Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Downsizing (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
Un film cu Matt Damon Si Christoph Waltz despre o societate in care e posibil sa o duci mai bine daca accepti sa fii redus la o dimensiune foarte mica. Nu pare un film cu impuscaturi , deci nu stiu cati il vor aprecia, mai ales ca ideea nu e noua (cu micsoratul omului) , insa cum mie imi plac filmele ce pun probleme de genul "What if... " il astept cu interes

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7fjAYMllurs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vanitty, 16 September 2017 - 19:47.


#2
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Si eu il astept cu interes.

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 06.09.2008
Credeam ca e vorba de minimalism, dar e minimalism in stil Hollywood...

#4
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 10.04.2009
https://www.cinemagi...ownsizing-43702

ieri a avut premiera in RO, l-a vazut cineva ?

#5
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Film cu multe chestii multikulti, politicorecte: toate rasele amestecate, batind din tobe si dansind, incalzirea globala si vine sfirsitul... Uneori suna ca o educatie politica. Cred ca ideea cu oamenii facuti mici putea fi exploatata mult mai bine. Filmul a fost destul de lung (peste 2 ore), mergea facut de 1 ora jumate. Si a lipsit o chestie pe care chiar as fi vrut sa o vad: omuletii aia fugariti de o pisica. Pentru ca atunci cind esti de 10 cm ti se cam face frica de pisici, soareci, sobolani etc. Chiar vroiam sa vad cum procedau cu pisicile, pe la sfirsitul filmului se putea face asta. Nu a fost sa fie.

#6
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Doar un alt film cu o idee buna si foarte mult potential care s-a dovedit a fi o zeama lunga si plictisitoare. Nu recomand, e pierdere de timp !

#7
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
O idee foarte buna DISTRUSA practic de continuitatea actiunii personajelor..

Deci matt damon afla ca sotia lui nu a mai dorit sa treaca prin procesul de reducere, asa ca s-a trezit singurel impreuna cu restul de oameni "pitici". Adica ok, ei vandusera totul ca sa poata cumpara proprietatea (si alte beneficii, asigurari, abonament etc) din Leisureland ("taramul relaxarii", sau ceva..), sigur ca acolo valoarea era cu totul alta, gen vinzi 100.000$, dar transformati in dolarii de acolo insemna ca primesti 12 milioane $, ceea ce insemna ca Matt si sotia isi luasera un conac, ma rog, nu aveau copii, nici asa multi prieteni..
Vinde locuinta, se muta intr-un bloc, se intalneste cu o tipa, hai sa vorbim/bem/mancam etc, deci ce parere ai, pai stai sa ma gandesc, apoi brusc isi pierde rabdarea si ii spune pa femeii, nu prea i-am inteles reactia.
Urca imediat la petrecerea vecinului (asa dupa ce a mancat cu fosta-prietena de acum 5 minute din film), distractie, ceva prafuri, se trezeste, vede niste menajere angajate sa curete, hopa, cine e, Ngoc Lan Tran, nu stiu ce vietnameza redusa fara voia ei ca sa faca trafic de televizoare sau ceva. Prinsa de politia de frontiera intr-o cutie, isi pierde piciorul, matt fara vreun motiv spune hai sa te ajut sa vad cum iti este piciorul de plastic. Profita femeia de el, hai vino la mine sa o tratam si pe nu-stiu-cine-ca-oricum-moare-mai-tarziu-in-film. :lol: . HELP HER, HELP ME etc, tot tipa intr-una asiatica, doamne cat de enervanta era. Apoi ce-a facut mat, i-a luat si locul la curatatorie (de fapt Lan avea firma ei proprie dar punea si ea osul la curatenie).
Deschide usa Christofer Waltz, hahaha, ce-a facut prostalaule, mai intai erai tehnician maseur sau ceva, apoi angajat intr-un call center (in leisure land) si acum.. curatator..
Atat de enervat mi se pare filmul, iar matt e personajul care nu stie ce sa faca cu propria viata. Aratau scene cand el cara bagajele de la cumparaturi pt vietnameza, un multumesc nu i-a zis..
Sigur ca cineva trebuie sa si munceasca in acel paradis, ne aratau locuintele imigrantilor ilegali care erau si de partea cealalta a zidului..
Bun pe alocuri dar varza per total.

#8
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Idee interesanta de la care pleaca filmul, finalul este insa foarte siropos --- ca de telenovela.  
Acuma, daca e s-o luam la analizat -- chestia cu micsorarea oamenilor pentru a putea trai pe un Pamant tot mai poluat si mai lipsit de resurse, este extrem de improbabila --- sunt alte solutii mai accesibile pentru ca rasa umana sa evite extinctia, decat sa micsoreze la 14-15 cm. Mai repede colonizezi o luna din sistemul solar sau o alta planeta, decat sa ajungi (daca s-o ajunge vreodata) la tehnologia care sa-ti permita astfel de modificari asupra unui organism viu intr-un timp atat de scurt.

Edited by Bibulus, 11 March 2018 - 21:40.


#9
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Mie mi-a plăcut filmul pana a apărut asiatica cu vocea aia enervanta și accentul ăla.

#10
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Bogdan Z, savuros comentariu.

#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Prima parte a filmului chiar interesanta, partea a doua a fost de umplutura sa le iasă mărimea finală.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate