Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Scule fabricare brichete

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 XL700VA, on 16 septembrie 2017 - 19:12, said:

Vreau o solutie. An de an arunc cel putin doua carute de crengute din curatarea pomilor. Sunt crengi cu diametru pana in 1-2 cm, care nu am ce face cu ele. Ma gandisem la urmatoarea solutie. Sa
Sau la ce as putea utiliza crengutele de pomi?

Intr-o mica soba de exterior care poate fi utilizata pe timp de vara, daca faci ceva la ceaun in curte... etc.  E complicat, costisitor si time consuming sa te apuci sa brichetezi tu astfel de chestii marunte. Tocatorul ca tocatorul... dar presa chiar te costa, multe prese bricheteaza doar rumegus de o anumita granulatie (deci nu granule, aschii mari de lemn), plus manopera kakalau.. ca sa obtii cateva brichete.

Fa rost de o soba de exterior.. Sunt aproape 9 luni pe an in care se poate gati afara, incalzi apa, face tzuica, mancare, etc, etc.
Crengutele mai scurte, daca le ajustezi corect cu un topor sa iasa drepte si sa poata intra in soba, se pot lega in maldare mici si le folosesti la aprins focul in sobele de interior.

#20
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 dan1980_25, on 16 septembrie 2017 - 20:44, said:

pentru presare recomand un teasc daca ai asa ceva pe acasa.

 keta, on 16 septembrie 2017 - 22:15, said:

Ce sa preseze cu teascul ?crengute, resturi de la taiere, frunze ? Sa zicem ca le preseaza, apoi ? le pune cu teasc cu tot pe foc sau cum le face sa stea impreuna ?
Am si teasc, dar nu cred ca pot face ceva cu el, De presat preseaza si teascul, insa nu se mai poate scoate produsul finit. Eu dupa ce presez strugurii, ca sa scot ce ramane in teasc, trebuie sa ii tai cu cutitul. Crec ca rumegusul presat daca il tai cu cutitul se sfarama ... nu cred ca merge.

#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ia un tocător și Îți faci o toba de rumeguș. Dacă ai încălzire centrală îi faci o manta și o legi în paralel cu centrala.

#22
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Minim asa ceva: (te poti orienta sa-ti mesteresti una d-asta)
https://www.publi24....75796d6454.html
https://www.publi24....707b606054.html
https://www.publi24....75786f625f.html
Ideal astea electrice: (in functie de marimea brichetilor, costa pana pe la 4-5000 euro una casnica, nu industriala)
https://www.publi24....76796d6250.html
https://www.publi24....777f6f6357.html

#23
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
https://forum.softpe...ichete-pellets/
Citeste acest topic.
Tocatoare era la kaufland cu 330 lei,einhell, 2500w
Poti folosi tocatura dar in combinatie cu mai multa pasta de hartie

Edited by stefanut23, 27 September 2017 - 13:12.


#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
A incercat cineva sa adauge dextrina pana la urma?

#25
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Cu dextrină nu am încercat încă . O să testez după ce produc puțină . Am avut din destul carton hârtie și rumeguș ..  deocamdată .  Ce trebuie eu să mai fac , in ce priveste presa , ar fi sa confectionez o forma patrata cu 4 incinte de presare , placa deasupra ... Pentru ridicarea eficientei . Mi-am confectionat si o    "capră" cu pârghie ,  unde scot rapid  "chitucul" după presare (aceasta era o mare problemă  , mă încălzeam la cap până scoteam chitucul din tub . :)

Attached Files



#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Fa matrita dîn doua bucăți.  Sa se desfacă pe lungime sa poți scoate ușor chitucul.

#27
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Presa rachetă Posted Image)))  

( mai are o tarversa cu arcuri , ce trage cricul la  pozitia "0" , dar nu  le-am montat inca. Sa se usuce vopseaua .)

Attached Files


Edited by scub, 11 July 2018 - 11:36.


#28
bauhous

bauhous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008
Salutare!

Imi puteti spune dezavantajele fata de o intstalatie 'stas' de produs brichete (nu peleti) prin presare /extrudare  de genul biela : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UKCDnI8lwJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Compusa din :
- despicator de busteni 22T 250 bari cu cilindrul invers, plan orizontal, exact acesta http://www.hecht.sto...scription#anch1 +  tub extrudare diam int de 8 cm, (lungime ??, slit pe ?? cm)

acest motor de 9CP  antreneaza pompa de 41l/m presupun/250bari (poate printr-un reductor).
Gasesc ca 20T forta produce si un motor de 5.5 kW / 7.5 CP atasat la alt despicator.
Sau ca sursa de energie poate fi folosit PTO-ul tractorului

Intre cele 3 variante, dat fiind costul benzinei/en electrice/motorinei   care este mai avantajoasa si unde se situeaza prima varianta?

Ce dificultati mai exista la adaptarea despicatorului ca presa?

Multumesc

#29
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Ma uitai si eu, putin, la videoclipul pus de tine. Concluzia mea e ca e fake. Brichetele acelea sunt imposibil de produs ca in film. Lipsesc acele manșoane cu rezistente pentru incalzirea tevii la iesire. Dupa cate imi amintesc trebuie vreo 200 grade.

#30
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
NU am avut rabdare sa citesc toate raspunsurile. In principiu ai nevoie de o forma patrata sau rotunda, pui acolo amestecul de aschii cu ceva carton umed( aici nu sunt 100% sigur dar are logica) si apoi te folosesti de un cric hidraulic si un capac( o bucata de fier/tabla) care sa vina si sa preseze amestecul din forma. Eventual sa ai forma cu ceva gauri ca sa permita curgerea lichidului si sa ramana bricheta semiumeda. APoi iei bricheta si o stivuiesti frumos undeva si lasi acolo sa se usuce. O sa caut un clip gasit de mine cu ceva timp in urma care este foarte bun pentru ce vrei tu

Uite aici dar cu un cric normal. Sper sa te ajute
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iuRSRdS1FeE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Daca le aveti cu sudura , exista diferite modele , unele mai eficiente decat  altele . Puterea calorica , excelenta cu carton+rumegus . Dar nu prea se mai gaseste rumegus , acesta  este predat catre fabricile de mobila. Se poate  imbunatatii  puterea calorica cu praf/zoborog de carbune + carton tocat pasta   sau cu tocator de crengi din emag, folosind crengi maruntite+pasta de  hartie .  Cu praf de carbune , o sa incerc , mai  la  vara...
(poza2 este de pe un site de anunturi)

Attached Files



#32
bauhous

bauhous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008
Multumesc pentru idei,

 stefanut23, on 13 ianuarie 2022 - 17:53, said:

Lipsesc acele manșoane cu rezistente pentru incalzirea tevii la iesire. Dupa cate imi amintesc trebuie vreo 200 grade.
Sunt multe prese asa, fara mansonul de incalzire.
ex:   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zPqNfD69Qw4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prin frecare zona tevii de extrudare se incalzeste singura, presiunea este imensa.
Probabil ca mansonul incalzit aduce un plus de rigidizare alteori am vazut un manson care presa slitul in tandem cu pistonul.

Materia de folosit este rumegusul uscat, nu umed sau paie/fan maruntit



 P-I-G, on 13 ianuarie 2022 - 18:07, said:

ai nevoie de o forma patrata sau rotunda, pui acolo amestecul de aschii cu ceva carton umed( aici nu sunt 100% sigur dar are logica) si apoi te folosesti de un cric hidraulic si un capac

Ma intereseaza procesarea paielor/fanului tocat uscat, nu procesare umeda.
Stiu ca exista si varianta de presa cu melc (unde rumegusul trebuie sa aiba umiditate pentru procesare, dar %umiditate il vad ca un dezavantaj + fortele de frecare mai mari (=risipa energie) in sistemul cu melc/snec ,

 scub, on 13 ianuarie 2022 - 20:31, said:

crengi maruntite+pasta de  hartie .  (poza2 este de pe un site de anunturi)

Am respins ideea procesarii umede datorita volumului mare de munca manuala  implicit un randament scazut fata de versiunea cu piston care pare ca poate lucra cu un minim de efort uman.

Totusi caut raspuns si la echivalenta economica a lucrului mecanic primit de la un motor termic pe benzina de 9CP  
sau de la un motor electric trifazat de 5.5 kW / 7.5 CP  (aceeasi pompa hidraulica de 41l/m presupun / 250bari)

Cu respect,

Edited by bauhous, 13 January 2022 - 21:59.


#33
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Eu le fac din pastă de hartie, rumeguș de bantic si crengi mărunțite cu tocatoarea.
Le presez manual. Am testat si eu presa cu cric hidraulic dar am renuntat, ies un pic mai tari, dar pierd prea mult timp

Attached Files



#34
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Asa este , cu cricul se consuma enorm de mult  timp . Compensam prin faptul ca scoteam 8  odata (modelul acesta) .  Sper ca in primavara , cand incepe "campania"  sa  inlocuiesc  cricul  cu perna aceasta  pneumatica . Vad ca la 8 atmosfere , forta e mare . Trebuie , ceva  robineti in "T" , pentru a  asigura  intrarea /iesirea  rapida  a  aerului . Dar  consumam  curent :)   La 1.5 lei kW s-ar  putea  sa  nu  mai  renteze  si   tot  o  manuala , sa  dea  randamentul  maxim .

Attached Files



#35
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Am vazut pe net prese cu melc, snec.
O merge cu mașină de tocat carne, din aia mare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate