Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Problema Denon AVR 1602

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
daniel2285

daniel2285

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.02.2015
Buna seara am si eu o problema cu un reciver 5.1 Denon avr 1602.
Reciveru a functionat foarte bine pana azi cand din greseala am atins firul de plus de la front de carcasa reciverului,imediat a iesit un pic de fum si sa simtit miros de ars, incins. Lam inchis imediat si cand am incercat sa dau iar drumul am constatat ca nu se mai aprinde. Este normal sa se defecteze doar ca am atins un fir de la ieșirea pentru boxe de carcasa? De ce a iesit fum din el? merita reparat? Va mulțumesc si astept răspunsuri din partea dvs.

#2
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Practic ai facut scurtcircuit pe canalul ala. Nu cred ca are etajul final cu protectie la scurt, etajul respectiv e sarma, microprocesorul care controleaza functioanarea avr sigur a decedat si el, sursa la fel. Nu spera ca e doar siguranta. Daca a iesit fum se adevereste zicala ca electronicele functioneaza cu fum, daca fumul iese din ele nu mai merg.

#3
daniel2285

daniel2285

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.02.2015
Am inteles deci pot sa il arunc...

Pacat pentru ca se auzea foarte frumos si avea multe functi de sunet.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ma intreb de ce nu a decuplat releul. Denon-urile din cate stiu au relee care decupleaza peste tot, in caz de scurtcircuit.

Edited by Ion_de_la_Raion, 16 September 2017 - 21:14.


#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postkesarion111, on 16 septembrie 2017 - 20:02, said:

electronicele functioneaza cu fum, daca fumul iese din ele nu mai merg.

maxima zilei!!!!!

#6
daniel2285

daniel2285

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.02.2015
Posibil sa se fi ars chiar un releu de protectie?

#7
daniel2285

daniel2285

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.02.2015
Este posibil doar ca am atins firul de carcasa si sa iasa fum si sa nu mai functioneze?

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008

View Postdaniel2285, on 17 septembrie 2017 - 06:34, said:

Este posibil doar ca am atins firul de carcasa si sa iasa fum si sa nu mai functioneze?

Din nefericre da. Se arde etajul final când firul de difuzor atinge carcasa ce e legata la masa montajului. Cred ca se poate face. Poate fi doar etajul final.

Nu cred ca s-a dus si procesorul...  Caută un depanator.

Etajul final arata cam asa

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 17 September 2017 - 07:53.


#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nici eu nu cred ca s-a ars altceva decat pe circuitul final. Dar nu are relee pe iesire ? De ce nu a decuplat releul ? Am si eu Denon si se aude clar cum cupleaza si decupleaza releele. Scrie si in carte parca de protectia in caz de scurtcircuit (s-ar putea sa ma insel, dar parca scrie). Multe amplificatoare au pentru ca sint destui Jar Jar Binks care ating firele din greseala.

#10
daniel2285

daniel2285

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.02.2015
O sa il duc la o constatare dar dac se ardea etajul final de ce nu se mai aprinde? Nu era normal sa se aprinda?

#11
daniel2285

daniel2285

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.02.2015
O sa il duc la o constatare dar dac se ardea etajul final de ce nu se mai aprinde? Nu era normal sa se aprinda?

#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Tocmai, protectia boxelor la curent continuu opreste releul de alimentare sa functioneze. Pote însă să se fi ars chiar și siguranța termică de pe transformator. Avem prea puține detalii pt răspunsuri mai concrete.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate