Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

HDD extern fiabil?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
un NAS costa ceva, iei probabil vreo 4 hdd-uri in locul unui gol

#20
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
De ce nu-ti place in cloud? Is sex-tape-uri?

#21
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Si daca sunt, ce? Le criptezi intr-un container si aia e. Au oamenii motivele lor, acum nu stiu.
Cateodata daca vrei acces rapid la toate, din cloud e mult mai greu. Lent.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postccdsah, on 16 septembrie 2017 - 21:48, said:

De ce nu-ti place in cloud? Is sex-tape-uri?
Datele alea nu-ti mai apartin...

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAnn0nyym0us, on 16 septembrie 2017 - 20:28, said:


Care ar fi diferenta intre asta si un HDD extern?
In primul rand un hdd obisnuit care e prins in suruburi in carcasa nu prea ai cum sa-l agresezi fizic.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu am un WD Black de 500Gb (5003AZEX)...din ala cu eticheta falsa...luat de la un concetatean tzepar, de pe OLX.
HDD-ul caraie, maraie...arata si niste bad-uri in primele sectoare in HDD Tune, de cativa ani buni, dar vad ca inca n-a crapat...  Iar Windows-ul il incarc de pe un SSD A-DATA 128Gb, care duce decent.

Edited by rosix, 16 September 2017 - 22:21.


#25
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postandreic, on 16 septembrie 2017 - 22:13, said:

Datele alea nu-ti mai apartin...
Cum adica sa nu-ti apartina datele stocate in cloud? Adica eu am contract cu Acronis Cloud pt backup si backupul facut nu-mi apartine???

#26
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Companiile astea au prin ToS diferite clauze. Unele companii pot sterge datele de pe conturi nefolosite, multe sunt scanate automat sa nu ai cine stie ce chestii ilegale si tot asa.
Dar in principiu n-ar trebui sa fie probleme pentru un utilizator normal care foloseste regulat contul pentru fisiere personale.

Dar revenind, raman la ideea de pe pagina anterioara. Daca portabilitatea nu este necesara - se poate face backup pe HDDuri clasice din unitate, insa cu deconectare fizica pentru ca-i o solutie sfanta.
Sau HDD extern, si cand se adauga buget sau cresc nevoile, inca unul si clonare (poate oricand sa pice unul).
NAS cu RAID e OK, dar e la cu totul alt nivel. De pret.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
din tot ce am pe calculator consider de valoare doar fisierele de la servici, pozelele si filmele personale, orice alt ceva se poate gasi pe net...
asa ca la cativa ani copiez detele si pe hdd-ul de backup care sta linistit in sertar.

in schimb mult mai important mi se pare ca hdd-ul de stocare sa fie unitate fizica separatra fata cel pe care este sistemul de operare si download-ul, sa nu beneficieze de o uzura prematura, exact cam ce zicea si rosix

Edited by arg, 16 September 2017 - 22:56.


#28
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Am inteles, multumesc pentru sfaturi. Nu sunt bani de NAS cu RAID (ma gandisem si eu la optiunea asta), asa ca o sa merg pe un HDD extern. HDD intern nu prea e cazul, ca folosesc un laptop, poate doar sa achizitionez un adaptor SATA-USB.

#29
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Fa-ti backup in mai multe locuri.
Eu am pozele pe dvd, mega.nz si idrive (conturi gratis, schimbat de mai multe ori site-urile, unele s-au inchis)
Video am doar pe youtube, unlisted. Acum exista destule optiuni si pentru video (HD in special)
De vreo 10 ani de cind fac asta am pierdut 1 sau 2 video (relativ mici si nu prea importante), cind mi-su sters un cont de youtube si am descoperit ca un dvd s-a stricat partial.

La un hard extern, cel mai mare risc pe care-l vad eu, este ca daca se strica, cam pierzi tot, adica sute de Gb.
La capacitati mai mici (gen DVD) pierzi doar 4 Gb.

Edited by buyonevideo, 17 September 2017 - 08:49.


#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postccdsah, on 16 septembrie 2017 - 22:33, said:

Cum adica sa nu-ti apartina datele stocate in cloud? Adica eu am contract cu Acronis Cloud pt backup si backupul facut nu-mi apartine???
Isi rezerva drepturile intrucat se poate intampla orice si nu vor sa rapsunda. Practic e ca si cum ai pune date pe calculatorul vecinului tau cu care inchei un contract cu clauze limitative de raspundere la acre tu nu poti controla ce se intampla. Denumirea de cloud este doar o impachetare frumoasa si atractiva menita sa placa potentialului consumator, la modul concret exista storage-box-uri ce apartin firmelor si institutelor samd... in momentul in care te folosesti de sistemele lor o faci pe riscul tau de fapt. Evident e bine de stiut ca aceste storage-uri la randul lor pot fi oricand periate de agentii guvernamentale sau chiar de grupuri de interese, nu stiu daca este cel mai bine sa pui un proiect important la care tu sau firmna ta a muncit intr-o zona pe care tu nu o poti controla si in conditiile in care astfel iti poti face de buna voie datele mai accesibile tertilor.
Vorbim evident de cloud-uri publice la care poti cumpara servicii, nu la cele private cum au bancile.

Edited by andreic, 17 September 2017 - 09:14.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAnn0nyym0us, on 17 septembrie 2017 - 01:42, said:

o sa merg pe un HDD extern
Doua sa fii sigur. Cu unul esti iar la mana norocului. Iar daca-ti cad doua in acelasi timp, e timpul sa fii mai credincios Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 17 September 2017 - 09:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate