Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Caut 2xMonitor pentru programare!

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017
Eu lucrez cu un singur monitor pe 1080p si cu ecanul laptopului

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postarg, on 18 septembrie 2017 - 09:30, said:

am lucrat mult pe 2 monitoare, nu e practic, pentru ca in principiu te uiti fix la fanta dintre ele, in final aveam unul in fata si unul in stanga,
Cand lucrezi multi-monitor mereu pui unul ca monitor principal, in fata si restul (chiar daca e unul sau mai multe) se pun la unghi, secundar. E o prostie sa pui fanta dintre monitoare in fata.
Lucrez cu dual monitor de peste 10 ani si nu am nici o problema .... chiar imi lipseste al doilea monitor acasa Posted Image
Un ultrawide ar fi iarasi o optiune valida cred.

Edited by ro_explorer, 18 September 2017 - 11:27.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postro_explorer, on 18 septembrie 2017 - 11:27, said:

Un ultrawide ar fi iarasi o optiune valida cred.
sau unul foarte mare.

#22
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Decat un ultrawide, mai degraba as merge pe un monitor cu rezolutie Quad HD, ideal pentru productivitate. Vezi Dell U2515H, dotat cu tot ce trebuie: calibrat din fabrica, reglaj pe inaltime si swivel, bezel mic, conectivitate foarte buna etc., doar ca face cam cat bugetul pentru amandoua monitoarele.

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru QHD ar fi bine 27" ... pe 24-25" rezolutia aia face pixelii foarte mici si poate fi deranjant pentru unele persoane.
La munca am un QHD de 24" (P2416D) si acasa am de 27" (U2715H) ... diferenta este mare in ergonomie de lucru. Nu am crezut initial dar chiar este o diferenta mare intre ele dpdv al confortului cand lucrezi.

Edited by ro_explorer, 18 September 2017 - 11:51.


#24
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
QHD pe 25" cu scalarea setata la 125% nu ar trebui sa fie in regulă?

Ideea este ca in acest moment, luând in considerare si bugetul, doua monitoare de 23" imi par o varianta foarte buna. Oricum ar fi, sa programezi pe un singur monitor este un chin, in special daca din aceasta activitate iti câștigi existența. Ca începător mai accepți diferite compromisuri, dar când ajungi la nivel profi nu mai merge.

Personal, daca ar fi sa-mi aleg un setup pentru programare, as alege în felul următor: 2 monitoare aliniate vertical pentru cod. Te scutesc de foarte mult scroll. Un al treilea monitor ar fi ideal pentru documentații. Eventual acestea trei sa fie conectate prin chaining, cam asta ar fi concepția mea. :D

#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu înțeleg care e problema ta. Ești atât de împotriva utilizării de monitoare multiple sau unul mare, modern, încât suna a frustrare.
Cea mai faina experienta de productivitate pe care am experimentat-o este pe un 35" curbat, uwqhd (3440x1440). Da, costa, dar efectul e superb. Și nu contează ca joci solitaire sau inventezi viitorul... pur și simplu e fain.

#26
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Explorer, ai putea sa-mi raspunzi la intrebarea din postul 24, in cazul in care ai folosit setarea respectiva?

Am apucat sa vad un monitor curved la un prieten, pentru vederea periferica e genial.

#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Te referi la scaling 125%? Pai scallingul îți mărește randarea de obiecte (inclusiv text) asa ca extra rezoluția in loc sa o folosești pentru mai multa informație pe ecran, o folosești doar pentru randare mai precisa a contururilor.
Depinde ce e mai important pentru tine... calitatea sau cantitatea (când vorbim de text/cod)... pentru mine cantitatea câștiga în cazul asta. Eu zic ca dacă dai bani extra pentru pixeli, sa ii pui la treaba în mod productiv (multă informație), nu bling bling (text mare randat cu precizie mai buna).

Edited by ro_explorer, 18 September 2017 - 18:57.


#28
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postro_explorer, on 18 septembrie 2017 - 18:55, said:

Te referi la scaling 125%?
Da, dar nu neaparat la 125%, se poate seta si o valoare intermediara intre 100% si 125%. Am adus scalarea in discutie doar pentru ca tu ai adus in discutie disconfortul creat de ppi-ul mare, mai precis o situatie de genul poate fi optimizata.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
mai da sunteti de groaza, luati nene un tv de 42 sau mai mare si va bip pe ele de 1001 "monitotate"

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Latenta/timpul de raspuns și acuratetea culorilor încă sunt în urma rău la tv-uri. Mai e un pic de munca pana sa poți folosi tv-ul ca monitor (eu încă aștept un monitor oled ultrawide).

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
esti sigur ca probleme de care pomenesti nu sunt de la cablul hdmi, de slaba calitate?

#32
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu, sunt limitari tehnologice. Fie vorba, chiar si cele mai ieftine cabluri HDMI fac o treaba buna, nu se aplica regula de la cablurile care transmit analogic.

#33
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postarg, on 19 septembrie 2017 - 08:07, said:

esti sigur ca probleme de care pomenesti nu sunt de la cablul hdmi, de slaba calitate?
Asa am avut si eu un cablu de semnal pt. monitor si vedeam linii pe imagine care apareau si dispareau brusc din cauza lui, deci nu e exclus !

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
limitarile tehnologice sunt una si calitatea calului alta, un cablu prost iti poate face si cel bun monitor sa arate execrabil.... iar un cablul bun poate sa faca minuni...
modul pc de la tv face ca semnalul sa ajunga direct in ecran ocolind mare parte din corectiile pe care le face un tv, si tv-ul se comporta ca un monitor nu ca un tv. la mine sa simtit diferenta.

Edited by arg, 19 September 2017 - 08:28.


#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Emy, evident ca poți lega fizic un TV la pc și sa îl folosești ca monitor dar experienta nu va fi aceeași. Nu e chestie de cablu.
Daca e să iei un tv high-end calibrat atunci ai acuratețe de culori... și dacă e 4k 55" atunci ai și rezoluție. Timpul de răspuns te afectează în principal în jocuri deci sa zicem că poți trece peste asta pentru productivitate. Problema e ca dacă stai lângă el e prea mare, dacă stai la distanta nu mai este eficient dpdv productiv căci ocupi mult spațiu degeaba. Sunt și tv-uri oled dacă e cazul sa vrei "deep black" și "infinite contrast" dar tehnologia asta suferă de remanenta dacă afișezi imagini statice... deci mai e.

După cum spuneam, cea mai cool experienta a fost cu un ultrawide de 35" dar și alea momentan suferă de probleme de light-bleed și uniformitate asa ca eu am rămas pe un panel flat de 27" deocamdată (culori calibrate pentru productivitate plus latenta mica și mulți hertz pentru gaming), deși nu e perfect pe partea de ips glow nici asta.

Edited by ro_explorer, 19 September 2017 - 08:37.


#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
arata bine asta ultra wide
https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c
dar cele >30' sunt undeva intre 1500 si 2000lei bucata (cele iefinte)

cred ca m-as putea obisnui cu unul de 34-36toli

Edited by arg, 19 September 2017 - 08:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate