani din prima.
Tatal tau a facut alegerea cea mai buna. Spui ca ai si handicap, inca un punct in plus la proces.
Daca ar fi in USA cred ca ai scoate cel putin cateva zeci de mii $ de pe spinarea lui ca si-a lasat masina in drum si a obstuctionat o persoana cu dizabilitati.
Numai din trauma psihica ar trebui sa scoti destul cat sa fii multumit cativa ani.

Edited by Kroghy, 16 September 2017 - 21:16.


#33
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 andreistefan24, on 16 septembrie 2017 - 21:09, said:

si eu recomand sa incerci sa platesti . Si eu am fost pagubitul uni acccident caruta masina-si pe proprietar l-a durut in fund(sa ma dea in judecata , am mai fost la parnaie,a zis) si paguba era de 1500e
tata e preot si bineinteles ca l-a lasat in pace fiecare isi ia rasplata pt faptele sale.
morala: se cade sa achiti ce ai stricat in ideea de a fi oameni si buni crestini ce suntem
Asa ar fi cel mai bine. Din punctul meu de vedere cam ambii am gresit. De ce? Pai : daca legea ar zice (nu stiu ce zice asa ca...) ca masina n-are voie sa fie pe podet a gresit si el, insa in ceea ce ma priveste am gresit si eu caci nu umblii pe strada obosit (mai ales  dupa binging intens) si in situatia in care stii ca esti schizofrenic (ca d'aia am si pensie) si ai zilnic ameteli asa ca nu poti fi atent.

#34
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.06.2007

 Kroghy, on 16 septembrie 2017 - 20:42, said:

Sunt de acord cu solutia tatalui tau.
Proprietarul sa invete sa-si parcheze masina in curte daca tot are unde.
Sa spui asta la proces, avea loc sa parcheze masina in curte dar nu a vrut si a ales sa blocheze trotuarul.
Tu esti nevinovat, nu ai avut pe unde sa treci, ai incercat si ai facut tot ce se poate. El e vinovat ca a blocat trotuarul desi avea unde sa-si parcheze masina.
Bai omule, tu cunosti vreo lege in tara asta de o tii intr-una cu faptul ca ala de a parcat masina e vinovat?

Initiatorul topicului circula pe strada, cu un carucior de zdrobit struguri, iar masina era parcata pe un podet. Cel mai probabil in zona respectiva nici nu exista trotuare.
Tot initiatorul a recunoscut ca nu a fost atent si a atins masina cu acel carucior, acum vii tu si zici ca omul e nevinovat ca nu a avut loc sa treaca.
Daca era atent la masina care circula pe strada se putea opri si isi continua apoi drumul, cand putea ocoli masina parcata pe podet.
Este de inteles, orice om are momente de neatentie, mai ales daca este si obosit. Pacat ca situatia initiatorului este una neplacuta, dar din pacate trebuie sa fie raspunzator si sa acopere pagubele, sau cine stie, poate persoana pagubita va intelege situatia si vor cadea cumva la intelegere.

Si ca sa stii si tu, chiar si daca masina era parcata intr-un loc unde parcarea/oprirea sunt interzise tot cel care o atinge/loveste este vinovat.

#35
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 Kroghy, on 16 septembrie 2017 - 21:12, said:

Spui asta pt. ca nu administrezi singur banii. Eu nu i-as da nici 5 ron celuilalt in situatia de fata.
Prefer sa ma judec chiar si cu costuri duble decat sa-i dau bani din prima.
Tatal tau a facut alegerea cea mai buna. Spui ca ai si handicap, inca un punct in plus la proces.
Daca ar fi in USA cred ca ai scoate cel putin cateva zeci de mii $ de pe spinarea lui ca si-a lasat masina in drum si a obstuctionat o persoana cu dizabilitati.
Numai din trauma psihica ar trebui sa scoti destul cat sa fii multumit cativa ani.
Ok corect poate masina n-a fost parcata cum trebuie dar daca e sa fim corecti taicameo ar fi si mai de vina pentru ca nu lasi un schizofrenic singur pe strada.

#36
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Pai cum sa nu? Societatea de acum e foarte toleranta si chiar incurajeaza handicapurile.
E normal sa faci rampa la farmaci, e normal sa ai familii de homosexuali, e normal sa lasi schizofrenici singuri pe strada.
Selectia naturala spune ca cei puternici supravietuiesc iar cei slabi mor.
Tendinta actuala a omenii spune ca cei slabi trebuie protejati.
Faptul ca si-a lasat masina in drum stiind ca in zona e un schizofrenic e o grava incalcare a tendintei actuale de protejare a celor cu handicap.

Edited by Kroghy, 16 September 2017 - 21:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate